Kırmızı ve Siyah

Kırmızı ve Siyah
Kitabın Yazarı:Stendhal Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Oda Yayınları Yayınlandığı Yıl:1830 Sayfa Sayısı:560 ISBN:9789753853200 Kitap Puanı:8.1 / 10 | Yorum: 10

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kırmızı ve Siyah - Stendhal

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Le Rouge et le NoirÇeviren:Nuriye Yiğitler

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kırmızı ve Siyah Özet

Stendhal’ın bu eşsiz yapıtı siyasi, dini ve sosyolojik acımasız bir yergi örneğidir. Napolyon’un kahramanlık hikâyeleri yerine madalya kapma yarışına girmiş asillere ve fakir çocuklarının askere gittiği bir ortamda geçer, Kırmızı ve Siyah. Kilise için Dünya’yı aydınlatmak yerine Güneş’i çalmanın sınıfsal çatışmasını sunar.

Julien karakteriyle anlattığı dönemde herkes bir salgına yakalanmıştır: Para tutkusu! Stendhal, Julien’de ‘’Stendhal Veba’sı’’ diyebileceğimiz sevmek kavramı üzerinde okuyucuyu yanıltmaz. Kırmızı ve Siyah’ta Julien siyah kıyafetinin altında ‘’çamurda doğanların çamurdan çıkamayacakları’’ sınıf çizgilerinde kendisini ölüme sürükleyen bu vebanın kendisini ele geçirdiğini fark edemeyecektir. Müzik ve kitabın en büyük tutkuları olan daha önce fanustan çıkmamış olan Julien, Kilise’nin gücünü öğrenecek ve şehrin siyasi politikalarla kilisenin orman arazilerinin nasıl satıldığını öğrenecektir.

Julien para ve itibar kazanmak için ‘’her soylu kadına asılmak’’ zannı altında kalacak kadar bir maceraya atılır. İlk başlarda öğretmenlik yapan Julien, sonrasında akademi ve Marki’lerin malikânesinde kendini bulur. Yaşamının ilk yıllarında idealistliğin ve fakir olmanın aptallıktan başka bir şey olmadığını düşündüğü için hiçbir yere ait olamaz.

Julien’in hayatına 4 farklı kadının anılarıyla katılıyoruz. Bayan Renal bunlardan ilki sevmeyi ve yasak aşkı tattığı ilk kadındır. Öğretmenlik yaptığı evin hanımıdır. Zamanla yakınlaşarak yaşça büyük olan bu kadınla bırakmak istemeyeceği anılara sahip olur. Bayan Renal, Julien’i kör kütük sarhoş olacak kadar itibarını ve onurunu bir yana bırakıp bu taşralı gencin samimiyetine vurulur. Julien ve kilise için tanrı işleri de dahil hiçbir yasak bir papazın itibarı ve zevkinden üstün değildir. Bay Renal bu yakınlaşmayı fark etse de eşinin sadakatinden daha önemli bir şey vardır: Halasının mirası! Bundan dolayı ses çıkarmamaktadır. Bir gece ‘’hırsız var’’ diyerek odasında bastığı Julien’i bilse de yakalayamayacaktır. Julien için Öğretmenlik hayatı yerine akademi günleri başlar.

Julien bütün kadınlar onu sevmesine ve ölümü göze alacak kadar bağlanmasına rağmen hepsini aldatır. Fakirlik yerine zengin olma arzusu onu kör edecek düzeyde bir yerden başka bir yere sürükler, her gittiği yerde bir parçasını bırakarak…

Stendhal kitabında ilişkilendirilebilecek şu metine yer verir:

‘’Tutku, kendi karanlığını, en çok sakladığı zaman belli eder; tıpkı en karanlık göğün, en azgın fırtınayı bildirmesi gibi’’(sy. 60)

Akademi günleri de Julien için günlerini tüketir. Kendisini Damla(Gut) hastalığı olan Marki’nin evinde bulur. Asil ve soyluların sürekli gelip gittiği, ateşli tartışmaların yaşandığı kilisenin her yerde elinin ayağının uzandığı net şekilde görülmekte ve karşıt politikacıların yüksek çıkışları görülmektedir. Julien burada da kendi ekosisteminde Matmazel Le Mole ve Mathilde ile yakınlaşır. Mathilde Julien’nin elinden ölecek kadar onu sevmektedir. Stendhal’ın taşralı samimi bir aşk yoksunluğu çeken Polyanna’sıdır. Ne yazık ki Julien için hiçbir şey için son yoktur.

Fouqe hayatına girer ve Julien’in karşı konulmazlığının esiri olur. Son aşkı; paranın kudretini, kırmızı perdeli ve siyah kıyafetli papazımız Julien’in eski bir günahıyla elleri kana bulanınca idam cezası almaması için zorlayacaktır. Fouqe rüşvetin ve makam hırsının gerekirse kendi kanunlarını, gerekirse kendi insanlarını, gerekirse kendi Tanrılarını nasıl yarattığı gösteren bir ironik temsildir. Kırmızı ve Siyah paranın satın alabildiği insanların, fakirliğin bir suç ve onursuzluk olduğu bir toplumun resmidir. En ucuz şey ise insanların fiyatıdır.

Son söz Stendhal’dan: Hücrenin kötü havası Julien’e katlanılmaz geliyordu. Neyse ki ölmesi gerektiğini öğrendiği gün, güzel bir güneş doğayı sevince boğuyordu, Julien cesaretini koruyordu. Açık havada yürümek, uzun süredir denizde olan bir denizcinin karaya ayak basması gibi hoş oldu onun için. ‘’Haydi! Her şey iyi,’’dedi.(sy.493)

Yazan: Şeyhzade Bilgin

Kırmızı ve Siyah Soruları ve Cevapları

kırmızı ve siyah kitabının yazarı kimdir?

Kırmızı ve Siyah kitabının yazarı Stendhal'dir.

Kırmızı ve Siyah Yorumları

uzun zaman önce okumuştum adam yazdığı dönemi anlatmış ama bugünkü dönemden bir farkı yoktu anlatım çok iyi olduğu için anlaşılması kolay tavsiye ederim özellikle tarihi kitapları seviyorsanız

28-09-2016 21:44

bir dönemi mükemmel anlatmış ama günümüz için oldukça sıkıcı bir roman

07-11-2016 18:51

arka kapak yazısını okuduktan sonra aldım çok güzel bir romandı oldukça sürükleyici

18-11-2016 00:54

bizim edebiyatçı bu kitaptan sınav yapacak nasıl okuyacağım bilmiyorum çok kalın

11-10-2017 17:32

bana göre kırmızı ve siyah kitabının yazarı mükemmel bir esere imza atmış kitap biraz uzun sıkıcı gibi görünüyor ama konusu harika belli bir noktadan sonra elinizden bırakmadan okuyorsunuz kusursuz bir eser olmuş diyebilirim

14-12-2019 11:15

roman tahlili için sağolun sizin sitenizden yazdım 90 almışım sayenizde oldu

20-01-2022 13:57

kırmızı ve siyah kitabının yazarı okura nasıl bir mesaj vermek istemiştir? cevabı bilen var mı

01-06-2022 13:00

baş karakterleri kimler

20-11-2022 17:05

türkiyede okullarda mutlaka okutulması gereken bir kitap hikayesi tam bir türkiye örneği allah boşuna oku demiyor okusak olanların hepsini anlayacağız

18-05-2023 21:27

kitabın ana fikri nedir

15-11-2023 20:49