Alexandre Dumas

Alexandre Dumas Kimdir

Alexandre Dumas tarihte iki farklı kişinin ismidir. Alexandre Dumas ve Alexandre Dumas Fils’dir(Yasadışı oğul). Alexandre Dumas 1802 yılında Fransa’da doğmuştur.

Alexandre Dumas macera ve hareketin en güzel örneklerini verdiği yapıtlarıyla edebiyata büyük bir katkı sağlamıştır. Heyecan yapıtlarında bir dakika dahi düşmez. ‘’Üç Silahşorlar’’ kitabında Alexandre Dumas dostluğun ve kahramanlığın kitabını yazarak birçok yazara ilham vermiştir.

Çok fazla filme çevrilen eserleri, anlatım gücündeki benzersiz yeteneğini ölümsüzleştirmiştir. Köle olan aile bireylerinden aldığı soyadı ve Alexandre Dumas ‘ın ötekileştirilmiş ırklara benzeyen siması onu yazın hayatında oluşturduğu kahramanlar ile bir çıkış yolu aramıştır. Monte Kristo Kontu kitabında geçmişinden intikam alan bir karakter anlatılmıştır. Bu kitap Alexandre Dumas’ın geçmişiyle hesaplaşmayan bir adamın huzursuzluğu olarak görülebilir. Monte Kristo Kontu, Alexandre Dumas’ın en bilinen eseridir.

Alexandre Dumas dergi yazılarıyla başladığı hayatına tiyatro oyunlarının büyük etki uyandırmasının ardından kendisini geçinmek için roman yazarken buldu. Alexandre Dumas’ın özel hayatındaki sınır dışılığı onun geçinmek için sürekli yazmasına neden oldu. Alexandre Dumas kitaplarıyla ünlü olduktan sonra ilişkileriyle de gündemde kendisine yer buldu. Alexandre Dumas’ın bilinen 4’ten fazla çocuğu olmuştur.

Alexandre Dumas Fils bunlardan bir tanesidir. Oyun ve roman yazarı Alexandre Dumas Fils babasının aksine daha durağan romanlarla pek çok insanı etkilemiştir. Kamelyalı Kadın’ın yazarı olan Alexandre Dumas Fils Dostoyevski’nin Budala adlı yapıtında geçen romanlardan bir tanesidir. Alexandre Dumas Fils babası kadar ünlü olmasa da insanları çok fazla etkileyen yapıtlarıyla topluma ışık tutmuştur.

1870 yılında Alexandre Dumas ölmüştür. Alexandre Dumas Fils babasından aldığı yazarlık ve karmaşık aile yapısı mirasıyla 1895 yılında Alexandre Dumas’ın oğlu olarak hayata veda etmiştir.


Alexandre Dumas Romanları: Binbir Hayalet, Demir Maske, Demir Maskeli Adam, Ellerimi Bırak Acılarıma Dokun, Joseph Balsamo, Kafkaslar, Kafkasya Maceraları, Kamelyalı Kadın, Kamelyalı Kadın & Ben Onundum, O İse Herkesin..., Kara Lale, Mısır ve Sina’da On Beş Gün, Monte Cristo, Monte Cristo Kontu, Mutfak Sözlüğüm, Pauline, Robin Hood, Sainte-Hermine Şövalyesi, Siyah Lale, Son Şövalye, Tepedelenli Ali Paşa, Üç Silahsörler, Üç Silahşörler 3 - Bragelonne Vikontu, Üç Silahşörler 4 - Louise De La Valliere, Üç Silahşörler 5 - Demir Maskeli Adam, Üç Silahşörler Kralın Hizmetinde, Üç Silahşörler Yirmi Yıl Sonra, Yüzbaşının Kızı


8.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Alexandre Dumas Kitapları

Demir Maske Demir Maske

Dumas’ın Üç Silahşör adlı eserinin devam niteliğinde olan Demir Maske kitabı gerçek olaylardan gerçeğe yakın teoriler ortaya atılarak oluşturulmuştur.

Puan: 7.2 | Yorum: 6

Üç Silahşörler Üç Silahşörler

“Monte Kristo Kontu”, “Demir Maske” ve “Siyah Lale” gibi kitapların yazarı Alexander Dumas, “Üç Silahşörler” adlı eserini 1844 yılında yazmıştır.

Puan: 8.8 | Yorum: 29

Siyah Lale Siyah Lale

Bazı kitaplar kendilerini koruma altına alırlar. Amaçları önüne çıktığı herkesin onları okumasını engellemektir. Bu kitap da onlardan birisi.

Puan: 8.3 | Yorum: 5

Kamelyalı Kadın Kamelyalı Kadın

İlk 1848 yılında basılan Kamelyalı Kadın, oğul Alexandre Dumas tarafından yazılmıştır. Bu konuda dünya edebiyatında bir karmaşa vardır.

Puan: 7.8 | Yorum: 13

Monte Kristo Kontu Monte Kristo Kontu

Yayınlandığı yıllarda büyük ilgi görmüş olan Monte Kristo Kontu, günümüzde de antik bir klasik olarak nitelendirilmektedir.

Puan: 8.7 | Yorum: 20

Alexandre Dumas ile ilgili yorumlar

dumasın kitapları çok güzel üç silahşörler ve kamelyalı kadın kitaplarını okudum çok beğendim

28-11-2016 19:28

tüm kitapları çok güzel çoğu klasik zaten tavsiye ederim

20-02-2017 20:34

efsane yazarlardan bir tanesi monte kristo kontunu okuyun zaten sonra hepsini okursunuz

01-08-2017 18:44

eserleri klask olmuş adamın okumayan yoktur okumasalar bile üç silahşörleri bilmeyen yoktur aklımıza kazındı artık kitapları mutlaka okuyun çok beğeneceksiniz

17-06-2019 22:38

siyah lale kitabını arıyorum

18-11-2022 14:48