Karanlık Lise

Karanlık Lise
Kitabın Yazarı:Alya Öztanyel Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Epsilon Yayınları Yayınlandığı Yıl:2015 (02-02-2015) Sayfa Sayısı:384 ISBN:9789944829779 Kitap Puanı:6.7 / 10 | Yorum: 74

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al Idefix:58,05 TL BKM:77,10 TL D&R:88,70 TL Babil:101,52 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Karanlık Lise - Alya Öztanyel

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Karanlık Lise Özet

Kurgu yönünden Türk, karakterler bakımından yabancı gençlik dizilerine benzettiğim bu romanın beni en çok rahatsız eden kısmı kadın erkek ilişkilerinin tek bir eyleme dönüştürülmesiydi. Elbette sürekli taciz ya da tecavüzden kurtarılan esas kızı da es geçemeyeceğim. Tekrar çok fazla. Okurken neler olacağını tahmin etmek zor değil.

Güneş, ailesini bir trafik kazasında kaybedince halası ve eniştesiyle yaşamaya başlar. Kendisinin onlara yük olduğunu düşününce arkadaşı Arda'nın babasına ait olan bir kafede çalışmaya başlar. Yaşadığı kötü günlerde yanında olan tek arkadaşı Arda'dır.

Güneş, özel bir okulda burslu okur ancak yaşadığı trajedi sebebiyle dersleriyle ilgilenemez ve Gülçin adlı bir arkadaşı sınav kağıtlarının Güneş'in dolabında yakalanmasını sağlayınca okuldan atılır. Halasının onu başka bir özel okula göndermeye maddi imkanı yoktur ve sicilinden dolayı Güneş'i Atagül Lisesi dışında bir okul kabul etmez.

Yeni okuluna vardığında kapıda dört tane güvenlik olduğunu görür ve elbette fazla bulur. İçeriği girdiğindeyse onu daha fazla şaşkınlıklar beklemektedir. Bir okula uygun olamayacak şekilde giyinen, ellerinde sigaralar ve hatta bira olan öğrenciler görür. Güvenliğe bu anormalliği sorduğundaysa aldığı cevap onu daha da şaşkına çevirir. Dikkatini arkadaş grubuyla oturan siyah saçlı, siyah deri ceketli çocuk çeker. Kucağında bir kız oturuyordur.

Okula girip müdür Çağatay ile tanışır. Müdür ona not ortalamasına baktığını ve sicilini incelediğini söyler. Güneş, sınıfını öğrendikten sonra müdürün yanından ayrılır. Sınıfa girdiğinde öğretmen ona boş bir yer bulup oturmasını söyler. Güneş, etrafa bakınırken yanının boş olduğunu söyleyen kişi bahçede gördüğü o çocuktur. Güneş'in ilgisini çeken çocukla tanışma faslı ise tek taraflı olur.

Öğle yemeğinde hala kimseyle arkadaş olamadığı için yemeğini alıp arkadaş grubuyla oturan Demir'in (o çocuk) yanına gitmek üzereyken biri onu çekiştir ve oradan uzaklaştırır. Bu kişi Helin'dir ve Güneş'e o gruptan uzak durması gerektiğini anlatır. Helin onu diğer arkadaşları Esma ve Burak'la tanıştırır. Muhabbet etmeye başlarlar ve bu okula gelme sebeplerini paylaşırlar. Anlaşılan bu okulda ki herkesin işlediği bir suç vardır. Güneş, onlardan sıra arkadaşının adını öğrenir ve elbette grubun diğer kalanları hakkında da bilgi edinir. Cansu, Demir'e aşık olan kızlardan biridir.

Derse girdiklerinde Biyoloji öğretmenleri herkese bir ödev verir ve herkesin ödevini sıra arkadaşıyla tamamlamasını ister. Demir ise bu durumdan son derece hoşnutsuzdur. O gün okul bittiğinde Güneş'i eve Helin bırakır ve bu sürekli hale gelir.

Güneş'in okulda iki kulüp seçmesi gerekir, tercihlerini müzik ve tiyatrodan yana kullanır. Demir'in ise müzik kulübünde olduğunu çoktan öğrenmiştir. Derslerde Demirle muhabbetleri ise Güneş'in gereksiz soruları ve Demir'in ona kaba cevaplarından ibarettir. Gerçekten kaba ama çok yakışıklı olan Demir, Güneş'in ilgisini fazlasıyla çeker. Güneş, Demir'e biyoloji ödevini hatırlattığında Demir, Güneş'e yanında bu şekilde dolaşamayacağını ve onu alışverişe götüreceğini söyler. Çıkışta Güneş, müdürle karşılaşır ve sohbet ederler. Sonrasında ise Demir, Güneş'i Çağatay'dan uzak durması gerektiğini söyleyerek uyarır ve arabaya doğru yürürler. Demir'in grubu, özellikle Cansu onları izler. Demir'e nereye gittiklerini soran Cansu cevap alamaz.

