Onlar Da İnsandı

Onlar Da İnsandı
Kitabın Yazarı:Cengiz Dağcı Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Ötüken Yayınları Yayınlandığı Yıl:1958 Sayfa Sayısı:448 ISBN:9789754370044 Kitap Puanı:8 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:95,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Onlar Da İnsandı - Cengiz Dağcı

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Onlar Da İnsandı Özet

Cengiz Dağcı’nın ilk olarak 1958 yılında yayınlanan romanı olan Onlar Da İnsandı kitabı Kırım’ın Kızıltaş köyünde yaşayan bir ailenin hikayesini anlatıyor.

Onlar Da İnsan romanının ana karakteri olan Bekir çiftçidir ve Kırım’ın köyünde ailesi ile mutlu bir hayat sürmektedir. Bekir ve eşinin Ayşe adında güzel bir kızları vardır. Yavaş yavaş evlilik çağına gelmektedir ve bu yüzden de Bekir evin tek neşesinin bir gün gideceği için düşüncelidir.

Ayşe köyde yaşayan Remzi adında birine aşıktır. Remzi de ona karşı bir şeyler hissetmektedir fakat bir türlü tam anlamı ile birbirlerine açılamazlar.

Çiftçi Bekir’in huzurlu hayatı bir gün tamamen değişir. Evlerine biri yaşlı, biri genç iki kişi gelir ve iş için yalvarmaya başlar. Rus oldukları için herkes onlara sırtını dönmüştür ve bu yüzden çok zor durumdadırlar. Bekir adamların haline acır ve onlara iş ve kalacak bir yer verir.

Köyde kimse Rusları sevmez ve onların uğursuzluk getireceğine inandıkları için Bekir’e baskı yapmaya başlarlar. Fakat Bekir söylenenlere kulak asmaz ve yardıma muhtaç Ruslara yardımcı olur. Fakat Rusların gelmesi ile köyde de talihsiz olaylar yaşanmaya başlar. Tarlalarda kuraklık başlar, insanlar hastalanmaya başlar ve köylülerin başına talihsiz olaylar gelmeye başlar. Bunların tek sorumlusu olarak da Ruslar gösterilir. Hatta Bekir’in karısı da böyle düşünmeye başlar ve onları evden kovmak ister.

Yaşananlar sonrasında köylünün baskısı iyice artar. Bekir artık köy içinde sevilmeyen biri haline gelmiştir. Fakat Bekir bir türlü yardıma muhtaç bir aileyi aç bırakmayı kabullenemez. Tüm olumsuzluklara rağmen onlara yardımcı olmaya devam eder. Fakat bunun bedelini de çok ağır ödeyeceğini bilmez.

Ruslardan genç olanın adı Ivan’dır. Bekir’in ona yaptığı iyiliklere rağmen kendilerini bu hallere Türklerin düşürdüğünü düşünür ve içten içe kin besler. Diğer taraftan da Ayşe’ye karşı ilgi duymaktadır. Fakat onun ilgisi tamamen karşılıksızdır ve Ayşe Remzi ile evlenmeyi kafasına koymuştur. Bunun üzerine İvan ona zorla sahip olmak ister ve tecavüze yeltenir. Bu Bekir için tam bir yıkım olur.

Cengiz Dağcı Onlar Da İnsandı kitabı ile bir anlamda “Besle Kargayı Oysun Gözünü” sözüne örnek göstermiş. Kitapta Kırım Türklerinin örf ve adetlerini görmek mümkün. İçlerinde bulundurdukları insan sevgisini de Bekir karakteri üzerinden mükemmel anlatılıyor. Ama insanların gerçek yüzlerinin görülemeyeceğini de en acı şekilde okura sunmuş.

Onlar Da İnsandı Soruları ve Cevapları

Onlar Da İnsandı kimin eseri?

Cengiz Dağcı

Onlar Da İnsandı türü nedir?

Yerli Romanlar

Onlar Da İnsandı kaç sayfa?

448

Onlar Da İnsandı Yorumları

adama çok üzüldüm bunun gibi kitapları sevmiyorum iyilik yapmayı kötü gibi gösteriyorlar bir anlamda bu yüzden yozlaşıyoruz iyilikten uzaklaşıyoruz

02-12-2016 08:16

gerçekçi bir roman kötü bir örnek ama gerçek hayatta böyle ne yazık ki

15-01-2017 17:45

beklediğimden daha iyi bir kitaptı özellikle konusu çok hoşuma gitti

28-05-2017 21:28

ben de onlarda insandı özet ödevi için okudum çok uzun ve çok sıkıcı bir kitap ama konusu çok etkileyici

05-12-2019 10:43

özet için teşekkürler başka yerde bulamadım yine sitenizde buldum

26-08-2022 17:42