Çavdar Tarlasında Çocuklar

Çavdar Tarlasında Çocuklar
Kitabın Yazarı:J.D. Salinger Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:1951 Sayfa Sayısı:198 ISBN:9789753636360 Kitap Puanı:7.8 / 10 | Yorum: 24

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al BKM:55,25 TL KitapYurdu:55,35 TL D&R:57,75 TL Babil:66,94 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Çavdar Tarlasında Çocuklar - J.D. Salinger

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:The Catcher in the RyeÇeviren:Coşkun Yerli

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Çavdar Tarlasında Çocuklar Özet

Çavdar Tarlasında Çocuklar, diğer bir adıyla Gönülçelen J.D. Salinger'ın 1941'de yazdığı romanıdır. Adını romanın ana karakteri Holden Caulfield'ın büyüyünce olmak istediği meslekten almıştır: çavdar tarlasında oyun oynayan çocukları uçurumdan düşmekten koruyacaktır.

Kitap, Holden'ın gittiği yatılı okul olan Pencey'den atılmasıyla başlar. Kovulmasının nedeni geçmesi gereken beş dersin dördünden kalmış olmasıdır. Ailesine çarşamba günü yılbaşı tatili için döneceğini söylediğinden eve gidemez ve bavullarını alarak ilk önce tarih öğretmeni Bay Spencer'a veda etmeye, sonra da bir otele gider. Gece geç vakite kadar uykusu gelmez ve otelin büyük barına gider. Yanındaki genç kızlarla oturan önemli yaşlı adamlar ve otuzlu yaşlarındaki üç kadından başka kimse kalmamıştır. Üç kızın yanına oturur. İkisi gudubet suratlı, biri ise diğerlerinden daha iyi görünüşlü sarışın bir kızdır. Masalarına oturan küçük yaştaki delikanlıyı görünce gülüşürler ve hafife alırlar. Holden buna çok bozulmasına rağmen bozuntuya vermez. Sarışın olan kızı dansa kaldırır. Holden kızın çok güzel dans etmesine rağmen bir sahtekar ve salak olduğuna kanaat getirir. Yerlerine oturduktan ve saat hayli ilerledikten sonra kızlar birdenbire toparlanır ve giderler. Holden kendisini çok yalnız hissetmektedir.

Kızların da gitmesiyle Holden da kalkar ve taksiye binerek bir başka bara Ernie'nin yerine gider. Fakat burada da eski tanıdıklarla karşılaşıp keyfi bozulunca yine taksiyle otele geri döner. Ertesi sabah eskiden çıktığı kızlardan biri olan Sally Heyes'i arar ve onunla buluşmak istediğini söyler. Bunu yalnızca yalnızlıktan yapar, ama Sally'nin de bir "sahtekar" olduğunu düşünmektedir. Sally ile öğleden sonra Central Park yakınlarında bir tiyatro oyunu izlemek üzere sözleşirler.

Sally ile buluştuklarında, oyuna ara verilir ve beraber bekleme salonuna çıktıklarında Sally bir tanıdığı olan delikanlı ile karşılaşır. Holden'ın deyişiyle o da bir sahtekardır ve yanlarında çok sıkıldığından Sally ile tartışarak kızı orada bırakıp gider. Ertesi gün kendini gerçekten çok yalnız hisseden Holden, gece yarısı çok sevdiği küçük kardeşi Phoebe'yi ziyarete gider. Anne babasına yakalanmak istemediğinden oldukça temkinli davranmaktadır. Phoebe ağabeyisini gördüğüne ne kadar sevinse de, babasının bu kez onu öldüreceğini söyler durur. Holden ise bir süre sonra kardeşi ile vedalaşarak oradan ayrılır.

Holden, kendini çok fazla yalnız hissettiğinden her şeyi geride bırakarak otostopla batıya gitmeye karar verir. Sağır ve dilsiz taklidi yaparak bir benzin istasyonunda çalışmaya, insanlarla gereksiz konuşmalar yapmak zorunda kalmamaya karar vermiştir. Gitmeden önce Phoebe ile vedalaşmak istemektedir. Okuluna uğrayarak Phoebe'ye iletilmek üzere bir mesaj bırakır. Mesajda öğle yemeği saatinde doğa tarihi müzesine gelmesini, onunla vedalaşmak istediği yazılıdır. Öğle yemeği saati geldiğinde Phoebe elinde bavuluyla çıkagelir. Holden ile beraber gitmek istediğini söyler. Fakat Holden buna karşı çıkınca ağabeyisine küser. Karşı kaldırımlardan yürüyerek hayvanat bahçesine giderler. Phoebe bir süre sonra ağabeyisine küs olduğunu bile unutmuştur.

Olanlardan sonra ertesi sabah Holden eve gider. Evde büyük bir karmaşa çıktığı kesin, fakat Holden anlatmak istemediği için devamında neler olduğunu tam olarak bilemiyoruz tabi.

Çavdar Tarlasında Çocuklar, fazlasıyla argo ve küfür içerdiği gerekçesiyle Amerika'da bir süre yasaklansa da, tüm dünyada okunmaya devam eden kelimenin tam anlamıyla muhteşem bir roman. Çocukluktan ergenliğe geçiş dönemlerinin önde olduğu romanda, okuyucunun kendinden parçalar bulduğu bölümler de çoğunlukta. Yazarın samimi dilinin ise, kitabın beni en çok etkileyen yönlerinden biri olduğunu söyleyebilirim.

Çavdar Tarlasında Çocuklar Konusu

Amerikalı ünlü yazar J.D. Salinger’in ergenliğe giren çocukların hikayesini anlattığı Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabı klasikler arasına girmeyi başarmıştır.

Çavdar Tarlasında Çocuklar konusu itibari ile aslında adı ile hiçbir ilgisi yoktur. Kitabın ilk yayınlandığındaki adı Gönülçelen’dir ve bu kitabın konusuna daha yakın bir isimdir.

Kitapta Holden adında ergenliğe giriş yapmış bir delikanlının hikayesi anlatılır. Holden dersleri çok kötü olduğu için okuldan atılır ve bunu ailesine anlatamayacağını düşünerek uzaklara gitmeyi düşünür. Fakat çevresindeki herkesin de sahtekar olduğunu düşündüğü için hep bir başına kalır. Tek güvendiği kişi küçük kardeşidir ve ona veda etmek ister. Fakat küçük kardeşi de onunla gelmeye kararlıdır. Bunun üzerine Holden evine dönmek zorunda kalır.

Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabının konusu basit gibi dursa da ergenliğe geçiş dönemindeki gencin iç dünyasını mükemmel yansıttığı için büyük beğeni toplamıştır.

Çavdar Tarlasında Çocuklar Soruları ve Cevapları

Çavdar Tarlasında Çocuklar kimin eseri?

J.D. Salinger

Çavdar Tarlasında Çocuklar türü nedir?

Yabancı Romanlar

Çavdar Tarlasında Çocuklar kaç sayfa?

198

Çavdar Tarlasında Çocuklar Yorumları

çok sıkıcı bir kitap bekliyordum ama beni yanılttı harika bir roman

12-05-2015 15:44

kitap harika. aralarda öyle cümleler var ki bazen ağlatıyor bazen güldürüyor daha çok da düşündürüyor. en kısa zamanda tekrar okuyacağım

14-05-2015 11:17

çavdar tarlasında çocuklar kitabı çok güzeldi konusu ve hikayesi çok etkileyici mutlaka okuyun

22-11-2015 08:53

harika bulanlar neresi harika anlatabilir mi ? ben mi anlamıyorum

11-05-2016 14:35

çavdar tarlasında çoçuklar kitabı okuduğum en saçma kitaplardan bir tanesi inanılmaz sıkıcı ve monoton bir kitap hiç tavsiye etmem

26-05-2016 18:12

siz kitap okumayı bilmiyosunuz kitap çok harika bunu anlamayan yani daha hiç kitap okumasın

02-06-2016 17:24

kesinlikle üstteki yoruma katılıyorum, bu kitabı anlayamayacak olan kişiler aynı yıldızın altında, senden önce ben gibi boş ve şişirilmiş kitaplar okumaya devam etsinler. okuyucu kitlesi o kadar sığlaşmış ki bunu çok satanlara baktığımızda ve derin kitapları anlayamayan okuyucunun yorumlarında görebiliriz.

