Bin Muhteşem Güneş

Bin Muhteşem Güneş
Kitabın Yazarı:Khaled Hosseini Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Everest Yayınları Yayınlandığı Yıl:2008 Sayfa Sayısı:375 ISBN:9789752895430 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 169

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al BKM:12,94 TL D&R:186,75 TL Babil:217,25 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Bin Muhteşem Güneş - Khaled Hosseini

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Öykü/Hikaye Orjinal Adı:A Thousand Splendid SunsÇeviren:Püren Özgören

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Bin Muhteşem Güneş Özet

Khaled Hossaini 4 Mart 1965 yılında Afganistan'da dünyaya gelmiştir. Tacik asıllı Hossaini roman yazarı ve doktordur. İlk romanı "Uçurtma Avcısı" 2003 yılında basılmıştır. Büyük bir beğeni toplayan roman birçoğu ülkede çok satanlar listesine girmiştir. Hossaini' in diğer romanları sırasıyla 2007 yılında çıkardığı "Bin Muhteşem Güneş" , 2013 yılında çıkardığı "Ve Dağlar Yankılandı" isimli eserleridir.

Meryem dünyaya en talihsiz şekilde gözlerini açan çocuklardan birisidir. Evlilik dışı bir ilişki sonucunda doğmuştur. Babası onları istememiş ve annesi Nana ile bir kulübede. Yaşamaktadırlar. Bir gün Meryem babasını ziyaret etme kararı alır ve onun yanına gider. Babası ise onu istemez ve geri gönderir. Meryem eve döndüğünde psikolojik sorunları olan annesinin kendisini astığını görür. Bunun üzerine babası ile birlikte kalmak zorunda kalır. Babası hemen Meryem'i göndermeyi aklına koyar. Meryem'i Raşit isimli orta yaşlı bir adamla evlendirir. İstemeyerek evlenen Meryem'i çok fazla acılar beklemektedir. Meryem Raşit’in çocuğunu düşürünce Raşit ona kötü davranmaya başlar. Meryem kötü bir hayat sürer. Artık yaşlanmıştır ve düşürdüğü çocuk yüzünden hep suçlanır. Leyla ise Meryem'in komşusudur. Afganistan'daki savaşta ailesini kaybeder ve Meryem'in evinde kalmaya başlar. İki kadının kaderi bu andan itibaren kesişmeye başlar. Leyla'ya göz diken Raşit bir kolayını bularak planını devreye sokar. Genç bir kadını daha fazla evinde tutamayacağını söyleyerek onunla evlenmek ister.

Leyla ise Tarık isimli bir gence aşıktır. Raşit Tarık'ın öldüğünü söyleyerek Leyla ile evlenir. Leyla Tarık'tan hamiledir ve bunu gizleyerek Raşit ile evlenir. Leyla genç bir kız olduğu için Raşit onun cazibesine aldanarak Meryem'den daha fazla değer gösterir. Meryem ile Leyla ise gün geçtikçe çok iyi anlaşmaya başlar. Ana kız gibi olurlar. Leyla'nın Tarık'tan Azize isimli bir kızı olur ve bunu Raşit'ten saklar. Daha sonra Raşit'ten Zalmay isminde bir çocuğu olmuştur. Meryem, Azize doğduğundan beri ona çok yakınlık hisseder. Azize'de Meryem gibi yasak aşkın birlikteliğidir. Meryem bu nedenden dolayı Azize'ye yakın bir bağ duyar. Uzun bir aradan sonra Tarık ile karşılaşan Leyla gözlerine inanamaz ve Tarık'ı eve alarak ona her şeyi anlatır. Zalmay ise Raşit eve gelince annesinin eve bir erkek aldığını söyler. Bunu duyan Raşit deliye döner ve Leyla'yı öldüresiye dövmeye başlar. Bu olanlara dayanamayan Meryem kürek ile Raşit'i öldürür. Tarık ile Leyla'nın çocukları alarak kaçmasına yardım eder. Suçunu itiraf ettiğinde ise asılarak idam edilir. Leyla ise hayatı boyunca Meryem'i unutamaz ve ülkedeki savaş bitince Afganistan'a geri gelerek Meryem'e teşekkürlerini arz eder.

