Pia Mater

Mater Serisi 1. Kitap Pia Mater
Kitabın Yazarı:Serkan Karaismailoğlu Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Elma Yayınevi Yayınlandığı Yıl:2019 (28-05-2019) Sayfa Sayısı:424 ISBN:9786059367509 Kitap Puanı:8.1 / 10 | Yorum: 9

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:169,30 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Pia Mater - Serkan Karaismailoğlu

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Pia Mater Özet

Serkan Karaismailoğlu’nun daha önceki Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum ve Kadın Beyni Erkek Beyni kitaplarını okumuştum. Tamamen kişisel gelişime dair genelde sıradan bulduğum ama kendisini okutmayı başaran türde kitaplardı. Açıkçası Pia Mater kitabını da bu tarz bir kitap sandığım için okuma konusunda pek heveslenmemiştim.

Pia Mater Serkan Karaismailoğlu’nun söylediği gibi bir Nöro Roman. Yani sinirbilimsel bilgileri bir hikaye içine yerleştirilmiş bir roman. Bir taraftan kurgulanmış bir hikaye okurken diğer tarafta bolca beyin ve onun nasıl çalıştığına dair bilgileri öğreniyorsunuz. Bilgilendirme sadece sinir ve beyin ile de kalmıyor. Bir çok konuda faydalı bilgiler var ve bunlar hikayenin akışı içinde parça parça size sunuluyor.

Açıkçası kitabın ilk yarısını okumanızı bu bilgiler sağlıyor. Romanların başlangıcında olan karakter tanıtımları genelde kitabın en sıkıcı tarafıdır. Fakat yazar buna yaratıcı bir çözüm bulmuş ve bu tarz ilgi çeken faydalı bilgileri ekleyerek bu kısımda okurun sıkılmasını önlemiş.

Kitabın başında diğer ilgi çeken konu ise karakterlerin isimleri. Sanki bir ya da iki harf değiştirilerek tamamen farklı isimler oluşturulmuş gibi. Yanlış hatırlamıyorsam net bir Türkçe isim yok. Bu da çok ilginç bir uygulama olmuş.

Kitabın ikinci yarısında ise asıl macera başlıyor ve oldukça da sürükleyici. Aslında hikayenin iki tarafı var ve ortak kişi Tesla gibi görünüyor. Ablası aldatılması sonrası intikam düşüncesi ile yapmaması gereken bir hata yapıyor ve kendini adeta çocukken yaşadığı travma ile şeytanın kokusunu tanıyan birinin eline teslim ediyor. Adam da kadında şeytanın kokusunu alınca eline geçen fırsatı mükemmel kullanıyor ve ona bir kaçış planı sunuyor.

Diğer tarafta ise Tesla ve en yakın arkadaşı bir kavgaya karışıyor ve hayatı tamamen değişiyor. Kavgada burnu kırılan kişi aslında bir mafyaya bağlı ama hikayenin ilginç kısmı bu değil. Mafyanın başındaki kişi çocukluğundan beri Tesla’ya aşık bir tutkun. Kavga nedeni ile çocukluklarından sonra ilk kez karşı karşıya geliyorlar.

Tesla hayatı boyunca onu takip eden ama bir kere bile ona görünmeyen bu gizemli aşkı öğrenmesi ve ablasının ortadan kaybolması ile kendini bir karmaşanın içinde buluyor. Fakat kendisine hayran bu adam mafyanın başı olmakla birlikte aynı zamanda ülkenin en gelişmiş teknolojisine de sahip biri. Onun yardımı ile ablasını kandırarak kaçıran adamı buluyorlar ama hikaye burada daha da karmaşık hale geliyor.

Kitabın son bölümü oldukça karmaşık ve her seferinde insanı daha fazla meraka ve bilinmezliğe sürükleyen bir girdap gibi. Okudukça daha fazla merak ediyorsunuz, tam merakınız giderilirken yeni bir bilinmezliğin içine giriyorsunuz. Sonu ise bu merak ve bilinmezliğin tam ortasında sona eriyor.

Sanırım Pia Mater seri olacak ve ikinci kitap ile soruların cevaplarını alacağız. Ya da o kitapta da yeni sorular ile karşı karşıya kalacağız.

Son olarak kitapta dikkat çeken farklı bir nokta daha var. Serkan Karaismailoğlu karakterleri neyin beklediğini sürekli imalı bir şekilde kitapta belirtmiş. Bu da hem soru başlamadan dolaylı yoldan cevaplamış gibi durmasına neden oluyor. Bu da isimlerdeki harf farklılığı gibi okurun beyni ile oynadığı bir oyun mu yoksa sadece okura genel bir durum sunarak detayı öğrenme isteğine itmek mi?

Gerçek anlamda bir Nöro-Roman diyebiliriz...

Pia Mater Konusu

Uzun zamandır çok satanlar listesinde yer alan Pia Mater oldukça ilginç bir roman. Aslında bir sinir bilimci olan akademisyen Serkan Karaismailoğlu tarafından yazılan roman yazarın kendi dalı da dahil olmak üzere birçok faydalı bilgi içeriyor.

Serkan Karaismailoğlu’nun da deyimi ile bu aslında bir Nöro-Roman çünkü romanda sinir bilimine dair birçok şey var. Daha önce beyin üzerine kişisel gelişim kitapları diyebileceğimiz türde iki kitap yayınlayan yazar, bu kez akademik bilgisi bir hikayeye dahil etmiş ve ortaya oldukça ilginç bir eser çıkarmış.

Pia Mater sürükleyici ve merak uyandıran bir hikayeye sahip. Ve aslında yarım bir roman. Seri olması beklenen eser sonu ile oldukça şaşırtıyor ve okuru merak içinde bırakıyor.

Pia Mater Soruları ve Cevapları

Pia Mater kimin eseri?

Serkan Karaismailoğlu

Pia Mater türü nedir?

Yerli Romanlar, Gerilim, Polisiye

Pia Mater kaç sayfa?

424

Pia Mater Yorumları

kitabın ikincisi ne zaman çıkacak her yerde araştırdım bir türlü bulamadım lütfen hemen çıksın lütfen

26-11-2019 16:32

mükemmel bir kitaptı sonlara doğru elimden bırakamadım ama ağzım açık okudum sonu çok ani bitti öyle bitmemesi gerekiyordu lütfen ikinci kitabı da hemen çıksın çok merak ediyorum iki kız kardeşe ne olacağını

27-11-2019 13:39

yazarı tebrik ederim gerçekten güzel bir roman yazmış ama bazı noktalarda ekskleri var dağ evinde kadını bulamamaları diye birşey söz konusu olamaz, o tarz aramalarda her detaya bakılır, ikincisi adam sınırlı sayıda para ile kaçıyor ama silahı nasıl ele geçirdiği söylenmiyor yine de güzel hikaye devamını bekliyoruz

27-11-2019 22:14

harika..! yazarini yeni keşfedenlerdenim tarzini ilk sayfalarda çok anlamasamda yorumlardan ve kapak calısmasi kitabı alma isteği uyandırdı ve bir kac sayfadan sonra hızla içine çekildiğim bir kitap oldu.yazarin baska kitaplarida varmis ve sparis vermeme sebep oldu.icerigindeki bir cok terimi dahada meraklanip arastirma gereksinimi hissettirdi peki karakterlere verdigi isimlere ne demeli bu bilgileri boyle kurgulayip yaziya dokmek ciddi zeka ve bilgi gerektirir.yazari olan serkan karaismailoğlu’nu tebrik ediyorum basarilarinin devamini diliyorum. kendisinin youtube kanalida var ilgilenler icin ; )

Aysun Öztürk • 12-06-2020 14:38

harika bir roman tek merak ettiğim yazar karakter isimlerini nereden bulmuş ya da daha doğrusu neden böyle karakterler isimleri verme gereği duymuş bilen var mı

20-04-2022 21:32

seriye yeni başladım elimden bırakamadam nasıl bir hikaye bu ikinci ve üçüncüyü de merakla bekliyorum

20-10-2022 19:04

kitap ne anlatıyor okumaya değer mi internette sürekli karşıma çıkıyor

20-12-2022 13:36

şahaneydi yazarın diğer kitapları neler

10-06-2023 22:33

efsane bir roman merakla filmini bekliyorum

18-12-2023 17:30

Dura Mater Arachnoid Mater Pia Mater Dura Mater Dura Mater Arachnoid Mater Arachnoid Mater en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli