Frankenstein

Frankenstein
Kitabın Yazarı:Mary Shelley Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:1818 Sayfa Sayısı:272 ISBN:9786053327325 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 12

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:19,60 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Frankenstein - Mary Shelley

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Bilim Kurgu, Gerilim, Korku Orjinal Adı:FrankensteinÇeviren:Yiğit Yavuzİngilizce:Frankenstein Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Frankenstein Özet

Robert Walton, Kuzey Kutbuna doğru bir keşif ziyareti yapmak üzere kiraladığı gemiyle seyahat ettiği esnada en büyük eksikliği bir dostun yokluğudur. Bu eksikliğini de sık sık kardeşi Margaret Saville’ye yazdığı mektuplarda vurgular. Kötü hava şartlarıyla boğuştuğu bir gün kızağıyla buzların arasında ilerleyen devasa bir varlık görür. Hemen ardından da bir deri bir kemik, vücudu neredeyse donmuş bir adamı gemiye alır. Büyük bir ıstırap çektiği her halinden belli olan adam zamanla Walton’la dost olur ve ona hikayesini anlatmaya başlar:

Victor Frankenstein 13 yaşındayken 15. yüzyıla damgasını vuran simyacıların yazdıklarından etkilenerek yaşam iksirini bulmayı hedeflemiştir. Bununla ilgili araştırmalar yaparken bir ağaca düşen yıldırım onu galvanizme yakınlaştırır. Üniversite eğitimini kimya üzerine yoğunlaştırdığı sırada ölü bedenlerden beslenen solucanlardan yola çıkarak ölümden yaşam üretmeye karar verir. Bu amaç için edindiği ölü uzuvlarla laboratuvarına kapanır.

Uzun bir süreden sonra gayretleri sonuç verir. Ancak yeniden can verdiği “şey” Victor’u dehşete düşürür. Sarı cildi, buruş buruş yüzü, kapkara dudaklarıyla devasa bir yaratıkla karşılaşan Victor yarattığı varlığın görüntüsüne tahammül edemez ve oradan kaçarak uzaklaşır. Düşünceleriyle boğuşurken yolda, eğitim almak için şehre, Ingolstadt’a gelen arkadaşı Clerval’a rastlar. Arkadaşını eve götürdüğünde “yaratığın” orada olmadığını görür. Uzun süreden beri yaşadığı yorgunluk, asabiyet ve şok birleşerek Victor’u uzun süre yatağa bağlar. İyileşmesinden kısa bir süre sonra kardeşi William’ın öldürüldüğünü öğrenir. Aldığı haber üzerine Cenevre’ye döner ve kardeşinin öldürüldüğü yeri gezer. O esnada yaratığı görür. Artık emindir, kardeşinin katili odur, dolaylı olarak da kendisidir. Bu düşüncelerle boğuştuğu esnada en büyük yardımcıları Justine Moritz katil zanlısı olarak tespit edilir ve yapılan mahkeme sonucunda idam cezasına çarptırılır.

Victor yaşadığı vicdan azabıyla baş edebilmek için tek başına Alp vadilerinde bir yolculuğa çıkar. Yarattığı ile üçüncü karşılaşması burada gerçekleşir. Hayata gelmesinden bu yana yaşadıklarını anlatan yaratığın yaratıcısından tek bir isteği vardır: Ona tıpkı kendisi gibi, biçimsiz, korkunç, aynı kusurlara sahip bir eş, bir kadın yaratması. Victor bu isteği ilk başta kabul etse de aradan zaman geçince bu durumun insan ırkı için büyük bir tehlike arz edeceğini anlar ve sözünden cayar. Bu vazgeçişe canavarın tepkisi büyük olur. Kardeşini öldürdüğü gibi evleneceği kadın olan Elizabeth Lavenza’yı da evliliğinin ilk gecesinde öldüreceğini öfkeyle haykırır. Victor bunu engellemek için her yolu denese de başarılı olamaz ve daha birkaç saatlik eşini ölümün kollarında bulur. Bundan sonrası yaratıcı ile yaratılanın bir kovalamasıdır. Rhone Nehrinde başlayan kovalamaca Kuzey Kutbu civarında Kaptan Walton’a rastladığı yerde sekteye uğrar. Kısa bir süre sonra da Victor’un ölümüyle sona erer. Yaratıcısının ölümüyle yaratık Walton’a büyük bir acıyla, cesedinin bulunmaması için kimsenin olmadığı yerde kendini yakarak yok edeceğini söyleyerek ortadan kaybolur.

Editör: Pınar Tufanlı

Frankenstein Konusu

Romanın başkarakteri Viktor Frankenstein; insan yaratmayı böylece de ölümsüzlük hedefine ulaşmayı amaç edinmektedir. Bu yanıyla aslında insanın her zaman içten içe duyduğu ölümsüzlük hissine somut bir örnek teşkil etmektedir. Bu amaçla ve bu uğurda yaptığı sayısız deneyler sonucunda Frankenstein, başarıya ulaşmış ve o güne kadar toplamış olduğu bütün ceset parçalarından 2.50 metre boyunda ve devasa bir insan yaratmıştır. Yarattığı şey, Frankenstein’in yaptığı denemelerin sonunda ortaya çıkan, simya ve elektrik kullanarak yarattığı isimsiz bir ucubedir. Frankenstein, yarattığı şeyi görünce ondan uzaklaşır ancak bu süre içerisinde yaratık da yaratıcısını tanımıştır. Ancak, yaratığın, insanların ondan neden kaçtığı konusunda en ufak bir fikri yoktur. Bu durumdan hareketle, yaratıcısının bu soruya bir cevap vermesini istediği için onu aramaya başlar fakat karakterini bilmeyen ve onu tanımayan insanlar tarafından sürekli dışlanır. Daha sonra yaratıcısının ailesini bulur, onları gözlemler ve gözlemlediği sevgiyi içten içe kıskanmaya başlar. Bunun sonucunda ise kendisi için de bir “eş” arzular; ancak, bu konuya ilişkin yaratıcısını bir türlü ikna edemez. Yaşadığı bu mutsuzluğun sonucunda ise intikam duygusu güçlenmiştir. Yaratık, Frankenstein’in en küçük kardeşini öldürür ama yanlışlıkla suçlu bulunan diğer kardeş idam edilir. Olayın şokunu atlatamayan Frankenstein, Elizabeth ile evlenir fakat gelini de yaratığın intikamından kaçamaz ve ilk gece o da öldürülür. Bunun üzerine, Frankenstein, yaratığı yok etmeye karar verir ve onun peşinden Kuzey Kutbu’na ulaşır. Bir kâşif olan Kaptan Walton tarafından kurtarılıp gemiye çıkartılır ama hikâyesini anlattıktan sonra ölür. Sonrasında Walton, yaratığın, yaratıcısının ölümü yüzünden ağladığını görür. Yaratık, ona vicdan azabı çektiğini ve yaşamını sona erdireceğini söyleyip kaçar. Yayımlandığı tarihten itibaren özellikle varoluşa, yaratılış efsanesine ve onun içerdiklerine bir gönderme içermesi bakımından ününü hiçbir zaman yitirmeyen eserin temel özelliği, insanın Tanrı olma arzusunu ve bunun yıkıcı özelliklerini sergilemektedir.

Frankenstein Soruları ve Cevapları

Frankenstein kimin eseri?

Mary Shelley

Frankenstein türü nedir?

Yabancı Romanlar, Bilim Kurgu, Gerilim, Korku

Frankenstein kaç sayfa?

272

Frankenstein Yorumları

frankestaynın kitap olduğunu bilmiyordum hep filmlerde izledik okumak isterim

28-09-2016 18:22

tam bir klask mükemmel bir roman 1800lü yıllarda yayınlanıyor o zamanki hayal gücünü tahmin edin nasıl bir yaratıcılık helal olsun

07-11-2016 23:35

konusu filmden biraz farklı kitap daha güzelmiş okuyunca anladım

18-11-2016 10:58

baya farklı ve güzel bi kitaba benziyor.iyi ki bu konuyu ödev olarak almışım

12-11-2017 14:11

frankenstein mary shellyin en iyi kitplarından birtanesidir. bitirme tezimi bu kitap üzerinden yapay zeka ile ilgili olarak aldım. çünkü her okumamda hayretler içinde mary'nin hayal gücünü görüyorum. bu kitabın bu kadar akıcı ve güzel olmasında mary'nin eşi percy ve aile dostları/arkadaşları olan samuel t. coleridge in etkisi çok büyüktür. keyifli bir kitap, güzel bir olay örgüsü.

22-01-2018 21:23

filmerinde bukadar ayrıntı yok kitapta daha iyi hikaye

26-03-2018 18:13

ben kitabı can yayınlarından aldım ve çevirisini çok başarılı buldum. kitap kesinlikle bir klask ve o ingiliz edebiyatının duygu tasvirleri gerçekten harkülade. tabi bazen cümleleri tekrar tekrar okumak gerekiyor. bu kitapta aynı zamanda harika doğa tasvirleri de var ve cenevre'yi iki kere ziyaret ettiğim için o olağanüstü doğayı gözümde çok daha net canlandırabildim. ama beni etkileyen duyguların verilişiydi. daha önce drakula'yı da okumuştum o da ingiliz edebiyatının önemli bir eseri ve dönemdaş belki ikisi arka arkaya güzel gidebilir.

30-07-2019 00:13

frankenstein kitabının yazarı okura nasıl bir mesaj vermek istemiş?

02-04-2022 14:20

ingilizce kitap özeti paylaşan bildiğiniz sayfa var mı google da bunun tercümesini yaptım ama çok kötü çıktı

13-10-2022 18:13

bu kitaptan sınav olan var mı sorular lazım

09-04-2023 21:43

daha önce okumuştum harika bir eser.burada da kapak bilgisi,özeti,yorumlar çok anlaşılır çok beğendim...

09-06-2023 09:38

kitabın hikayesi daha güzelmiş hep filmlerde izledik ama kitap farkını koyuyor

08-12-2023 20:01

Mathilda Frankenstein en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Yabancı Romanlar Macera Kitapları Tarihi Kitaplar Yerli Romanlar Polisiye Kitaplar Komik Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Gerilim Kitapları Psikoloji Kitapları Şiir Kitapları Politik Kitaplar Gizem Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Tiyatro & Oyun Kitapları Felsefe Kitapları Biyografi Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Günlük Anı Kitapları Deneme Kitapları