Küçük Şeyler

Deniz Kabukları - Küçük Şeyler 1 Küçük Şeyler
Kitabın Yazarı:Üstün Dökmen Kitap Türü:Kişisel Gelişim Yayınevi:Remzi Kitabevi Yayınlandığı Yıl:2006 Sayfa Sayısı:168 ISBN:9789751413000 Kitap Puanı:8.2 / 10 | Yorum: 17

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:41,04 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Küçük Şeyler - Üstün Dökmen

Kitap Türü:Kişisel Gelişim

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Küçük Şeyler Özet

Rutin hayatımızda yaptığımız veya söylediğimiz kelimelerin aslında farklı kapılara çıkabileceğini veya farklı durumlara dönüşebileceğini tahmin edebilir misiniz? Hayatımızda bizim fark edemediğimiz kadar küçük ayrıntıların aslında ne kadar önemli noktalardan bizi tutabileceğini rahatlatabileceğini düşünmenizi sağlayacak Üstün Dökmen eserini sizlerle buluşturmayı ve rahatlamanızı sağlayacak, hayatınızı belki de daha çok kolaylaştıracak bir dünya oluşturmanızı sağlamaktadır.

Kitabı elinize aldığınız andan itibaren sizi samimi bir dil sarmalıyor ve genel olarak kitap içeriği hakkında sizi sıkmayacak bir dil kullandığını belirtiyor. Belli bir kesime değil hepimizin aslında ihtiyacı olan cümleleri hayattan aldığı hikâyeleri ile birleştirerek özel çıkarımlarda bulunarak doğru davranışı size samimi bir dil ile anlatmaya çalışıyor ve bu da sizin aslında kitap ile konuşuyormuş havası verdiğini hissettiriyor. Konular hakkında sorduğu sorular ile sizin düşünmenizi ve nasıl davranış sergileyebildiğinizi ve aslında ne yapabileceğinizi öyle ki kendimizin bile fark ettiği ama bir türlü itiraf edemediğimiz sorunsalları bize anlatmaya çalışmıştır. Hikâyelerin sonunda belirtmek istediği çıkarımları özel bir yazı ile gözlerimizin önüne sermektedir.

Kitabın sayfalarınız açtığınız andan itibaren küçük hikâyelerin büyük çıkarımlar doğurduğunu görebilirsiniz. İlk öykü Sayın Profesör Doktor Üstün Dökmen’in kendisinin yazmış olduğu adlarının Az ile Öz olan iki arkadaşın yaşamış olduğu öykü karşınıza çıkar. Kurtulmalarını sağlayacak olan bir kuşun gagasının olabileceğini anlatmıştır. Doğru zaman da küçük bir bilgiyi kullanarak çok büyük işler başarılabileceğini aynı zaman da bu dünyada küçük olan hiçbir bilginin olmadığını bakmasını bilen kişiler için her şeyin anlamı olduğunu vurgulayarak bakış açımızı birazcık değiştirerek hayatımızı daha iyi bir hale getirebileceğimizi vurgulamıştır.

Düşüncesi her zaman büyük şeylere ulaşabilmek için küçük adımlara ihtiyacımız olduğunu bildirerek bunun ile ilgili çok fazla örnek vermiştir. Bu örneklerden birkaç tanesini örnek verecek olursak Hintlilerin alışık olmadıkları gözlerinin bile göremeyeceği ufacık bir bulut kümesi ile muson yağmurunun başlayacağını bilirlermiş. Küçük bir şey birkaç dakika sonra başlayacak olan kuvvetli bir yağmurun etkilerini en aza indirmelerini başarmış olacaktır.

Kadın erkek ilişleri arasında ki farkları duygudaşlık becerileri ile ilgili kadın duyarlılığın niçin daha gelişmiş olduğunu bizlere sunmaktadır. Bunun birkaç temel sebebi olduğunu ve toplumumuzda kadınların karşısında ki kişinin davranışlarına bakarak iyi olup olmadığını buna uygun davranmaya özen gösterdiğini ve u yüzden empati yeteneğinin oldukça geliştiğini vurgulamaktadır.

Zaman zaman yaşamış olduğumuz kırgınlıklar ve mutsuzluklar aslında küçük şeyleri fark etmeyişimiz ile alakalı olduğunu yakalamıştır. Çünkü olay ve durumlar da küçük şeyleri fark edemediğimiz takdirde mutsuz olduğumuzu gözler önüne sermiştir. Eğer küçük şeylere dikkat edebilirsek mutlu veya mutsuz olacağımızı fark edebilir ve bunun önlemlerini en başta alabiliriz çıkarımını bize sunmaktadır.

Küçük şeylere dikkat ederken görecelik kavramına da bakış açısını sunmuş ve kişiye göre değişebilirliğini anlatmıştır. Genel yaşama pozitif bakmayı öğrendiğimiz halde dünyamızın ne kadar iyi olabileceğini bizler ile paylaşmıştır.

Sayın Dökmen bizler ile en güzel anılarını paylaşarak umut verici hayat yaratmaya çalışmıştır. Deniz Kabukları ile olan anısını ve onun için yazığı şiiri bizlere sunmaktadır. Deniz kabuklarının içerisinde bulunan matematiksel döngüyü fark etmesinden bahsetmektedir.

Hayatımızda ki enstantaneler hakkındaki görüşlerini bizlerle paylaşmaktadır. Enstantaneleri sizin fark etmediğiniz bir anın fotoğrafı çekilir ve özel bir an yakaladığınız da buna enstantane adı verilmiştir. Bunlara bakarak hayatımızı güzelleştirmek veya hayatımızı somurtarak izlemeyi seçebiliriz. Bizim elimizde var olan gücümüzü bizlere sergilemiş ve güzel bir biçimde anlatmıştır.

Psikoloji de polyannacılık (kötü durumlarda iyi olan durumu görebilmek) terimini yerine göre nasıl uygulanacağını ve gerekli bir savunma sanatı olduğundan bahsetmiştir.

Benmerkezcilik davranışı ile ilgili çıkarımlar da bulunmaktadır. Soru cevap yolu anlatım tarzı ile hem içimizde ki çatışmaları ortaya çıkarabilmektedir. Genel geçer olmayan bir bilgiyi doğruymuş gibi savunmak benmerkezci davranışı olduğunu savunmaktadır.

Toplumsal değerlere genel bakış açısı ile bakıldığında yaşadığımız ve fark edemediğimiz çelişkileri fark etmemizi sağlamaktadır. Aslında değerleri içselleştiremediğimiz ortama uygun davrandığımızı, moralimize göre değişebildiğini ya da karşımızda ki kişinin genel statüsüne bakarak toplumsal değerlerin uygulandığını açıklamıştır.

İkilem ve çelişkilerimiz bölümüne geldiğinizde ise çelişkilerin ve yaşadığımız ikilemlerin hayatın bir parçası olduğu görüşündedir. Bu duruma son vermenin pek mümkün olmadığını vurgulamaktadır.

Aile içerisinde yaşadığımız genel çatışmaları ve aslında yaptığımız ve farkında olmadığımız davranışları nasıl düzenleyebileceğimizi gözlerimizin önüne sermektedir. Örneğin “yalan yakalamak” ifadesinin yerine “gerçeği sakladığını fark ettim” ifadesinin daha doğru olduğu görüşündedir ki doğru olan cümle budur ve kendi çocuğunuz ile konuşarak bu durumu düzeltebilir ve bir daha yapmaması gerektiği öğretilebilir. Çocukları yalana aslında ailenin ittiği gerçeği de verdiği örnekler ile bizlere anlatmaktadır.

Kusursuzu aramak bizi her zaman mutsuz eder. Çünkü kişilerin dört dörtlük olması pek mümkün olmayan bir durumdur. Yaptığımız işler de dâhil olmak üzere kusursuz olmak pek mümkün değildir. Kendimizi geliştirdiğimizde bir önce ki işimizin kusurlu olduğunu fark edebiliriz.

Kitaba genel olarak bakıldığında bize umut verici, aslında hayatı bizi kötüye götürdüğümüzü, negatifi düşünerek aslında durumu daha kötü yaptığımızı fark etmemizi sağlıyor aynı zamanda bize küçük şeylerden büyük ve güzel bir hayata ışık tutma formülünü bize vererek durumumuzun o kadar kötü olmadığını vurguluyor. Kitabın sonuna doğru geldiğiniz de ve hafızanıza kazınacak bir cümlelerden bir tanesini en kötü durumda hatırlayarak çıkış kapınızı kendinizin yaratabildiğini vurgulamaktadır.

“Yapabilecek bir şey kalmamış gibi göründüğünde, yine de yapılabilecek bir şeyler vardır. Yaşamın ayağınıza sırtınıza vurduğu yükü, bazen düşüncelerinizle duygularınızla hafifletebilirisiniz. “

Sayın Profesör Üstün Dökmen hayatınızdan asla eksik olmaması gereken ve herkesin okuması gereken bir kitap yaratıp bizlere sunmuştur.

Yazan: Eda Yılmaz

Küçük Şeyler Soruları ve Cevapları

Küçük Şeyler kimin eseri?

Üstün Dökmen

Küçük Şeyler türü nedir?

Kişisel Gelişim

Küçük Şeyler kaç sayfa?

168

Küçük Şeyler Yorumları

üstün dökmen mükemmel bir yazar kitaplarını çok seviyorum deniz kabukları da favori kitaplarından bir tanesi

28-09-2016 21:45

çok güzel bir kitap okurken mutlu oluyor insan

06-11-2016 20:53

çok beğendim oldukça faydalı bir kitap

18-11-2016 23:06

çok hoşuma gitti içide bize ders veren oldukça kelimeler var bunu yazan ustun dokmene burdan sevgilerimi saygılarımı iletmek istiyorum ve diyorum kii ellerinize sağlık

10-04-2017 20:33

tabikide yorum yazaca kitabın içinde bilmediğim çok sayıda kelime var ve bu benim çok sinirimi bozdu elimde olsa hiç okumazdım çünkü sıkıcı bir kitap zaten bu bi proje ödevi olduğu için okudum

19-04-2017 21:04

burada kitabı özetlemekten çok yazarı övmüşsünüz. insanlar kitaplardan yazarın kalitesini anlarlar. yazarı övmenizle değil.

24-05-2017 12:30

yaratmak allah a ait olan bir terim bu kdar yüceltmeyin . biz taniriz okuruz anlariz ama o kdar overken haddi asacak kelime kullanmaniz hos degil..

01-06-2017 07:05

çok güzel bir kitap çok yardımcı oluyo

30-09-2017 19:55

dayi ins sinavda yardimci olur bana bu

12-10-2017 20:28

çok tuhaf bir kiitap

08-11-2017 21:04

küçük şeyler kitabının özetimi bu yoksa tamamen kitaptaki gibi hikayesi mi

25-11-2017 10:47

kitap çok skici bir dille devam ediyor ve bazi yazim hastalariyla karşilaştim ancak kitap sizinle sanki karşinizda otururmuşcasina sohbet ediyor.kitabı beğendim ama dediğim gibi unutmayalım her olumlu eleştiriler gibi olumsuz eleştiri de vardır

07-05-2018 19:17

hiç güzelllllllllllllll değil a hiç yardımcı olmadı mantıksız gidiyor sonla

18-05-2018 13:49

kitabı okumadım bile. sıkıcı olduğundan eminim. bu benim proje ödevim. eğer olmasaydı adını bile duymak istemezdim .. geliştir kendini üstün dökmen!

07-05-2019 18:15

üstün dökmenin harika kitabı zaten bu kitabı okuduktan sonra kendisinin hayranı oldum küçük kızım da onun okuluna gidiyor ve çok mutlu tüm ailelere tavsiye ederim

08-03-2022 15:38

harika bir kitap olmuş iletişim kurduğumuz herkes ile olması gerekeni güzel anlatmış tam bir eğitici kitap

18-06-2022 16:41

hocam şehrimizdeki okulunuz kapandı okul öncesi okulları kapatıyor musunuz

04-12-2022 22:19

Küçük Şeyler Ladesçi Kuzular Vadisi en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Madalyonun İçi Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Kitaplardan Korkan Çocuk Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Yabancı Romanlar Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Macera Kitapları Komik Kitaplar Yerli Romanlar Gizem Kitapları Polisiye Kitaplar Tarihi Kitaplar Korku Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Fantastik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Psikoloji Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Felsefe Kitapları Şiir Kitapları Gerilim Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar Biyografi Kitapları Deneme Kitapları