İlahi Komedya

İlahi Komedya
Kitabın Yazarı:Dante Kitap Türü:Şiir Yayınevi:Oda Yayınları Yayınlandığı Yıl:1310 Sayfa Sayısı:382 ISBN:9789753852838 Kitap Puanı:6.7 / 10 | Yorum: 15

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:19,50 TL D&R:23,40 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

İlahi Komedya - Dante

Kitap Türü:Şiir Orjinal Adı:La Divina CommediaÇeviren:Seyhan Satar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

İlahi Komedya Özet

Dante İlahi Komedya adlı eserinde cehennem, araf ve cennet yolculuğunu okuyucuyla paylaşıyor. Cehennem’de günahlar ve azaplarla başlayan bu yolculuk okuyucunun Cennet’te arınmasıyla son buluyor.

İlahi Komedya Hıristiyanlık etkisinde olmadığını söylemek pek mümkün değil.(Hz.Muhammed’in Cehennem’de yer alması veya Cennette ki İsa ve Meryem diyalogları örnek gösterilebilir.) Kitabı hazırlayan editör kısmen katılmasa da kitabın pek çok noktasında okurken karşılaşıyoruz. Din dışında felsefe, astronomi, coğrafya, siyaset, tarih gibi çok yönlü olduğu noktası da bir gerçek. Bu bilimlerin dışında geometriden de başlı başına faydalandığını söyleyebiliriz. Dante’nin kitabı yazarken ki kültürü ve dönemiyle, geçmişiyle hesaplaşmaları Cehennem ve Cennet’in vicdanının bir tür öteki dünyasını oluşturuyor.

Deneyimleri, dinsel görüşü ve pek çok yaşantısı da Cehennem, Araf ve Cennet’i oluşturmadaki büyük bir ölçüt olarak karşılaşıyoruz. Kitabın pek çok yerinde Dante’nin bu çarpıcı birikimi okuyucuyu yoracak derecede etkiliyor. Efsanelerden de kitapta bolca yer verilmiş. Üç kitapta koşuklar halinde yazılmış.

Kitabın önemli gördüğüm yerleri yaklaşık her sayfanın yarısını oluşturuyor. Döneminin çağlar ötesinden açmış bu kitabı fikir sahibi olmanız için üç bölümden birer koşukla paylaşmanın faydalı olacağını düşünmekteyim.

Cehennem 28. Koşuk okumayı düşünenlerinde merak ettiğini düşünüyorum. Hz. Muhammed’in Cehennem tasviri ve editörün bunu nasıl yorumladığını tarafsız paylaşıyorum.

‘’Muhammed, yürümek için ayağını kaldırdıktan sonra, bana bu sözleri söyledi sonra, ilerlemek için adımını attı. Boğazı delinmiş ve burnu kaşlarına kadar kesilmiş…’’(Yönlendirmemek adına devamını eklemedim.)(Sy.105)

Editör bir dipnotla Dante’nin tutucu bir dindar olduğu kabul etse de döneminin din anlayışla hareket ettiğini belirtme hassasiyeti hissetmiş. Kitabın editörüne göre Dante’nin görüşlerinin nedeni Hz. Muhammed hakkında döneminde ki asılsız iddialar olarak belirtiliyor. Bu iddialardan bir tanesi Hz. Muhammed’in kardinallik makamında olduğu ve papalığın kendisini söz verildikten sonra verilmemesine kızarak kendisine bir din kurduğudur.

Araf 21. Koşuk mitolojik ögeler içeren bir bölümü paylaşacağım.

‘’Delos, Laton orada yuva yapıp da göğün iki gözünü yavrulayıncaya kadar böylesine kuvvetle titrememiştir.’’(Sy.209)

Mitolojik bir ada olan Delos adası Appolon ile Diana’nın da doğum yeridir. Göğün iki gözü tabiri de editörün dipnotuyla Güneş ve Ay olduğu tahmin edilmektedir.

Cennet 8. Koşuk astronomi kavramlarını güzel bir deyişle tarihi bir gönderme yaparak kullandığı bölüm.

‘’…Qicirinus öyle sefil bir babadan dünyaya gelmiştir ki, onu Mars’tan geldi sanmışlardır.’’

Editör dipnotuna göre böyle birinin bu sefillikten gelmesine kimse anlam verememiştir. Onun uzaylıların getirdiğine inanmışlardır. Mars sözcüğünü ve tarihi bilgilerini bir cümleye sığdırması beni etkilediğini söyleyebilirim.

Cennet bölümü nerdeyse yarısı İsa, üçleme(Baba, oğul, kutsal ruh) ve Meryem olarak yer alıyor. Dante’nin insanın kusurlarından arınarak temizlenmesi de okurun hiç beklemediği bir noktada karşılaşılıyor. Bu kitaba Dante’nin birikimi ve düşünce deryasının tümü diyebiliriz. Buradan da kolay bir kitap olmadığını anlamışsınızdır. Bunun için kitabında karşılaştığımız siyasi olaylarını ve papalık olaylarını araştırmanız cehennemi anlamakta okumadan önce faydanıza olabilir. Felsefi tanımlar ve Dante’nin kullandığı benzersiz dil üsluplarını anlamak için dikkatle okumanız gerekiyor. Ağır olduğunu düşündüğüm bu eserin birkaç kez ve farklı çevirmenler tarafından da okumanız faydanıza olabilir. Dante’nin bu ağır birikimi karşısında küçülüp kendinizin bilgisini küçümsememek elinizde olmadan yaptığınız bir şey. Hayatınızda kaç kez bu kitabı okuma şansınız olur bilemiyorum. Ama Dante’nin dizelerini anlamayan pek çok insan Dante’nin Cehennem, Araf ve Cennet’inde yerini almış. Dilerim ki kendi ölümünüzden önceki dünyanızı tatmadan Dante’nin bu keyifli yolculuğunu tadarsınız. Belki de Dante’nin korkuları veya arınmış hali sizinkiyle çoktan kesişmiş olabilir.

Yazan: Şeyhzade Bilgin

İlahi Komedya Yorumları

kusursuz bir eser dan brown bundan esinlenerek kitap yazdı mutlaka okunmalı

07-03-2016 01:58

dan brownun cehennem romanından sonra okumuştum anlaşılması zor bir kitap

09-03-2016 13:05

okudum hiç birşey anlamadım dili çok ağır ben de buradaki kitap özetini okudum anlar gibi oldum ama bir daha okumam lazım sanırım

20-03-2016 00:14

dan brown bize danteyi anımsattı ve bu sayfadayız...

15-10-2016 16:29

hiç bişey anlamıyorum ben

01-11-2016 02:24

okudum da doğru düzgün bir şey anlamadım hele cennetten hiçbir şey anlamadım...

11-11-2016 10:21

batililar kafalarindan gecen herseyi, duzenli duzensiz yaziyorlar o corbaya da saheser diyorlar. yine de zamaninin ve mekanin okumus insan dusunce yapisini, dil kullanimlarini anlatmasi bakimindan okunmasi gereken bir eser oldugunu dusunuyorum.

24-12-2016 00:02

bu kitabi iyi anlamak için bati kültürünü ve roma tarihini iy bilmek gerekiyor.

08-02-2017 01:10

hiç beğenmedim doğrulardan uzak peygamberimizi karalayıcı dinimizi uydurma gösterilmiş sapkınlık ötesi bir karalama okadar.

20-02-2017 09:05

okunması zor diyen arkadaşlar ; bilgi birikiminiz olmazsa böyle olur. bu kitabı okumak için önce batı edebiyatını bileceksiniz , o dönemin özelliklerinden tutun, yazarın hayatına kadar. böyle eserleri akıcı bir şekilde anlamayı bekleyemezsiniz. ilyada ve odesa da böyledir. dilleri ağırdır. her satırda bir anlam vardır, sembolizm çok vardır. sayılar çok önemlidir. mesela yazar 7 kullanmıştır. neden 7 diye sorgulaman lazım. 7 büyük günahtan mı geliyor yoksa tanrı ile dünyanın bütünlüğümü vs. buna ek olarak okuyacaksanız roma kültürünü, yunan kültürünü ve tanrılarını araştırmanızı ve incili okumanızı tavsiye ederim. dini, etnik ve değerlerinizden arınıp sorgulayarak okumaya başladığınızda çok zevk alacağınız bir kitap...

29-04-2017 10:27

çok saçma bir kitap gereksiz uzun bana sadece kitabın ana fikri gerekli onu verin gideyim

07-11-2018 19:38

okunması zor bir kitap diye başlayan yorumu yapan arkadaş çok iyi özetlemiş her şeyi

08-11-2018 01:40

zor bir kitap bazı yerleri anlamakta çok zorlandım tekrar tekrar okuduğum yerler oldu daha da sadeleştirilmiş hali olursa ço kgüzel olur

19-02-2019 00:34

ilahi komedya konusu itibari ile dantenin okunması gereken kitaplarından bir tanesi harika bir eserdir dine olan bakışınızı değiştirir cehennemi mükemmel bir şekilde ele almıştır mutlaka okuyun tavsiye ederim

10-10-2019 14:57

ilahi komedya dantenin kusursuz eseri şiir ile kurgunun mükemmel bir sentezi mutlaka okunması gereken bir kitap

21-01-2020 22:40

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Çocuk Kitapları Macera Kitapları Polisiye Kitaplar Tarihi Kitaplar Psikoloji Kitapları Korku Kitapları Gizem Kitapları Fantastik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Komik Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Günlük Anı Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Biyografi Kitapları Şiir Kitapları Gerilim Kitapları Deneme Kitapları Politik Kitaplar Beslenme Diyet Kitapları