Medcezir

Medcezir
Kitabın Yazarı:David Nicholls Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Pegasus Yayınları Yayınlandığı Yıl:2014 Sayfa Sayısı:416 ISBN:9786053432067 Kitap Puanı:7.5 / 10 | Yorum: 56

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:194,35 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Medcezir - David Nicholls

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Romantik Aşk Orjinal Adı:The UnderstudyÇeviren:Mehmet Boran Evren

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Medcezir Özet

Stephen McQueen bir gün yıldızının parlamasını bekleyen yardımcı bir oyuncudur. Filmlerde oynadığı karakterler ölü adam, kuryeci ya da buna benzer kısa ve silik rollü karakterlerdir. Stephen eşi Alison’dan ayrılmıştır. Onu hala seviyordur ama Alison, Stephen’ı aldatmıştır. Stephen, Sophie adındaki kızınla sadece Pazar günleri görüşebilir. Kızının kendisiyle gurur duymasını sağlayacak işler yapmaya çalışır.

Stephen bir tiyatro oyununda yardımcı oyunculuk yapar. Başrol oyuncusu Josh Harper’ın yardımcı oyuncusudur. Bir gün ona bir şey olmasını ve başrolü oynayarak yıldızının parlamasını bekler. Bunun dışında tiyatroda silik bir rolü daha vardır.

Josh bir gün Stephen’ı evindeki partiye davet eder. Stephen ünlü kişilerle tanışacağı için mutlu olur. Josh’un evine gittiğinde aslımda bu partiye garson olması için çağrıldığını anlar. Bu gururuna dokunur ama paraya ihtiyacı olduğu için garsonluk yapar. Burada Josh’un eşi Nora ile tanışır. Nora ile arkadaş olurlar. Bugünden sonra Nora ile görüşmeye başlarlar. Stephen zamanla Nora’ya aşık olur.

Stephen bir gün tiyatroda Josh’un tiyatrodaki bir kadınla ilişkisi olduğunu öğrenir. Josh ilişkiyi bitireceğini, Nora’ya söylememesini ister. Josh Stephen’a bir anlaşma teklif eder. Hasta olduğunu söyleyerek birkaç gün tiyatroya gelmeyeceğini bu sırada Stephen’ın büyük çıkışını yapabileceğini söyler. Stepne başta isteksiz de olsa bu anlaşmayı kabul eder.

Stephen bugünden sonra büyük çıkışı için hazırlıklara başlar. Spor yapar formda kalmaya çalışır. Josh yine bir akşam Stephen’a dışarıda bir kadınla görüşeceğini ama eşine Stephen’le dışarı çıkacağını söylediğini söyler. Stephen’dan bozuntuya vermemesini ister. Stephen Nora’ya bu konuda da yalan söylemeyi istemez. Bir anlık düşünceyle bir telefon kulübesinden haber ajansını arar ve Josh Harper’ın kadınla buluşacağı yeri söyler.

Sabah uyandığında gazetelerde Josh Harper’ın haberi vardır. Stephen Nora’yı arar ve nasıl olduğunu sorar. Nora çok kötüdür ve evde çıldırmak üzeredir. Birkaç gün Stephen’da kalmak ister. Stephen o gece tiyatroya gideceği için anahtarları Nora’ya verir ve kendisi tiyatroya gider. Josh’a Nora’nın onun yanında olduğunu söylemez. Eve döndüğünde zili çalar ama Nora kapıyı açmaz. Nora’ya bir şey olduğunu düşünür ve panikle yedek anahtarı alır ve eve gider. Nora çok sarhoştur ve kendinde değildir. Nora sarhoşken Stephen’a kırıcı şeyler söyler. Stephen o akşam birdaha onunla konuşmaz. Sabah Stephen Nora’ya onu sevdiğini söylemeye karar verir ve söyler. Bunu duyan Nora daha fazla o evde kalmak istemez ve çıkar. Dışarıya çıktıkları sırada Josh da oraya gelir. Stephen’ı döver. Gazetecileri onun aradığını bildiğini söyler. Josh Stephen’ı döverken Nora elindeki maketle Josh’un ağzına vurur.

Josh’un dişleri kırılmıştır ve birkaç gün tiyatroya gelemeyecektir. Stephen onun yerine başrol oynayacaktır. Beklediği an gelmiştir. Kızı ve Alison’da onu izlemeye gelir. Ama Stephen o anda beklediği performansı gösteremez. Tiyatroda da çok az izleyici vardır. Oyun sonunda artık Stephen’la çalışmak istemediğini işten kovulduğunu öğrenir. Stephen artık bu işi birakmaya karar verir. Kendisine başka bir iş bulmaya karar verir. Eve döndüğünde Nora da onun evindedir. Nora ile bir süre konuşurlar. Noraailesinin yanına döneceğini söyler. Stephen birlikte Paris’e gitmeyi teklif eder. Nora önce sıcak bakmaz. Sonra pasaportunun yanında olmadığını söyler. Sabah önce pasaportu almaya karar verirler. Stephen Nora fikrini değiştirirse diye sürekli endişe içindedir. Sabah pasaportu almak için Josh’un evine giderler. Nora uzun süre evden çıkmayınca Stephen onun vazgeçtiğini düşünür. Uzun zaman sonra Nora evden çıkar ve gelir. Birlikte trene binerler ve geçmişte olanlardan konuşmamaya karar vererek yolculuğa başlarlar.

Medcezir Konusu

David Nicholls’u okur yazarlar muhteşem Bir Gün romanı sayesinde yakından tanıyorlar ve sürekli o kalitede romantik bir aşk kitabı bekliyorlar. Son romanı Medcezir beklenen kitap diyebiliriz.

Kitabın orijinal ismi The Understudy, yani Türkçe karşılığı dublör. Bu aslında kitabın konusu direkt anlatan bir isim olmuş. Fakat Türkçeye Medcezir olarak çevrildi. Bu da kitabın hikayesini dolaylı yoldan anlatıyor diyebiliriz.

Bilmeyenler için Medcezir gelgit anlamını taşıyor. Gökcisimlerinin birbirlerine uyguladığı çekimi anlatıyor. En açık örneği Ay’ın Dünya’ya yaklaştığında yarattığı gelgit olayı. Kitap Türkçeye bu isimle çevrilmiş çünkü kitapta da iki farklı erkeğin farklı zamanlarda yarattığı çekim ile ikisi arasında gidip gelen bir kadının hikayesi anlatılıyor.

Medcezir kitabının iki ana karakteri Stephen ve Josh. Stephen kendini oyunculuğa adamış fakat pek umduğunu bulamamış daha çok figüran, yan rol ve hatta dublörlük yapan bir isimdir. Diğer taraftan Josh kariyerinin zirvesinde, herkesin sevdiği, para ve şöhret içinde yaşayan ünlü bir oyuncudur. Bu ikilinin yolları farklı bir şekilde kesişir.

Stephen, Josh’un karısına aşık olunca işler karışık bir hal almaya başlar. Stephen Josh’un sahip olduğu hiçbir şeye sahip değildir fakat ona verebileceği bir aşk vardır. Josh ise her şeye sahiptir fakat karısına ayıracak fazla zamanı yoktur. Böyle olunca üçlü arasında farklı bir oyun oynanır ve herkes kendini yeni bir rolün içinde bulur. Güzel kadın iki erkek arasında gidip gelir.

David Nichools Medcezir romanı ile okurlarına mükemmel bir aşk üçgeni sunuyor. Kitabın diğer güzel yanı da içinde komedi de içermesi. Hem güzel bir aşk hikayesi okuyorsunuz hem de okurken eğleniyorsunuz.

Medcezir Soruları ve Cevapları

Medcezir kimin eseri?

David Nicholls

Medcezir türü nedir?

Yabancı Romanlar, Romantik Aşk

Medcezir kaç sayfa?

416

Medcezir Yorumları

bı kitabın diziyle alakası yok ama güzel kitap

18-05-2014 09:48

çok güzel bir aşk hikayesi çok beğendim

19-05-2014 23:54

kitap ve dizinin hiçbirrrr alakası yok

25-05-2014 15:57

Bu kitabı yaman ve mira sanan gerizekalılar onlayn galiba

04-06-2014 20:06

kitabın diziyle hiçç bi alakası yokkk :(((((

11-06-2014 20:16

kitabı belki alacağım ama yorumlar olumsuz sizce almalımıyım ?

12-06-2014 21:13

alakaya maydonoz yani ne slakaaa

14-06-2014 06:29

arkadaşlar bu kitabın türk dizisi med cezir ile bir alakası yok dizi yorumu yapmanıza gerek yok kitap güzel kitap aşk hikayesi çok güzel tavsiye edilir

16-06-2014 21:23

kitaptaki aşk hikayesi güzel medcezir ismi yakışmış dizi ile alakası yok david nicholls çok güzel yazmış

24-06-2014 23:21

Zevkler ve renkler tartışılmazz güzel bir aşk hikayesi var bu kitab ın diziyle hiçbir alakası yok tavsiye edilir bir kitap..:):) (Melek)

04-07-2014 11:22

David nicholls aşk romanlarını çok güzel yazıyor bir gün çok güzeldi zaten filmini yaptılar bu kitabınkini de yaparlar çok güzel gerçekten

11-07-2014 05:15

genel olarak güzel bir aşk kitabı ama biraz sıkıcı bazı yerler gerçekçi gelmiyor hayal gücü fazla zorlanmış gerçek hayatta bu tarz şeyler olmuyor

18-07-2014 21:34

aşk hikayesi basit kalmış bence çarpıcı bir şey yoktu

24-07-2014 02:46

her yerde bulabileceğiniz türde bir aşk hikayesi öyle vay bee dedirtmiyor ama güzel roman aşk romanları sevenler için iyi

08-08-2014 04:57

ya bunun diziyle hiçbir alakası yok dizi mi yalan yoksa bumu biri cevap versin!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

01-09-2014 00:09

bunun medcezir dizisi ile alakası yok sadece isimleri aynı farklı hikayeler anlatıyorlar kitap güzel tavsiye ederim ama dizi için okuyacaksan konuları tamamen farklı dediğim gibi tek ortak noktaları ikisinin de isminin medcezir olması

01-09-2014 02:00

allasen adamlar roman yaziyo romandan dizi cekmelerini beklemek bence cok sacma romanla dizi zaten ayni olsa kitabi okumaktan ne zevk alicaksiniz bence diziyle ayni degil diye onyargida bulunmayin cunku yabanci filmleri turk versiyonlari resmen sacmalik kitabi okuyun oyle yorum yapin

02-09-2014 22:45

Bu kitabın medcezir dizisinin romanı olduğunu kim çıkardı bu sadece medcezir adında roman

08-09-2014 18:34

salak aptal gibi terimler gereksiz bence kitabı okumayanlar sadece tahmin edyrlr buna böyle agrasif yaklaşmak sizi onların gözüktüğünden daha aptal.bu arada zevkler ve renkler tartışılmaz beğenenlere de beğenmeyenlere de saygımız sonsuz ama insanların kötü yönden bakmaları için lütfen uğraşmayın okumak isteyen her türlü okur

18-09-2014 17:06

Asa tesadufen geldim bu kitabin medcezir dizisiyle alakasi vaemi yaa

22-09-2014 18:03

Kitapla dizinin alAkası yok

24-10-2014 23:28

adını feriha koydum dizisinde daha yakışıklıydı. insanın onu sevesi geliyordu.

28-10-2014 12:16

Okuduğum kitabı çok sevdim herkes okusa ne güzel olur

05-11-2014 17:57

Kİtabın diziyle alakası yok arkadaşlar ama kitaptada benzer bi konu var kız zengin birisiyle evli ama sonradan daha gösterişsiz fakir birisine aşık oluyo filan ama tavsiye ederim güzel bi aşk hikayesi :) -Ayşe D.

07-11-2014 22:52

çok güzel bir kitap okumanızı tavsiye ederim

13-11-2014 21:42

Herkes kitabı sevecek diye bir şey yok seven okur sevmeyen okumaz bunu tartışmanın bir anlamı yok

26-11-2014 21:15

Super kitap okudum bayildim isimdide izliyorum bayildim harika sizde okuyun seveceksiz eminim.sevilmeyecek bir yani yok zatende harika mutus super mukemel dev quzel.:-)

isimdiden YeNi yiliniz kutlu olsun kizdar;)(Aylin) • 04-12-2014 14:09

ben mira diziyle bir alakası yok ama kitap okumayı bilenlere iyi ben bu kitaba100tl de veririm yarın kitabı alıcam okicam bu da kitap okumayı bilmeyenlere gelsin hayranlarıma

04-12-2014 22:08

güzel kitaptı dizinin kitabı sanmıştım ama değilmiş yine de çok güzeldi

12-12-2014 14:30

ben medcezire bakiyorum ama hic alakasi yokmuss

23-12-2014 17:05

kıtapla dızının hiç bi benzerliği yok :(

30-12-2014 22:21

aşk romanı nedir arkadaş ya doğru düzgün cinayet romanı yazın okuyalım bu eziyeti niye yapıyosunuzki millete

10-01-2015 18:35

müthiş bir kitap

12-01-2015 16:49

ya hayır kitap eh işte de diziyle bari biraz alakası olsaydı bee

melike • 13-01-2015 20:27

bence çok fazla ön yargılı davranmayın okumadan yorum yapan arkadaşlarımız okursa belki onlarında hoşuna gidicektir.
arkadaşlar bu arada kahve tadında hikayeler romanını tavsiye ederim .özellikle içinde bulunan hayatın acı yüzü bölümünü tavsiye ederim

05-02-2015 12:07

arkadaşlar size tavsiyem "medcezir" dizisini izlemeyin. diziyi izleyince hiçbir şey hayal edemiyorsunuz. fakat kitabı okuyunca okuduklarınızı düşleyip, hayal ediyorsunuz.

okumayı seven:) • 21-02-2015 19:53

katılıyorum zaten kitap okudun mu zihninde betimliyorsun ama dizilerde pek fazla uygulayamıyoruz ben size okumanızı tavsiye ediyorum.

23-02-2015 20:00

bence de kitapta özgürsünüz istediğinizi yazıp çizebiliyorsunuz ama filmler öyle değil tamamen sınırlı,elimize bir hikaye veriyorlar al bunu izle diyorlar. kim başkası tarafından eli kolu bağlı televizyonun önünde durmak ister ki. ayrıca diziyle bir alakası olmayabilir ki bence ufak da olsa bir alakası var. ve neden diziye benzeseydi diyorsunuz ki zaten kitap diziden önce yazılmış.

08-03-2015 13:31

yahu millet dizi ile kitap arasında uçurum var. dizi ile alakali değil. kitabı dizi için alacaksınız hiç almayın.

kitaba gelince çok süper resmen etkisinde kaldım. bu adam harbiden süper yazar çok seviyorum romanlarını. bu kitabı okumayanlar içinde kesinlikle öneriyorum. diğer ki romanını okuyanlar zaten bu kitabı tereddütsüz okurlar.

09-03-2015 07:10

çağatay ulusoy bir kere çok yakışıklı bir adam o sadece medcezir deki rolü gereği o saçlarını uzattı ve o yüzden insanlara tipsiz geliyor çağatay ın adını feriha koydum daki tipi çok yakışıklı kitap çok güzel keşke medcezir dizisi de böyle olsaydı medcezir tek kelimeyle iğrenç bir dizi aşk yeniden daha güzel

29-03-2015 10:23

evet aşk yeniden dizisi için de bir kitap çıkarsınlar aşk yeniden fanları için gelsin lütfen

30-03-2015 15:31

ya birde acil aşk aranıyor dizisi içinde kitap çıksa ne olurdu sanki bence okur oranı daha çok artardı birde buradan yazarlara sesleniyorum lütfen kitaplarını yazarken tüm içtenlikleriyle yazsınlar abartıya gerek yok sade bir dil kullansalar daha iyi olurdu

23-04-2015 15:02

ben bu kitapi cok begendim

18-05-2015 21:08

bence herkes istediğini yapmakta özgürdür ama yine
de tavsiyem kitapları tercih edin

23-05-2015 21:44

neden dizilerin kitapla alakası yok ama dizi başka ktap başka ikiside farklı türler farklı zevkler

24-05-2015 13:30

süper birşey medcezir cuma günleri hiç kaçırmam :d
tavsiye ederim ama ayın 12 sinde bitiyor :(

31-05-2015 19:33

isimleri ayni diye diziyle ayni olmak zorunda diil, muhtesem bir kitap

31-08-2015 13:49

kitapla diziyi niye kıyasladiniz anlamadım medcezir the o.c den uyarlanmis bu dizi kitapla dizinin alakasi yok yani

kitapkurdu • 12-09-2015 15:44

kitap güzel ama medcezir dizisi dahada güzel ve duygusal.kitabı böle yazmakdansa medcezir dizisininde olanları yazsaydilar daha iyi olurdu.hatta medcezir dizisinin kitabı çıksa fena olmaz hatta süpeeer olur herkes okur ya

14-12-2015 14:11

yaaa çok güzel bir kitaba benziyor..

25-12-2015 20:46

hikayeyi okudugumda medcezirle hic alkasi olmayan bir hikayedir.sevmedim kisacasi

09-02-2016 22:26

ortak bir noktasi var. mira nora ,yaman stepen ,orkunda josh.hatta alisonda yamanin eski sevgilisi olan kiz . bence boyle

04-01-2017 02:42

ya zaten medcezir dizisi bu kitaba uyarlanarak çekilmedi ki yani kitap bambaşka dizi bambaşka

02-09-2017 17:37

yorumları okuyunca şaşırmadım herkes dizi için gelmiş türkiyenin gerçeği oldu artık diziler olmasa hiçbirşeyden haberimiz olmayacak o kadarki diziyi bu kitap sanmışlar konusu farklı herşeyi farklı ama işte dizi izleyenlerin aklı böyle çalışıyor

09-12-2019 20:36

yorumlari okudum herkes dizi ile karistirmis dizi ile kitap alakali degil ne dizi duskunu milletin herseyi dizinden saniyoruz kitap guzel

08-09-2022 21:50

gerçek medcezir hikayesi bu mu

15-10-2023 16:31

Medcezir Bir Soru Bir Aşk Bir Gün en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Madalyonun İçi Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Yabancı Romanlar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Erotik Kitaplar Macera Kitapları Yerli Romanlar Kişisel Gelişim Kitapları Polisiye Kitaplar Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Komik Kitaplar Psikoloji Kitapları Şiir Kitapları Gizem Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Gerilim Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Biyografi Kitapları Politik Kitaplar Kadın Erkek İlişkisi Tiyatro & Oyun Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Deneme Kitapları