Hüzün Yanığı

Sinan Yağmur Hüzün Yanığı
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yerli Romanlar
Yayınevi:Kapı Yayınları
Yayınlandığı Yıl:2015 (09-02-2015)
Sayfa Sayısı:296
ISBN:6055107956
Kitap Puanı:
6.2 / 10 | Oy: 868 | Yorum: 35
Editör Puanı:9
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:14,36 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Arka Kapak Bilgisi

Hüzün Yanığı Özeti

Sinan Yağmur Hüzün Yanığı


Sinan Yağmur Hüzün Yanığı kitabında, bir genç kızın lise hayatından ölümüne kadar olan büyük aşkını anlatmaktadır.

Cem İstanbul’da gecenin ayazında, fotoğraf makinesi ile fotoğrafını çekeceği ünlüyü beklemektedir. Akşam gazeteye uğrayıp işini öğrenir ve tüm gece işi için sokaklarda gezer. Gecesi gündüzü yoktur. Yaptığı işten ise hiç memnun değildir. Sonunda mekandan çıkan ünlü ve sevgilisinin fotoğraflarını çekerek sahile doğru gitmeye başlar. Giderken iki çöp kutusunun arasında bir beden görür. Yerde yatan bir kadın olsa da kadın demeye bin şahit ister. Kısa saçı ve erkek kıyafeti ile hiç kadına benzememektedir. Cem, başta gitmeye yeltense de vazgeçip polisi arar. Polisin gelmesi ile ifadesi için karakola giderler. Orada adli tıp raporu ile mobese kamerası incelenmesiyle neden öldüğünü öğrenirler. Böyle bir şey hiç aklından geçmemiştir.

Cem, üç gün aynı rüyayı görür. Rüyasında; ölen kadın gelinlikli bir şekilde odasına girerken görmektedir. Komiserden kimsesizler mezarlığına gömüldüğünü öğrenince, ailesini bulup onlara teslim etmek ister. İstanbul’un kötü semtlerinde aramaya başlar. Tarlabaşı semtinde biri kadının yaşadığı yeri gösterir. Çilingir ile açılan ev, ev demeye bin şahit ister. Cem duvarda ki resimleri ve defteri alarak oradan ayrılır. Resimler ise Nevşehir'de çekilmiş, ölen kadının ve yanında yakışıklı bir adamın resmidir. Gazeteden izin alarak Nevşehir'e gitmeye karar verir. Nevşehir'e gidince ilk balonların kalktığı Göreme'ye gider ama orada bir şey bulamaz. Ertesi gün ise fotoğrafta olan asma köprünün olduğu Avanos'a geçer. Oradaki fotoğrafçı, fotoğrafa bakınca kadını tanır. Kadının adı Turna'dır. Fotoğrafçı onu alarak Turna'nın yaşadığı konağa götürür. Turna'nın tek tanıdığı kişi Münire Hanım onu kayınvalidesidir. Münire hanıma her şeyi anlatır. Yaşlı kadın, Turna'nın ölümüne çok üzülür. Turna, aslında oldukça güzel bir kadındır. Adı gibi allı turnadır. Nasıl bu hale geldiği ise merak konusudur. Turna'nın eşyaları arasında bulunan iki defteri de alarak Turna'nın hayatını okumaya başlar:

