Gölün Dibindeki Ev

Josh Malerman Gölün Dibindeki Ev
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:İthaki Yayınları
Yayınlandığı Yıl:2017 (10-03-2017)
Sayfa Sayısı:184
ISBN:6053756477
Kitap Puanı:
7.3 / 10 | Oy: 77 | Yorum: 11
Editör Puanı:7
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
Pandora:15,00 TL
KitapYurdu:16,75 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

7.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Gerilim, Korku, Gizem
Orjinal Adı:A House at the Bottom of a Lake
Çeviren:Aslı Dağlı

Arka Kapak Bilgisi

Gölün Dibindeki Ev Özeti

Josh Malerman Gölün Dibindeki Ev


Aslı “Bird Box” olan ve Türkçeye “Kafes” olarak çevrilen kitabıyla ünlenen Josh Malerman 24 Temmuz 1975 doğumlu Amerikalı yazar, şarkıcı ve oyuncudur. The High Strung isimli müzik grubu üyesidir.

Gölün dibindeki ev ise gerek ismiyle, gerekse kapak tasarımıyla ilgiyi kendisine çeken bir kitap. Merak uyandırıcı ve ilgi çekici! Ayrıca başından sonuna kadar okuyucuyu ayrıntıya boğmayan, sürekli dinamik tutan, sürükleyici bir dili var.

Kitap 17 yaşındaki James’in 17 yaşındaki Amelia’ya çıkma teklif etmesi ile başlıyor. Amelia heyecanla bu teklifi kabul ediyorlar ve göl kenarında buluşmak için sözleşiyorlar. James ilk randevularında kanoyla gölde dolaşmanın eğlenceli olacağını düşünüyor. Buluşma günü geldiğinde James ve Amelia, James’in amcasının kanosuyla göle açılıyorlar ve birince gölden daha sessiz olan ikinci göle kadar kürek çekiyorlar. Orada yemek yemeyin düşündükleri sırada bir geçit görüyorlar ve bu geçitin üçüncü bir göle açılabileceğini düşünüyorlar. Oldukça –hatta bir ara kanoları sıkışıyor- dar olan tünelden çıkmayı başardıklarında cidden üçüncü bir gölün olduğunu keşfediyorlar. Ancak bu göl diğerlerine nazaran daha pis…

İkili sohbet ederek ilerlemeye devam ediyor. Tam o sırada suyun altında havada asılı gibi duran bir çatı keşfediyorlar. Bu çatının altında ne olduğunu merak eden Amelia ve James sırayla göle dalıyorlar. İlk önce James gidiyor ve iki katlı, gayet büyük bir evle karşılaşıyor ancak evin içerisine girecek kadar duramıyor. Aslına bakılırsa James kitap boyunca ev konusunda sürekli daha geri planda kalıyor. Amelia ise evin içerisine giriyor. Ancak orada onu büyük bir şok bekliyor. Evin içerisi dayalı döşeli! Ve her şey yerli yerinde duruyor. Gölün dibindeki evde tabaklar bile masanın üzerine mıhlanmış gibi duruyor.

Kendini zar zor kanoya atan Amelia, James’e bunu söylediğinde ikisi de dalış takımlarına ihtiyaçları olduğuna karar veriyorlar. Ve sürekli sürekli kendilerini bu eve gelirken buluyor. Bu sırada birbirlerine daha çok bağlanıyorlar ve hatta ileriye yönelik hayaller kuruyorlar. Bir süre sonra gölün üzerinde beraber uyuyabilecekleri bir sal inşa ediyorlar ve salıda evin çatısına bağlıyorlar. Ayrıca tüm bu süreç boyunca ikisi de tuhaf bir şekilde huzursuz hissediyorlar. Ancak ne olursa olsun eve girip çıkmaktan geri durmuyorlar. Özellikle de Amelia için ev bir bağımlılık haline geliyor. Evin bütün odalarına girip çıkıyorlar. Hatta evde keşfettikleri kapalı yüzme havuzunda ki havuzun suyu bile gölün suyundan ayrı. İkili bir süre sonra evin içerisinde onlardan başka birinin daha yaşadığını fark ediyorlar.

Bu korkuyla bir haftadan fazla evin yakınlarına yaklaşamıyorlar. Ve bu süre içerisinde hiç görüşmüyorlar. Amelia sürekli su sesleri duyuyor. James ise bir sabah kalktığında odasını su bastığını görüyor. Onun odası dışında evin her tarafı kuru. Bu olayların sonucunda çiftimiz, bir süre sonra dayanamıyorlar ve eve “merhaba” demek için gidiyorlar. Amelia evde yaşayan kişiyi görüyor ancak birden bire ev kayboluyor.

Devamı anlatmaktan ziyade bir muamma olarak bırakmayı yeğ ediyorum ancak beklediğim son bu değildi diyebilirim. Vasat desem vasat değildi. Evet, ilgi çekici ve beklenmedikti ancak bittikten sonra ikinci kitabı var mı diye araştırma gereği duydum çünkü havada kaldım. Final beni heyecanlandırdı ama havada bıraktı. Kısacası final, finalden ziyade sezon finali gibiydi.

