Ejderha Dövmeli Kız

Millennium Serisi 1.Kitap Ejderha Dövmeli Kız
Kitabın Yazarı:Stieg Larsson Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Pegasus Yayınları Yayınlandığı Yıl:2013 Sayfa Sayısı:646 ISBN:9786054263301 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 11

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:195,00 TL BKM:197,45 TL D&R:262,10 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ejderha Dövmeli Kız - Stieg Larsson

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Gerilim, Gizem, Polisiye, Macera Orjinal Adı:Man som Hatar Kvinnor, The Girl with the Dragon TattooÇeviren:Ali Arda

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ejderha Dövmeli Kız Özet

Ejderha Dövmeli Kız, Gazeteci Mikael Blomkvist ile başlıyor. Mikael Blomkvist 40'lı yaşlarda İsveç'in başarılı araştırmacı gazetecilerindendir. Bir arkadaşından aldığı bilgilere dayanarak Wennerström şirketinin yaptığı usulsüzlükleri yakın dostu Erika Berger'le birlikte yürüttükleri Millennium adlı dergide yayımlamış ancak Wennerström onu ters köşe ederek bütün iftiraları asılsız olduğunu ispatlamış ve Mikael'i dava etmiştir. Mikael'in gazeteciliğine kara bir leke sürülmüştür. Bir süreliğine dergiden ayrılıp kendi köşesine çekilmek ve "Wennerström Olayı"ndaki haklılığını kanıtlamak istemektedir. Dragan Armansky'den gelen telefon planlarının alt-üst olmasına neden olur. Dragan Armansky Milton Güvenlik Ajansı'nın yöneticisidir. Bu şirket koruma ve dedektiflik üzerine iş yapmaktadır. Araştırma görevlerini hemen hiç kimsenin ihtimal vermediği Lisbeth Salander yapmaktadır. Armansky'nin arkadaşı aynı zamanda Lisbeth'in eski vasisi olan Avukat Holmer Palmgren'in ricasıyla onu işe almıştır. Başlarda sadece fotokopi çeken, kimseyle diyalog kurmayan 24 yaşında genç bir kızdır. Babası öldüğü, annesi hastalığından bakım evine kaldırıldığı ve akli dengesi yerinde görülmediği için küçük yaşlardan beri ona devlet tarafından ebeveyn atanmıştır. Lisbeth anlaşması oldukça güç biridir. Onun bu hali Armansky'nin dikkatini çeker ve onunla ilgilenmeye başlar. Zamanla yol katetmiş ve Lisbeth onunla konuşmaya başlamıştır. Kendi kızı gibi gördüğü Lisbeth, onun için araştırmalar yapmaya başlamış ve bu işte şaşırtıcı derecede başarılı olmuştur. Lisbeth için bu seferki görev Mikael Blomkvist'tir. Lisbeth Mikael'i takip edip fotoğraflarını çeker ve bilgisayarını hackleyerek neler yapmakta olduğunu rapor eder.

Mikael Armansky'nin ayarladığı buluşmada Vangerlerin avukatı Frode ile görüşür ve Lisbeth için bu dosya kapanır. Vangerlerin avukatı olan Dirch Frode, Mikael'e çok bahsetmez ve onu Henrik Vanger'le bizzat görüşerek açıklaması için onların evlerine davet eder. Mikael çok sıcak bakmasa da bir şey kaybetmeyeceği için birkaç saatlik yolculuğun ardından oraya varır. Vanger'lerin iç içe yaşadığı bir kasabadır. Seksen yaşlarındaki Henry Vanger'le görüşür. Kırk yıl önce yaşanan bir trajedi sonucunda kaybolan yeğeni Harriet Vanger'in katilini bulmasını ister. Mikael'e göre kırk yıl geçmiş bir olayı sonuçlandırmak neredeyse imkansızdır. Bunu göze alan Henrik, bir biyografi gibi düşünüp yazmasını ve kitap olarak yayınlanabileceğini ayrıca milyonlarca kron alabileceğini söyler. Mikael, bunun saçma ama kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu düşünür. Bir yıllık sözleşme imzalarlar. Henrik Vanger'le röportajlar yapıp aile hayatlarını inceleyerek olayların nasıl geliştiğini ve katilin kim olabileceğini araştırmaya koyulur. Henry, Harriet'in kaybolduğu gün büyük bir kaza meydana geldiğini ve çiftlikteki herkesin olay yerinde olduğunu söyler. Son zamanlarda içine kapanık bir kız haline gelen Harriet kendini dine adamış, vaktini sürekli kilise ve sarhoş halde denize düşüp boğulan babasına ait kulübede geçirmeye başlamıştır. Bu bilgiler Mikael için yeterli değildir. İncelemek üzere o kulübeye gider ve Kutsal kitabı bulur. Bir de kadın isimleri ve yanlarına telefon numaraları yazılmış kağıt bulur. Vangerlerin tanıdığı eski polis memuruyla bu numaraların sahiplerine ulaşmaya çalışırlar. Çabalarının karşılığını alamazlar ve bunların telefon numaraları olmadığına karar verirler. Mikael ilerleyememiş olmanın üzüntüsüyle araştırmalarına devam eder. Bu arada Henrik Vanger'in yeğeni Cecilia ile herkesten gizli bir ilişki yaşamaya başlarlar. Cecilia kimsenin bilmesini istememesinin sebebi boşanamadığı bir kocasının olmasıdır.