Turna'nın annesi Selanik göçmeni, babası ise bir çiftçinin sekiz oğlundan, tek okuyan memur olanı, bir Toros yörüküdür. Önce annesinin sonra lise yıllarında babasının ölümü ile hayat Turna için daha da zor olur. Bir gün bir felsefe dersinde gelen Orhan Öğretmen ile Turna biraz kabuğundan sıyrılır. Kimseyle konuşmayan sessiz kız, felsefe dersinde konuşmaktan zevk almaya başlar. Ergenlik çağında ise ilk aşkı ile tanışır. Orhan Öğretmene aşık olmuştur. Orhan; koyu kumral, kahverengi gözlü, kirli sakallı, çapkın gülüşü, gamzeli yakışıklı bir adamdır. Turna için onu sevmek, babasını onda bulma umududur. Artık Orhan öğretmen ile görüşmeye başlar. Ankara'nın en uzak semtlerinde buluşmaya başlarlar. Orhan'la ilk öpüşmelerinde ise ikilemde kalmıştır. Bir yanı Orhan'a aşıksın dese de, bir yanı babasını özlediği için yakınsın demektedir. Aylar geçtikçe Orhan değişmeye başlar, Turna'dan kopmaktadır. Artık Orhan okula gelmemeye başlar, öğretmenler ise karalarcasına konuşmaktadır. Orhan'ın bir sürü yere borcu vardır. Yalnızlığından Turna'nın onun ile kalmasını ister. Fakat Turna daha öğrencidir. Kabul etmemesinden sonra bir kez daha görüşmeleri ise son görüşmeleri olur. Turna o gün ilk aşkını kaybedince bir daha eskisi gibi olamaz. Bu durumdan sonra üniversite sınavında bir şey yapamayınca güzel sanatlar fakültesinde okur. Hayatı ise sürekli bunu sorgulamakla geçer. Üniversiteden sonra bir turizm şirketinde işe girer. Altı ayın sonunda başarısından dolayı, şirket üç kişiyi geziye Nevşehir'e götürür. Nevşehir de kilden vazo yaparken, Orhan'ı görmesiyle kendinden geçer. Kaderi hiç beklenmedik anda karşısına çıkmıştır. O günden sonra Turna, İstanbul'a dönünce Orhan bir kez de onu İstanbul da ziyaret eder. Fakat beklediği karşılığı bulamayarak geri döner. Turna da aradan geçen bir haftanın sonunda yanlış yaptığını düşünerek Nevşehir'e gider. Orhan, onun geldiğine çok memnun olur. Birlikte bir gün balonla gezmeye çıkınca Orhan ona evlenme teklif eder ve Turna kabul eder. Orhan, ona hayatında başından geçenleri anlatmıştır. Orhan ve Turna, tüm hazırlıklardan sonra kır düğünü ile evlenirler. Her şey bir sene boyunca güzel gider. Birlikte Orhan'ın turizm şirketini yönetirler. Bir yılın sonunda Turna'nın bebeği olamayacağını öğrenmesi ile hayatları alt üst olur. Başta Orhan, önemli olmadığını söylese de zamanla o da sorgular gibi bakmaktadır. Ya da bunlar tamamen Turna'nın aklında kurup gördükleridir. Her şey yabancı turistlerin gelmesiyle tamamen bozulur. Turna, Orhan'ın onu aldattığını düşünmektedir. O gece Orhan'ın otel de kalması ile onu aldattığını düşünür. Otele onu basmaya giderek dönülmeyecek bir kavgaya başlarlar. Orhan, arabasına binerek orayı terk eder ve yolda geçirdiği kaza ile hayata gözlerini yumar.

Turna ise Orhan'ın ölmesi ile her şeyini kaybeder. Tamamen içine kapanır. Kimseyle konuşmaz, elinden düşürmediği deftere sürekli bir şeyler yazar. Daha fazla hatıralara dayanamayan Turna, İstanbul'a döner. Fakat İstanbul da hayat bıraktığı gibi değildir. Her başvurduğu işte uygunsuz imalar yüzünden iş bulamaz. İş bulamayan Turna fakir bir hayat yaşamaya başlar. Yiyecek bir şey bile bulamayacak hale gelir. O gece ise çöpten bulduğu kuru ekmeği kemirmektedir. Açlıktan ağzı, boğazı kuruyan Turna taş gibi ekmeğin boğazından geçmemesiyle hayata gözlerini yumar.

Sinan Yağmur'un Hüzün Yanığı kitabında gözlerimden yaşlar ile Turna'nın hayatını okudum. Böyle güzel bir aşkın böyle bitmesine çok üzüldüm. Edebi yönden bakacak olursak; sade bir dille ustalıkla anlatılmış. Hayatımızda, içimizde olan konulara değinmiştir. Herkesin okumasını tavsiye ederim.

Yazar: Nilay Alakuş

Hüzün Yanığı Konusu

Tarihi, İslam’ı ve Aşkı bir araya getiren Türkiye’nin önde gelen yazarlarından bir tanesi olan Sinan Yağmur, Hüzün Yanığı romanı ile okurlarına İstanbul’da başlayan ve Kapadokya’ya kadar uzanan bir aşk hikayesi sunuyor.

Daha önce Tasavvuf üzerine yazdığı aşk romanı ile tanıyıp sevdiğimiz Sinan Yağmur, bu kez günümüzden bir aşk hikayesi ile okurlarının karşısına çıkıyor. İstanbul’un arka sokaklarında başlayan hikaye Kapadokya’nın peribacalarına kadar uzanıyor ve Sinan Yağmur yeni romanı ile okurlarına aşk ile sevmenin aynı anlama gelmediğini gösteriyor.

Hüzün Yanığı Yorumları

Hüzün Yanığı Yorum hep aynı yazıyor diye şikayet ediyorlardı sanırım o yüzden değişikliğe gitmiş alıp okumak için sabırsızlanıyorum

17-02-2015 21:58 !!

Hüzün Yanığı Yorum sinan yağmur en sevdiğim yazarlardan bir tanesi çok güzel yazıyor hemen alıp okuyacağım

22-02-2015 12:30 !!

Hüzün Yanığı Yorum sözleriyle anlamlı ve bir o kadarda sürükleyici bir kitaba benziyor. okumak için sabırsızlanıyorum çok sürükleyici..

24-02-2015 10:30 !!

Hüzün Yanığı Yorum bencede muhtesem bi kitap :)

kelebekrüyası • 25-02-2015 20:48 !!

Hüzün Yanığı Yorum okumadım ama guzel bır kıtap gorunuyor

selen bal • 27-02-2015 12:20 !!

Hüzün Yanığı Yorum kitabı almamla okumam bir oldu desem yalan söylemiş olmam. yine sinan yağmur kaleminden ama bu sefer farklı bi yazıt. sürükleyici akışkan fakat en önemlisi insan kalbine nakış nakış desen işleyen bir eser. okurken gözlerimi yaşartan ve her anı gözlerimin önünde canlandıran nadir başyapıtlardan. tavsiye ederim.

10-03-2015 23:44 !!

Hüzün Yanığı Yorum kitabı çok kısa bi sürede okudum ve aglamaktan kendimi alıkoyamadım.çok güzek ve sürükleyici bir kitap.tavsiye ederim.

12-03-2015 15:38 !!

Hüzün Yanığı Yorum evet kitabi ben de begendim fakat sonu kopukdu yani son 90 sayfa skti sahsen sirf bitirmek icin okudum keske sonunu cem bitirseydi onun disin da yasanan ask cok guzeldi

20-03-2015 09:26 !!

Hüzün Yanığı Yorum kitabin konusu ilgimi cekti okumaya karar verdim

24-03-2015 18:26 !!

Hüzün Yanığı Yorum genel olarak güzel diyebiliriz fakat bir çok sayfa da gereksiz ve fazladan yazılmış hissi uyandırıyor.

07-04-2015 11:52 !!

Hüzün Yanığı Yorum bence bu kıtap cem ile bıtmeliydıve bu kıtap tekrar yazılmalı

14-04-2015 17:32 !!

Hüzün Yanığı Yorum her sayfasında kendımı bulduğum bir kitaptır ama isterim ki kitabın sonu cem'in tekrar gelip konağı otel yapması ve turna'nın istanbul'daki cesedini cıkartıp nevsehire getirmesi orhan'ın yanına gömmesi cok güzel olurdu. cem otel işletirkende birine aşık olması ve o kişiyle evlenmesi yuva kurması ve doğan cocuklarına onların isimlerini vermesi ... neden böyle bitmedi ya da daha farklı bitmedi ve biraz daha uzun olmalıydı.

15-04-2015 14:17 !!

Hüzün Yanığı Yorum bu kitabın ikincisi ne zaman cıkacak bilen var mı?

15-04-2015 14:31 !!

Hüzün Yanığı Yorum bazı kısımları okuyucuyu fazla sıkıyor özelikle son bölümü bitirmek için okudum

28-04-2015 01:23 !!

Hüzün Yanığı Yorum kitabı dahaca okumadım fakat adı çok ekileyici geldi güzel bir kitap olduğunu umut ediyorum

14-05-2015 20:38 !!

Hüzün Yanığı Yorum kitabi okudum,ticari kaygiyla yazilmis,birseyleri iapat etmeye calisilmis hissi uyandirdi nedense,ayni seyler tekrarlanip durmus ve gereksiz sekilde uzatilmis,hikaye tam anlatilamadan yavan kalmis,hissiyat agdalanarak sayfalarca uzatilarak anlatildigindan hikayeden kopmalar olmus.son bölüm kopuk kalnis ve cem sadece baslangicta kullanilan bir figür olarak siritmis.bütünlük saglanamamis.edebi olsun diye fazlaza ve gereksiz son derece sıkıcı anlatimlara girilmis,sürekli kendini tekrar etmis anlam itibariyle,süslü cümleler kurabilme yetenegi edebi olmakla ayni anlami tasimiyor,diyaloglar cok basit.

02-06-2015 10:08 !!

Hüzün Yanığı Yorum okumadığım bir tek bu kitabı kaldı eminim ki buda muhteşemdir yüreğine sağlık hocam

02-06-2015 12:50 !!

Hüzün Yanığı Yorum ben her romaın mutlaka insan yaşamına etki edecek çok önemli bir cümle veya kelimesinin olduğuna inanıyorum bu romanda da benim yaşamıma etkisi olacak düşüncesi 'hiç bir iyiliğin karşılıksız kalmayacağı sultan ahmet'te karşılaşılan polisin yaptığı gibi

12-06-2015 08:14 !!

Hüzün Yanığı Yorum baslangıçta akıcı olmasına rağmen sonuna doğru, hep tekrar eden sözler vardı. orhanın mektubu çok alakasızdı, turna neden kapodokya yi terk etti ordada bir is bulup kalabilirdi, orhanin ailesi onu cok seviyorken hemde...kitabın sonunda cemden bir kapanış bekledim ama olmadı. yinede guzeldi

14-06-2015 22:53 !!

Hüzün Yanığı Yorum kitap hicbir manada islami degil,sacma sapan,saplantili,melankolik bir genc hanimin kendisiyle birlikte baskalarinin hayatinida mahvetmesi özet olarak,ask irdelenmeye calisilmis ,suslü ve derinligi olmayan kelime yiginlari sayfalarca,hikaye kötü kurgulanmis,kopuk,kesinlikle zaman kaybi.

18-06-2015 09:35 !!

Hüzün Yanığı Yorum yüreğine sağlık gerçekten güzel bi eser herkese tavsiye ederim

15-08-2015 21:40 !!

Hüzün Yanığı Yorum bir kapadokyali ve sinan yagmur eselrerini seven birisi oalrak baya dikkatimi cekti ve hemen aldim... aslinda bircok kitap aldim ama ilk olarak bununla baslamak istedim... buram buram memleket kokan ve gercekten surukleyici bir kitap... kitaba yeni basladim, zaman bulup elime almak icin sabirsizla bekliyorum...

16-08-2015 17:05 !!

Hüzün Yanığı Yorum okumayan yanlış yapar

28-09-2015 13:44 !!

Hüzün Yanığı Yorum super bir kitap yureginize ve ellerinize saglik

18-01-2016 23:59 !!

Hüzün Yanığı Yorum muhteşem bir kitap.baştan sona koca bir hayat...yüreğinize ve emeğinize sağlık okumanızı tavsiye ederim

22-01-2016 16:55 !!

Hüzün Yanığı Yorum keşke turnanın bir fotoğrafını koysalardı.. çok merak ettim..

25-03-2016 05:01 !!

Hüzün Yanığı Yorum bu kitap insanı madeni arzularını ardında seyre daldırir kuflenmis bir manzaranin çürüyen güllerini izler gibi eşsiz bi kitap ti okuyunca allak pullak oldu düşüncelerim bu kadsrmi insanı derinden etkiliyebilir...

19-04-2016 16:49 !!

Hüzün Yanığı Yorum bence her okurun okuması gereken harika bir kitap

13-05-2016 12:04 !!

Hüzün Yanığı Yorum çok güzel bir kitap herkese tavsiye ederim

28-05-2016 17:42 !!

Hüzün Yanığı Yorum cok guzel bir kitap . bir tek merak ettigim turnanin resmi

08-11-2016 21:57 !!

Hüzün Yanığı Yorum Ćök fena değil güzelmiş beyendimmmm

28-12-2016 14:45 !!

Hüzün Yanığı Yorum recep ivedik 5 i neden rekor kırıyorsa bu cici kitap da aşk konusunda efsaneler arasına girmeye aday. santimantel laf kalabalığından öte gitmez. bu kitaba vereceğiniz parayı kırmızı ışıkta yolunuzu gözleyen dilenciye sadaka olarak verin daha iyi..

28-02-2017 00:21 !!

Hüzün Yanığı Yorum bence gayret güzel bir kitap ben çok begendim

05-05-2017 08:45 !!

Hüzün Yanığı Yorum sayın sinan yağmur hocamın bütün eserlerini zevkle bir solukta okudum.kaleminiz duygu yüklü hikayeleriniz benim gibi tasavvuf hayranı okumaya yeni başlayan birisi için süper.elinize yüreğinize sağlık.her yeni kitabı sabırsızlıkla bekliyorum.saygılar.

04-07-2017 16:00 !!

Hüzün Yanığı Yorum neredeyse her kitabini okudugum bir yazar.ama bu defa gercketen hayal kirikligina ugratti. beklantimi hic ama hic karsilamadi. gunumuz asklarina yaptigi yorumlar dogruydu ama sıkıcı bir konu örgüsü var. okumak için okudum sadece bana birsey kattigini söyleyemeyeceğim.

01-12-2017 21:16 !!

Yorum Yaz

:: Sinan Yağmur ::
Benzer Kitaplar
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.