Ölü Ozanlar Derneği

Nancy H. Kleinbaum Ölü Ozanlar Derneği
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:Bilge Kültür Sanat
Yayınlandığı Yıl:1989
Sayfa Sayısı:136
ISBN:6055261122
Kitap Puanı:
6.1 / 10 | Oy: 228 | Yorum: 16
Editör Puanı:10
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:12,00 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Orjinal Adı:Dead Poets Society
Çeviren:Nurten Hatırnaz

Arka Kapak Bilgisi

Ölü Ozanlar Derneği Özeti

Nancy H. Kleinbaum Ölü Ozanlar Derneği


Ölü Ozanlar Derneği, N. H. Kleinbaum'ın aynı adlı filmden uyarlanarak yazmış olduğu kitabıdır. Bilge Kültür Sanat Yayınları'nda ilk basımı 2012 yılında yapılmış olan Ölü Ozanlar Derneği, bir grup lise öğrencisinin okullarına yeni gelen edebiyat öğretmeni ile beraber hayatlarının değişimini konu alır.

Charlie, Knox, Neil, Todd, Cameron, Pitts ve Meeks Welton'daki en disiplinli ve aynı zamanda sıkıcı okul olan Welton Akademisi'nde eğitim gören yedi arkadaştır. Welton Akademisi, tüm kurallara uyma zorunluluğu ve bağlı kaldığı birkaç ilke ile tüm öğrencilerin hayal güçlerini körelten bir okuldur.

Todd Anderson, okula yeni katılan öğrencilerden biridir. Oldukça çekingen ve içine kapanık olmasına rağmen oda arkadaşı Neil sayesinde diğerleriyle beraber iyi bir arkadaş grubu oluştururlar. Ders yılı başladığında, öğrenciler için en ilginç şey yeni edebiyat öğretmenleri Bay Keating ve onun farklı öğretim şekilleri olur. Bütün öğrenciler onu çok sevmiş ve kısa sürede sloganını da benimsemişlerdir: "Anı yaşa!" Ve aslında ailelerinin dayatmalarıyla veya çevrelerinin beklentileri ile yapmaları beklenen meslekleri yapmamak istediklerini fark ederler. Bay Keating sayesinde hepsinin yaşamı değişir.

Her şey, bir öğlen yemeği sırasında Neil'in eski bir okul yıllığında Bay Keating 'in ismini görmesiyle başlar. Açıklama kısmında diğer birçok şeyle beraber Ölü Ozanlar Derneği yazmaktadır. Fakat daha fazla bir bilgi yoktur. Yıllığı diğer öğrencilere gösterdiğinde hepsi çok şaşırır ve meraklanırlar. Bay Keating' e Ölü Ozanlar Derneği'nin ne demek olduğunu sorduklarında Ölü Ozanlar Derneği'nin bir grup insanın toplanarak beraberce şiir okudukları eski ve gizli bir topluluk olduğunu öğrenirler. Bu onları oldukça heyecanlandırır ve birlikte Ölü Ozanlar Derneği'ni yeniden canlandırmaya karar verirler. Bu sırada içine kapanık olan Todd yavaş yavaş açılmaya başlamakta, Neil yakında sergilenecek bir Shakespeare oyununda babasından gizli rol almakta, Knox bir davet sırasında karşılaştığı Chris'e aşık olmakta ve hepsi kendilerine göre 'anı yaşamakta'dırlar. Bunların hepsi Bay Keating sayesinde olmuştur. Fakat Keating' in alışılmamış yöntemleri aşırı disiplinli okul müdürü Bay Nolan tarafından tepki almaya başlamıştır.

Neil'in başrolü oynadığı oyunun oynanacağı gün gelip çatar. Tüm arkadaşları Bay Keating ile beraber onu izlemeye, destek olmaya gelmiştir. İzleyicilerin arasında Neil'in babası Bay Perry de vardır. Oyun başlar, Neil çok başarılıdır. Herkes oyuncuları ayakta alkışlar. Fakat oyun bittiğinde Bay Perry Neil'i alıp eve götürür, ona bağırır, çok öfkelenmiştir. Onu Welton Akademisi'nden alıp askeri okula yazdıracağını söyler. Neil ne kadar üzgün olsa da babasına karşı çıkamaz. Çareyi kendini öldürmekte bulur. Babasının eski tabancasıyla intihar eder. Olanlar duyulduğunda herkes çok üzülür, Todd öfke krizi geçirir. Bay Perry'e öfkelidir, Neil'in yalnızca anı yaşamasına engel olmuştur.

Welton Akademisi müdürü Bay Nolan, tüm olanlara Bay Keating'in sebep olduğunu düşündüğünden onun açığa alınması için elinden gereken her şeyi yapar. Fakat Bay Keating sınıfa eşyalarını almaya geldiğinde Todd, Knox, Charlie ve Meeks ve Pitts'in en sevdikleri öğretmenlerine veda etmelerine engel olamamıştır.

Yazar: Miraç Elif Kanbay

Ölü Ozanlar Derneği Yorumları

Ölü Ozanlar Derneği Yorum mutlaka okunması gereken bir kitap okumayı sevmiyorsanız filmini izleyin tam bir hayat dersi sunuyor

20-08-2015 22:13 !!

Ölü Ozanlar Derneği Yorum hayatımın romanı okuduğumda çok etkilenmiştim göz yaşlarımı tutamamıştım

21-08-2015 01:33 !!

Ölü Ozanlar Derneği Yorum kitabı gördükçe aklıma robin williams geliyor çok üzüldüm öldüğüne kitabın sonu gibi oldu adeta

21-08-2015 19:45 !!

Ölü Ozanlar Derneği Yorum bana ölü ozanlar derneği kitap özeti lazım filmini izledim çok güzeldi filmi ile kitabı aynı mı acaba?

01-05-2016 14:47 !!

Ölü Ozanlar Derneği Yorum kitabın özetini okudum güzel keşke sonu kötü bitmeseydi

26-05-2016 13:08 !!

Ölü Ozanlar Derneği Yorum bugünlerin tadını çıkar ki mutluluğa erişebilesin bazen insanoğlu yarının ne getireceğini bilmedi halde geleceğe hazırlık yapar mutlu olmakicin ancak mutluluğu bulmak istiyosan hayatının tadını çıkar bu kitapta bunu cok güzel anlatmakta hepinizin okumasını canı gönülden istemekteyim

27-05-2016 13:56 !!

Ölü Ozanlar Derneği Yorum uzun yazdım kısa çıktı

09-10-2016 19:19 !!

Ölü Ozanlar Derneği Yorum film i ve romanını okuyun çok güzel bayıldım

31-10-2016 19:20 !!

Ölü Ozanlar Derneği Yorum çok kötü macera yok berbat

05-01-2017 19:45 !!

Ölü Ozanlar Derneği Yorum arkadaşlar bana ana fikri bilen yazabilir mi
lütfen

06-03-2017 15:25 !!

Ölü Ozanlar Derneği Yorum ben hala okumadm tavsiye ediyomusunuz ???

31-03-2017 20:22 !!

Ölü Ozanlar Derneği Yorum bence çok maceralı bir film.

22-05-2017 19:35 !!

Ölü Ozanlar Derneği Yorum sonu kötü bitti ama olsun kitap fena deyil.

27-11-2017 17:57 !!

Ölü Ozanlar Derneği Yorum ben okudum efsanevi bit kitap şey ayrı yazılır

04-02-2018 22:36 !!

Ölü Ozanlar Derneği Yorum kesinlikle cok guzel bir kitap ayrica filmi de cok guzel mutlaka tavsiye ederim

16-03-2018 21:14 !!

Ölü Ozanlar Derneği Yorum çok güzel bir film. .kitabını almayı düşünüyorum ..hocamız sınavdan sorumlu tuttu. tavsiye ederim.😊

14-07-2018 20:50 !!

Yorum Yaz

:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.