Alışveriş için gittikleri yer oldukça tuhaf bir yerdir. Demir, Cansu için bir kaç parça getirir ve Cansu geneli siyah olan bu kıyafetleri denerken Güneş'e kendi numarasını telefonuna kaydettiğini söyler. Alışverişi bitirip arabaya giderlerken bir kaç kişi Güneş'e laf atar. Demir, ceketini çıkarıp Güneş'e giymesini emreder. Evet, Demir'in tarzı budur. Arabadayken Cansu, Demir'i arar ve Demir ona fazla kötü davranır. Güneş, Demir'in bu tavrını sorgulamaya başlayınca aralarında tartışma çıkar ve Güneş arabadan iner. Yürümeye başladığında ise ona laf atan erkelere denk gelir ve Güneş hızlanır. Demir'in numarasını kaydettiğini hatırlar ve onu arar. Durumunu anlatırken erkekler onu kolundan tutup sürükler ve tecavüz etmeye çalışırlar. Demir son anda yetişip Güneş'i kurtarır ve evine bırakır.

Güneş artık okulda Demir hariç çoğu kişinin hikayesini biliyordur. Demir, gizemli kalmaya devam eder.

Müzik dersi gelince Helin ve Güneş müzik sınıfına giderler. Demir'i merak eden Güneş onu piyanonun başında görünce şaşırır. Demir, çok güzel piyano çalar. Müzik öğretmeni olan Ayhan Hoca, Güneş'e hangi enstrümanı çaldığını sorar. Güneş bir enstrüman çalamadığını ancak şarkı söyleyebileceğini söyleyince Ayhan Hoca onu sahneye çağırır. Demir piyano çalar ve Güneş şarkısını söyler. Nakarat kısmında Demir'in ona eşlik etmesiyle daha da güzelleşir ve herkes çok beğenir.

Hafta sonu geldiğinde Güneş, kafeye gider ve Arda'yla çalışmaya başlarlar. Güneş, ilgilenmek için bir masaya gittiğinde karşısında Demir'i görünce çok şaşırır. Demir, siparişleri konusunda bir türlü memnun kalmaz ve Güneş'i fazlasıyla sinirlendirir.

Pazartesi günü Demir Güneş'e biyoloji ödevini yapmak için kendi evine gideceklerini söyler. Ödevin yetişmesi için Güneş kabul eder. Ödevleri bittiğinde Demir Güneş'i evine bırakır. Zamanları ödev ve yine Güneş'in cevap alamadığı sorularla geçmiştir. Güneş, Demir'in kendisine iyi davranmamasına çok üzülür.

Ertesi gün Güneş, Demir'in evine gittiğini arkadaşlarıyla paylaşır. Buna herkes çok şaşırır. Evine hiçbir kız arkadaşını götürmediğini bildikleri Demir'in bu davranışı hakkında varsayımlar üretirler.

Ayhan Hoca müzik dersinin Hülya Hoca'nın dersi ile birleştirilip konferans salonunda yapılacağını söyleyince herkes konferans salonuna gider. Ayhan Hoca öğrencilerine bu sene bir müzikal sergileyeceklerini ve katılanlarının notlarına katkısının olacağından bahseder. Herkes fikrini söyler ve Güneş'in önerisi kabul edilir. Seçmelerin yapılacağı gün bildirilir.

Cansu'nun elbette Güneş'le ilgili planları vardır, Demir'i kıskandığı için Güneş hakkında bir araştırma yapar ve onun okuldan atılma sebebini öğrenir. Aynısını tekrar gerçekleştirmeye çalışır ancak Helin durumun haberini alıp Güneş'i apar topar okula götürür. Güneş, bayılma numarası yaparken Helin dolaptan kağıtları alır ve bu oyundan kurtulur. Helin ise arkadaşlarına bu durumu nereden öğrendiğine dair bir açıklama yapmak zorunda kalır ve Demir'in çetesindeki Doğukan ile çıktığını itiraf eder.

Ses seçmelerinin olduğu gün müdür Güneş'i odasını çağırır. Ona nasıl olduğunu sorar ve sohbet ederken yerinden kalkıp Güneş'in yanına gelir. Durumdan rahatsız olan Güneş, kapıya yönelirken Çağatay onu kendine çevirir ve rahatsız edici cümleler kurar. Güneş odadan çıktığında hızla koşmaya başlar ve Demir'e çarpar. Ne olduğunu soran Demir'e Çağatay demesi yeterli olur ve Demir hızlı adımlarla müdürün odasına gider. Ses seçmelerinde Cansu elenir ve Güneş kazanır.