Mikael ansızın ziyarete gelen kızı sayesinde büyük bir ilerleme kaydeder. Hiçbir dine inanmayan Mikael kızının verdiği tavsiye Harriet olayında bir ilerleme sağlar. Hemen kulübeye gider ve kutsal kitabı açar. İsimlerin karşısındaki numaralar telefonlara ait değildir. Bunlar kitaptan ayetleri göstermektedir. Mikael eşleştirme yapıp ayetleri bulduğunda tüyleri ürperir. Ayetlerin hepsi günahkar kadınların nasıl cezalandırılacağından bahsetmektedir. Bunların bağlantısını bulmak Mikael için güç olacaktır.

Erika Berger'in Headstad'e ziyarete gelmesi ile Millenmium'a yeni bir ortak çıkar: Henrik Vanger. Mikael bu durumu sömürü olarak görmektedir. Vangerlerin hakimiyeti altına girmek istemez ancak bu derginin maddi ve manevi olarak böylesi bir desteğe ihtiyacı olduğu açıktır. Sadece bir yılı kapsayan bir sözleşme imzalarlar.

Mikael, Harriet'ın gizemini çözmek için yardıma ihtiyacı olduğunun fakındadır. Tesadüfi olarak Henrik Vanger'in onun hakkında hazırlattığı rapora ulaşır. Burada kendi kişisel bilgisayarındaki bilgilere de ulaşıldığını görür ve etkilenir. Bunu kimin yaptığını bilmesi gerekir. Dragan Armansky'ye ulaşır ve oradan Lisbeth Salander'e ulaşır. Lisbeth'e ona bu işte yardımcı olması için teklifte bulunur. Payına düşeni Lisbeth ile bölüşecektir. Lisbeth bu teklife sıcak bakmaz ama vasisi tarafından uğradığı tecavüzden sonra uzaklaşmak ona iyi gelecektir.Vasisinin ona yaptıklarını kayıt altına aldığı için o pislik ona bulaşamayacak ve her istediğini yapacaktır. Aksi takdirde vasisinin başı belaya girecektir. Bir süre sonra Hedestad'e gider ve Mikael ile birlikte yaşamaya başlar. Arkadaşlıkları bir süre sonra Lisbeth için platonik bir aşka dönüşür. Zekasıyla Mikael'i etkiler. İşaretlenen her ayetin bir kadın cinayeti olduğunu keşfederler.

Onlar aşama kaydettikçe etraflarında tuhaf olaylar dönmeye başlar. Kapılarına yanmış bir kedi atarlar. Kutsal kitapta yer alan bir ayeti anımsatır. Mikael silahlı saldırıya uğrar. Bu olaylar üzerine güvenlik önlemleri alırlar. Mikael, katilin aile içinden biri olabileceğinden şüphelenir. Cecilia da birdenbire onunla görüşmeyi kesmiştir. Mikael olayın yaşandığı gün Harriet'in odasındaki kişinin Cecilia olduğunu görmesi üzerine onunla konuşur. Ancak bu kişi Cecilia'nın ikiz kardeşi Anita'dır. İngiltere'de yaşamaktadır ve irtibata geçilmesine izin vermez.

Lisbeth kasabadaki Vangerlerin bir çok fotoğrafını çeken gazetenin arşivine gidip araştırmaya koyulur. Mikael ise evde güvenlik kamerası kayıtlarına bakar. Birinin gelip kapısını yokladığını görür. Bu kişi Martin Vanger'dir. Evden çıkar ve kimselere görünmeden Martin'in evinden içeri girer. Ev sessizdir. Birden sırtına dayanan tüfekle irkilir. Martin Vanger Mikael'i tuzağa çekmiştir. Birlikte bodrum kata inerler. Babası ile birlikte Harriet'e yaptıkları iğrençlikleri itiraf eder. Yüzünde zerre utanç yoktur. Mikael, bunu herkesin bileceğini söylerken oradan çıkamayacağı aklından bile geçmez. Martin tarafından esir alınır.

Lisbeth, olayları çözüp Mikael'e söylemek için apar topar arşivden çıkar. Artık bütün taşlar yerine oturmuştur. Eve gittiğinde Mikael'i bulamaz ve kamera kayıtlarına bakar.
Mikael'in elleri arkadan kelepçelenmiştir ve boynuna ucu yerdeki halkaya bağlı bir zincir geçirilmiştir. Mikael, sonuna kadar Harriet'e ne olduğunun peşindedir. Bunun cevabını Martin'in de bilmemesi şaşırtıcıdır. Martin, Mikael'in boynuna doladığı zinciri yukarıdaki halkalara geçirir. Mikael giderek nefes almakta zorlanır. Artık ölmek üzere olduğunu bilmektedir. O sırada elinde kocaman bir golf sopasıyla içeri Lisbeth girer ve sopayı Martin'in köprücük kemiğine indirir. Martin iki büklümdür. Yerdeki bıçağı alıp Mikael'in boynundaki ilmiği keser. Ardından kaçmakta olan Martin'in peşine düşer. Arabasına binen Martin'i motorsikletiyle takip eder. Martin arabayı kamyonun önüne kırar. Lisbeth olduğu yerde kalakalır. Martin Vanger intihar etmiştir. Hemen oradan uzaklaşır ve Mikael'in yanına döner.