Aynı kadere sahip olmuş iki talihsiz kadının yaşam öyküsünü ele alan bu eserde özellikle Afganistan'da kadın olmanın zorluklarını göreceksiniz. Burka altındaki o gizemli dünyada sanki sizlerde yaşayacaksınız. Savaş her insanı derinden etkiler, çocuklar ölür, analar yavrusuz kalır, insanlar aç kalır ve bazıları da Leyla gibi talihsiz bir kadere mahkûm olur. Bana göre Leyla ile Tarık'ın aşkı çok sıradan ve güçsüzdü. İlişkileri daha sıkı olabilirdi. Konu yaşam ve aşk olunca kadere bu kadar kolay teslim olunmaması gerekirdi. Sırf kadın olduğu için Meryem'in zorla evlendirilmesi, tek başına sokağa çıkamaması ve kocası tarafından ezilmesi bize ülkedeki olmayan kadın haklarını gözümüze sokmuyor değil. Bu durum feminist ruhlu bireyleri rahatsız edebilir. Ancak dram sevenler için romanın mükemmel olduğunu söyleyebilirim. Romanın her zerresinde vurgulanan çaresizliğin hissi insanı son derece derinden etkiliyor. Kesinlikle her sayfanın devamını merak edeceğiniz, okurken gözlerinizin dolacağını ve nadir de olsa içten bir gülümseme oluşturabilecek güçte bir roman. Okunmasını herkese tavsiye ederim. Taliban'ın güçlü olduğu bölgelerde şeriat kuralları hükmünce Meryem'in adam öldürme suçundan idam edilme kararı beni en çok sarsan nokta oldu. Hayata gayrimeşru ve kadın olarak doğmanın bedelini ödeyen Meryem, benim en acıdığım karakterdir.

Yazan: Elif POYRAZ

Bin Muhteşem Güneş Konusu

Khaled Hosseini savaşın insan hayatını nasıl değiştirildiğini anlatan Uçurtma Avcısı ile bir anda adını tüm dünyaya duyurmuştu. Herkes ondan ikinci bir roman bekliyordu ve Bin Muhteşem Güneş ile yine büyük bir başarı elde etti.

Bin Muhteşem Güneş romanında Khaled Hosseini yine Afganistan’da yaşanan savaşın insanların hayatlarını nasıl mahvettiğini anlatıyor. Bunu yaparken de Meryem ve Leyla adındaki iki kadının hayatından kesitler sunuyor.

Meryem hayata şansız başlayan çocuklardan bir tanesidir. Evlilik dışı bir birlikteliğin ürünüdür ve bu yüzden hiç kimse onu istemez. Babası onu istemediği için annesi ile birlikte dışlanmış bir hayat yaşar. Meryem yaşadıkları acıya daha fazla dayanamaz ve babasının kapısına dayanır. Fakat babası onu kapı dışarı eder. Meryem eve döndüğünde ise onu daha kötü bir sürpriz beklemektedir. Annesi de artık bu acılara dayanamamış ve kendini öldürmüştür.

Bunun üzerine Meryem’in babası onu kabul etmek zorunda kalır fakat kurtulmak için de hemen planını yapar. Meryem’i hemen Raşit ile evlendirir. Zorla evlendiren Meryem’in çilesi de böylece devam eder.

Raşit önceleri Meryem’e iyi davranır fakat Meryem her seferinde çocuğunu düşürünce işler değişir. Raşit olmayan çocuğun suçunu Meryem’de bulur.

Leyla ise Meryem’in komşusudur ve yolları da bu şekilde kesişir. Afganistan’daki savaş nedeni ile Leyla iki abisini de kaybeder. Bunun üzerine aile daha fazla dayanamaz ve Afganistan’ı terk etme kararı alır. Fakat terk etmenin arifesinde bir bomba ile Leyla hem annesini hem de babasını kaybeder. Bunun üzerine Leyla komşuları ile kalmak zorunda kalır.

Leyla’ın kalbinde Tarık isminde bir çocuk vardır. Tek hayali onunla hayatına devam etmektir. Fakat Raşit’in gözü de bu genç kızdadır ve onu elde etmek için Tarık’ın öldüğünü Leyla’ya söyler ve onları birbirinden uzak tutar. Tarık’ın ölümü ile şok yaşayan Leyla kaderini kabul etmek zorunda kalır.

Raşit planının ikinci kısmını uygulamaya koyar ve nikahsız bir kadını evinde tutamayacağını söyleyerek zorla Leyla ile evlenir. Fakat bilmediği Leyla’nın Tarık’tan hamile olduğudur. Bu haberi öğrendiğinde ise onu kendi çocuğu zanneder. Leyla da daha fazla dışlanmamak için yalanına devam eder.

Meryem ile Leyla ilk başlarda sorun yaşasalar da zamanla anne kız gibi olurlar. Meryem olmayan evlat eksikliğini Leyla ile giderir ve ona zor hayatında yardımcı olur. Leyla’nın önce bir kızı, daha sonrada Raşit’ten bir oğlu olur.

Yıllar sonra Tarık ile Leyla’nın yolları kesişir. Gerçeği öğrenen Leyla her şeyi Tarık’a anlatır. Fakat Raşit bunu öğrenir ve Leyla’yı öldüresiye döver. Bunun üzerine Meryem daha fazla dayanamaz ve Raşit’i öldürür. Kaçması için Leyla ve Tarık’a da yardımcı olur ve daha sonra tükendiği hayatından kurtulmak için suçunu itiraf eder. Asılarak idam edilir.

Tarık ile Leyla çocukları da alarak mutlu bir hayata başlarlar fakat Leyla Meryem’i asla unutamaz. Yıllar sonra Afganistan’da savaş bitince Meryem’in yaşadığı yere geri döner ve minnetini sunar.

Bin Muhteşem Güneş Soruları ve Cevapları

Bin Muhteşem Güneş kimin eseri?

Khaled Hosseini

Bin Muhteşem Güneş türü nedir?

Yabancı Romanlar, Öykü/Hikaye

Bin Muhteşem Güneş kaç sayfa?

375

Bin Muhteşem Güneş Yorumları

mükemmel bir roman ağlarken okumak zor oluyor şahane

27-03-2014 01:09

herkesin okuması lazım

27-03-2014 17:10

çok güzel bir roman herkese tavsiye ederim....:)

27-03-2014 21:16

hocamız eğer bu kitabı okutmaya başladığı andan beri bayıldım .Herkese öneririm:)

28-03-2014 12:15

kadınların kaderlerine ve hayatlarına ağlamamak için kendimi zor tutuyordum ama başaramıyordum :)

12-04-2014 19:00

ben ilk meryemin yaşadıklarını okurken ağladım ve kitabın yarısındayım. allah o raşitin belasını versin.

13-04-2014 15:20

çok güzel bir kitap ders çıkarmak gerek

25-04-2014 18:19

kadınların kaderi bu önemli olan sonunda mutlu olmak çok güzel

25-04-2014 18:24

Muhteşem bir kitap

05-05-2014 16:20

sanırım hayatımda okuduğum en güzel kitapların arasına girebilicek bi kitap kitabın 150. sayfasındasn itibaren neredeyse her sayfasında ağladım 2 günde bitirdim kitabı bence muhteşem bi kitap ve tam anlamıyla cidden 'beklenen' bi roman :))

08-05-2014 15:06

sanırım hayatımda okuduğum en güzel kitapların arasına girebilicek bi kitap kitabın 150. sayfasındasn itibaren neredeyse her sayfasında ağladım 2 günde bitirdim kitabı bence muhteşem bi kitap ve tam anlamıyla cidden 'beklenen' bi roman :)

15-05-2014 21:50

hayata bazı dönüm noktalari vardır. meryem ve leyla' nin öyküsü benim hayatımdaki dönüm noktalarından biri oldu fedakarlik sevgi ve umutun gerçek anlamını bu kitaptan öğrendim. tek cumleyle söylemek gerekirse bundan daha iyisi olamazdı.

16-05-2014 20:02

çok güzel bi kitap

22-05-2014 07:30

kesinlikle okunması gereken bir kitap emin olun göz yaşlarınızı tutamayacaksınız.

22-05-2014 11:39

ama suçunu itiraf eder ve idam edilir diyo sonra leyla afganistana gidince minnetini sunuyo nası ya anlamadım kız öldü ama

28-05-2014 19:39

kardesım leylayı ıdam etmedıler meryemı ıdam ettıler:)

31-05-2014 22:16

gerçeektençok güzel okumayanlara tavsiye ederim

04-06-2014 14:31

kitapta en üzücü kısım Meryem'in ölmesi. oysaki kitabın başından sonuna kadar bütün acıları çeken Meryem ölmemeliydi. Bi şekilde hayatında bir dönüm noktası olmalıydı. güzel yaşamak onun da hakkı olmalıydı. Ama bütün hayatı kederle geçti ve öldü. üzücüydü....

12-06-2014 12:10

Süper bir kitap okurken ağladığım yerler vardı.Gerçekçiliğin temelini belirten bir kitap arıyorsanız kusursuz bir dizi

13-07-2014 15:19

KİTABA BAYILDIM KADIN OLDUĞUN İÇİN DAHA ÇOK SEVDİM SANIRIM İNSAN KENDİNİ KARAKTERLERİN YERİNE KOYUYOR ÇOK SARSICI BİR KİTAP

02-09-2014 11:08

Öykü muhteşem kesinle okunmalı . Yazara hayran kalmamak elde değil.Mutlaka okuyun

17-09-2014 15:28

ben arkadaşımın tavsiyesi üzerine okudum ama pek etkilendiğim söylenemez tabiki renkler ve zevkler tartışılmaz kitabın anlatımında sıkıldım hani sadece bi kitabı para verdim bari bitiriyim diye okursunuz ya ben de de bu kitap o şekilde oldu

25-09-2014 21:20

hıçkıra hıçkıra ağlatır bu kitap mükemmel ve ötesi

10-10-2014 22:47

gerçekten çok güzel bi kitap

22-10-2014 21:32

bu kitabi cok begenerek okuyorum cok guzel

25-10-2014 15:04

OKUDUĞUM EN İYİ KİTAPLARDAN BİRİYDİ. SANKİ GERÇEK BİR HAYATTAN ALINMA BİR ÖYKÜ GİBİYDİ. ABARTISIZ BİR O KADAR DA DRAM DOLU BİR KİTAPTI. RAŞİT DENEN KARAKTERİN KADINLARINI KEMERLE DÖVMESİ MESALA, O KADAR İYİ ANLATMI Kİ, SANKİ O KEMERİN SESİNİ DUYABİLİYORSUNUZ...