Demir'in Güneş'e olan ilgisini fark eden Cenk, Demir'in çetesinden biridir ancak ondan pek hoşlandığı söylenemez. Çünkü Cansu'ya aşıktır. Cansu'yu elinden almasının bedelini Güneş'i elde ederek ödeteceğini düşünür. Son anda verdiği bir kararla seçmelere katılır. Liste asıldığında Cenk ile Güneş eşleşmiştir. Cenkle çalışmalara başlamaları gerektiği için sözleştikleri gün buluşurlar ve çalışırlar. Cenk, Güneş'e fazla iyi davranır. Güneş, kendi içinde Cenk'le Demir'i kıyaslamaya başlar.

Cenk'le bir sonraki çalışmalarında Cenk, Güneş'e ondan hoşlandığını söyler ve çıkma teklif eder. Güneş biraz düşünmek için süre ister Cenk ona öyle iyi davranır ki Güneş ondan hoşlanmasa da bir anda reddetmez.

Güneş Demir'le biyoloji ödevi için evine giderken Cenk arar. Bu sohbetten rahatsız olan Demir telefonu Güneş'in elinden alır ve Cenk'e Güneş'in müsait olmadığını söyleyip telefonu kapatır. Eve geldiklerinde bir süre sonra aralarında tartışma çıkar ve Güneş o öfkeyle Cenk'i arayıp teklifini kabul ettiğini söyler.

Demir günlerce okula gelmez, Güneş ise yaptığından çoktan pişman olmuştur. Demir okula geldiği gün Güneş'e Cenk'ten uzak durmasını söyler. Okul çıkışı Cenk'le Güneş sinemaya giderler. Cenk sinemada en boş salonu seçer, Güneş buna bir anlam veremez ancak sebebini içeri girince öğrenir. Cenk, Güneş'i taciz eder ve kötü sözler söyler. Güneş oradan çıkmayı başardığında ise Demir'i arar. Demir geldiğinde elbette Güneş'e tepki gösterir. Güneş olan biteni anlatınca Demir Cenk'in yanına gitmek ister ancak Güneş onu durdurur. Beraber deniz kenarına giderler ve Güneş ilk öpüşmesinin böyle olmasını istemediğini söyleyerek ağlar. Demir ise yaklaşıp Güneş'i öper.

Güneş'i evine bıraktıktan sonra Demir, Cansu’yu arar ve otele çağırır. Ertesi gün ise Cansu okulda Demir'le beraber olduğundan bahsederken Güneş duyar. Duydukları karşısında çok üzülen Güneş, Demirle konuşmama kararı alır. Güneş'in suskunluğuna dayanamayan Demir ne olduğunu sorduğunda Güneş ona Cansu'yla vakit geçirmelisin der. Ne olduğunu anlayamayan Demir okul çıkışı arkadaşı Doğukan'la her zaman gittikleri barda buluşur ve ona durumdan bahseder. Doğukan, Demir'in birini sevme ihtimaline çok şaşırır ve gidip konuşmasını tembihler.

Akşam Esma ve Helin Güneş'i yalnız bırakmak istemeyip onunla gelirler. Demir Güneş'in evine gelip Cansu'yla beraber olmadığını, çağırdığını ama ona dokunmayıp gittiğini anlatırken de onları dinlerler.

Müzikal çalışmaları son hızla devam eder. Sahneye çıkma günü geldiğinde ise Atagül Lisesi'ni kötü bir sürpriz bekler. Başka bir okul onların tüm şarkılarını seslendirmektedir. Elbette bu başrole seçilemeyen Cansu'nun işidir. Herkes pes etmişken Güneş on dakikalık bir zamanda yeni bir müzikal ortaya çıkarmayı başarır ve herkes ona ayak uydurur. Üçüncü seçilen bu grup Ankara'ya gitmeye hak kazanır. Çıkışta Güneş, geceyi Demir'le geçirir ve beraber uyurlar.

Ertesi gün okula geldiklerinde Cansu, Demir'le konuşmak ister ama Demir ona ne söyleyecekse herkesin içinde söylemesini ister. Cansu da hamile olduğunu söyler. Ne yapacağını bilemeyen Demir, Güneş'e üzülmemesi için ondan uzak durmasını söyler.

Ankara'ya seyahat etme vakti geldiğinde Arda'da onlara katılır. Otobüste herkes yerini alır ve yolculuk başlar. Mola verildiğinde Cansu bilerek Güneş'in üstüne içeceğini döker ve Güneş lavaboya gider. Cansu, hocalarına herkesin yerinde olduğunu söylediğinde araba hareket eder. Güneş mola yerinde kalmıştır, elbette Demir'de. Yokluklarını fark edip geri döndüklerinde ise herkes Demir'le Güneş'i öpüşürken görür. Otele geldiklerinde herkes odasına çekilir. Ertesi sabah kahvaltıda Demir'i göremeyen Güneş arkadaşlarıyla konuşurken Cansu gelir ve ona Demir'le Cenk'in ortada olmadığını kavga edebileceklerini söyleyip yardım ister. Onları aramak için kalktıklarında konferans salonundan sesler gelir ve oraya koşarlar. Cenk'in elinde bıçak vardır ve Cansu, Güneş'ten yardım getirmesini ister. İçeri giren Cansu onlara müdahale eder ancak Cenk saldırmaya devam eder ve bıçağı sapladığından Cansu'nun Demir'le arasında olduğunu görür. Cansu yere yığılır. Elbette müzikalden elenir ve İstanbul'a dönerler.

Cansu hastanedeyken ziyaretine giden ilk kişi Güneş'tir. Cansu, bebeğini kaybeder ve Güneş'e bebeğin Cenk'ten olduğunu itiraf eder. Neyin ne olduğunun anlaşıldığı gün Demir'le Güneş okul koridorunda el eledir ve bütün gözler onları izler.

Güneş, ailesini kaybedeli bir yıl olmuştur. Demir o sabah Güneş'le mezarlığa gelir. Güneş ağlayarak ailesiyle konuştuğu sırada yağmur yağmaya başlar. Arabaya geçtiklerinde Güneş, Demir'e yanında olduğu için teşekkür eder.

Okulun son haftası olduğu için okula gitmeyen Güneş Pazartesi sabahı Demir'i arar. Demir işi olduğunu söyleyip kapatır. Sonraki günlerde de geri dönmez ve Güneş'in mesajlarına cevap vermez. Bu durumu Güneş Arda'yla paylaşır ve Arda dayanamayıp Demir'i arar. Demir telefona Güneş'i ister ve ona her şeyin bittiğini, onu sevmediğini söyler.

Karne günü okula geldiğinde arkadaşlarıyla Demir'in ondan ayrıldığını paylaşan Güneş'in öğrenmek istediği bir şey vardır. Demir'in bu okula neden geldiği...

Hemen bir plan düşünüp uygularlar ve müdür aşağıda konuşmasına başlamışken Güneş müdürün odasına girer. Dosyaları karıştırıp aradığını bulur ancak okula geliş sebebi yazmamaktadır. Elindekileri düşürdüğünde bir gazete parçası bulur ve haber ona çok tanıdıktır.

Karanlık Lise Konusu

Güneş bir trafik kazası sonucu kaybettiği ailesinin yasını tutmaya çalışırken, burslu devam ettiği liseden, arkadaşlarının kurduğu bir tuzak sonucu ayrılmak zorunda kalmıştı. Ailesinden hayatta kimsesi kalmadığı için halasının ve eniştesinin yanına taşınmış ve onlara yakın olan namı pek de iyi olmayan Atagül Lisesine yazılmıştı. Güneş çocukluk arkadaşı Arda’nın babasına ait olan işyerinde garsonluk yapıp hem harçlığını çıkarıyor, hem de kardeşi kadar sevdiği Arda’nın kendisine her konuda destek olmasına izin veriyordu.

Okulda ilk dikkatini çeken şey herkesin kendine göre giyiniş tarzı olmuştu. Bahçede bir grup sigara içiyordu. Burası bir lise için fazla serbestlikleri olan bir okuldu. Diğer okullarda disiplin suçu sayılabilecek her şey sanki burada daha olağan gibiydi. Kızların etek boyları ve makyajları Güneş’in şaşırmasına sebep olmuştu. Okul da forma giyen yoktu. Müdür Çağatay Bey ile görüştükten sonra sınıfına gitti. Boş tek yer olan bahçede gördüğü sigara içen ve tamamen siyah giyinen, spor yaptığı her halinden belli olan çocuğun yanıydı. Sıraya geçince yanında ki yakışıklı çocuğu daha dikkat ile incelemeye başladı. Mavi gözleri ve siyah saçları ile çok yakışıklı diye düşündü, hesaba katmadığı ise bu yakışıklı ve ilginç tipin son derece kaba ve ketum olmasıydı.

Helin, Esma ve Burak ile iyi arkadaş olmuşlardı. Neredeyse birbirleri ile her şeyi paylaşıyorlardı. Sıra arkadaşının ismini öğrenmişti. Helin ve Esma ondan uzak durmasını söyleyip duruyorlardı. Adı Demir olan bu yakışıklının okulda namı pek de iyi değildi kızlar ile bir gece beraber olup sonrasında onlar ile bir daha görüşmüyordu. Atagül Lisesinin çete başıydı. Etrafındaki arkadaşları ve son derece güzel olan Cansu, Demir ‘i neredeyse hiç yalnız bırakmıyorlardı. Demir’in çetesinde sağ kolu Doğukan ve sol kolu ise Cenk ‘ti. Aileleri varlıklı olduğu için ne müdür nede okulda ki öğretmenler bu çeteye karışmıyorlardı. Cenk, Demir ‘in Cansu ile olan bir gecelik ilişkisine öfke duyup, onun ile nasıl hesaplaşacağının hesabını yapıyordu. Cansu, Güneş’ten hiç hoşlanmıyor ve onu zor durumda bırakmak adına elinden geleni yapıyordu. Güneş ise Demir’den hoşlanmaya başlamıştı fakat o kendisine aşırı bencil ve kaba davranıyordu. Güneş seçmeli ders olarak müziği seçtiğinde, Demir’inde orada olacağını hiç hesaba katmamıştı. Dersler ile ilgisi olmayan Demir müzik derslerine hiç geç kalmaksızın katılıyordu. Güneş şarkı söylerken o da piyano ile ona eşlik ediyordu.

Cansu, Demir’e olan ilgisinin karşılığını görmedikçe, Güneş’e nasıl zarar verebileceğini hesaplayıp onun canını acıtmak için hiçbir fırsatı kaçırmıyordu. Okulun tiyatro ve müzik grubu liseler arası müzikal bir yarışma için birleştirildiğinde, Güneş Cenk ‘in taşkın hareketleri ile baş etmeye çalışırken, Cansu’nun arkasından neler çevirdiğin ile ilgili haberleri de yakın arkadaşları, Helin ve Esma’dan öğreniyordu. Demir ile ne zaman iletişime geçmeye çalışsa sonu hüsran oluyor ve bu duruma çok üzülüyordu. Demir hem onun ile ilgileniyor gibi görünüyor, hem de ondan uzak duruyordu. Cansu ne zaman Demir ile Güneş biraz yakınlaşmaya başlasalar bir şekilde birbirlerinden uzak kalmalarına sebep oluyordu. Okul olarak çıkacakları Ankara gezisi öncesi Cansu yine yapacağını yapmış ve Demir, Güneş’e kendisinden uzak durmasını söylemişti. Güneş Ankara yolculuğu için, Ayhan hocadan izin alıp, Arda’nın da sırf kendisine Demir konusunda yardımcı olsun diye gelmesini sağlamıştı. Cenk, Demir’e duyduğu öfkeyi ve kini artık saklayamayacağına karar verip, onu otelin spor salonuna çağırmıştı, Cansu, ise hiç beklemediği bir olayın ortasın da kalacaktı.

Güneş ailesini kaybettikten sonra ayakta kalmaya ve yeni başladığı okulunda ki arkadaşlarını tanımaya çalışırken, bir yandan da dostluk, aşk ve kıskançlık duyguları ile de tanışıyordu. Sıra arkadaşı Demir ilgisini ve merakını çekerken onun kızları sadece bir gecelik arkadaş görmesi ve değer vermemesi ile de Cansu sayesinde yüzleşiyordu. Ne kadar ondan uzak durma konusunda hem arkadaşlarından hem de beraber yaşadığı halasından uyarı alsa da ona doğru çekilişine anlam veremiyordu. Okul da, Cansu ve Demir’in çetesinde yer alan Cenk ‘ten uzak durmaya çalışsa da bir şekilde olayların içerisinde yer almasına ve Demir hakkında görüşlerinin değişmesine yol açıyorlardı. Güneş bu zorlu okul da, ailelerin çocuklarına olan ilgisizliğin yansıması içinde, aşkı ve dostlukları ile Karanlık Lise’den kendinden taviz vermeden ışığa çıkabilecek mi?

Karanlık Lise Soruları ve Cevapları

Karanlık Lise kimin eseri?

Alya Öztanyel

Karanlık Lise türü nedir?

Yerli Romanlar

Karanlık Lise kaç sayfa?

384

Karanlık Lise Yorumları

kitabın kısaca özetini okudum güzel bir kitaba benziyor umarım kötü örnek teşkil edecek bir şey yoktur

19-03-2015 08:30

böyle bir lisenin olmamasına kitabı okurken sevinmiştim.içerisinde cinsellik yok fakat sürekli demir ile yatma fikrinden bahsediliyor,birde demir kızlar ile ilişkisi sadece bir gece yatana kadar diye anlatılıyor...açıkçası çok vasat bir eser...ben beğenmemiştim..

27-03-2015 00:54

bu kitap çok sürükleyici okumanızı tavsiye edrim

Derya • 01-04-2015 16:25

kitabın hiç bir edebi yönü yok,ben arkadaşlarımda görüp aldım.açıkcası hayalkırıklığına uğradım.bizim yaşımızda ki öğrencilerin hayatında sadece entrika ,hainlik ve yatak mı var.demir'in aşagılamalarına kızların tavrı ne kadar yakışıklı olursa olsun hiç hoş değil.kütüphanemde tutmaya bile değmedi bu kitap...
lise öğrencisi cansu hamile kalıyor cenk ten ve bunu demir'e yutturmaya çalışıyor.çok sıkıcı bir kitap...ela

09-04-2015 17:00

lütfen kitap için eleştirilerinizi kendinize saklayın sonuçta bunu yazmak için uğraşan bir yazar var ve bu kitap beğenilmeseydi basılmazdı. bence süper ötesi bir kitap bayıldım ikincisini sabırsızlıkla bekliyorum ...çağla

04-05-2015 20:46

sadece özetini okudum çok iyi değil bence kötü çoçuk daha iyi ayrıca müslüman olan kızlar demir le yatacak kadar salak değil umarım.

