Demir Maske

Demir Maske
Kitabın Yazarı:Alexandre Dumas Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Timaş Basım Yayınlandığı Yıl:2015 Sayfa Sayısı:128 ISBN:9789753627756 Kitap Puanı:7.2 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Demir Maske - Alexandre Dumas

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Çocuk Kitapları Orjinal Adı:The Man in the Iron MaskÇeviren:Şengül Gülbahçeİngilizce:The Man in the Iron Mask Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Demir Maske Özet

Bayan Chevio, Maliye Bakanı Yardımcısı Colbert’e, rakibi Başbakan Fouquet’in hazineden büyük miktarda parayı hesabına geçirdiğini kanıtlayan birtakım mektupları üç bin altın karşılığında satar. Fouquet bu durumu Rahip Aramis d'Herblay’dan öğrenir ve mektupları yalanlayacak belgelerin çalınmış olduğunu fark eder. Aramis, Fouquet’e bu durumu sorun etmemesini, uzun zamandır yapmayı düşündüğü, kralın da teşrif edeceği şölen için hazırlıklara başlamasını söyler. Şölen için her türlü maddi yardımı yapacaktır, karşılığında ise başbakanın tüm adamları ona tahsis edilecek, bütün kapıların anahtarları onda olacaktır. Fouquet bunun sebebini anlamasa da teklifi sevinçle kabul eder.

Bu esnada Athos, oğlu Raul ile Louise de la Vallière’in evlenmesi için Kral XIV. Louis’ten izin ister. Ancak kral, kızı sevdiği için bu evliliği onaylamaz. Bunun üzerine Athos kılıcını kırarak krala bağlılık yeminini bozar. Bu tavra sinirlenen Louise, Athos’u tutuklaması için Dartanyan’ı peşinden gönderir. Dartanyan, Athos’a kaçma imkânı tanısa da Athos bunu kabul etmez ve Bastillele’ye gitmeyi ister. Hapishane kapısında dostları Aramis’i görürler. Onun yanında hiçbir şey olmamış gibi davranırlar. Aramis de durumu anlasa da sesini çıkarmaz. Zaten Dartanyan da kralın Athos’u salıvermesi emreden mektubu kısa bir sürede elde etmiştir.

Aramis’in Bastillele’de olmasının amacı altı yıldır içeride yatan genç bir adamı ziyaret etmektir. Adam, Kral XIV. Louis’den sadece iki saat sonra doğan ikiz kardeşi Philippe’den başka biri değildir. Fransız yasalarına göre kralın varisi büyük oğul olduğundan gelecekte olabilecek iç savaşa engel olmak amacıyla sonradan doğan çocuk saraydan uzaklaştırılmıştır. Aramis, gerçekleri öğrenen adama onu oradan kurtaracağına söz vererek hapishaneden ayrılır. Fouquet’ten haksız yere hapishanede tutulan bir tutuklu için salıverme mektubu ister ve bu mektupla genç adamı oradan çıkartır.

XIV. Louis, Fouquet’in şölen verdiği Vikont Şatosundan Aramis ve Porthos tarafından kaçırılarak Bastille’ye götürülür. Philippe de XIV. Louis’in yerini alır. Fouquet bunu öğrenince çok sinirlenir ve gerçek kralı oradan çıkartır. Kral ve ikizi şatoda yüzleşirler. Kral, Philippe’nin yüzünün demir bir maskeyle örtülerek Sainte Margueritte Adasında mahkûm edileceğini ilan eder. Aramis ve Porthos yaşadıklarını Athos’a anlattıktan sonra Güzel Ada’ya kaçarlar.

Birkaç gün sonra Athos ve oğlu Raul Afrika’ya sefere gitmek için görevlendirilirler. Görev için gerekli hazırlıkları yaparken Sainte Marqueritte Adası hakkında garip bir hikâye duyunca adayı ziyaret etmeye karar verirler. Adada Dartanyan eşliğindeki Phillippe’nin içinde bulunduğu zor durumu görürler. XIV. Louis de Colbert’in kışkırtmalarına karşı çıkamamış ve Fouquet’in tutuklanmasını, sahibi olduğu Güzel Ada’nın ele geçirilmesini emretmiştir. Athos ve Porthos Güzel Ada’yı savunurken Porthos ağır yaralanır ve ölür. Dartanyan da arkadaşlarını tutuklamamak için istifa eder. Kral tarafından affedilir ve mareşal ilan edilir. Komuta ettiği orduyla bir kale kuşatmasındayken göğsüne aldığı yarayla ölür.

Dumas’ın Üç Silahşör adlı eserinin devam niteliğinde olan Demir Maske kitabı gerçek olaylardan gerçeğe yakın teoriler ortaya atılarak oluşturulmuştur. Beyazperde tarafından da birkaç kez uyarlanıp oldukça ilgi çekmesi eserin, 17. yüzyıla ait “demir maskeli adam” adlı gizemin peşinden sürüklemek konusunda hala başarılı olduğunu göstermektedir.

Editör: Pınar Tufanlı

Demir Maske Soruları ve Cevapları

Demir Maske kimin eseri?

Alexandre Dumas

Demir Maske türü nedir?

Yabancı Romanlar, Çocuk Kitapları

Demir Maske kaç sayfa?

128

Demir Maske Yorumları

güzel bir konusu var ben beğendim

23-07-2019 11:18

kitabın gerçek adı demir maskeli adam kitap özeti kısa olursa da daha iyi olur benden size tavsiye

05-08-2019 14:34

yayınevi kitabı bu adla yayınlamayı uygun görmüş

06-08-2019 15:38

demir maskeli adam ile bu kitap aynı mı?

07-04-2022 22:26

demir maskeli adam hikayesi bu kitaptan mı filme uyarlandı?

14-01-2023 18:35

dumasın hikayeleri güzel oluyor insan ilişkilerini en iyi ele alan adam

10-10-2023 23:54