Sırça Fanus

Sırça Fanus
Kitabın Yazarı:Sylvia Plath Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Kırmızı Kedi Yayınlandığı Yıl:1963 Sayfa Sayısı:256 ISBN:9786054764716 Kitap Puanı:7.1 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Sırça Fanus - Sylvia Plath

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:The Bell JarÇeviren:Handan Saraç

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Sırça Fanus Özet

Sırça Fanus, Sylvia Plath'ın yarı otobiyografik romanıdır. Yazar, ana fikir olarak insanların kendi sırça fanuslarında kapana kısılmış olmalarını konu almıştır. Sylvia Plath da aynı ana karakteri Esther Greenwood gibi kendi sırça fanusundan otuz bir yaşındayken intihar ederek kurtulmuştur.

Ana karakterimiz Esther Greenwood, New York' da bir dergide staj yapan genç bir kızdır. Stajı kapsamında New York'ta bir kadınlar otelinde kendisi gibi staj gören diğer on iki kızla beraber kalmaktadır. En yakın arkadaşı olarak adlandırdığı kızın adı Doreen'dir. Doreen yüzünden birçok erkekle çıkmak zorunda kalmaktadır. Fakat artık hayır demeye karar verdiğinde, bu yanlış bir karar olur. Doreen birkaç gün önce tanıştığı biriyle buluşacaktır, Esther'in de gelmesini ister fakat o bunu reddederek diğer on bir kızla beraber bir davete katılır. Bu davette yemek yiyen herkes zehirlenir ve hastaneye kaldırılırlar. Fakat sonunda herkes iyileşir.

Esther'in New York'taki son akşamında Doreen yine dışarı çıkmak ister, Esther'e de bir eş ayarlamıştır. Esther istemeye istemeye de olsa kabul eder. Fakat gecesi berbat geçer. Çünkü Doreen'in ayarladığı genç, bir kadın düşmanı çıkar. Gecenin sonunda tartışırlarken Esther'in elbisesini yırtar, dövmekten beter eder.

Otele geri dönen Esther, tüm elbiselerini bir bir balkondan New York semalarına bırakır. Ne var ki sabah giderken giyecek hiçbir şeyi kalmamıştır. Bu yüzden de bir arkadaşına bir etek ve bir bluz karşılığında çiçekli sabahlığını verir. Ve böylece evine geri döner.

Esther, yazmayı sevmekte ve ileride bir yazar veya ünlü bir şair olmak istemektedir. Stajdan önce de bir yazarlık kursuna katılma hakkı kazanabilmek için bir öyküsünü kurula göndermiştir. Eve döndüğünde kabul edilmediğini öğrenir. Bu, her şeyin başlangıcı olmuştur. Kendini bir fanusa kapatılmış gibi hissetmekte, 'eğer yarın da giyeceksem bugün kıyafetlerimi çıkarmanın ne anlamı var' gibi şeyler düşünmekte ve banyo yapmamaktadır. Bunlara tam bir ay boyunca hiç uyuyamadığı sorunu da eklenince annesiyle birlikte bir psikoloğa giderler. Fakat psikolog hiç faydalı olmadığı gibi Esther'in sinirlerini daha çok bozar. Psikolog onu bir deli hastanesine yönlendirir. Hastanede Esther'e şok tedavisi uygularlar. Bu Esther'i gerçekten de şoka uğratır. Canlı canlı tüm sinirlerinizin yanması ne demektir, Esther bunu yaşar işte.

Esther'in yaşadıklarını gazetelerden öğrenen ünlü bir yazar, Esther'i kaldığı yerden çıkarıp özel bir kliniğe yerleştirir ve tüm masraflarını üstlenir. Esther'le Doktor Nolan ilgilenmektedir. Esther doktorunu belli etmek istemese de sevmektedir. Kısa bir süre sonra bulunduğu klinikte kendisinden daha iyi durumda olan hastaların olduğu bölüme yerleştirilir. Bunun sebebini anlayamaz. Fakat Doktor Nolan'a güvenmektedir.

Bir sabah kalktığında hastabakıcılar kahvaltısını getirmemiştir. İşte, korktuğu başına gelmiştir. Onu şok tedavisine gönderirler. Esther hayal kırıklığına uğrar, Doktor Nolan'a güvenmiştir. Çok korkar, fakat doktoru onu yatıştırır. Bir tür uyku halinde olacağını, bir şey hissetmeyeceğini söyler. Öyle de olur. Birkaç seanstan sonra Esther artık hastalığının ne olduğunu bile hatırlamamaktadır.

Böylece günleri geçer, Esther artık fanusu hissetmemektedir. Hatta kurulun karşısında bir sınavdan geçtikten sonra ikinci dönemde okuluna geri dönebilecektir.

O gün geldiğinde, Esther'i yine Doktor Nolan sakinleştirir. Sorulara sakin cevap vermesini söyler. Esther derin bir nefes alır ve kurulun beklediği odanın kapısını açar.

Yazan: Miraç Elif Kanbay

Sırça Fanus Soruları ve Cevapları

Sırça Fanus kimin eseri?

Sylvia Plath

Sırça Fanus türü nedir?

Yabancı Romanlar

Sırça Fanus kaç sayfa?

256

Sırça Fanus Yorumları

kitabın adını bile duymamıştım ilk kez bu sitede görüyorum pek de okunacak türde değil gibi görünüyor yine de bilgilendirme için teşekkürler

06-08-2015 20:12

en sevdiğim kitaplardan. yorumu yapan arkadaş kitaplar hakkında pek bir bilgiye sahip değil anlaşılan. çok sevilen bir kitaptır sırça fanus. her neyse, teşekkürler :)

08-08-2015 08:51

okuyalı baya oldu pek hatırlamıyorum ama fena kitap değildi

10-08-2015 21:41

sylvia plath sırça fanus kitabını nereden bulabilirim almak istiyorum ama kitapçılarda bulamıyorum bana bedava gönderir misiniz lütfen çok okumak istiyorum

29-07-2019 10:44

sırça fanus ne demek googleda arattırdım bu roman çıktı ilgili mi?

04-04-2022 20:10

romanın karakterleri yok mu

07-01-2023 19:33

kitabın konusu güzelmi almak istiyorum

18-09-2023 22:03