Onun dışında kitap boyunca iki gencin ne kadar cesaretli davrandığını görebiliyoruz. Yaşadıkları olaylar ve bunların tasvir ediliş şekilleri oldukça sade ve duyguyu yansıtabilecek şekilde. Bir günde bitirilebilecek ve cidden başka bir dünyaya, hatta bambaşka bir dünyaya sürükleyebilecek bir kitap. Unutmayın, bir evin boş olması, orada kimse olmadığı anlamına geliyor?

Yazar: Senagül YILDIZ

Gölün Dibindeki Ev Konusu

John Malerman’ı ilk olarak Kafes isimli romanı ile tanıdık ve sevdik. Tüm dünyada çok satan kitap Türk okurların da büyük beğenisini kazanmıştı ve uzun süre en çok satanlar listesinin en tepelerinde yer almıştı. John Malerman bu kez Gölün Dibindeki Ev ile okurların dikkatini çekiyor.

John Malerman Gölün Dibindeki Ev ile okurlara yine çok farklı bir gerilim romanı sunuyor. Kitabın iki ana karakteri olan Amelia ve James ilk buluşmanın verdiği gerginlik ile gölde güzel vakit geçirir. Şans eseri gölün dibinde iki katlı güzel bir ev olduğunu fark ederler. Evin kapısı da açıktır ve her şey normal görünmektedir. Amelia ve James şaşkınlıklarını gizleyemezler fakat bu iki içinde güzel bir macera demektir. Dahası ev tamamen terk edilmiş gibi görünmektedir. Fakat evin boş olması demek onun bir sahibinin olmadığı anlamına gelmez. Amelia ve James bu evde zaman geçirmenin bedelini de ödemek zorunda kalırlar.

Gölün Dibindeki Ev kitabı okurlara tam bir gerilim sunuyor. İki gencin başından geçenleri okudukça tüyleriniz diken diken olacak, korkuyu kendi içinizde hissedeceksiniz.

John Malerman’ın Gölüm Dibindeki Ev romanı aslında 2016 yılında yayınlandı ve Kafes romanı gibi yayınlandıktan bir sene sonra Türkçeye çevrildi. Bu yıl içinde Black Mad Wheel adında yeni bir kitabı daha yayınlandı ve kitabın Türk okurlar ile buluşması tahminen 2017 yılının sonu ya da 2018 yılının başı olacak gibi görünüyor. Tabi Gölün Dibindeki Ev romanı da büyük bir satış geliri elde ederse kitabın yayınlanması daha erkene alınabilir.

Gölün Dibindeki Ev Yorumları

Gölün Dibindeki Ev Yorum kafes kitabı daha güzeldi bunda fazla hayal gücü katmaya çalışmış

19-03-2017 20:26 !!

Gölün Dibindeki Ev Yorum param olduğunda alıp okuyacağım kitaplardan bir tanesi

23-03-2017 18:30 !!

Gölün Dibindeki Ev Yorum tam bir hayal kırıklığı zaman kaybı sonu gelmemiş bir kitap olmuş kafes in yanında çok acemice kalmış

27-03-2017 17:34 !!

Gölün Dibindeki Ev Yorum çok kötüydü okurken geçirdiğim zamana acıdım halbuki konu tanotım güzeldi ama içerik bomboş

28-03-2017 15:23 !!

Gölün Dibindeki Ev Yorum beklentilerimin kat kat altinda kaldi hiç heyecanlandirmadi hikaye beni çok kötüydü zorla bitirdim kusura bakma malerman olmamiş !!

10-04-2017 03:26 !!

Gölün Dibindeki Ev Yorum çok heveslenerek aldım ama beklentimi karşılamadı kafes kitabı daha etkileyici gerilim yüklü bir kitaptı hayal kırıklığına uğradım

05-05-2017 13:53 !!

Gölün Dibindeki Ev Yorum bu romanin tam versiyasini haradan ala bilerem?

31-05-2017 17:32 !!

Gölün Dibindeki Ev Yorum kesinlikle okumayın son diye birşey yok. saçma sapan bitiyor.

11-06-2017 01:30 !!

Gölün Dibindeki Ev Yorum kitabi okurken harcadığım zamana acıdım.berbat bile diyemeyeceğim...

14-06-2017 15:58 !!

Gölün Dibindeki Ev Yorum okumadim ama okuyacakdim yorumlardan belli nasil bir kitap oldugu o zaman okumayacagim

GuNeL.... • 05-03-2018 14:20 !!

Gölün Dibindeki Ev Yorum kitabin sonunda tam bir hüsrana uğradım.kesinlikle kafes kitabı daha güzel.

25-06-2018 14:24 !!

Yorum Yaz

:: Josh Malerman ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.