Ertesi gün Mikael Henrik'e her şeyi anlatır ve ardından yaşamakta olan Harriet'in peşine düşerler. Londra'ya gidip Anita'nın telefonlarını dinlerler ve Harriet'in izini bulurlar. Mikael, Avustural'yada yaşayan Harriet'in evine gider ve ona her şeyi anlatır. Beraber İsveç'e dönerler.

Olaylar açığa çıkar ancak Henrik, Mikael'den tüm bu olanların aralarında kalmasını ve polise gitmemesini ister. Bu durum karşısında Mikael kendini kandırılmış hisseder. Üstelik vaadedilen Wennerstörm bilgileri işe yarar değildir. Bu konuda ona yardım eden kişi Lisbeth olur. Wennerstörm'ün bütün pisliklerini belgeleriyle yayınlar. Wennerstörm'ün sahibi bu yıkıma dayanamayıp önce kaçar daha sonra canına kıyar. Mikael, eski itibarından daha fazlasını Lisbeth sayesinde kazanır. Eski hayatına geri döner.

Lisbeth de Mikael adına mutludur. Yine de Mikael'in Erika Berger'le olan ilişkisinden iğrenmektedir. Bu aşkı kalbine gömmeye karar verir ve gözden kaybolur.

Ejderha Dövmeli Kız Konusu

Ejderha Dövmeli Kız, yer yer ayrıntılara fazla yer verilmiş olmasına rağmen okuyucuyu sürükleyen bir anlatım ve konuya sahip. Zekice kurgulanmış olay örgüsünde adeta kayboluyorsunuz. Kitaptaki en önemli vurgu, kadın. Kadınlara yapılan cinsel istismar, toplumda ve iş hayatında aşağı görme gibi problemler istatistiksel olarak yer verilmiş. Kitabın ana karakteri olan Lisbeth Salander, aslında bu problemlere göğüs geriyor ve sebep olan kişilerle mücadele ediyor. Sadece bu yönüyle bile kitap beğeniyi hak ediyor.

Ejderha Dövmeli Kız Soruları ve Cevapları

Ejderha Dövmeli Kız kimin eseri?

Stieg Larsson

Ejderha Dövmeli Kız türü nedir?

Yabancı Romanlar, Gerilim, Gizem, Polisiye, Macera

Ejderha Dövmeli Kız kaç sayfa?

646

Ejderha Dövmeli Kız Yorumları

okuduğum en iyi polisiye romanlardan bir tanesiydi iki filmi de izledim filmlere kanmayın kitap mükemmel ötesi

01-10-2016 18:49

okurken bir türlü elimden bırakamadığım bir romandı inanılmaz sürükleyici

08-11-2016 20:51

çok sürükleyici bir roman filmi kitabın yanında çok basit kalıyor

21-11-2016 21:51

buyun seriyi okudum.ama en guzeli birincisiydi.en aci olan seyde yazarin kitaplarinin basarisini goremeden vefat etmesi...birde kitaplari okumadan ,filmleri izlemeyin.filmler cok basarisiz kaliyor...iyi okumalar...

23-03-2017 18:19

bugün aldim merak ediyom okuyunca guzel olup olmadigi ile ilgili bilgi veririm★★

02-11-2017 18:52

okuyup unutamadigin bir kitap olarak kalacak omrun boyunca

08-11-2017 23:13

bende bu kitabı okudum ve acayip beyendim mükemel bir kitaptı

22-02-2018 17:28

ejderha dövmeli kadın mükemmel bir kitap kalın olmasına rağmen resmen bir kerede bitirmek için çabaladım belli bir noktadan sonra konu o kadar gizemli hale geliyor ki elinizden bıkamıyorsunuz süperdi okuduktan sonra neden dünyada bu kadar sattığını ve filminin yapıldığını daha iyi anladım

23-12-2019 19:15

harika bir kitap filmini de izledim ama kitabın yanına yaklaşamıyor hatta kötü yapılmış diyebilirim mutlaka kitabı okuyun elinizden bıkamıyorsunuz

15-05-2022 13:01

konusu mükemmeldi neden bu kadar geç okudum diye kendime kızdım serinin diğer kitaplarını da sipariş ettim okuyacağım

25-02-2023 19:08

içinde cinsellik olmasa 10 numara kitap olacakmış

03-12-2023 21:46

Ejderha Dövmeli Kız Örümcek Ağındaki Kız Örümcek Ağındaki Kız Örümcek Ağındaki Kız Millennium Serisi En İyi Kitap en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar