Ölü Ozanlar Derneği

Ölü Ozanlar Derneği
Kitabın Yazarı:Nancy H. Kleinbaum Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Bilge Kültür Sanat Yayınlandığı Yıl:1989 Sayfa Sayısı:136 ISBN:9786055261122 Kitap Puanı:8.8 / 10 | Yorum: 19

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:11,20 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Ölü Ozanlar Derneği - Nancy H. Kleinbaum

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Dead Poets SocietyÇeviren:Nurten Hatırnazİngilizce:Dead Poets Society Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ölü Ozanlar Derneği Özeti

Ölü Ozanlar Derneği, N. H. Kleinbaum'ın aynı adlı filmden uyarlanarak yazmış olduğu kitabıdır. Bilge Kültür Sanat Yayınları'nda ilk basımı 2012 yılında yapılmış olan Ölü Ozanlar Derneği, bir grup lise öğrencisinin okullarına yeni gelen edebiyat öğretmeni ile beraber hayatlarının değişimini konu alır.

Charlie, Knox, Neil, Todd, Cameron, Pitts ve Meeks Welton'daki en disiplinli ve aynı zamanda sıkıcı okul olan Welton Akademisi'nde eğitim gören yedi arkadaştır. Welton Akademisi, tüm kurallara uyma zorunluluğu ve bağlı kaldığı birkaç ilke ile tüm öğrencilerin hayal güçlerini körelten bir okuldur.

Todd Anderson, okula yeni katılan öğrencilerden biridir. Oldukça çekingen ve içine kapanık olmasına rağmen oda arkadaşı Neil sayesinde diğerleriyle beraber iyi bir arkadaş grubu oluştururlar. Ders yılı başladığında, öğrenciler için en ilginç şey yeni edebiyat öğretmenleri Bay Keating ve onun farklı öğretim şekilleri olur. Bütün öğrenciler onu çok sevmiş ve kısa sürede sloganını da benimsemişlerdir: "Anı yaşa!" Ve aslında ailelerinin dayatmalarıyla veya çevrelerinin beklentileri ile yapmaları beklenen meslekleri yapmamak istediklerini fark ederler. Bay Keating sayesinde hepsinin yaşamı değişir.

Her şey, bir öğlen yemeği sırasında Neil'in eski bir okul yıllığında Bay Keating 'in ismini görmesiyle başlar. Açıklama kısmında diğer birçok şeyle beraber Ölü Ozanlar Derneği yazmaktadır. Fakat daha fazla bir bilgi yoktur. Yıllığı diğer öğrencilere gösterdiğinde hepsi çok şaşırır ve meraklanırlar. Bay Keating' e Ölü Ozanlar Derneği'nin ne demek olduğunu sorduklarında Ölü Ozanlar Derneği'nin bir grup insanın toplanarak beraberce şiir okudukları eski ve gizli bir topluluk olduğunu öğrenirler. Bu onları oldukça heyecanlandırır ve birlikte Ölü Ozanlar Derneği'ni yeniden canlandırmaya karar verirler. Bu sırada içine kapanık olan Todd yavaş yavaş açılmaya başlamakta, Neil yakında sergilenecek bir Shakespeare oyununda babasından gizli rol almakta, Knox bir davet sırasında karşılaştığı Chris'e aşık olmakta ve hepsi kendilerine göre 'anı yaşamakta'dırlar. Bunların hepsi Bay Keating sayesinde olmuştur. Fakat Keating' in alışılmamış yöntemleri aşırı disiplinli okul müdürü Bay Nolan tarafından tepki almaya başlamıştır.

Neil'in başrolü oynadığı oyunun oynanacağı gün gelip çatar. Tüm arkadaşları Bay Keating ile beraber onu izlemeye, destek olmaya gelmiştir. İzleyicilerin arasında Neil'in babası Bay Perry de vardır. Oyun başlar, Neil çok başarılıdır. Herkes oyuncuları ayakta alkışlar. Fakat oyun bittiğinde Bay Perry Neil'i alıp eve götürür, ona bağırır, çok öfkelenmiştir. Onu Welton Akademisi'nden alıp askeri okula yazdıracağını söyler. Neil ne kadar üzgün olsa da babasına karşı çıkamaz. Çareyi kendini öldürmekte bulur. Babasının eski tabancasıyla intihar eder. Olanlar duyulduğunda herkes çok üzülür, Todd öfke krizi geçirir. Bay Perry'e öfkelidir, Neil'in yalnızca anı yaşamasına engel olmuştur.

Welton Akademisi müdürü Bay Nolan, tüm olanlara Bay Keating'in sebep olduğunu düşündüğünden onun açığa alınması için elinden gereken her şeyi yapar. Fakat Bay Keating sınıfa eşyalarını almaya geldiğinde Todd, Knox, Charlie ve Meeks ve Pitts'in en sevdikleri öğretmenlerine veda etmelerine engel olamamıştır.

Ölü Ozanlar Derneği Yorumları

mutlaka okunması gereken bir kitap okumayı sevmiyorsanız filmini izleyin tam bir hayat dersi sunuyor

20-08-2015 22:13

hayatımın romanı okuduğumda çok etkilenmiştim göz yaşlarımı tutamamıştım

21-08-2015 01:33

kitabı gördükçe aklıma robin williams geliyor çok üzüldüm öldüğüne kitabın sonu gibi oldu adeta

21-08-2015 19:45

bana ölü ozanlar derneği kitap özeti lazım filmini izledim çok güzeldi filmi ile kitabı aynı mı acaba?

01-05-2016 14:47

kitabın özetini okudum güzel keşke sonu kötü bitmeseydi

26-05-2016 13:08

bugünlerin tadını çıkar ki mutluluğa erişebilesin bazen insanoğlu yarının ne getireceğini bilmedi halde geleceğe hazırlık yapar mutlu olmakicin ancak mutluluğu bulmak istiyosan hayatının tadını çıkar bu kitapta bunu cok güzel anlatmakta hepinizin okumasını canı gönülden istemekteyim

27-05-2016 13:56

uzun yazdım kısa çıktı

09-10-2016 19:19

film i ve romanını okuyun çok güzel bayıldım

31-10-2016 19:20

çok kötü macera yok berbat

05-01-2017 19:45

arkadaşlar bana ana fikri bilen yazabilir mi
lütfen

06-03-2017 15:25

ben hala okumadm tavsiye ediyomusunuz ???

31-03-2017 20:22

bence çok maceralı bir film.

22-05-2017 19:35

sonu kötü bitti ama olsun kitap fena deyil.

27-11-2017 17:57

ben okudum efsanevi bit kitap şey ayrı yazılır

04-02-2018 22:36

kesinlikle cok guzel bir kitap ayrica filmi de cok guzel mutlaka tavsiye ederim

16-03-2018 21:14

çok güzel bir film. .kitabını almayı düşünüyorum ..hocamız sınavdan sorumlu tuttu. tavsiye ederim.😊

14-07-2018 20:50

ölü ozanlar derneği kitapı benim okuduğum en güzel kitaplardan bir tanesiydi filmi de varmış izlemedim ama hemen izleyeceğim ama kitap çok etkileyiciydi ağlamamak için kendimi zor tuttum kusursuz bir eser

10-06-2019 16:57

filmini izlediğimde gerçekten çok etkilenmiş, kitabını da okumaya karar vermiştim. gerçekten okurken hiç pişman olmadım. edebiyatı sevenlerin mutlaka okuması lazım.

Hayrunnisa Çiko • 19-06-2019 01:48

keşke herkesin hayatına böyle mükemmel bir öğretmenle karşılaşabilse her kuralın arkasında yatan gizli sırrı açıklayan bir kitap herkesin okuyup hayatında mükemmel yer ayırması gereken gizli ve özel bir kitap..

Ceyda • 06-08-2019 18:35

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey On Dakika Otuz Sekiz Saniye Antikacı Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Sofie'nin Dünyası Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Tutunamayanlar İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Erotik Kitaplar Yerli Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Çocuk Kitapları Macera Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Psikoloji Kitapları Korku Kitapları Polisiye Kitaplar Tarihi Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Bilim Kurgu Kitapları Gerilim Kitapları Şiir Kitapları Fantastik Kitaplar Deneme Kitapları Biyografi Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar Beslenme Diyet Kitapları