Goriot Baba

Goriot Baba
Kitabın Yazarı:Honore de Balzac Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Antik Kitap Yayınlandığı Yıl:1834 Sayfa Sayısı:300 ISBN:9789944184342 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 40

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al Idefix:18,25 TL D&R:32,65 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Goriot Baba - Honore de Balzac

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Le Pere Goriot

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Goriot Baba Özet

Mösyo Goriot, Paris’te bir pansiyonda yaşamını sürdürmektedir. Pansiyonda kendi halinde bir adam olan Mösyo Goriot ile ilgili çeşitli dedikodular dönmektedir. Goriot’un zengin ve köklü bir servetin sahibi olarak anılmasının en büyük nedeni pansiyonun en lüks odasında kalıyor olmasıydı. Günler geçtikçe Mösyo Goriot’un yanına gelip giden genç hanımlar dikkat çekmeye başlamış ve bu ziyaretlerle birlikte Mösyo Goriot’un kaldığı odaların kalitesi yavaş yavaş düşmektedir. Herkes onun metreslerine para yetiştiremediğini düşünse de durum bambaşkadır. Goriot kızlarına son derece düşkün bir babadır. Mal varlığı eski bir şehriyeci olmasından gelmektedir. İyi bir tüccar olan Goriot Baba, zengin bir çiftçi ailesinin tek kızı olan karısına dindarca bir aşkla bağlanmıştır. Aradan geçen çok mutlu yedi yılın ardından Goriot Babanın karısı vefat etmiştir. Bu evlilikten de iki adet kız çocuğu doğmuştur. Karısının vefatının da etkisiyle Goriot Baba’nın babalık duygusu akıldışı bir şekilde gelişmiştir. Tüm ısrar ve tekliflere rağmen bekar kalmayı tercih etti çünkü kendisini kızlarına adadı. Kızlarının eğitimi için servet harcamakla birlikte onların çeşitli fantezilerini yerine getirmekten büyük bir mutluluk duyuyordu. Kızları evlilik çağına geldiğinde Anastasie soylular katmanının üstüne geleceği kont ile evlilik yaptı. Delphine ise bankacı ve baron bir adamla evlendi. Servetinin büyük kısmını kızlarına dağıttıktan sonra damatları tarafından onu yanlarına almak şöyle dursun, evlerine de alenen davet etmemeye zorlanmaları karşısında umutsuzluğa kapılıp Madam Vauquer’in pansiyonuna yerleşti.

Goriot Baba ile aynı pansiyonda, Paris’e yeni gelmiş ve zengin olma hayalleri kuran genç hukuk öğrencisi Eugene kalmaktadır. Eugene bir baloda tesadüfî bir şekilde Anastasie ile tanışır. Anastasie ile yaşayabileceği ilişki ihtimali onun başını döndürür. Hem kadının güzelliği hem de sosyeteye karışabilmek için oldukça çıkarlı bir ilişki olacağını düşünür. Goriot Baba’yla olan bağlantısı ortaya çıkınca Anastasie onunla görüşmeyi reddeder. Daha sonrada diğer kızı Delphine’e asılır. Delphine’nin borcunu ödemek için kumar oynar ve kazançlı çıkarak kadının borcunu öder. Böylece aralarında romantik bir ilişki başlar. Goriot Baba’nın kızı olduğunu öğrendiğinde şok geçirir ve zavallı Goriot Baba’nın haline çok üzülür. Pansiyonda onunla sohbet etmeye ve her zaman masalara alay konusu olan yaşlı adama arka çıkmaya dikkat eder. Son kalan servetini de kızlarının borçlarını ödemek için harcayan yaşlı adam bir köpeğin bile bağlandığında durmayacağı odada yaşamına devam etmektedir.

Goriot Baba’nın kızları ise yalnızca paraya ihtiyaçları olduğunda babalarını ziyaret etmektedir. Varlığını kızlarının mutluluğu için adamış olan Goriot Baba’nın tek tesellisi Eugene ile kızlarının bağlantısındadır. Kızlarının neler yaptığını, neler söylediğini, neler yaşadıklarını, mutsuz evliliklerini Eugene’dan bıkmadan usanmadan dinleyen yaşlı adam hem kızlarının mutsuzluğu hem de yalnızlıktan dolayı daha fazla dayanamaz ve hastalanır. Durumunun kötüye gitmesiyle kızlarına haber gönderilir fakat kızlar babalarını ziyaret etmektense bir baloya gitmeyi tercih ederler. Yani kızlar iyice sıktıkları limonun kabuğunu sokağa attılar.

Anastasie, Eugene’nin talebi üzerine pansiyona gelir fakat artık çok geçtir. Goriot Baba, komaya girmiştir. Cenazesinde ise Eugene’den başka kimse yoktur.

Eugene çok özendiği, dahil olmak için yollar aradığı ve hatta uğruna zavallı annesinin kardeşlerini eşyalarını satarak üstüne başına kıyafet aldığı Paris sosyetesinden tiksinir. Uzak durup parçası olmadan kendini kurtarmaya karar verir.

DEĞERLENDİRME

Karakter betimlemesi ve analizleriyle harikalar yaratılan bu eser Balzac’ın en önemli eserlerinden biri olarak görülmektedir. İnsan davranış ve ilişkilerinin temelleri, harekete geçiren değerler ve güdüler konusunda gerçekçi ve acımasız bir bakış açısı vardır.

"Zengin olsaydım, servetimi korusaydım, onlara vermeseydim, şimdi burada olurlardı. Dudaklarıyla yanaklarımı yalarlardı. Bir konakta otururdum, güzel odaların, uşaklarım, ateşim olurdu. Başucumda kocaları ve çocuklarıyla gözyaşı dökerlerdi. Bütün bunlar benim olurdu. Şimdiyse hiç. Para her şeyi verir insana, kızlarını bile. Ah! Param. Param nerede? Bırakacak hazinelerim olsaydı, yaralarımı sarar, bakarlardı bana. Seslerini duyar, yüzlerini görürdüm. (...) görmek istiyorum onları. Jandarmaları yollayın, zorla getirsinler! Adalet benden yana. Doğa, yasa, her şey benden alınırsa, memleket batar. Açık bu. Toplum da dünya da babalık üstüne kuruludurlar. Çocuklar babalarını sevmezlerse her şey mahvolur. (...) babalar, meclis'lere başvurun, evlenmeyle ilgili bir yasa çıkarsınlar. Kızlarınızı seviyorsanız evlendirmeyin onları. Damat bir kızın her şeyini bozan, her şeyini kirleten bir namussuzdur. Evlenme yok artık! Bu evlilikler kızlarımızı elimizden alıyor ve ölürken onları yanımızda bulamıyoruz. Babaların ölümü üzerine bir yasa çıkarın. Korkunç bir şey bu." Satırlarını okurken bir babanın feryadına kayıtsız kalmak gözyaşı dökmemek mümkün değildir. İnsanlık ıstırabını iliklerimize kadar hissedebileceğimiz anlatımlarla doludur.

Klasik Rus Edebiyatında genel olarak karşılaştığım, okumayı güçleştiren durumlardan birisi isim, soy isim ve unvanların karışık bir şekilde kullanılmasıdır. Bu durum dışında okuması keyifli, akıcı bir eser olarak değerlendirilebilmektedir.

Editör: Ceren Kozalıoğlu

Goriot Baba Konusu

Goriot, girişken bir tel şehriyeci çırağıydı. Jusienne sokağına yerleşmiş, ticaretle uğraşıyordu. Tel şehriyecinin gönlünü iki şey sarmıştı; Tahıl ticareti ve kızlarına olan sevgisi. Babalık duygusu onda çılgınlık seviyesindeydi. Yedi yıllık evliliğinden sonra eşi ölmüş ve iki kızına kendisi bakmıştı. Goriot kızlarını mutlu etmek için herşeyi yapıyordu, kızlarının isteklerine hayır diyemiyordu.

Gün geldi ve kızları evlilik çağına ulaştılar. Güzelliği yüzünden Kont de Restaud'un peşine düştüğü Anastasie, sosyetede tanınmak için bu adamla evlendi. Diğer kızı Delphine ise Mösyö Nucingen adlı zengin bir bankacıyla evlendi. Goriot damatlarının çok iyi olmasını dilerken; ikisi de ummadığı gibi çıktı. Goriot babanın eski varlığını yitirmesiyle damatları kızlarıyla Goriot'un görüşmesini istemediler. Bunun üzerine Goriot kızlarıyla gizlice buluşabiliyordu.

Goriot baba bu olaylardan sonra Madam Vauquer denilen bir kadının pansiyonuna yerleşti. Madam Vauquer Goriot'a en iyi odalardan birini verdi. Goriot fakirleştikçe onu fakirlerin kaldığı odalara yerleştirdi. Bu pansiyonda bir çok kişi kalıyordu. Bunlardan bazıları: Eugene, Vautrin, Madam ichonneau, Poiret, Madam Couture ve Victorine'dir.