özlemErgzr • 05-11-2014 10:56

süper bir kitaptı hiç bırakma isteğim yoktu okurken

18-11-2014 15:45

kitabın başlarında çok sıkılmıştım fakat okudukça güzel olduğunu anladım başları sıkıcı diye ön yargılı olmamak gerek

09-12-2014 23:13

zaten halit hüseynın bütün kitapalrı muhteşem özellikle uçurtma avcısı <3

10-12-2014 19:18

10 numara 5 yıldız:))

22-12-2014 19:58

çok güzel kitap bana hayatimdagi ilk ve tek iyi bir arkadaşım tavsiye etti

23-12-2014 21:51

hhhh
külün içinde sönmemiş közler her


zaman olur

08-01-2015 15:30

allah insanları nayle sınıyor ve karşılığında ne veriyor dedim.şu ana kadar okuduğum bütün kitapları toplayıp 10 la çarpıyorum bin muhteşem güneş etmiyor.

18-01-2015 20:44

tarığa aşık oldum <3

24-01-2015 20:09

raşit çok kötü birisidir.leyla vetarık birbirlerine aşıktır.kitap çok güzel bir kitaptır...

26-01-2015 15:02

harika bir kitap okurken çok heyecanlandim...

22-02-2015 22:29

ben de okudum tek kelimeyle mütiş

26-02-2015 10:34

bu kitabı 3günde bitirdim. çok güzel bîr kitap okunması gereken bir kitap ama meryemın ölmesi iyi olmadi diye düşünüorum. okudugum en gûzel kitaplardan biriydı

27-02-2015 22:35

bence bu kitabın filmide olmalı çok fazla izlenir ...

06-03-2015 12:04

çoooooook güzel aldım ve vokudum ben bayıldım. tavsiye ederimm

07-03-2015 14:24

çoook güzel kitap

18-03-2015 14:46

bende bunun kıtabı var ama ayrıntıya cok gırmıs bence

19-03-2015 18:19

nedense khaled hosseini nin dram anlayışı hep aynı...

19-03-2015 21:35

nokta atışlarıyla dolu bir kitap....
kitap değil de film izliyorsunuz sanki...
hayat sizin dışınızda nasıl ilerliyor oku ve gör

20-03-2015 03:29

kitabı okumak istiyorum yorumlarda detay anlatmasanız daha iyi olur teşekkürler

22-03-2015 11:57

bu kitabı almak istiyorum ama nasıl bi kitap oldunu merak ediyrum

24-03-2015 14:58

ucurtma avcisi ve bin muhtesem gunes afgan halkinin aci dolu gercek hayatlari dualarim afgan halki icin

30-03-2015 13:06

sanki o kadinlara kalkan her el bana indi nasıl zor hayatlar. okunmasi gerek bir kitap

31-03-2015 17:35

hala etkisindeyim bu kadar olur

01-04-2015 14:09

aşırı güzel ama ben bu kitabın özetini cikardım performans ödevi 100 aldım:-)
mükemmmel

01-04-2015 20:27

çook acıklı bir roman

02-04-2015 19:53

bende okudum bu kitabı gerçekten acıklı ve ağlatıcı bi kitaptı

07-04-2015 19:01

evett çok güzel ama yorumlar niye çok yakın tarihlerde yazılmış ki

25-04-2015 10:51

önceden okunup yazılmış olabilir
daha yeni okuycam ama harika bir kitaba benzıyor özetindede belli oluyo :)

28-04-2015 00:45

okuduğum en güzel kitap her sayfasında ağlayabileceğiniz bir kitap ve bu yaşananların gerçek olma ihtimalini düşündükçe insanın tüyleri diken dikenn oluyor uçurtma avcısında olduğu gibi yine harika bir kitap

10-05-2015 11:55

inanılmaz bir kitap kitaba aşık oldum ama bir yandanda ağlamaktan gözlerim şişti

15-05-2015 20:04

herkes okusun bence bu kıtap tam bır basyapıt :) :) :)

twilight123 • 17-05-2015 13:30

çok güzel bir kitap bayıldım khaled hosseini n diger kitapları da güzel

27-05-2015 21:35

güzel ve çok anlamlı bir kitap

09-06-2015 10:44

uçurtma avcısını okuduktan sonra hevesle aldığım bir kitaptı. beklediğimi hayli hayli karşıladı. çoğu sayfasında ağladım. beni uçurtma avcısından daha çok etkiledi. okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. muhteşem yazar ve adı gibi muhteşem bir kitap :)

30-06-2015 15:13

bu kitabı okuyan herkes kendini şanslı hissetmesli.