15-07-2016 21:16

kitabı almamdaki etken hem isminin beni etkilemesiydi hemde en çok satanlardan düşmemesiydi.okumaya başladığımda kitabın ismi ile çok ilgisi olmadığını düşündüm yinede bitirecektim.meğerki holden efendinin ilerde seçtiği meslekmiş :) her satırda holdenı dövmek istedim :) herkesin arkasından konuşuyor kimseyi beğenmiyor kendini ne halt sanıyorsa :) okunması gereken bir kitap yarısından sonra elimden bırakamadım

05-08-2016 15:36

istanbul teknik üniversitesinde türkçe101 dersinde finalde çıkacağı için alıp okudum . benimkisi mecburiyetti ama okurken kitapta kaybolmuşum.keşke daha önceden okusaydım diyorum kendime.holden da çoğu ergendeki tavırları buldum .kitabın birinci ağızdan yazılması da büyük bir etken tabi.şiddetle tavsiye ederim okunması gerekn bir kitaptır kendisi:-)

26-12-2016 19:13

cavdar tarlasinda çocuklar kitabi daha baslardayim cok sıkıcı geliyor sonlara dog ru mu guzel ???

10-01-2017 20:45

arkadaşım böyle bir kitap da cinselliğe giriyorsun anlarımda detaya niye giriyorsun yok yaklaştı nefes nefeselerdir hafifçe alt tarafına doğru eli kayar falan filan

16-02-2017 21:46

ne kitaplar okudum bu kitap kadar sıkılmadim hiç

12-01-2018 03:17

hayatımda okuduğum en berbat kitaplardan biri

26-02-2018 01:58

hayatım boyunca okuduğum en berbat kitaptı tek kelimeyle iğrenç ,ne bir eğlence ne de ders verici bir olay var

06-08-2018 13:35

hocamız okuyun diye veri bu kitabı çavdar tarlasında çoçuklar konusu ne diye de soracakmış allahtan burada özet buldum okudum da konusunu anladım yoksa okunmaz sıkıcı ilk 10 sayfayı falan okuyabildim ancak

10-06-2019 22:21

konusu bu kadar saçma olan bir kitabın nasıl olur da bu kadar tavsiye edildiğini anlamıyorum ne olacak diye bekliyorsunuz ve sonunda da birşey olmuyor berbat bir kitap

15-12-2019 23:09

en çok sevdiğim roman okurken içine kapılıp hiç bitmesini istemedim çok akıcı ne kadar okursa hiç sıkılmayacağım bir roman efsane

Keremonerrr • 25-04-2020 04:26

kitabın hem türkçe çevirisini, hem de orijinalini okumuş biri olarak; içinde çok fazla isim ve alıntı geçtiği için, türkçe çevirisi çok fazla çeviri kokan bir kitap olmuş. orijinalinin ingilizcesi birazcık ağır ama en azından daha anlamlı.

02-12-2020 00:06

abi böyle bı sıkıcı kitap görmedim hayatımda

13-03-2021 21:54

kitabın konusu nedir okumaya değer mi

06-05-2022 17:19

çok güzel bir eserdir okumanızı tavsiye ederim

11-11-2022 20:49

kitabın karakterleri içinde bir kısım yapar mısınız özetin yanında öğretmenler karakterleri de istiyor

10-05-2023 21:46

tek satır ile kitabın konusu nedir?

11-11-2023 21:08

bu kitap kaç yaş için uygundur bilgi göremedim

12-05-2024 18:36

Gönül Çelen Dokuz Öykü Çavdar Tarlasında Çocuklar Gönül Çelen Gönül Çelen en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar