Gör Beni

Gör Beni
Kitabın Yazarı:Akilah Azra Kohen Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Everest Yayınları Yayınlandığı Yıl:2019 (21-01-2019) Sayfa Sayısı:592 ISBN:9786051853635 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 15

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:162,00 TL Pandora:180,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Gör Beni - Akilah Azra Kohen

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Gör Beni Özet

Cumhuriyetin kadınları, kadınlarımız, insanımız ne kadar güçlüymüş dedirten bir aile düşünün. Onların yanında da savaşı İstanbul’da yaşayan yani hiç yaşamayan insanlar. Edebiyat dersinde anlatılan eski yeni çatışmasından daha öte bir çatışma yaşanmış; savaşı yaşayan ve yaşamayan.

Cumhuriyetin kadınlarının tek başına verdikleri mücadele gözümüzün önünden geçiyor. Birbirlerine tutunuşlarını, zamanında taş üstünde taş kalmamış dünyalarından nasıl küllerinden doğduklarını, yaralarını nasıl ‘cumhuriyet kadını’ olarak sardıklarını ve saracaklarını okuyoruz. Çünkü bu kitap bir serinin başlangıç kitabı. Bir mahşere kafa tutuşun kitabı, haklı bir kafa tutuşun yani Ülkü’nün.

En iyi eğitim okullarda mı alınır diye sordurtuyor kitap. Çünkü savaşın kızı var karşımızda; Ülkü.ve bir de sadrazamın oğlu olan Selim duruyor diğer köşede. En iyi okullarda okumuş, dünyanın tüm nimetlerinden yararlanmış bir şekilde karşımıza çıkıyor. Osmanlı’yı tekrar canlandırma düşüncesiyle yanıp kavruluyor olsa da kitap boyunca düşünen insanın evrilişini görüyoruz. Bu evrilişin bir aşaması da aşk. Aşkın adı Ülkü, Ülkü’nün adı aşk. İlk görüşte olan. Ama arada kültür farkı, zenginlik ve fakirlik, savaşı yaşamanın hayat bilgisi ve öğretileri, düşünce sistemi var olsa dahi aşk birbirini daha iyiye götürecek adımları atmak olduğu için bu aşk dansında iki tarafta birbirine karşı koyamadı koyamazdı da zaten. Ülkü ise savaşla donatılmış, tüm nimetlerden arınmış, tek varlığı ailesi ve atı Yakışıklı. Sürekli erkek kıyafetleriyle kamufle olmaya çalışan ama gözleri yaşanmışlıkla, bilgi ve zarafetle parıldayan Ülkü. Cumhuriyetin kıymetini en iyi bilen Ülkü. Bedeller ödeyen, canlar veren ancak bilebilir bunu, değerini tartacak bir değer vermiş olan insan kaybedemez kazandığını.

Eskinin aşkları ne güzelmiş diyorsun. Ama her dönemin kendi içinde kötülükleri de var. Gör Beni insanı araştırmaya sevk eden bir kitap. Tarihi Çanakkale Savaşı’nda ölen oğlunun anısı için İstanbul’a gelen profesörden dinliyorsun. 2000 yıl önceden çok da farkımız yokmuş dedirtiyor. Ve kimi zaman da İngiliz ajanların ağzından dinliyoruz cumhuriyetin hikayesini.

Kitapta her biri ayrı şekilde ele alınması gereken karakterler var. Her biri farklı bir fırtınayla mücadele ediyor. Birinin fırtınası diğerinin güneşi oluyor zaman zaman. Ülkü ve Selim zıtların, farklılıkların doğurduğu bir çekim adeta. Bilginin de bir çekime sahip olduğunu İlmiye ve Orhan’da keşfediyoruz. Aynı okula giden bu iki genç profesörün akıttığı bilgiyle dünyaları zenginleşirken o güne kadar onlara anlatılan hikayeler üzerine düşünen iki berrak zihin. Orhan bize, bilginin savaşarak öğrenildiğini ve eski bilgiyi yendiğin zaman gerçek bilginin anlam kazandığını öğretiyor. Aslında bu kitap o kadar çok şey öğretiyor ki beklenmedik bir performans sergiliyor. İnsana çok iyi araştırılarak yazılmış bilgiyi sunuyor. Ancak yine de teyit etmekte çok önemli. Her zaman tarih değiştirilebilir. Tarihin değiştirilirse kültür, insani değerlerin değişir. Atalarının yaşanmış yargılarını unutup yeni yargılar için hatalar yapmaya meyil edersin. Zamanında tarihi değiştirilmiş toplumlardan da bahsediliyor. Günümüzde bu toplumların nasıl, nerede, ne yaptıklarını eş zamanlı olarak deneyimleyebiliyoruz; yasalarında, yaşantılarında ve kadınının duruşunda.