24-07-2015 09:44

harika bir kitap şu ana kadar okuduğum engüzel roman ama ve dağlar yankılandı bunun yanında biraz sönük kalıyor

28-07-2015 13:40

çok güzel bi kitap insan kendini olayların içinde gibi hissediyor .belki de beni anlatıyor ..herkesin okuması gereken bi kitap
o kadar sürükleyici ki....

01-08-2015 22:27

2 afgan kadının sürükleyici hikayesi. khaled husseini, az bildiğim kabil'i, taliban'ı, afgan iç savaşını ve yakın dönemi hikayeye ekleyebilmiş. belki iç karışıklığın ülkemizde devam ettiği bir dönemde olduğumuz için bu kadar etkilendim, çok beğendim.

06-08-2015 14:56

bu yazari okulda katıldığım bi roman yarışması esnasında tanidim uçurtma avcısı'yla çok etkilendim ve tüm eserlerini karar verdim pisman olmadım tüm eserleri süper

10-08-2015 14:15

muhteşemdi bir solukta okudum . son bölüm bitmesin istedim.izleri hafızamdan silinmeyecek.

11-08-2015 22:27

"bu şehrin ne çatılarını ışıldatan aylarını sayabilirsin
ne de duvarların gerisine gizlenen bin muhteşem güneşi"
iki kadın ... leyla ve meryem ... iki kesişen hayat . iki dost , iki yoldaş , iki kardeş , ve bir de tüm fırtınalara rağmen ayakta durmaya çalışan bir ülke afganistan .
okuduğum en muhteşem romanlardan biriydi bin muhteşem güneş . hemen hemen her sayfası acı , hüzün , çile dolu olsa da muhteşemdi . bin muhteşem güneş meryem ve leylanın , en çok da meryemin, hikayesiydi . meryemin hikayesi dedim, niye mi ? çünkü leyla sonunda mutlu oluyor fakat meryem onu kurtarmak uğruna ölüyordu . sabrın sembolüydü meryem . babasının mektubunu okuyama dan , o filmi izleyemesen giden küçük kızdı .
ilk okuduğumda defterime yazdığım bir kaç satırı paylaşmak istedim ... hala etkisinde olduğum bir romandır , kesinlikle okuyun derim.

Melody • 21-08-2015 17:52

"bin muhteşem güneş " kesinlikle "muhteşem " bir başyapıt. beni en cok etkileyen meryemin acıklı hikayesi oldu. bu kitabı okuduktan sonra hergün dua ediyorm bu acılar bizim ülkemize gelmesin diye..

06-10-2015 14:28

cok begendim bu yazarin okudugum ikinci romani tam anlamiyla mukemmel

18-10-2015 19:38

ben daha okumadim ama bu kitap kac yas icin iygun

31-10-2015 21:28

birazdan bu kitaba giriş yapacam bu kitabı çok övdünüz size güveniyorum

02-11-2015 12:08

bu kitaba bayıldım ilk 3 bölümünde fln sıkıldım çünkü bu güzelliği bilmiyodum sınav için mecbur almıştık ama ilerleyince süper bişey ortaya çıktı ve çok anlammlı bir hale geldi ( yarın ki türkçe sınavından işşallah iyi alırım ) herkez okusun mükemmel bir kitap :) :) :)

05-11-2015 19:44

gerçekten "muhteşem"bir kitap. okurken hıçkırıklarım yüzünden bırakmak zorunda kaldım. herkese tavsiye ederim

08-11-2015 02:14

harika ötesi bir kitap.. okuma alışkanlığı olmayan insaların bile bir solukta bitireceği bir roman.

12-11-2015 13:18

çoook uzun bunu kendisine iletin ben bunu hayatta yazamam

20-11-2015 17:05

cok güzel bir kıtap ağlatıcı acılı kıtap

02-12-2015 11:22

muhtesemmmmm ya
bu kitapta anlatılanlar biraz benim hıkayeme benziyor
muhtesemmmmm ya

11-12-2015 22:04

bu kitabı okurken o kadar çok ağladım ki

20-12-2015 15:45

ben kitabı okurken çok duygulandım eğer annesi ile iyi anlaşamayıp 'keşke annem olmasaydın' diyenler varsa bu roman onlara ibretlik olsunda anlasınlar annelerinin değerlerini

Esker232 • 22-12-2015 17:30

çok güzel bir kitap herkes bence okumalı

26-12-2015 23:21

okurken kadınların çektikleri çile ve yaşadıkları dram beni romandan soğuttu okumak istemiyor insan

28-12-2015 16:39

müthiş bir kitaptı. bayıldım khaled hosseini nin 3 kitabı da çok güzel :)

13-01-2016 16:49

hocamiz odev olarak okutuya acayip ayrinti var bu ne abi ya
ama kitap cok guzel adamin hakkini yiyemem