Eugene, ailesinin yanından ayrılıp, Paris'e hukuk okumak için gelen bir delikanlıdır. Zengin olmak ve tanınmak ister. Vautrin otelde kalan haydut, kaba , acımasız bir hapishane kaçkınıdır. Madam Michonneau otelin en yaşlı müşterisidir, Poiret denen noter katibiyle aralarında sevgi vardır.. Victorine ise gerçek annesi ölen ve babası kendisini kabul etmeyen bir genç kızdır. Babasının onu kabul etmemesinin sebebi Victorine'nin kendi öz kızı olduğuna inanmamasıdır. Victorine'ye uzaktan bir yakını olan Madam Couture bakmaktadır.

Pansiyondaki herkes Goriot'a saygı gösterirken sonra Goriot hakkında ileri geri konuşmaya başladılar. Eugene bile Goriot baba hakkında çok kötü şeyler düşünüyordu. Bunun sebebi, Goriot'un kızlarıyla gizli görüşmesinin yanlış anlaşılmasındandı. Kızlarını Goriot'un sevgilileri sanmışlardı.

Eugene bir gün Beauseant adlı bir tanıdığı aracılığıyla bir baloya gitti. Baloda Goriot'un kızı olan Anastasie'yi beğendi ve izini sürerek kızın evine gitti. Evine gittiğinde Anastasie ile konuştu ve Goriot'un onun babası olduğunu öğrendi. Evde Anastasie'nin kumarbaz sevgilisi Maxime de Trailles vardı. Anastasie , Eugene'nin babasıyla aynı pansiyonda kaldığını duyunca ona yüz vermedi ve daha da eve almadı. Anastasie'den istediğini alamayan Eugene Paris'te ad yapmak için tanınmış bir bayanla olmalıydı. Bu kez de Goriot'un diğer kızına ulaşmaya karar verdi. Eugene tekrar kuzeni Beauseant'ın yanına gitti ve ondan yardım istedi. Kuzeninin sevgilisi ona bu konuda yardımcı oldu ve Delphine'yle tanıştılar. Delphine ondan etkilendi zaten Delphine'nin kocası onunla hiç ilgilenmiyor, zengin olmasına rağmen para bile vermiyordu.

Bir gün Delphine gelip Eugene'ye paraya ihtiyacı olduğunu , artık babasının durumu kötü olduğu için babasından da para isteyemeyeceğini söyledi. Eugene genç kadına sevgisini ispatlamak için bunu kabul etti. Gidip kumar oynadı. Para kazandı ve Delphine'ye parasını verdi. Delphine bunu görünce çok sevindi, borçlarını ödedi. Aralarındaki sevgi gittikçe gerçek sevgiye dönüşecekti .Eugene zengin olup kendiyle birlikte olan kadınları Delphine için reddedecekti. Goriot'da Eugene ve Delphine'nin evliliğini çok istiyordu. Damadı Nucingen kızını başka bir kadınla aldatıyordu ve boşanacaklardı.

Diğer yandan pansiyonda Vautrin'in sırlarını öğrenen Poiret ve Madam Michonneau, Vautrin'e tuzak kurup onu polise ihbar ettiler. Bu olay üzerine pansiyondakiler Poiret ve Madam Michonneau'nun pansiyondan gitmesini aksi taktirde kendilerinin gideceğini dediler. Bu durumda ikisi de pansiyonu terk etti. Victorine'nin babasının onu kabul etmesi üzerine Madam Couture'la oda pansiyondan ayrıldı. Madam Vauquer'in pansiyonu gittikçe boşalıyordu. Bu durum Vauquer'i gittikçe üzüyordu.

Günler geçmiş ve Anastasie babasının yanına gelmişti. Aslında yine babasından para istemek için gelmişti. Babasına başına gelenleri anlattı . Anastasie'nin kocası, karısının kendisini başka biriyle aldattığını öğrenmişti ve artık ona çocuklarını bile göstermeyeceğini demişti diğer yandan sevgilisi Maxim'de daha da borçlanmış ve Anastasie'den para istiyordu. Babasına bu durumu anlatınca Anastasie'nin kocasının hiç bir şey yapamayacağını, ona kızını üzmesinin hesabını soracağını söyledi.

Diğer yandan Delphine ise babasına gelip eşinin ondan boşanmak için şart koştuğunu dedi. Delphine'nin kocası sırf ünü kaybolmasın diye Delphine'nin adını kullanmak istiyordu. Goriot kızlarının bu acılarına dayanamadı. Bir süre sonra hasta oldu yatağa düştü. Eugene onun yanındaydı, kızlarını son bir kez görmek istiyordu fakat kızlarına bildirildiği halde kızı Delphine güzel bir baloya katıldı. Babasını ziyaret edeceği yerde baloda dans etti. Diğer kızı da bir türlü babasının yanına gelmedi. Goriot artık ölecek gibiydi, durumu çok ciddiydi. Eugene Goriot'un kızlarıyla görüşmek istedi ve ilkin Anastasie'nin evine gitti. Anastasie'nin kocasına durumu anlatmasına rağmen kocası, Anastasie'yi babasının yanına göndermedi. Delphine'yle konuşmaya gittiğinde ise çok hastayım diyerek gelemeyeceğini söyledi. Goriot kızlarının gelmeyeceğini öğrenince, kızlarına sitem etti. Bu hayatta onlar için her şeyimi verdim ama; onlar, beni son kez görmeye bile gelmediler dedi. Adamın bilinci kayboldu ve o sırada Anastasie geldi babasının elinden tuttu ve ağlayarak özür diledi. Tabi babası bunu hissetmedi. Artık babaları ölmüştü.

Delphine babası öldüğü sırada arabasından inip, oraya doğru gidiyordu ki Anastasie'nin sesini duydu. Goriot'un cenazesini Eugene kaldırdı. Parası olmadığı halde rahip buldu ve cenaze töreni yaptırdı. Kızları ise cenazeyi uzaktan izlediler. İşte hayatın gerçeği: evlatlarına canını veren Goriot'a kızlarının yaptığı nankörlüktü.

Goriot Baba Soruları ve Cevapları

Goriot Baba kimin eseri?

Honore de Balzac

Goriot Baba türü nedir?

Yabancı Romanlar

Goriot Baba kaç sayfa?

300

Goriot Baba Yorumları

sıkıcı bir kitap ama duygusal insan okurken hüzünleniyor

16-08-2014 08:03

romanın başları sıkıcı ama kitap bittikten snra iyiki okumuşum diyorsunuz

16-08-2014 17:13

roman güzel akıcı dili ağır ama okunuyor

21-08-2014 01:54

özeti yazan güzel yazmış goriot baba okunması gereken bir roman ders niteliğinde

27-08-2014 01:43

Aman Allah'ım, bu ne kadar güzel bir özet. Vallahi kitabın başlarında ben de Goriot un kızlarla münasebetinin kötü olduğunu sanıyordum. Çok güzelmiş. Özeti çıkarankn ellerine sağlık. İlk kırk sayfa sıkıcı ama sonra hızla gidiyor. Ayrıca sıkıcı da değil.

08-11-2014 13:16

realizmin başlıca eserlerinden

16-12-2014 14:09

baskentte okuyorum ahmet hocanin final sorusuydu :d

16-12-2014 14:33

çok güzel bir roman yazmısınız.elerinize sağlık

22-01-2015 09:18

özet için teşekkürler. çok güzel bir kitap tasvirden sıkılmayanlar için.

04-04-2015 00:17

bu kitapin dili agir dunya klasklerinden ilk baslar zor ama guzel kitap etkileyici tavsiye ederim

28-04-2015 22:31

kitap lk basta sıkıcı geldi sonradan duygulanıyon

26-10-2015 19:36

cok guzel bir kitap ama burdanda anlasiliyorki cocuklar kediye benziyor neden diyorsaniz kediler nankordur ama yinede kitap guzeldi

01-11-2015 18:54

bence mükemmel bir kitap yazmış honore de balzac goriot baba okuduğum en güzel kitaplardan bir tanesini sıkıcı bulmanız garip

09-11-2015 22:14

sıkıcı anlatımı var bence

18-11-2015 23:35

arkadaşlar bilginin efendisi olmak için, çalışmanın kölesi olmak gerekir sözü balzac hangi eserin de yer vermiş. yardımcı olursanız sevinirim

16-12-2015 00:07

cok igrenc bir kitap sakin okumayin hayattan bezersiniz

25-12-2015 12:23

çok sıkıcıydı goriot baba roman tahlili çıkartmam lazım ama okurken sıkıntıdan öldüm

29-12-2015 17:27

bence guzel bir kitap insanoglunun nankorlugunu anlatiyo

03-01-2016 00:50

guzel bir kitap okumanizi tavdiye ederim

11-01-2016 19:07

realist romanın en iyi örneklerinden, evrensel roman. duygulu ve düşündürücü.tavsiye ederim.

24-01-2016 22:00

okuması uzun sürüyor ama bence okuyun, hüzünlü bir eser ve çok önemli bir yazara ait. balzac gerçekten anlaması herkes için kolay olmayan, betimleme içeren kitaplar yazıyor, ben okuyun derim.

20-02-2016 16:56

çok iyi yazanın ellerine saglık

09-03-2016 18:47

sıkıcı başlamasına rağmen daha sonra olayların gelişmesiyle hareketlenen ve sonunda hüzünlü bir şekilde biten bir kitap.

25-03-2016 20:42

okuduğum en güzel kitaplardan biriydi hüzün ve gerçeklik isteyenler için sonunda bir damla gözyaşi döktürecek ve babaliğin yüceliğini gösteren başarili bir romandir

03-05-2016 18:49

süper bi kitap tavsiye ederm

16-12-2016 22:24

harika bir kitap mutlaka okunmalı

14-03-2017 15:47

başta çok sıkıcı geldi ama aslında güzel bir kitap

09-05-2017 10:02

anlatımı maalesef sıkıcı, kişilerin hisleri ve olaylara verdiği tepkiler çoğu zaman anlamsız geliyor belki de türkçe çevirisinden kaynaklanıyordur, orijinal dilde okusak bazı duyguları daha net anlayabilirdik bu haliyle okuyunca özellikle de orta sayfalara kadar hala isteneni anlayamamış olmanın verdiği ızdırapla kitabı fırlatmak geliyor elimizden :( okumak her şeydir. okuyalım arkadaşlar. (üzülüyorum ingilizce, fransızca, almanca, rusça vs. vs. bilmediğim için.)

29-07-2017 20:10

bence sıkıcı da olsa etkileyici bi konusu var

15-10-2017 13:14

okurken hüzünlendim

17-11-2017 15:58

goriot baba kitap boyu kizlar hakkinda 1 tane kotu söz söylemezken hastaliga yakalanip delilik noktasinda gelgit yasarken ki halinde kizlarina karsi duydugu hayal kırıklığı insani düsündürtüyo
ve tabiki kendi hatasını ölüm döseginde kendisinin söylemesi insanı ürpertiyo

17-03-2018 02:21

bence kitap güzel ama keşke okumasaymışım gibi bir duygu oluyor. o yüzden sakın okumayın. 😰

13-05-2018 19:29

ya ben bu orjinali fransızca olan kitabı hangi mantıkla ingilizce okumaya karar verdim bilmiyorum. sanırım türkçesi bile zor okunuyor ama ingilizcesi duvara kafa atmalık cinsten. çevirmen de yarı ingilizce yarı fransızca çevirmiş tamam fransızcamda var bir yere kadar ama kitap gitmiyor. okuyorum ama emin olamıyorum en sonunda gelip özetlerden doğru mu anladım diye bakmaya karar verdim. şimdilik doğru anlamışım spoiler da yedim. bir de özette bahsedilmemis galiba eugene annesinden babasından para alıyor servet kazanabilme topluma atılmak icin sonra eskrim kursları alıyor vautrin bu eugene denen ögrenciyi iyi eziyor sonrasinda felan :d

23-06-2018 17:22

kitabı okumadım henüz.ama özeti güzelmiş,yorumlarda güzel.galiba okumalıyım

25-02-2019 20:17

çoğu insana romanda fazla betimleme bulunması nedeniyle başları biraz sıkıcı geliyor. cillop gibi özet olmuş. hüzünlendiren bir roman.

10-10-2019 20:21

goriot baba konusu özetin içinde var ama bana tek paragrafda yazabilirmisiniz

26-01-2020 21:58

analiz çıkartmamız için okutuyorlar ama çok uzun buradaki özetten bir analiz çıkartacağım sanırım yeterli olur

21-03-2022 21:11

tahsin yücel çevirisi resmen ağlatıyor okurken

21-03-2022 22:24

öğretmeniniz roman incelemesi istedi o yüzden okudum daha önce balzac romanı okumamıştım çok güzel bir eser herkese tavsiye ederim

26-09-2022 17:53

bu kitap hangi akım oluyor

14-03-2023 22:48

Eugenie Grandet Vadideki Zambak Goriot Baba en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Madalyonun İçi Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Kitaplardan Korkan Çocuk Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Yabancı Romanlar Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Komik Kitaplar Yerli Romanlar Macera Kitapları Polisiye Kitaplar Tarihi Kitaplar Gizem Kitapları Korku Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Fantastik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Tiyatro & Oyun Kitapları Felsefe Kitapları Şiir Kitapları Gerilim Kitapları Politik Kitaplar Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Biyografi Kitapları Deneme Kitapları