Heidi

Heidi
Kitabın Yazarı:Johanna Spyri Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Mavi Çatı Yayınları Yayınlandığı Yıl:1880 Sayfa Sayısı:120 ISBN:9786059133555 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 10

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Heidi - Johanna Spyri

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Heidi Özet

Heidi kitabında annesi tarafından teyzesine bırakılan küçük kızın hikayesi anlatılıyor.

Heidi teyzesi ile küçük Mainfeld kasabasında ilerlerken yanlarına bir kadın gelir. Nereye gittiklerini sorar. Dete ona, kızı büyük babasının yanına götürdüğünü çünkü çok güzel bir iş aldığını söyler. Artık birazda onun bakması gerektiğini düşünmektedir. Fakat yaşlı adam Alpler'in eteğinde bir dağ evinde yaşayan, kimseyle konuşmayan huysuz bir adamdır. Köy de herkes ondan korkmaktadır. Yaşlı adam, Dete'nin akrabasıdır. Ona amca demektedir. Bir gün kardeşi onun oğlu ile evlenir. Heidi doğduktan sonra oğlu Tobias, bir evin yapımında hayatını kaydeder. Kardeşi Adelheid'de bu acıya daha fazla dayanamayarak hayatını kaybeder. Oğlunu kaybedince yaşlı adam, iyice içine kapanarak alpler'de yaşamaya başlar.

Yaşlı adamın evi tüm rüzgarlara açık olmasına rağmen; güneşte parıl parıl parlamaktadır. Dete, kızı amcaya vererek oradan ayrılır. Dete gidince Heidi etrafına bakar. Sonra da evin içerisini görmek istediğini söyler. Eve girince nerede uyuyacağını sorar. Büyük babası da istediği yerde uyuyabileceğini söyler. Heidi hemen merdiven ile yukarı çıkar. Taze hoş kokulu samanlarla dolu olan samanlığa bakar. Orada uyumak istediğini söyler. Büyük babasından çarşaf ister. Amca onun kafasının çalıştığını anlar. Çok güzel bir yatak yapar kendine. Büyük babası ona yemek hazırlar. Sütü çok sevmiştir. Sonra büyük babası, ona masada oturabilmesi için bir tabure yapar. Büyük babası evi onarırken Heidi'de tüm gün onu takip eder. Burada olmaktan çok mutludur. Akşam da sütünü ve ekmeğini yedikten sonra yatmaya gider. Yatağında bir soylu kadar rahat uyur. Yaşlı adam korkar diye bakmaya gittiğinde, onun gülümseyerek mışıl mışıl uyuduğunu görerek rahatlar.

Ertesi sabah Peter bir sürüyle yaşlı adamın keçilerini beklemektedir. Peter köyün çobanıdır. Tüm hayvanları toplayarak onları otlatmaya götürür. Büyük baba Heidi'ye onunla gitmek isteyip istemediğini sorar. Heidi çok sevinerek gitmek istediğini söyler. Amca, Peter'a Heidi'ye dikkat etmesini ve akşama kadar yemeğini yediğinden emin olmasını ister. Neşe ile Heidi ve Peter dağı tırmanmaya başlar. Gördüğü çiçeklerden toplaya toplaya yoluna devam eder. Gidecekleri noktaya varınca çimlere uzanırlar. Daha sonra yemeklerini yerken Heidi yiyemediği yiyeceklerini Peter'a verir. Çocuk çok şaşırır. Çünkü o kendi yemeğini asla paylaşmaz. Heidi onun önüne bırakınca ciddi olduğunu anlar. Eve döndüklerinde yaşadıklarını neşeyle büyük babasına anlatır. Artık günleri bu şekilde geçmektedir. Gündüzleri Peter ile çayıra gider. Burada daha sağlıklı, güçlü olmuş; her geçen gün teni de yanmaktadır. Rüzgar olduğu günler Heidi evde kalır; bu durumdan Peter mutsuz olur. Fakat heidi evde kaldığı günler dedesini izlemekten de keyif almaktadır. Sonra günler iyice soğur. Kar yağmaya başlar. Peter bile gelemez. