Perçemli Sokak

Perçemli Sokak
Kitabın Yazarı:Oktay Rifat Kitap Türü:Şiir Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:2019 Sayfa Sayısı:56 ISBN:9789750844096 Kitap Puanı:9.7 / 10 | Yorum: 12

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:12,25 TL e-kitap,pdf,epub: *

9.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Perçemli Sokak - Oktay Rifat

Kitap Türü:Şiir

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Perçemli Sokak Özet

Garip akımının öncülerinden olan Oktay Rifat , şair kimliğiyle tanınsa da roman ve tiyatro yazarlığı da yapmıştır. Perçemli Sokak şiir kitabıyla çok fazla ölçü ve kafiyeli olmayan , günlük konuşma diliyle yazılmış şiirleri barındırmaktadır. Yaşama sevincinin şiirlerine konu olduğunu da görmekteyiz. Şiirleri hem toplumsal izleri hem de bireysel olma farkındalığı konu aldığını görmekteyiz. Şiirlerinde toplum ve insan hep iç içedir. Toplum, insanı etkiler dolayısıyla Oktay Rifat’ı da bu durumdan etkilemiştir. Ona göre şiir dans ,ahenk içerisinde olmalı. Dilinin sadeliği… Kitabın sayfa sayısının kısa oluşu akıcılığın güzel olması kitabın diğer güzel özelliklerindendir. Sıradan insanlar onun şiirine konu olabilmektedir. Mecaz, deyiş, imgelerle şiirlerini süslemiştir. Perçemli Sokak’ta “Ahmet’e” adlı ithaf şiiri dışında başlıksız kırk birşiiri içermektedir. Şair bu kitapla birlikte gündelik gerçekleri dile getirmeyi bırakarak imgesel şiire yönelir. Gerçeküstücülük kavramı üzerinde çokça durmuştur. Alıp okumanızı tavsiye ederim.

I. Şair ilk şiirinde bulutları, gökyüzünü ve kedi den bahsetmekte .Gün doğarken ,insanlarında uyanıp işleriyle meşgul oluşundan bahsetmektedir.

II. Birine duyulan sevgi ve aşkı doğadaki unsurlara yükleyerek anlatmaya çalışmakta. Papatya, güneş, ev, tren yolu ,vapur vb.III. İstanbul’u fakir bir çocuğun mutluluğuna ve bir bardak suya benzetmektedir.


IV. Gemilerdeki insanlardan bahsetmektedir. Her gün işe giden insanları ,toplumun karmaşasından söz etmektedir.VI. Bir takım acımasız insanlara karşı, masum insanların hayatlarını harcadığını anlatmakta.XIII. Bir kuşun camın önüne gelip yiyecek beklemesinden bahsetmektedir. Düşsel bir atmosfer vardır. İlk bölümün iki dizesinde imgenin karşılığı belirmek üzereyken birden bu dizelerle ilgisi olmayan başka bir dizeye geçmektedir.


XL. Yine doğadaki veyahut gündelik hayattaki unsurlardan çıkarak toplum ilişkilerini anlatmaya çalışmaktadır. Koyun ve keçiyi güçlü insanlara, balığı ise güçsüz insana benzetmektedir.

Editör: Suzan AKBULUT

Perçemli Sokak Soruları ve Cevapları

Perçemli Sokak kimin eseri?

Oktay Rifat

Perçemli Sokak türü nedir?

Şiir

Perçemli Sokak kaç sayfa?

56

Perçemli Sokak Yorumları

içindeki en güzel şiir hangisi

23-08-2023 14:40

şairin şiirlerinden başlangıçta bir şey anlamıyorsunuz fakat bilmediğiniz kelimeleri araştırdığınızda ne anlat istediğini anlıyorsunuz.

25-09-2023 18:43

başka şiir kitapları da var mı

29-10-2023 02:02

çok ince bir kitap

09-12-2023 15:13

şiiri severim ama alıp okudum cidden hiçbir şey anlamadım

30-12-2023 01:31

tavsiye ederim güzel 👍

10-01-2024 14:03

yine şiir kitabını yorumlayabilir misiniz?

11-02-2024 19:11

garip akımının düşüncesi ile taban tabana zıt, imgeci ve sanatlı bir söyleyiș hakim şiirlerde. ayrıca yer yer düz metinler yer alıyor. tavsiye ederim.

17-02-2024 11:56

lütfen lütfen biraz daha şiir kitabının yorumunu yapın.

28-02-2024 13:22

15 dakika da kitap bitiyor.
ikinci yeni akımından etkilendikten sonra yazdığı şiir kitabıdır.

05-03-2024 12:32

kuralsızlığı kural edinen şairlerimizden.

12-04-2024 21:36

bir türlü şiir kitabı değerlendirmesi gelmedi.ne zaman gelir.

18-05-2024 18:38

Perçemli Sokak Bayraklarımı Çektim en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar