Gönül Çelen

Gönül Çelen
Kitabın Yazarı:J.D. Salinger Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:1951 Sayfa Sayısı:229 ISBN: Kitap Puanı:5 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Sıkıcı
Giriş Yap Üye Ol

Gönül Çelen - J.D. Salinger

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:The Catcher in the RyeÇeviren:Adnan Berk

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Gönül Çelen Özet

Amerikalı ünlü yazar Jarome David Salinger’in ilk olarak 1951 yılında yayınlanan romanı olan Gönül Çelen ya da diğer bir adı ile Çavdar Tarlasında Çocuklar, yazarın çok uzun süre üzerinde çalıştığı romanlardan bir tanesidir. Salinger romanını 1940lı yıllarda yazmaya başlamış ve uzun bir çalışma sonrası tamamlamıştır. Kitap Türkçe ilk olarak Gönül Çelen ismi ile yayınlanmıştır. Daha sonra yayınevinin değişmesi ile birlikte kitabın adı da Çavdar Tarlasında Çocuklar olarak değiştirilmiştir.

Gönül Çelen (The Catcher in the Rye) kitabının ana karakteri 16 yaşındaki Holden’dir. Holden tam anlamıyla ergenlik dönemindedir ve ergenlik döneminin getirdiği tüm olumsuzlukları üzerinde taşımaktadır. Ailesi onun eğitimi için büyük emek harcamış fakat o okulu pek umursamamıştır. Birçok okuldan atıldıktan sonra ailesi büyük umutlar ile Kolej’e hazırlık derecesinde olan güzel bir okula kaydettirmişlerdir. Fakat Holden yine okulu pek umursamamış ve İngilizce dersi hariç aldığı tüm derslerden kalmıştır. Bunun üzerine Holden ailesi ile yüzleşmekten korkar.

Okulun bitmesi Amerikalıların Noel olarak adlandırdıkları yeni yıl öncesinde kutladıkları bayrama denk gelir. Fakat Holden okuldan atıldığı için okulu erken terk eder. Ama ailesine Noel için döneceğini söylediği için ve dahası ailesi ile yüzleşmekten korktuğu için Noel’e kadar bir otelde kalmaya karar verir.

Holden otelde iken sıkılmaya başlar ve ergenliğinde verdiği hormon yükselmesi sonrası kendisine bir hayat kadını ayarlamaya çalışır fakat başarılı olamaz. Bunun üzerine otelin barına inerek orada şansını denemeye karar verir. Burada birkaç kız ile görüşür fakat yaşının küçük olması şansını oldukça azaltmaktadır. Umduğunu bulamaz ve kızlar onun yanından ayrılır. Holden umutsuz bir şekilde odasına dönmeye karar verir fakat bu kez otelde görevli olan Maurice ile tanışır. Maurice, Holden’in dilinden anlar ve ona isterse tek gecelik birini ayarlayabileceğini söyler. Holden sonunda aradığını bulmuştur ve bu teklifi kabul eder. Fakat kabul etmesi ile birlikte pişmanlık duymaya başlaması da bir olur. Bir anda hormonlarının etkisine girmiş fakat artık kararını değiştirmek için çok geçtir.

Holden’in duyduğu pişmanlık kızın odasına gelmesi ile daha fazla artar ve çekindiği için kız ile sohbet etmekten öteye gidemez. Kıza parasını verip gönderir fakat bu durum Maurice’in pek hoşuna gitmez. Bunun üzerine Holden de bu otelden ayrılmak zorunda kalır.

Holden, bir süre barlarda dolaşarak zaman geçirmeye devam eder fakat hiçbir zaman umduğunu bulamaz. Bunun üzerine eski bir arkadaşı olan Sally ile iletişime geçer. Sally görüşmeyi kabul eder ve buluşurlar. Fakat bu buluşma da pek Holden’in umduğu gibi gitmez ve ondan da uzaklaşmak zorunda kalır.

Holden artık yalnızlıktan çok fazla sıkılmaktadır ve son umut olarak kız kardeşi Phoebe ile iletişime geçer ve onunla görüşmek ister. Phoebe’ye durumu anlatır ve ailesinden çekindiğini belirtir. Phoebe de bu olanlardan sonra ailesinin onu hiç affetmeyeceğini belirtir. Bunun üzerine Holden evden tamamen kaçmaya ve kendi başına bir hayat kurmaya karar verir. Phoebe bunun üzerine abisi ile gitmek istediğini belirtir ve o da evden kaçarak abisini takip etmek ister. Fakat Holden buna kesinlikle karşı çıkar.

Holden evden kaçma planını tekrar gözden geçirir ve bunu yapmaya pek cesaret edemez. Noel de artık gelmiştir ve her şeyi göze alıp eve geri döner.

Gönül Çelen kitabı gençleri özellikle de ergen olarak bilinen gençleri en iyi anlatan romanlardan bir tanesi olarak kabul ediliyor. Salinger’in en iyi kitabı sayılan ve gelmiş geçmiş en çok satan kitaplardan bir tanesi olan bu değerli eser, okunması gereken kitaplar arasında da yer alıyor.

Gönül Çelen Yorumları

gönül çelen ile çavdar tarlasında çocuklar aynı kitap mı?

10-10-2017 19:21

bu çavdar tarlasında çocuklar kitabının diger ismi. teomanin şarkısınin ismi bu kitaptan esinlenerek konulmuştu

12-01-2018 03:15

gönülçelen kitap konusu nedir arkadaşlar tek paragraf ile özetleyebilir misiniz

19-12-2019 21:23