13-01-2016 22:21

çok güzel okumazsan pişman olursun :-)

22-01-2016 17:58

bu kitabı oku da aglama böyle bir şey imkansız heralde böyle bir roman yazdığı için teşekkür ediyorum yazarına minnet duyuyorum

22-01-2016 18:04

muhteşem bir kitaptı

24-01-2016 18:16

çok hayat dolu bir roman insan okudukça huzum keder var her kitap kurslarına okumayı tavsiye ediyorum...
hayatı içten etkiliyor iki bayanın hayatı ve savaşlar içinde yaşadıkları öykü leri var ikisinde bizim dolu .....
hayatı içten etkiliyor iki bayanın hayatı ve savaşlar içinde yaşadıkları öykü leri var ikisinde bizim dolu .....

28-01-2016 20:44

isminin hakkını veren bir kitap anlatılmaz okunur....

25-02-2016 12:39

bu kadar güzel bir kitabı kaçırmayın okunmaya değer bir kitap...

25-02-2016 16:42

off gozyaslarimm sel olduu leyla ve meryem

01-03-2016 21:09

bu kitabi herkeze tafsiye ediyorum harika bir eser

03-03-2016 17:46

bayıldm ya super kitap su an hala kafamda meryem azize faln dolasıyo ya leyla tarık askı falan mukemmel

04-03-2016 00:03

insanların bir dönüm noktası vardır ve sevgi dolu insanlar var çok şükür neredeyse her sayfasında ağladım herkese tavsiye ederim okumayanlar büyük bir kayıp yaşar

16-03-2016 22:29

ben bir afganim bu kitabi okudum. ben başkalar gibi güzel bir kitab yada muhteşem her sayfasini okudugumda ağladim diye geçmek bana zor geliyor afgan olmayan biri için kitabi bitirdiğinde roman bitmiştir ama benim için bu roman daha bitmedi çünkü hala binlerce meryem ve leylalar ayni şekilde cezalandirilmakta ...

18-03-2016 12:21

kadınları ve kadın dayanışmasını en iyi anlatan romanlardan biri yazar bu romanında da farkını belli etmiş

29-03-2016 15:01

harika bir kitap allah raşitin belasını versin pühhh boyu devrilecesiiiiii !!

30-03-2016 15:05

uçurtma avcısından çok daha başarılı

30-03-2016 17:11

bu kitap o kadar güzel ki hiç böyle bir kitap okumamıştım. en üzüldüğüm yanı ise meryem in ölmeseydi o ölmemeliydi bence

03-04-2016 15:27

cokkkkkk güzel bence herkes okumali bayildimmm:):);)

05-04-2016 08:30

muhteşem bir kitap yazanın elleri dert görmesin

18-04-2016 13:35

mükemmel bir kitap.kurgu harika.havada asılı kalan hiçbir şey yok.her sayfasını soluk soluğa okuyacağınız çok akıcı bir anlatıma sahip.okumakta çok geç kalmışım.

18-04-2016 22:02

çok çok ama çok ikilisini anlamadım ama beki biraz güzeldir ....!? bay

24-04-2016 22:21

çok iyi bir kitap. meryem´in leyla kendi kızı olmamasına rağmen yaptıkları gerçekten o kadar muhteşem ki. kesinikle okunması gerek...

02-05-2016 21:29

çok duygusal bir kitap

07-05-2016 12:43

o kadar güzel değil sıkıcı bir kitap

11-05-2016 14:33

cok güzel bir kitap tawsiye ederim :)
süper

17-05-2016 22:05

bu kitabın filmini kesinlikle yapmalılar bu kitap benim hayatımda okuduğum en güzel kitap bu kitabı okumazsanız çok büyük bir şeyi kaçîrmış olursunuz bu kitaba 10 üzerinden 100000 veriyorum

22-05-2016 21:05

harika bir kitap bir o kadarda acıklı okurken çok kötü oldum ağladım gerçekten ustaca yazılmış bir kitap

26-05-2016 19:18

çok güzel bir kitap defalarca okuyabilirim yani, bayıldım tam benim istediğim gibi kitap

27-05-2016 15:06

bu kitabı askerdeyken okumuştum ve beni derinden etkilemişti okumanızı tavsiye ederim ama bayanlar ağlamamakta zorlanabilir şimdiden söyliyeyim çünkü çok duygulu bir kitap

10-06-2016 12:28

bazi sayfalrr çok kotu bende piskoloji falan bırakmadı.

29-06-2016 14:10

okuduğum nadide eserlerden biri, inanıyorum ki sinemaya uyarlanirsa daha çok kitleye hitap edecek. okuyan herkesin yüreğinde farklı duygulara yer açtığı için özel bir kitap.

27-07-2016 07:21

harika bir kitap bazı sayfalar kötü olsa bile:))

28-07-2016 20:15

kitap çok güzel okurken n agladimm muhteşemdi ki leyla tarık annesi babası vs içine girmeden once ve sayfa 108 den önce muhteşemdi ama 108 den sonra bence hiç güzelliği kalmadı

29-07-2016 13:03

kitap gerçekten güzel.yazarın anlatışı herşeyi gözlerrinizin önünde canlandırmanızı kolaylaştırıyor sanki bir kadın olarak oradaydım olayları ve karakterleri yaşamış gibi oldum.

21-08-2016 17:48

sonlarına doğru insan gözyaşlarını tutamıyor gerçekten. çok değerli bir kitap .. gerçek hayattan bilgiler sunduğu için bilgilendirmesi acısından kesinlikle tavsiye edilmeli..

25-08-2016 16:53

her şey harika da neden kapak öyle sanırım kapaktaki adam raşit öyle olmayada bilir ama neden elinde taş var orayı anlamlandıramıyorum.

26-08-2016 14:23

cok guzel bir kitap ,begendim okunmasini tavsiye ederim

29-08-2016 12:27

birazda iyi yasayan kadinlar duşünsin şimdi miz mizlanirken bazi küçük şeyler icin! beklenen bir roman gercekten!

02-09-2016 12:34

hayatım boyunca okuduğum en etkileyici en güzel romandı sanki okurken karakterler gözümde canlandı raşit in meryemle leyla yı dövdüğü bölümde sanki o anları bende yaşadım okuduğum en güzel ve özel kitaptı ve okuduklarim arasında tavdiye edeceğim tek kitap olarak kalacak sanırım

05-09-2016 10:13

unutamadığım,hasretle böyle hikayeler olsa hep okusak dedirten kitap.

07-09-2016 14:31

muhteşem bir kitap herkese tavsiye ederim

23-09-2016 10:05

hayatımda ilk kez bir. kitabı okurken ağladım çok etkileyiciydi

31-10-2016 13:18

okuduğum ilk ve asla unutamayacağım bir kitap

17-11-2016 21:06

uçurtma avcısı kadar olmasada harika bir kitap .yalnız halit huseyni biraz yavaş,daha çok kita istiyorum

10-12-2016 17:02

hiç kitap okumayan bırı olmama ragmen bu kıtap benı kıtap okuma aşıgı yaptı

15-12-2016 14:11

kitap okurken hiç ağlamamıştım ama bu kitap sayesinde kitap okurken ağlamak nedir onu öğrendim.

17-12-2016 18:29

bin muhteşem güneş/ khaled hosseini ((çok güzel bir kitap, ikinci kez okuyorum! şu sayfaları tekrar tekrar okuyalım(!): 284-285-287-289-290-291.))
yorumu yapan: hüseyin gezer-şavşat

23-12-2016 16:29

türkiye'mizde okuma yazma bilen herkesin okumasını öneriyorum!
yorumu yapan: hüseyin gezer-şavşat

23-12-2016 16:35

o kadar da acıklı değil abartmayın ama güzel bir kurgusu var

24-12-2016 12:00

bu kadar begenildigine gore guzeldir merak ettim kessin okiycam

03-01-2017 23:22

çok kötü.berbat bir anlatımı var insanın kafası karışıyor

15-01-2017 18:04

gerçekten bu zamana kadar okuduğum en guzel kitap diyebulirim. kitabı üç günde bitirdim. fazlasıyla etkileyici ve sürükleyici bir kitap. kitabı tavsiye ediyorumm.

29-01-2017 14:46

okunmaya değer bir kitap müthiş bir anlatım cook beğendim sanki yaşadım sanki hissettim sanki yaşadım tavsiye ederim bende herkese 😔

05-02-2017 00:12

hayatımda okudugum en güzel roman aglamamak elde degil 3 günde bitirdim meryemin ölmesi üzücüydü

18-02-2017 10:33

ben okudum cok güzel bir kitap.

18-03-2017 11:44

şu anda 30. sayfadayım şimdiden çok beğendim. yazarın kalbine, diline, eline sağlık.

20-03-2017 19:48

son paragraf yanlış olmuş meryem öldü bu yüzden leyla afganistana dönüp onunla konuşamaz ve ayrıca meryem asılmadı kaleşnikofla vuruldu

18-04-2017 19:14

tek kelime muhteşem

01-05-2017 15:20

insan sadece hayallere hayran olmaz ,gercek hayranlik yine gercekleredir.bu duyguyu yasattigi icin khaled e tesekkurler

04-05-2017 10:35

okumak istediğim bir kitaptı. sağolsun okuyucular spoiler vermeden duramıyor.

08-05-2017 00:08

çok güzel bir roman herkese tavsiye ediyorum

24-05-2017 13:35

farribanin doğurduğu kızın adı bı bilen var mı ya

01-06-2017 07:09

okurken gözyaşlarınızı tutamayacaksiniz

05-07-2017 01:59

arkadaşlar bu kitap 22 yaş için uygunmu

05-07-2017 16:44

okmamagerçekten bir kismini okümama rağmen çok beğendim tafsiye ederim

09-07-2017 22:02

kitap gerçekten etkileyici. bu kitabı okuyup beğenip uçurtma avcısı ve " ve dağlar yankılandı." kitaplarını okumayan varsa şiddetle öneririm.

29-07-2017 17:52

insallah alırsam okuyacam

24-08-2017 16:06

ben bu kitabi okudum harika ozetide tam uymus 🐥✅🌟🌠😘💟

26-11-2017 15:47

kitap okumayi sevmeyen birisiyim ara ara okurm genelde bu tarzlari ve bu kitabi iki gunde bitirdim muthis bi kitap yazarin duygularina dusuncelrine ellerine saglik..

08-12-2017 00:18

çok güzel bir roman
çok güzel bir roman

13-02-2018 18:45

uçurtma avcisi'nda aşık olduğum yazarın bütün kitaplarını aldım. leyla ve tarikla yeni tanıştım şimdilik çok iyi. ve eminim çok güzel devam edecek.

04-03-2018 01:54

ellerinize sağlık hocam büyük bir titizlikle yazdınız

30-03-2018 07:17

ah meryem yüreğimde bi yumduk olarak kalicaksin 😔

09-05-2018 11:17

ben bu kitabı okumuştum süper👍👌

18-06-2018 17:33

işlediği konular öyle anlamlı ve güzel ki... kadına şiddet, kadınların gücü, saf sevgi ve daha nicesi. kitabı okudukça film gibi sahneler gözünüzün önüne gelecek. meryem sen ne yüce bir gönülsün.

havva • 25-02-2019 11:37

hayatımda okuduğum en güzel ve en etkileyici kitaplar arasında ilk üçe giren harika bir kitap. ilk sayfadan son sayfasına kadar sürükleyici ve insanın içine işleyen bir kitap. yazar iki kadının acıklı bir şekilde kesişen hayatını, yaşadıklarını, birbirlerinin düşmanı iken birlik olup asıl düşmanı yok etmelerini o kadar etkileyici bir şekilde anlatmış ki zaman zaman ağlamamak için kendimi zor tuttum. okuduktan sonra bir süre etkisinden kolay kolay kurtulamayacağınız bir kitap. herkese tavsiye ederim.

Ezgi • 25-07-2019 02:46

20. sayfadayım 2 dir muslumanların dunyasında tanrı cümlesi.yanlış yapıyorsun cevirmen hanım senin yaptıgına musluman mahallesinde salyangoz satmak derler...

13-10-2020 09:41

kitabı okurken anlamak dışında nasıl yazıldığını da çok düşündüm. erkek bir yazarın bir kadın zihnini nasıl bu kadar güzel anlatabilir? çok düşündüm. çok büyük yetenek....

08-11-2020 23:52

öyle bir vuruyor ki kitap, ta derinden. hani o bir yerlerde gizlenmiş insanlığının içinden. önce sovyetler giriyor afganistan’a. sonra dağılıyor, öyle olunca afganistan’daki rejim de değişiyor. mücahitler geliyor, ardından taliban. iktidar değişiyor ama sonuç hep aynı. ayrılık, ölüm…
tarık leyla’yı öperken iliklerine işliyor, roketler insanları paramparça ederken yüreğin dağlanıyor, meryem idam edilirken dünyaya lanet ediyorsun. yapabildiler, görüyorsun. değişebilir her şey, biliyorsun.

13-12-2020 20:28

kitabın adı karaktersizler olsa daha iyi olurmuş

08-03-2021 09:56

yine bir kaled hosein kitabı yine karakterler gerçek mi sorusu bu adam ne yaşamışta bu karakterleri hayal edip yazıyor çok depresif çok acımasız bir kitap

06-05-2022 14:03

kitabın olay örgüsü ne yazar nasıl bir yol izlemiş?

09-09-2022 12:58

kitabın ana fikri nedir? bir de hoca karakter analizi istedi

25-11-2022 23:49

ya bu kitabın hikayesi gerçek mi okurken kendimi zor tuttum böyle şeyler nasıl yaşanabilir mi hiç mi insanlık kalmadı

03-03-2023 20:33

uçurtma avcısının hikayesi gerçekti bunun gerçek olup olmadığı bilmiyorum ama adam çok gerçekçi yazıyor

04-06-2023 23:42

kitap zaten bir tramva yarattı gerçek hikaye olduğunu öğrenince bir şak daha geçirdim inanması çok zor

12-09-2023 21:05

bunun da filmi var mı

15-12-2023 19:36

bir kitabın konusundan hiç bu kadar etkilenmemiştim

17-03-2024 20:46

Deniz Duası Bin Muhteşem Güneş Ve Dağlar Yankılandı Uçurtma Avcısı en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar