Dante

Dante Kimdir

Dante Alighieri, ‘’Dante’’ olarak bilinmektedir. Tıp, geometri, edebiyat, mitoloji, felsefe, siyaset ve din konularında derin bilgiye sahip olduğu düşünülen Dante; bütün bilimlerin atası Felsefe’nin en iyi öğrencilerinden bir tanesidir. İlahi Komedya adlı eseriyle pek çok toplumu etkileyen Dante, İtalyan edebiyatının atalarının mirasının bilinen en büyük temsilcisidir. İtalya Krallığının başkentliği olma onurunu kazanmış Floransa şehrinde 1265 yılında doğmuştur.

Floransa’da Dante’nin evi olarak bir müze bulunmaktadır. Ziyaretçilerini Dante büstüyle karşılayan müze ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır. Floransa’da 1200’lü yıllarda kullanılan madeni paralar ve eserlerle Dante’nin çeşitli eşyaları bulunmaktadır. Dante’nin katıldığı bir savaşın metal tanıkları da aynı müzede yer almaktadır.

Dante, Dan Brown’un Cehennem filmiyle genç nesillerin giderek ilgilendiği bir yazar ve tarihi kişilik haline dönüşmüştür. Edebi kimliğindeki derinlik ve eserlerindeki yoğun teknik bilgi onu ve sanatını kutsallaştırmış ve yücelmiştir. Pek çok ülkeyi eserleriyle etkileyen Dante Euro’nun da yüzü olmuştur.

‘’İlahi Komedya’’ Dante’nin en ünlü eseridir. Döneminin siyasi ve toplum olaylarını yansıttığı eserinde, siyasi parti liderlerini ve din adamlarını neden cezalandırdığını anlatarak Cehennem’in de yargılamıştır. İlahi Komedya döneminin bütün yargı ve duyumlarını taşır. Hristiyanlığın etkisi ve papalık olayları arasındaki pek çok olay kitapta yer bulmuştur.

Floransa’da başarısız siyasi hamleleri nedeniyle kendisini göçebe bir hayatın içerisinde bulmuştur. Ölümü de bilinmezlikler içerisinde gerçekleşmiştir. 1321 yılında Revenna kentinde ölmüştür. Düşünceleri Rönesans’ın yapı taşları oluşturmuş ve küçük bir kartopu iken bağnazlık ve çivisi çıkmış siyasetin üzerine bir çığ gibi çökmüştür.

Dante şüphesiz ki dönemini en iyi yansıtan, derin bilgi birikimi olan, kendinden sonra ki pek çok ismi etkilemiş bir isimdir. Şiirleri, Eklogaları ve Monarşi yazdığı diğer eserlerinden bazılarıdır.

Dante Kitapları: Halk dilinde Belagat, Monarşi, Mektuplar, Eklogalar, Su ve Toprak Sorunu, Yeni Hayat, Rime, Şölen, Çiçek, İlahi Komedya, Cehennem, Araf, Cennet

Yazarı Takip Et

yeni kitabı çıktığında bilgilendir:
Üye Girişi Üye Ol

Yorum YazDante Kitapları

İlahi Komedya

İlahi Komedya

Dante İlahi Komedya adlı eserinde cehennem, araf ve cennet yolculuğunu okuyucuyla paylaşıyor.

Puan: 6 | Oy: 445 | Yorum: 10

Dante ile ilgili yorumlar

Dante Yorum filmi izledikten sonra merak sardım güzel eserleri var

27-01-2017 18:56 !!

Dante Yorum mükemmel eserleri var tavsiye ederim

23-02-2017 19:06 !!

Yorum Yazreklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.