Sylvia Plath

Sylvia Plath Kimdir

Daha çok intiharı ve “Sırça Fanus” adlı eseri ile tanınan Sylvia Plath, 27 Ekim 1932’de Boston’da doğmuştur. Edebiyat dünyasına ilk kez 8 yaşında yazdığı bir şiiriyle adım atan Plath, hayatı boyunca manik depresif bozukluk ile yaşamıştır. İlk intihar girişimine Smith Koleji’nde okurken bulunan yazar, akıl hastanesine yatırılmıştır. Buradan taburcu olduktan sonra Cambridge Üniversitesi’ni kazanmış ve şiirlerini bu okulun öğrenci gazetesinde yayınlamaya devam etmiştir. 1956 yılında ise evleneceği adam olan Ted Hughes ile burada tanışmıştır. Fakat Plath’in kıskançlıkları bu evliliği uzun süreli kılmamış ve boşanma işlemlerini başlatmışlardır. Tam da bu dönemde -30 yaşındayken- bir gece kafasını fırına sokarak intihar etmiştir. Bu olaydan sonra çok fazla şüphe toplayan eşi Ted, yıllar boyunca bu konu hakkında hiçbir konuşmada bulunmamıştır. Yazarın bazı eserleri ise şunlardır: Ariel, Sırça Fanus, Üç Kadın, Sylvia Plath’in Günceleri.

Sylvia Plath Romanları & Kitapları & Eserleri:

Ariel, Johnny Panik ve Rüyaların Kutsal Kitabı, Sırça Fanus, Günlükler, Üç Kadın, Suyu Geçiş


7.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Sylvia Plath Kitapları

Günlükler Günlükler

Slyvia Plath’ın 1963’te, henüz 31 yaşındayken bu dünyadan ayrılmayı seçmesinin ardından eşi Ted Hughes, Plath’ın on sekiz yaşından itibaren düzenli tutmaya başladığı günlüklerinin oldukça kısaltılmış ve sansürlenmiş halini okur karşısına çıkartır.

Puan: 8.2 | Yorum: 2

Ariel ve Seçme Şiirler Ariel ve Seçme Şiirler

Siz de Sylvia Plath’in dramatik olduğu kadar sarsıcı hayatına dahil olmak isterseniz Ariel ve seçme şiirlerin muhteşem bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Puan: 7.6 | Yorum: 2

Sırça Fanus Sırça Fanus

Sırça Fanus, Sylvia Plath'ın yarı otobiyografik romanıdır. Yazar, ana fikir olarak insanların kendi sırça fanuslarında kapana kısılmış olmalarını konu almıştır.

Puan: 7.1 | Yorum: 7

Sylvia Plath ile ilgili yorumlar

sırça fanus ve üç kadın kitaplarını okudum beğendim şimdi suyu geçiş kitabını aldım onu okuyacağım

25-11-2016 20:30

üç kadın ve suyu geçiş romanlarını da ekleyin

11-11-2018 18:06

üç kadın ve suyu geçiş kitaplarını da ekleyin lütfen güzel kitaplar

07-08-2019 12:09

sosyal medyada çok tavsiye ediyorlar başlamak için en iyi kitabı hangisi

13-10-2022 13:44

johnny panik ve rüyaların kutsal kitabı neden ekli değil

21-03-2024 15:23