Harry Potter ve Lanetli Çocuk

J.K. Rowling Harry Potter ve Lanetli Çocuk
Kitabın Yazarı:
Seri:Harry Potter Serisi 8. Kitap
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Yayınlandığı Yıl:2016 (04-11-2016)
Sayfa Sayısı:360
ISBN:9750837609
Kitap Puanı:
7.3 / 10 | Oy: 145 | Yorum: 15
Editör Puanı:8
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:16,25 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

7.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Çocuk Kitapları, Fantastik, Gizem, Macera
Orjinal Adı:Harry Potter and the Cursed Child
Çeviren:Kutlukhan Kutlu, Sevin Okyay

Arka Kapak Bilgisi

Harry Potter ve Lanetli Çocuk Özeti

J.K. Rowling Harry Potter ve Lanetli Çocuk


Harry Potter ve Lanetli Çocuk kitabı seriye 19 yıl sonra bir tiyatro oyunuyla devam ediyor. Sahne metni tam baskısı Harry Potter ve Lanetli Çocuk, üç yazarın katkılarıyla hazırlanmış ve sergilenmiş bir oyun. J.K ROWLİNG, John Tiffany ve Jack Thorne tarafından kaleme alınmış. Harry Potter ve Lanetli Çocuk, tiyatro oyunu olarak çok konuşulacak uzun yıllar kendisinden söz ettirecek bir eser ortaya çıkarmış durumda. Dört perdeden oluşan eserin sahne arkasında yirmi kişiden fazla bir ekip bulunmakta. Sonia Friedman , Colin Callender ve Harry Potter Tiyatro yapım şirketleri tarafından hazırlanan oyun arkasında ki fikir gücüyle de beklentileri artırıyor. Tiyatro salonu girişinde bulunan ‘’Lanetli Çocuk’’(Kapak Fotoğrafında ki görselin büyük bir tasarımı bulunuyor.) dekoru çok fazla insanı şimdiden heyecanlandırmış durumda.

Harry Potter’ın yıllar sonra okula çocuklarını göndermeleriyle kitap başlıyor. Harry ve Ginny evlenmiştir. Çocukları olmuştur. Kitabın merkezinde Harry’nin büyük geçmişinin altında ezilen Albus’un seçmen şapkadan sonra yaşadığı çatışmalar konu edilmiş. Heyecanın hiç düşmediği kitapta Albus sürekli babasının isminin gölgesinde ezilirken ismi karanlığın en koyusu(Karanlık Lord – Voldemort-) olan Harry Potter’ın azılı düşmanıyla anılan Scorpius; Albus ile Harry Potter ve arkadaşlarının tanıştığı noktada yolu keşisir.(Arkadaşları Ron ve Hermonie kastedilmiştir.) Her şeyin başlangıcı olan bu tren odası uzun süren maceralar ve heyecanın başlangıcıdır.

Albus bu tren odasında Scorpius’tan başka Delphi adında bir kişiyle de tanışmıştır. Acaba bu kader midir? Albus ailesinin soyadı altında ezilirken babasıyla sürekli çatışmaktadır. Scorpius’ta her ortamda kendisinden dedikodularının önce gitmesiyle adeta ismiyle önyargılarını taşımaktadır. Delphi ise büyük bir gizem ile arkadaşlığını sürdürmektedir. Albus yaşadığı çatışmalardan dolayı ailesini seçememe duygusuyla kendisini yiyip bitirmektedir. Her gittiği ortamda kendisi Harry Potter ile sürekli kıyaslanmakta Albus’un ismi yerine Potter aile üyeliği ağır basmaktadır. Potter şöhreti altında ezilen Albus bu ailenin yüz karası olarak gösterilmektedir.

Sihir bakanlığı bünyesinde bir takım kişilerin zaman döndürücü adlı bir cihaz ile karanlık işleri planladıkları bilgisi bulunmaktadır. Bu esnada Harry Potter Üç Büyücü Turnuvasında ölen Cedric(Lanetli Çocuk) için büyük acı çekmektedir. Albus babasının bu hatasını düzeltmek için zamanda geriye dönüp Cedric’i kurtarmayı deneyecektir.

Harry Potter Albus’un bu fikri ve tehlikeli yaramazlıklarından dolayı Albus’u Scorpius’tan uzaklaşmasını ister. Bunu yapması için çeşitli büyülerle onu tehdit etmektedir. Harry Potter bu tutumu onu hiç alışık olmadığı aile konusunda yaptığı hataların başında gelir. Harry Potter ve Albus’un araları açılır. Albus Harry Potter’ın hatasını düzeltmek için zaman döndürücüyü bulup yolculuğa çıkarlar. Zaman kavramı içerisinde yaptıkları her söz ve hareket onları bir sonraki çıkmaz sürece girmelerine neden olur.
Harry Potter ve Lanetli Çocuk kitabı başarılı bir çatışma arka planında arkadaşlığın ve aile kavramının paylaşıldığı heyecanlı ve keyifli bir metin olmuş. Zaman kavramı içerisinde çocukları büyüklerin görüntüleri içine girmesi empati kavramına bilimkurgu düzeyinde bir katkı sağlamış. Harry’nin aile bireyi olarak yaptığı hatalar ve özürler süreçleri iyi bir şekilde aktarırken okurda devamını beklemesini sağlıyor. Harry Potter serisinden zaman ve karakter zenginliği olarak başka bir seriye konu olabilecek güçte olan bu eser J.K Rowling için de ikinci bir olgunluk dönemi mi? Bu soruların cevaplarını zamanla göreceğiz. Kitap içerisinde ki en büyük mesajlardan bir tanesiyle başka kitaplarda buluşmaya devam edelim. Zaman geçip giderken, aile ve arkadaşlıkların kıymetini bilelim. Çocuklarında en büyük hakkı çocukluklarını yaşamaktır. Harry Potter’ın deyimiyle çocukları korumak isterken:

‘’Sevgi beni körleştirmişti.’’ Demek zorunda kalmayın.

Yazar: Şeyhzade Bilgin

Harry Potter ve Lanetli Çocuk Konusu

Harry Potter serisi tüm dünyada büyük ses getirdi ve halen de getirmeye devam ediyor. Hayran kitlesi çok geniş olan serinin hayranları tarafından yeniden şekillendirilmeye çalışılması olağandı.

John Tiffany ve Jack Thorne bunu daha da ileriye götürdüler ve Harry Potter ile farklı bir oyun ortaya koydular. Harry Potter ve Lanetli Çocuk işte bu oyunun kitap versiyonu.

Harry Potter ve Lanetli Çocuk, Harry’nin hikayesinden 19 yıl sonra geçiyor. Harry artık büyümüş ve çocuk sahibi olmuştur. En küçük oğlu Albus ise babasının geçmişinden gelen bir lanet ile yaşamak zorunda kalır. Harry ve Albus yeniden karanlık ile mücadele etmek zorunda kalacaklardır.

Yeni kitap Harry’nin büyümüş halini beyazperdeye taşımaya yeter mi bilinmiyor fakat şimdiden okurların beğenisini kazanmayı başardı ve yeni bir Harry Potter serisi başlatabilir seviyede.

Harry Potter ve Lanetli Çocuk Yorumları

Harry Potter ve Lanetli Çocuk Yorum tamamen para tuzağı olan bir kitap konu yok hikaye yok bir dizi saçma konuşma var hepsi bu çok büyük hayal kırıklığı yarattı

03-11-2016 20:08 !!

Harry Potter ve Lanetli Çocuk Yorum roman tamamen hayal kırıklığı oldu keşke hiç yazmasalarmış

06-11-2016 19:51 !!

Harry Potter ve Lanetli Çocuk Yorum gerçek harry potter romanlarının yanına bile yaklaşamaz rowlingin bu romanı yazdığına pek inanmıyorum bence asistanına yazdırmış

18-11-2016 11:01 !!

Harry Potter ve Lanetli Çocuk Yorum ben daha yeni aldım keşke yorumları okusaydım

14-12-2016 22:44 !!

Harry Potter ve Lanetli Çocuk Yorum zoraki yazıldığı belli fena bir roman

17-12-2016 23:40 !!

Harry Potter ve Lanetli Çocuk Yorum bence gayet hoş ve sürükleyici. bir an önce filme alınmalııııı...

22-12-2016 16:28 !!

Harry Potter ve Lanetli Çocuk Yorum bencede güzel olduğuna inanıyorum ama bu konoyu baş karakter albus olmasaydı ve harry olsaydı cok güzel olurdu

27-12-2016 10:36 !!

Harry Potter ve Lanetli Çocuk Yorum çünkü bu bir tiyatro oyun ama hayran ları çok iatedigi için yazildi ve geniş kitlelere ulaştı

28-12-2016 19:20 !!

Harry Potter ve Lanetli Çocuk Yorum kitap bir tiyatro metni olduğundan dolayı elbetteki bilindik bir roman hissi ve zevki vermiyor ancak bence oldukça güzel bir hikayesi vardı ve sürükleyiciydi. **spoiler** harry ve albus'un arasındaki bağ çoğu insanın tahmin ettiğinin tersiydi ve biraz üzdü. scorpius un üzücü bir hikayesi olduğu da fazlasıyla gerçek... kısaca kitap bayağı sinir bozuyor. ama kişisel olarak mutlu da oldum... scorose... ah ben ve shiplerim. **spoiler***

28-12-2016 20:20 !!

Harry Potter ve Lanetli Çocuk Yorum bence harika

01-02-2017 16:52 !!

Harry Potter ve Lanetli Çocuk Yorum çok heyecanlı

12-02-2017 17:41 !!

Harry Potter ve Lanetli Çocuk Yorum açıkcası ben bu kitabı fazla beğenmedim, neden derseniz konusu güzeldi ancak çok fazla zorlama yazıldığı belliydi. bir çok mantık hataları vardı, bunlardan en basidi, harry'nin alnındaki yara izi voldemort'un ruhunun bir parçasının kalmasından dolayı sızlardı, ancak son kitap olan harry potter ve ölüm yadigarları kitabının sonuna doğru voldemort, harry'nin içinde kalan ruhunu öldürmüştü, yani yara izinin tekrardan acımasının mümkünatı yoktu.

*** spoiler ***
ayrıca yok zaman döndürücü ile geri dönüp voldemort'tan hamile bırakmak nedir gözünü seveyim, daha yaratıcı bir konu mu bulamadılar, yok işte albus'un ron kılığına girince hermonie'yi öpüp durması. sonra albus/ron iken çocuk muhabbeti yapması, yani yeğeni kayıpken, herkes endişeliyken hermonie bundan zerre şüphe duymadı mı :) hepsi bir yana hermonie'nin şuan bunun sırası mı diyip geçmesi gerekirdi, çok aptalca bir sahneydi. ayrıca ikinci kitap olan sırlar odası kitabında çok özlü iksirin yapımının 1 ay sürdüğünü biliyoruz, nasıl oluyorda bu kitapta hemen 1 dk da hazır bulup içip başkasının bedenine geçiyorlar, hemde sesleride aynı oluyor. halbuki 2. kitaptan hatırladığım kadarı ile ses değişmiyordu, hatta ron harry'e sesini goyle'a benzetmelisin diye bir şeyler diyordu.

ayrıca hermonie'nin koyduğu şifreyide 14-15 yaşındak 3 çocuğun çok rahatlıkla çözebilmesi efsaneydi :)

her neyse daha fazla yoruma gerek yok, özetle kitap rezaletti.

17-05-2017 07:20 !!

Harry Potter ve Lanetli Çocuk Yorum bence sonu mutsuz sona ilerliyor malfoyun karısının ölmesi falan çok gereksiz son bitiş o trende birbirlerini görmeleri falan yeterliydi keşke hep öyle kalsaydı mutlu sonla biten bir hikayeyi neden mutsuz olarak başlattınız anlamıyorum

24-07-2017 21:00 !!

Harry Potter ve Lanetli Çocuk Yorum ben kitabı okumadım ama özetine bakınca insan üzülüyor çümkü baş rolde harry yok ve zamanda yolculuk yapması saçma o zaman gitsin annesiyle babasını kurtarsınlar dimi yani

30-12-2017 17:51 !!

Harry Potter ve Lanetli Çocuk Yorum aslında bakarsanız kitabı beğenmedimm. bütün kitapları 4 kez okudum ama bu yeni serisinin tamamen yanlış! resmen harry potter hayranıyım. bari tiyatro şeklinde yazmamış olsalardı...

26-08-2018 12:56 !!

Yorum Yaz

:: J.K. Rowling ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.