07-05-2015 19:23

ilk defa bi kitabın sonunu getirdim bence gayet güzel ve sürükleyici

20-05-2015 19:39

kızlar bu kitabı nasıl alabilirim veya pc den okuyabilirmiyim ? yardımcı olurmusunuz ?

28-05-2015 12:58

çok güzel ve sürükleyici bir kitap ,ben severek okumuştum

29-05-2015 13:58

müthiş defalarca okuy bilirim

04-06-2015 22:46

sizce gunes demiri affedecekmi

06-06-2015 20:15

kitap çok mükkemel hiçde öyle aşırı cinsellik olan bir kitap değil bizzat ben bir gündw okuyup bitirdim ve okudugun en iyi kitaplardan biriydi beni heycanlandıran bir kitapdı kötü çocuk kitabı gibi sürükleyici benzer ve güzeldi ama yorumlarda yazanlar gibi vasat lise öğrencisi yatak fantazi vs oluşmuyor bu kitap bu kitap bunu direk göz önünede sermiyor hatta sadece bu gibi herkezin yaşayacağı olaylara bakış açılarını gösteriyor ve sizin ne kadar bakış açınızla bu kitabı beğenmesenizde bir kitaba vasat diyemezsiniz çünkü onu yazan bir kişinin emeği ve o kitabı okuyan okuyucular var böyle kelimeleri kullananlar asıl kitaptaki emeği göz önünde bulundurmayacak kadar vasattır .
ve ayrıca şimdi kitabın 2 cisi çıktıgını öğrendim yarın gidip alıcam gerçekden özetdede gördüğünüz gibi kitap için çok emek verilmiş vede gerçekden okuyunca heycanlanacağınız sizi sürükleyecek bi kitaptır ben kötü çocuk kitabından sonra kitap okumaya başladım ve şuan kitap okumayı çok sevitorum karanlık liseyi bir günde okudum o kadar sürükleyici güzel bir kitapdı yazarın hakkını vermek gerek 💜

29-07-2015 23:00

gerçekten hiç kaliteli bir kitap değil içeriği bile çok amatörce gerçekten yazarı üzmek istemem ama beğenmedim

02-08-2015 17:13

kitap sürükleyicu olabilir ama edebi olarak bize hicbisey katmiyo bnce. ve bir lisede böyle iliskilerin olmasi cok sacma. gencler bu kitabı okudukca böyle ilskilerin lisede olmasini dogal saniyolar ve kitaptakilere ozeniyolar. bence bu kitap gencleri olumsuz etkiliyo. ve watpadde her hikaye yazan yazar olup cikiyo yazarligin ne demek oldugunu bilmeden. acikcasi kitabi hic begnmedim ve okumaya bile tenezzul etmem.
ama yazar yine de yazmıs ve emek vermis. yigidi öldür hakkini yeme

04-08-2015 23:18

bence her türlü eleştiriye açık olmalı hele de böyle yolun başındayken neden güzel şeyleri söylüyoruz da kötü yorumları kendimize saklıyoruz ki?

05-08-2015 23:04

kitabı hem beğenen bir kesim var hem de beğenmeyen fakat kız daha sadece 16 yaşında ve bu kadar başarılı... ben saygı duyarım.

13-09-2015 01:58

harika muhtesem mukemmel bir kitap

27-09-2015 10:14

keske 3. kitabida ciksaydi super bi kitabdı

29-09-2015 01:12

çağla hang çağdayiz ki eleştiriyi kendimize saklayalim,hem kendimize sakladigimiz şey nasl eleştiri olabilir ki!hele ücretini ödeyip almişsa eleştirmek hakkidir.eleştirmekle kötülemeyi kariştiriyorsun herhalde.başimiza ne geldyse eleştirememekten,sorgulayamamaktan geldi.özgún br kitap deıl.bu konunun daha iyi işlendiği brçok yabanci eser var,braz onlardan esinlenilmiş.ama bu br arz talep meselesi isteyen istediini okur.

07-10-2015 03:20

bencede de harika bir kitap yarısını okudum ama devamını okumak için çok uğraşıyorum yazara çok teşekkürlerrrrrr

24-10-2015 22:35

oooooo bence harika bir kitap çok beyendim. ben böyle bir kitap daha önce okumadım. yazara cook tşekkürler.3.kitabı sabırsızlıkla bekliyorum... medine..

05-11-2015 18:45

basarilarinin devamini dilerim. bir sonraki kitabin sadece liseye degil bizlere de hitap edecegini dusunuyorum.

09-11-2015 20:21

kitap önemlidir basmaya cogaltmaya deymesi lazım yazar bir çok benzeri ve dahada iyi örnekleri olan kitaplardan etkilenmiş bu kesin ve kitabın nesile katabilecek hiç birşeyi yok bu bir eser olmaktan uzak en çok satanlar da olmasida ilginç ilerleyemiyoruz türkiyem

09-11-2015 20:29

bence bu kitap harika. bence her kez okumalı👍🏻

11-11-2015 19:20

kitap özeti gayet başarılı yapan arkadaşa teşekkür ediyorum

13-11-2015 14:45

çok sıradan.. bir gün ayla öztanyel.. benim yazdığım kitabı okursa ölmeden önce.. eserimde onun çok sıradan saçma olan kitabıda yer alıcaktır.. hem beğendim kitabını.. hem beğenmedim.. bilmem anlatabiliyormuyum..!

17-11-2015 15:33

kitap bana biraz fısıltı serisini felan hatırlattı :) biyoloji dersi,partner olmaları,araya başka bir kişinin girmesi iyi davranması,siyah kıyafetler,gizemli çocuk...gerçi bunlar çoğunlukla tüm gençlik kitaplarında bulunuyor fakat bu fazlasıylaa fısıltı serisine benziyor diyebilirim bir tek fantastikliği eksk yani melek felan olsaymış tam olurmuş (y)

17-11-2015 21:48

ben okudum 1 gün içinde bitirdim kitaba hayran kaldim 2 sin almayi düşünü yorum tşk

26-11-2015 10:42

katap muhtesem keske 3.seriside ciksa

06-12-2015 09:05

kitap süperdi çok akıcı bişeydi bayıldımm

08-12-2015 15:55

gerçekten muhteşem bir kitap tebrik ederim

13-12-2015 18:20

ben çok begendim. keske 3 de çiksa

16-12-2015 16:09

okumayın cok kotu cinsellikten bahsediyo hem benim yasımdakı bı kızın nıye safca kııtabınuı okuyammkı :d

17-12-2015 21:30

bu kitap kötü çocuğuna ozenilerek yazılmış hiç okumaya gerek yok bence bunla zaman kaybedeceginize kötü çocuğu okuyun ozenmisler ama kotu çocuk kadar guzel yapamamisar okuyanlar bilir

24-01-2016 17:19

cok guzel bir kitap ama ben demir i cok ama cok merak ediyorum tahmin ve hayal gucumu kullaniyorum cok yakiskli gunes de guzel heralde demir bile ciktiysa ben de bu kitap var demirin ailesine
carptigini ve olumlerineune sebep oldununu

29-01-2016 18:23

bence güzel bir kitap
okumanızı tavsiye ederim

30-01-2016 23:49

kitabın 2side harika kesin 3üde gelecek

13-02-2016 16:30

cok gzel bir kitap
bence cok gzel yazarın hakkını vermek lazm burcu,

17-02-2016 14:19

bence cok guzel bır kıtap bu

21-02-2016 13:18

ben aşırı kitap koliğim bir günde bitirmeme şaşmamalı fakat yinede kitaba not vermem gerekirse 100 üzerinden 80 veririm çok sürükleyici yazarı bu yaşına rağmen böyle bir kitap yazabildiği için tebrik ederim bende böyle yazarlık yolunda adım atmak isterdim şahsen alya'yı kıskanmıyorum değil. birde bir ricam olcak alya lütfen serinin kitap sayısını yüksek tut başarılar...mus'ab

22-02-2016 16:35

öncelikle meraba arkadaşlar. bence on numara bi kitap değildi, yazar betimleme yapma konusunda yeterince iyi değildi bu da kitabı konusu nedeniyle bir miktar sıkmış daha iyi betimlemeler olmalı. yer yer yazım hataları da var. ancak gerçektende iyi bi kurgusu vardı. beklenmedik olaylar geliştirilmiş. kitabın girişinde aniden olaya dalmak istemiş ama kızın yaşadığı duygular üstünde tekrar yeterince durmamış. daha doğrusu sadece olay üstünden gitmeye çalısmış ama başaramamış. ortaya iyi sayılabileek karma bi kitap ve de iyi bir kurgu çıkarmış bence.

23-02-2016 08:00

super bir kitap ya ben cok begendim ve ikisi daha da super

25-02-2016 19:12

bence super bir kitap elestirenler olabilir ama emege saygi

08-03-2016 21:30

hiç begenmedim
kitap fazla karanlık

11-03-2016 14:51

sizde böyle yazında görelim

03-04-2016 15:39

bence güzel bir kitap değil ama emeğe saygı

03-04-2016 18:59

kitabınızı çok sevdım ilk wattpad te okudum herkeze tafsiyesi ederim

06-04-2016 23:39

hayatımda okuduğum en güzel kitap okumayanlar mutlaka okumalı yoksa çok pişman olurlar muhteşem zaten bir günde bitirdim karanlık lise 2 çıktı ya onuda aldım ve bitirdim ama kesinlikle çok güzel bir kitap bu kitabı sınıf arkadaşlarıma okuması için verdim ve bayıldılar resmen demir erkan a aşık oldular

20-04-2016 16:03

cok guzel bir kitap😊😊

29-04-2016 13:23

harikaa çok beğendim

02-05-2016 18:09

küfür var mı acaba ona göre alıcam

05-05-2016 16:10

güzel ama biraz ayıp şeyler var

11-05-2016 09:42

çok güzel ve harika
çok sürükleyici okudukça okuyasım geldi

11-05-2016 16:43

bu kitap sonsuza kadarr devam etsinnnnnn

12-06-2016 14:56

cok guzel bir kitap 2 sinide bekliyorum

06-11-2016 17:51

gercekten cok guzel bır ıtaptı ben bu kıtaba bayıldım ve 100 kerede olsa tekrar tekrar okurum yenısını beklıyorum-

09-12-2016 09:24

karanlik lise çok güzel en az on kere okudum

17-12-2016 13:07

bu kitabın birinci ve ikinci serisi kütüphanemde var. bana göre gayet güzel ve sürükleyici bir kitap. sonunu da gayet iyi bağladılar. en çok üzüldüğüm yer ise arda'nın ölümüydü...helin
bu arada kitabı beğenmeyenlere sesleniyorum, acaba siz daha mı güzel yazardınız da beğenmiyorsunuz? eğer öyleyse wattpad herkese açık, hikayelerinizi bekliyor olucam...helin

12-01-2017 21:18

bn 14 yaşndym ve bu kitap okdgm yorumlara gore gayet guzel ama bn teredutte kaldmmm ama daha once benzwe olan okdgm kitaplardan byk zewk aldm ör )4n 1k

26-01-2017 20:17

ancak işi gücü olmayan,hayatında daha önce hiç edebi kitap okumamış ,dostoyevski nin ,kafaka nın veya orhan pamuk un adını bile duymamış insanlar bu kitabı okur.kitabı okumadım(okumamda). wattpad kitapları gerçekten çok saçma . öyle bir hayat yok.siz hangi okulda elinde birayla sigarayla gezen insanlar gördünüz? resmen gençler için kötü örnek teşkil ediyor. dünya sandığınızdan daha büyük gençler!

04-02-2017 16:39

güneşin ailesinin ölümüyle demirin alakası nedir? ve gazete haberinde ne olmuş? kitabı okumadım söyler misiniz
evet yoruma katılıyorum hangi okulda elin de sigarayla dolaşılır ki orası çok saçama n*

21-02-2017 23:15

ya kitap çok güzel ya ben kitaba bayıldım ya ama keşke arda ölmeseydi ya en çok ağladığım yer ardanın öldüğü yer valla ama sonunda demir ve güneş mutlu oluyor ya çok mutlu oldum 3 . kitabını dört gözle bekliyorum :-) :-) :-) :-)

02-03-2017 00:38

kitap muhteşem olağan üstü bayıldım

02-03-2017 00:55

yaa kıtap muhtesem ötesi.. bayıldımm. herkese tavsıye ederım!! ♥♥

29-04-2017 19:49

bende kitabi çok beğendim

05-05-2017 10:11

bu kitap gençlerin ahlakını ifsad eder, okumayın arkadaşlar.. bence bu kitap, okuyucuları için zehirli bir bal hükmünde...

15-06-2017 07:22

harika bir kitap 2 kez okudum çok beğendim

04-11-2017 14:59

harika bayildimm
ben kitabi aldim okudum spain seller yok olumsuz etkilemiyoo okuyunnnnnnnnm❤

20-02-2018 17:42

bence cok sürükleyici

13-03-2018 08:19

acayip iyi bence sadece biraz daha güneş ve demire yoğunlaşılabilirdi onların aşkları daha da göz önünde olmalıydı ama ben yinede çok beğendim

13-03-2018 21:12

ben kitabi yarin aliyorum arkadaslar ve herkesin almasinida öneriyorum

15-03-2018 21:03

karanlık lise 1 çok güzel bir kitaptı ikinciyi sipariş ettim onu da okuyacağım

26-01-2020 19:11

karakterler çok zayıf özellikle demir karakteri bu kadar basit kitap yazılmasını anlamıyorum biraz editör desteği alın ucuza kaçmayın kitap yazmak bu kadar ucuz olmamalı

29-05-2022 20:48

demir ve güneş karakterlerinin özellikleri lazım

13-03-2023 12:31

Karanlık Lise 2 Karanlık Lise Karanlık Lise 2 Karanlık Lise 2 en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Madalyonun İçi Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Kitaplardan Korkan Çocuk Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Yabancı Romanlar Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Komik Kitaplar Yerli Romanlar Macera Kitapları Polisiye Kitaplar Tarihi Kitaplar Gizem Kitapları Korku Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Fantastik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Tiyatro & Oyun Kitapları Felsefe Kitapları Şiir Kitapları Gerilim Kitapları Politik Kitaplar Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Biyografi Kitapları Deneme Kitapları