Falaka

Falaka
Kitabın Yazarı:Ahmet Rasim Kitap Türü:Günlük / Anı Yayınevi:Oda Yayınları Yayınlandığı Yıl:1927 Sayfa Sayısı:96 ISBN:9789753853459 Kitap Puanı:8.7 / 10 | Yorum: 24

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:3,89 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Falaka - Ahmet Rasim

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Falaka Özeti

Falaka kitabımızın yazarı Ahmet Rasim; edebiyatımızda çok önemli bir yere sahip olan, Cumhuriyet yıllarını görebilmiş, çok çeşitli türlerde eser vermiş bir kişiliktir. Servet-i Fünun edebiyatından etkilenmeyip daha çok Ahmet Mithat Efendi’nin izinden giden yazarımız çok çeşitli yerlerde de görev almıştır. Ahmet Rasim’in en ünlü kitaplarından biri olan, şimdi özetleyeceğimiz Falaka; kendisinin anı türünde bir romanıdır. Yazar, bu kitabında kendi çocukluğunu, daha çok da okul hayatını samimi bir dille ve sohbet havasında kaleme almıştır. Kitapta, dönemin toplumsal özellikleri çok net görülebilmekte ve yer yer eleştiriler de bulunmaktadır. Kitabına, daha çok kendini yeni yeni bilmeye başladığı yaşlarını anlatmakla başlamıştır.

Ahmet Rasim, babasız büyüyen bir çocuktur ve anlattıklarında da çok net buna rastlayabiliriz. Evde annesiyle ve dadısıyla yaşamaktadır. Hayatı sadece oyun ve ev arasında geçmektedir. Yine bir gün oyun oynarken –henüz okulun ne olduğunu bilmediği zamanlarda- okuldan çıkan öğrencileri görmüştür ve çok ilgisini çekmişlerdir. Okul hocası bu olayın Rasim’in çok ilgisini çektiğini görünce çocuğu elinden tuttuğu gibi okulda misafir etmek için sınıfa götürmüştür. Okul ortamını beğenen Rasim doğruca eve gider. Eve geç kaldığı için annesi tam onu azarlayacakken hocanın onu okula götürdüğünü ve ortamı beğendiğini söyler. Annesi de bu durum karşısında çok sevinmiştir. Ancak biraz endişelidir. Çünkü medreselerde –o zamanın okulları- şiddete dayalı bir eğitim vardır ve o da her anne gibi çocuğunun bu duruma düşmesini istemez. Sonunda okula gitmesine karar vererek gerekli işlemleri yapar ve Rasim okula başlar. İlk günler Rasim’e çok garip gelmiştir. Her ne kadar Rasim yeni öğrenci olduğu için ilk üç gün tüm öğrencilerden daha iyi ilgi alaka görse de alışkın olmadığı bir ortamda olmak onu da biraz rahatsız etmiştir. Misafir sayıldığı bu üç günden sonra gerçek öğrencilik hayatı başlamıştır. Hocaların çok sert olması her öğrenci gibi onu da ürkütmüş ve yanlış yapmaktan korkutmuştur. Fakat bu daha hiçbir şeydir, çünkü ilerleyen günlerde ilk kez falaka ile tanışacaktır. Gözünün önünde bir çocuğu yatırıp falaka ile dövmeleri Rasim’i çok fazla etkiler ve bu tablo karşısında ne yapacağını bilemeyen küçük çocuk doğruca eve kaçar. Kapının önüne geldiğinde korkudan bayılmak üzeredir. Annesi oğlunu telaşla içeri aldıktan sonra durumu öğrenir ve kendisi de tedirgin olur.

İlerleyen zamanlarda başka bir yere taşınırlar ve orada okula başlar. Yeni başladığı okulundan çok memnundur. Hocasını çok seviyordur ve diğer hocası gibi çocuklara kötü davranmıyordur. Hatta bu okulda geçirdiği zaman evden bile daha eğlenceli geliyordur Rasim’e. Çeşitli aktiviteler içinde bulunduğu bu okulda, bir gün annesini zor ikna ederek okul gezisine bile katılmıştır. Tabii annesinin kırk bin tembihine rağmen eve hasta olmuş bir şekilde döner. Eğitim öğretim hayatında çok defa okul değiştiren Rasim, birkaç okul daha değiştirmiştir. Bir gece halasının, rüyasında Rasim’i görmesiyle annesi ile birlikte halasının köşkünün bahçesinde olan bir eve taşınmışlardır. Rasim yetim bir çocuk olduğu için de halası ve eniştesi de ellerinden geldiği kadar onlara yardım etmektedir. Fakat Rasim ilk kez buraya taşındıkları okulda falaka ile tanışmıştır. Çok sert olan mektep hocası Rasim’i de falakaya yıkarak ayaklarının altını kanatıncaya kadar dövmüştür. Oğlunun halini gören zavallı kadın, bu gidişle Rasim’in haylazlık yapmaya devam edeceğini ve sefil bir hayat süreceğini düşünmektedir ve kendince bir çözüm bulduğunu sanarak Rasim’i yatılı bir okula verir. Bu okul, Rasim’in daha önce gittiği okullardan daha farklıdır. Daha modern bir okuldur. Mesela hocalar ceza olarak falakaya yatırmak yerine isimlerinin yanına bir adet “sıfır” koyuyorlardır. Ama Rasim yatılı okul hayatına bir türlü alışamamaktadır, özellikle geceleri olmak üzere annesini çok fazla özlemektedir. Ama tüm bu sıkıntılara dayanıp sonunda okulunu bitirir ve gururla evine döner. Çocuğunun bu başarısını gören annesi çok mutlu olur ve her gece şükür namazı kılarak Allah’a teşekkürlerini sunar.

Yazan: Handenur DURALI

Falaka Konusu

Hem Osmanlı hem de Cumhuriyet dönemine şahitlik etmiş ünlü yazar Ahmet Rasim’in hatıralarına dayalı kitabı olan Falaka eğitim sistemi üzerine yazılmış en iyi eserlerden bir tanesidir.

Cumhuriyet dönemi öncesi çarpık eğitim sistemini konu olan kitap, bu şekilde okurlarına eğitim sisteminin yanlışlıklarını göstermiş ve döneminde büyük beğeni toplamıştır.

Günümüzde Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda tavsiye ettiği temel eserlerden bir tanesi olan Falaka daha çok çocuklara yönelik bilgilendirici bir kitap değeri taşımaktadır.

Falaka Yorumları

kitabını yazıyorlar bir de uygulamaya geçseler

21-08-2015 19:43

ilk başlarda sıkıcı bir kitap sanmıştım ama konusu ile beni çok etkiledi

20-01-2016 20:20

ahmet rasim falaka kitabını güzel yazmış kitabın konusu çok güzel ben de editör gibi 10 üzerinden 10 verdim

22-01-2016 21:55

insan gibi güzel ve eğlenceli bir kitap yazsalar şaşıracam ...

13-04-2016 21:54

güzel bir kitapmış

23-04-2016 13:27

teşekkür çok güzel özetlemiş

30-04-2016 20:53

kusura bakmasınlar ammmaaa çooook sıkıcı bir kitapmış

12-05-2016 22:58

destan yazmışlar

02-12-2016 19:43

cok güzel site .fakat size özet dedim siz bana hikayenin unaurlarını gösterdiniz inanamıyorum bu siteye...

17-12-2016 21:00

çok güzel

19-12-2016 18:18

harika bir kitap il baslarda çok sıkıcı geldi ama çok guzel bir kitap

20-12-2016 18:48

cok guzeldi

18-01-2017 17:52

kitabı sesli anlatmalarını isterdim

05-02-2017 20:43

çok güzel bir kitap

08-02-2017 19:29

bence kitap hiç güzel değil. hiç bir kelimesini bilmiyorum

08-02-2017 19:55

güzel

08-02-2017 20:36

çooook güzel bence ilk güzele benzemiyor okuyunca çok güzel bir kitap olduğu anlaşılıyor ben herkese tavsiye ederim okumaları isterim

17-02-2017 19:55

çok beğendim herkese tavsiye ederim

20-02-2017 20:02

çoooooookkkkkkkk güzellllll bir özet kitabı okumuş kadar oldum
:)

12-03-2017 12:16

kardeşler okumanızı tavsiye ederim çünkü çok güzel yapılmış ve çok duygusal yapılmıştır teknoloji ilerledi artık falaka yok okumak çok güzel bir şeydir kıymetini bilin derim sevgiler saygılar
çokkkkk güzell 1 daha okuyacamm

20-03-2017 21:15

gerçekten çok güzel bir kitapmış.

22-05-2017 14:01

biraz kısa bir özet olsaydı keşke

22-05-2017 19:23

çok güzel

21-11-2017 18:08

ya çok ayrıntıya girmişler bu ne ya ben bunu başka yerlerde okudum daha iyi anladım yarım sayfa bile yazmamışlar benim okuduğum yerde. ya gerçekten çok ayrıntıya girmişler.

16-03-2018 20:15

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Peki Ya Şimdi Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Bir Ömür Nasıl Yaşanır Abartma Tozu Kalp İtiraf Son Üç Kız Kardeş 1984 Paris’ten Çiçeklerle Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı 4N1K 2 Başlangıç Fesleğen Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak Aeden Olağanüstü Bir Gece Senden Sonra Ben Ölüme Fısıldayan Adam Yabancı Şahmeran Vazgeçtim Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç Kötü Çocuk İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Fi Beyaz Gemi Yaban Tutunamayanlar İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Bukre Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Aynı Yıldızın Altında Şeker Portakalı Grinin Elli Tonu Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Macera Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Polisiye Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Tarihi Kitaplar Korku Kitapları Psikoloji Kitapları Çocuk Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Din / Tasavvuf Kitapları Fantastik Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Biyografi Kitapları Şiir Kitapları Gerilim Kitapları Politik Kitaplar Günlük Anı Kitapları Deneme Kitapları Beslenme Diyet Kitapları