Yeni Atlantis

Yeni Atlantis
Kitabın Yazarı:Francis Bacon Kitap Türü:Tarihi Yayınevi:Alfa Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1624 Sayfa Sayısı:115 ISBN:9786051069166 Kitap Puanı:7.3 / 10 | Yorum: 9

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:71,25 TL Pandora:80,75 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Yeni Atlantis - Francis Bacon

Kitap Türü:Tarihi Orjinal Adı:New AtlantisÇeviren:Çiğdem Dürüşkenİngilizce:New Atlantis Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yeni Atlantis Özet

Denizde geçirdikleri bir felaket sonucu yolunu kaybeden denizcilerin karşısına varlığından bir haber oldukları Banselam Adası (Yeni Atlantis) çıkar. Ada sakinleri tarafından fark edilen bu yabancılar daha adaya ayak basamadan halk tarafından karşılanır. Halk bu yabancıların kendileri için tehlike arz etmediklerine inandıkları ve Hristiyan olduklarını öğrendikten sonra adaya ayak basmalarına izin verirler. Ada halkı gemicilere oldukça barışçıl yaklaşmış ve onların hastalarını tedavi etmişler, ihtiyaçlarını karşılamışlar. Savaşa karşı olan ada halkı, barış içinde birlikte yaşamakta, komünal yaşamın gerektirdiği gibi ortaklaşa bir hayat sürmektedir. Ada halkından çok etkilenen gemicilere istedikleri kadar adada kalma hakkı verilir. Gemiciler hem adanın güvenliği için hem de rahat etmeleri için “yabancılar evi” adı verilen bir yatakhanede ağırlanır. Görevli bir Banselamlı sık sık onları ziyaret eder ve onlarla sohbet eder, adayı tanımalarına, uyum sağlamalarına yardımcı olmaya çalışır. Gördükleri şeylerden çok etkilenen gemiciler burada sonsuza kadar kalmak konusunda kafa karışıklığı bile yaşarlar.

Banselam halkında, bilge biri de vardır. Halk bu kişiye oldukça saygı gösterir. Hatta ona efendimiz diye hitap ederler. Bunun sebebi de bu kişinin çok zengin ya da çok güçlü olması değil; çok bilgili olmasıdır. Banselamlılar, dış dünyadan bilgi toplamaya da özen gösterirler fakat bunu gizli bir şekilde varlıklarını gizli tutarak yaparlar. Böylece kendi saflıkları bozulmadan, dış dünyanın nimetlerinden ve bilgilerinden de uzak kalmamış olmaktadırlar Görevlendirilen elçiler 12 yılda bir yabancı kılığında diğer ülke ve kıtalara gider; buralardan bir gemi dolusu eşyayla dönerler. Bunun yanında da öğrenebildikleri tüm bilgileri de ada halkına getirirler. Bu bilgilerin toplandığı ve işlediği yer ise Süleyman’ın Evi olarak adlandırılan bir çeşit bilim akademisidir. Akademide daha çok önem verilen çalışma alanı doğaya hâkim olmaktır. Böylece doğa insanın bir nesnesi haline gelecek ve insanoğlu daha üstün olacaktır.

Banselamlılar’ın bir diğer özelliği de aile kavramına yükledikleri değerdir. Kadınlar üstün haklarla donatılmasa da annelik kavramına çok fazla değer verilmiş ve tek eşlilik kavramı çok önemsenmiştir. Halk bütünlüğünü bu değerler sayesinde koruduklarına çok inanmaktadır.

Francis Bacon, Yeni Atlantis kitabını tamamlayamadan vefat etmiştir ve kitap böylece yarım kalmıştır. Ölümünden sonra, özel danışmanı ve sırdaşı Guillelmus Rawley, Bacon'ın İngilizce kaleme aldığı eserin ölümsüzlüğüne olan inancıyla ekleme ve değişiklik yaparak Latinceye çevirdiği Yeni Atlantis'i 1638 yılında yayımlamıştır.

DEĞERLENDİRME

Thomas More’un Ütopya’sı ve Campenella’nın Güneş ülkesi gibi Bacon’un da Yeni Atlantis’i (Nova Atlantis) ideal toplum düzenini anlatan bir ütopyadır. Bacon’un ütopyasının diğer ütopyalardan farkı ideal toplum düzenin kurulabilmesinin temeline bilimi almasıdır. Ona göre bilim sayesinde insanların refah düzeyi artacak, yaşam kolaylaşacak ve insanlar arası ilişkiler bu durumdan olumlu etkilenecektir. Bacon, bilimin önemini anlatırken insanların özgürleşmesine önem vermemiştir. Her şeyin kurallı ve katı olması gerektiğine inanmış ve ast-üst ilişkisini normal bulmuştur. Hatta kitapta “efendi” kavramı bile yer almaktadır.

Ahlak ve mutluluğun sırrı gibi konulara yeteri kadar değinmeyen Bacon çok eleştirilmiştir. Fakat değindiği bir konu vardır ki bu konu Bacon’un hayatında bir yara gibidir. Bacon, kitabında sürekli olarak rüşvet almamanın öneminden ve erdeminden bahsetmiştir. Bacon, devlet işlerinde çalışırken rüşvet almak ve adam kayırmak suçundan yargılanmış hatta hapse düşmüştür. Çıktıktan sonra da bir daha bu işlere dönememiş ve felsefeye yönelmiştir. Bacon, bu yaşantısının etkisiyle kitapta sık sık bu konuya değinmiştir.

Bacon’un, bilim konusundakini fikirlerinde haksız çıkmadığı ve engin bir öngörüye sahip olduğunu günümüzdeki gelişmelere bakarak anlayabiliriz. Bilimsel tarım uygulamaları ve ileri düzeyde teknolojik gelişmeleri 400 yıl önceden öngörmüştür. Ayrıca Bacon’un doğaya hâkim olma fikri ve kitabın sonlarına doğru ayrıntılı olarak anlattığı bilimsel çalışmalar yıllar boyu bilimsel çalışmalar için bir kılavuz görevi görmüştür.

Editör: Ceren Kozalıoğlu

Yeni Atlantis Soruları ve Cevapları

Yeni Atlantis kimin eseri?

Francis Bacon

Yeni Atlantis türü nedir?

Tarihi

Yeni Atlantis kaç sayfa?

115

Yeni Atlantis Yorumları

kitapların kitabı. umberto eco'nun foucault sarkacı'nı okumadan önce okunması gereken kitaplardan.

bastianikalesindekipisi • 26-10-2017 01:26

ilginç bilgiler var atlantis hakkında daha fazla bilgi ararken bulmuştum merakımı gidermeme yardımcı oldu

19-01-2019 16:54

yeni atlantis kitabı analizi çok süper olmuş allah yazandan razı olsun

05-02-2020 16:40

kitap özeti için çok teşekkür ederim yarına acil lazımdı ve okuyacak zamanım yoktu

20-01-2022 13:54

kitap analizi için teşekkürler okumaktan kurtartıdınız beni

30-05-2022 17:10

bu tarz kitaplar ilgisi olan dersleri görenlere yada ilgisi olanlara verilsin herkese böyle bir kitap okutması dayatılamaz

27-10-2022 23:47

yeni atlantis ütopyası hakkında bilgi arıyorum

27-12-2022 22:04

atlantis adında bir film vardı bu kitaptan mı uyarlandı bilen var mı

16-06-2023 23:19

roman değil tarih kitabı gibi ama çok güzel

15-12-2023 20:12