Gulliver'in Seyahatleri

Gulliver'in Seyahatleri
Kitabın Yazarı:Jonathan Swift Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:1726 Sayfa Sayısı:360 ISBN:9789750719493 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 9

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Gulliver'in Seyahatleri - Jonathan Swift

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Çocuk Kitapları, Macera Orjinal Adı:Gulliver's TravelsÇeviren:Can Ömer Kalaycıİngilizce:Gulliver's Travels Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Gulliver'in Seyahatleri Özet

Gulliver babasının beş oğlundan üçüncüsüdür. On dört yaşına geldiğinde, babası onu Cambridge Üniversitesi Emmanuel kolejine gönderir. Orada üç yıl kalır ancak okul masraflarının fazlalığı ve hayatın zor koşulları nedeniyle okuldan alınıp Londra’da ünlü bir doktor olan Mr. Bates’in yanına çırak olarak verilir. Dört yıl daha orada kalır. Babasının ara sıra gönderdiği paraları biriktirir ve gemicilik, seyahatçilik ve matematik öğrenmek için kullanırdı. Çünkü en büyük hayali deniz yolculuğuna çıkarak iyi gemici olmaktı.

Daha sonra Mr. Bates’in yanından ayrılıp önce ailesinin yanına oradan da tıp okumaya gider. İyi bir tıp doktoru olunca Çırak olarak çalıştığı Doktor Mr. Bates’in tavsiyesiyle bir gemiye doktor olarak atanır. Bu sayede hem hayali olan gezileri yapabilecek hem de mesleği olan doktorluğu yapabilecektir. Üç yıl gemide kaldıktan sonra Londra'ya yerleşir ve New Gate sokağında, çorap ve iç çamaşırı satan Mr. Edmund Burton’un ikinci kızı, Mrs. Mary Burton ile evlenir.

Bu sırada hocası Mr. Bates ölür ve Gulliver'in işleri de kötüye gider. Tekrar gemi yolculuğuna çıkmaya karar verir. Batı Hindistan adalarını dolaşarak epeyce para kazanıp evine döner. Artık çoluk çocuğuyla rahat bir yaşam sürmeye karar vermiştir ancak son gelen teklifi deniz sevdası sebebiyle reddedemez. 4 Mayıs 1699 tarihinde Bristol limanından yola çıkarak Doğu Hindistan’a giderken şiddetli bir fırtına başlar. Rüzgar gemiyi kayanın üzerine atar ve gemi parçalanır. Hemen filikalara binerler. Rüzgar şiddetini arttırır ve filikalar devrilir. Arkadaşlarının öldüğünü düşünen Gulliver kendi çabasıyla kıyıya çıkmayı başarır. Yorgunluktan Uyuya kalan Gulliver uyandığı zaman kollarının bacaklarının bağlı olduğunu ve üzerinde küçücük bir şeylerin gezdiğini fark eder. Korkudan büyük bir çığlık atar. Çünkü gördüğü şey böcek değil küçük boyda insanlardı.

Birbirlerinden korkmamaları konusunda anlaşırlar ve Litiputlar ve Gulliver dost olurlar. Binlerce küçük adam yüzlerce merdivenle Gulliver'in ağzına sepetlerce yiyecek boşaltırlar. Litiputlar yan adadakilerle büyük bir savaş içinde olduklarını söyler ve Gulliver'den yardım isterler.

Gulliver barışı sağlamak için diğer adaya geçer. Bu adanın adı Brombdingnag'dır ve Brombdingnag adasındaki devler, Litiput halkına karşıt, kaba ve hoyrat insanlardır. Gulliver bu devler ülkesinde cüce kalmıştır. Gulliver bir gün dev köpeklerden birinin ağzına saklanarak oradan kaçar. Londra'ya ailesinin yanına döner. Ve yine karada yaşamaya alışamaz denizleri özler Ailesini ikna ederek tekrar deniz yolculuğuna çıkmaya karar verir. Geziye çıktığı geminin yiyecek ve içecekleri tükenmektedir. Kaptan uzaklarda bir ada göründüğünü oradan yiyecek ve içecek almalarını söyler. Adaya yanaşırlar. Arkadaşları ile birlikte karaya inerler. Fakat arkadaşlarından uzaklaşan Gulliver bir anda arkadaşlarının hızla kaçtığını görür. Fakat artık yapabilecek pek bir şey kalmamıştır. Çünkü gemilerine binip çoktan gitmişlerdir.

Laputa isimli bilim ve Mühendisler adasındadır. Bu adadakiler normal insan boyutundadır. matematik ve teknolojide daha da ileridir. Laputalılar bilimle uğraştıkları için somut ve pratik işlerden anlayamamaktadır. Giyinmeyi bile bilmedikleri için kendi vücutlarına uymayan kıyafetler giymektedir.

Sadece Lord Munodi adında birisi bazı iş yapma kabiliyetine sahiptir ve bu özelliğinden dolayı da Laputalılar onu hiç sevmezler. Laputa Kralı ise, Balnibardi devletinin üzerine havadan kocaman kayalar indirerek burayı yönetmekte, böylece halkının başkaldırmasını önlemiş olmaktadır. En sonunda onlardan da kaçarak geziye kaldığı yerden devam eder ve Houyhnhnm'lar ülkesine gider.

Bu ülkede insanların en iyi özelliklerini üzerlerinde toplamış olan kötülüklerin uğramadığı atlar yaşamaktadır. Bu atların Yahos isimli bir hizmetkarları vardır. Yahoslar insan olmalarına rağmen, ilkel ve vahşidirler. Bu ülkenin yöneticileri en asil atlardır. Atlar son derece akıllı ve nazik yaratıklar olduğu için Yahosların efendileridir. Atlar yalan söylemenin dahi ne kadar kötü olduğunu bilirler ve yaşadıkları yerde iyiliği güzelliği temsil ederler. Gulliver bu ülkeyi ve akıllı atları o kadar sever ki, bütün ömrünü burada geçirmek ister. Fakat atlar buna izin vermez ve Gulliver'i evine yollar.

Gulliver kendi evine döndüğünde insanlardan, karısından, çocuğundan ve tüm insanlardan nefret eder ve onların kokusuna bile katlanamaz bir hale gelmiştir kendini insanlardan uzak tutarak yaşamaya devam eder.

Jonathan Swift Gulliver'in Seyahatleri romanda daha çok sistemi, ortak yaşamı, yüksek mevkidekileri, asilleri ve erdem kavramından yoksun olan insanları eleştiriyor. Gulliver'in Seyahatleri kitabının yazıldığı dönem bu tarz şeyleri dile getirmek bir hayli cesaret isteyen bir dönemdir. Çocuklar için yazıldığı söylense de dünya klasikleri arasına girmeyi hak eden güzide bir eserdir.

Gulliver'in Seyahatleri Soruları ve Cevapları

Gulliver'in Seyahatleri kimin eseri?

Jonathan Swift

Gulliver'in Seyahatleri türü nedir?

Yabancı Romanlar, Çocuk Kitapları, Macera

Gulliver'in Seyahatleri kaç sayfa?

360

Gulliver'in Seyahatleri Yorumları

o kadar çok kitapta referans veriliyor ki hazır sadeleştirilmemiş, tam metinini de bulmuşken okumamak olmaz.

bastianikalesindekipisi • 26-10-2017 01:22

çocukken çok okurdum çok güzel maceraları vardı

17-01-2019 21:52

gerçek adı güliverin gezileri olmayacak mı aynı kitap mı farklı mı bilemedim

04-02-2020 23:38

çocukluğumda bunu masal olarak biliyordum büyüyünce kitap rafında görünce şaşırmıştım hiç roman olabileceğini düşünmemiştim alıp okudum okurken de çocukluğuma gittim masal tadında güzel bir roman

15-04-2022 21:27

kısa özet olsa daha iyi olurdu sizin özetinizden özet çıkarttım

19-07-2022 13:18

neden kitabın adını sürekli değiştiriyorlar seyahatleri, gezileri, maceraları vs hep aynı kitap aslında

02-11-2022 20:49

türkler kitabın adına karar vermememiş sanırım bendekinin adı gulliverin maceraları hepsi aynı diye biliyorum

04-01-2023 22:31

cüceler ülkesinde özeti arıyorum yardımcı olabilir misiniz

28-06-2023 11:25

özet uzun olmuş ama yinede güzel işime yaradı

25-12-2023 22:04