Size bir önerim var bu kitabı altını çizerek değil sayfalarını kıvırarak okuyun. Çünkü etkilendiğiniz cümlenin büyüsüne kapılmanızı o sayfa değil sadece o bölüm hatta bu kitap başardı. Tüm sayfaları kıvırmanız gerekiyor bazen ama geceler boyu arkadaşlık edecek olan arkadaşınıza biraz da siz anı bırakın. Çünkü yolda yürürken bile adımlarınızda onun izini hissedeceksiniz. Kimi zaman Selim’in annesinin kibrinin işe yaramadığını, kimi zamanda abla Ayşe’nin geceler boyu hırsla bıkmadan elbise dikmesini ve bazen de kalbinizde hissedeceksiniz Selim ile Ülkü’nün saf aşkını. Adım adım içselleştireceğiniz bir kitap. Unutmayın ki en çok içinize işleyen kısım aslında sizsinizdir. Çünkü insan ancak kendisini ve kendisine benzeyeni seçiyor bu dünyada.

Yazan: Gizem Yıldırım

Gör Beni Konusu

Fi, Çi, Pi kitap üçlemesinin yazarı olan Akilah Azra Kohen yeni kitabı Gör Beni İki Devrin Hikâyesi ile oldukça detaylı bir kitap yazmıştır. “Doğru daima doğrudur, ta ki birileri onun yanlış olduğunu kanıtlayana kadar ve tarih doğru sanılan yanlışlarla doludur,” der yazar.

Bu kitabındaki karakterlerin gerçek kişileri yansıtsa da tarihin farklı kesimlerindeki yaşanmışlıklara, anlamlara hizmet edebilmesi için hikâyenin içinde zaman kayması olduğunu belirtmiştir. Yani öykünün kronolojik olmadığını söylemiştir. Kitapta yer yer görsel kanıtlara, önerilen müziklere ve uzun açıklamalara da yer verilmiştir.

Hikâye Cumhuriyet’in hemen sonrasındaki yıllardan başlar. Osmanlı İmparatorluğu artık Türkiye Cumhuriyeti olmuştur. Bu durumu Selim, vatanın delirdiği, cahillerin ele geçirdiği, geleceğin kayıp gittiği şeklinde yorumlar. Hele kadınlar! Osmanlı’nın kadınları açılıp saçılacaktır. O, bir Osmanlı torunudur ve bu durumu kabul edemez. Bunun için Selim gibi düşünenler ve Cumhuriyeti kabul edenler arasında kıyasıya bir mücadele vardır.

Diğer tarafta iki kardeş olan İlmiye ve Ali vardır. Kurulan ilk Cumhuriyet sınıflarında derslere başlarlar. Profesör Fred, dinler tarihinin en eski zamanlarına gidip kutsal kitap inen ilk din olan Yahudilikten derslere başlar. Tabi ki bu öğretiyi zaman zaman Hıristiyanlığa ve Müslümanlığa değinerek anlatır. Fred’in anlattığı dersler boyunca laf lafı açar daha doğrusu bilgi bilgiyi. Bu bilgiler okuyanı hem şaşırtır hem de eksik kalan yanları tamamlamak için çok iyi bir fırsat oluşturur.

Sınıfın en küçüğü Ali’dir ancak o kadar akıllıdır ki neredeyse herkesin ağzını açık bırakacak soruları ile ünlüdür. İlmiye’nin de ondan aşağı kalır yanı yoktur. Hem soruları hem sahip olduğu bilgileri ile profesörle birlikte sınıfın tamamını etkiler. En başından beri zıtlaştığı bir diğer çocukta Orhan’dır. İlk dakikadan itibaren birbirlerini fark ederler, fikir ayrılıkları vardır. Aliler Aydın’ın Efeler köyünden gelmiştir, Orhan ise İstanbulludur. Aslında Orhan sadece İlmiye’ye karşı değil Fred’ e karşı da oldukça terstir. Özellikle Müslümanlık dışında diğer dinlerden bahsedilmesi yüzünden sürekli gerginlik yaratır. Fakat sınıftaki derviş zaman zaman ortamı sakinleştirir.

Bir gün Selim bir at üstünde hayatla yarışan, bakmamak için günah saydığı, Cumhuriyet’e uygun kızın gözlerini aklına kazır. Bir süre sonra o kızın komşuları olduğunu öğrenir. İki kız kardeş olan Ayşe ve Ülkü Selim’in komşularıdır. Selim Ülkü’den çok etkilense de onun basit bir köylü, fakir bir kız olduğu düşüncesiyle gelgitler yaşar uzunca bir süre. Ülkü’ye göre de zenginlik içinde çabadan tamamen uzaklaşmış, anlamsız hayatına eğlence arayan züppeden öte değildir süslü ve yakışıklı Selim. Ancak kaderden kaçılmazdı ya da aşktan…

Selim’in varlığı kalbindeki ağırlığıydı. Ülkü kaçabildiği kadar kaçmak istiyordu ondan çünkü ona göre Selim, evli bir kadınla ilişkiye girebilecek kadar ahlaksız, Atatürk’ün ilke ve inkılaplarını anlamayacak kadar vizyonsuz, bir padişaha kul olabilecek kadar kimliksizdi. Öyle bir an gelmişti ki bir balo salonunda Selim’in kollarında dans ederken bulmuştu kendini. Ve tüm salonun izlediği bir kadınla adamın dansı değildi, o an gerçekleşen aşkın dansıydı. Bu sahneye şahit olanlardan biri de Ülkü’nün evli kadın diye bahsettiği Melek’ti. Öyle nefret doluydu ki yüreği… Nefretini biriktiren bir diğer isimde Ülkü’yü deli gibi isteyen Robert idi. Robert, Selim’e olan öfkesini yönlendirecek kişi olarak, aynı baloda tanıştığı Profesör Fred’ i seçmişti…

Kitap boyunca tıpkı Ülkü ve Selim gibi İlmiye ve Orhan’ın da birbirinden kaçtıkça yaklaştıkları aşklarına tanıklık edilir. Sümerler, Enoch’un Kitabı, Afganistan Tarihi, Hindistan Tarihi, Vahabizm gibi daha nice bilgilere rastlarsınız. Özetle okuru; tutku, macera ve bilgi yüklü harika bir hikâye bekliyor.


Pınar Çağlayan

Gör Beni Soruları ve Cevapları

Gör Beni kimin eseri?

Akilah Azra Kohen

Gör Beni türü nedir?

Yerli Romanlar

Gör Beni kaç sayfa?

592

Gör Beni Yorumları

yine çok başarılı bir kitap olmuş uzun ama güzel

03-05-2019 23:04

kadın güzel yazıyor kendisini de okutuyor pahalı bir kitap ama ödediğiniz paraya değiyor

05-05-2019 23:42

güzel ama çok kalın bazı kısımlar gereksiz yine de güzel kitap buradaki fiyatlara da bakmayın ben 15 liraya aldım

13-05-2019 23:30

çok pahalı bir kitap okumak istiyorum ama daha alamadım

15-05-2019 19:15

kitap ucuz olsa göreceğim ama şuan bu fiyata görmek mümkün değil

16-05-2019 17:34

fi çi pi serisi gibi değil baya kısmı tekrar gibi benzer şeyleri okuyorsunuz pek beğenmedim

17-05-2019 18:53

bunun da devamı gelecek mi yoksa tek bir kitap mı? bir de bir arkadaş 15 liraya almış nereden aldı acaba? internette de çok pahalı

20-05-2019 20:39

kitap neden bu kadar pahalı yabancı kitapları bu fiyata satıyorlar

25-05-2019 17:54

gör beni kitabı içinde bedava kitap kampanyası yapabilir misiniz çok okumak istiyorum ama pahalı alamıyorum lütfen

26-05-2019 19:06

güzel bir kitap ama fazla pahalı bulabiliyorsanız ikinci elini okuyun

31-05-2019 17:46

benim için hayal kırıklığı oldu fi serisinin yanına bile yaklaşamaz

03-06-2019 22:03

verdiğiniz paraya değmiyor bu kadar pahalı yapmalarına gerek yoktu zaten dünyanın parasını kazandı daha ne istiyor ki bırakta insanlar okuyabilsin

08-06-2019 22:16

azra hanım bu karakterleri nasıl buluyor çok merak ediyorum kitaplarındaki karakterler pek türk insanına benzemiyor kitapları güzel ama pek türk insanına hitap etmiyor

01-04-2022 20:43

gör beni karakterleri gerçek mi

29-12-2022 18:33

kitabın konusunun fi çi pi ile alakası var mı yoksa tamamen yeni bir hikaye mi

09-09-2023 23:32

Gör Beni Aeden Pi Çi Fi en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Madalyonun İçi Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Yabancı Romanlar Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Macera Kitapları Tarihi Kitaplar Yerli Romanlar Kişisel Gelişim Kitapları Polisiye Kitaplar Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Komik Kitaplar Psikoloji Kitapları Gizem Kitapları Şiir Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Gerilim Kitapları Felsefe Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Biyografi Kitapları Politik Kitaplar Tiyatro & Oyun Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Deneme Kitapları Günlük Anı Kitapları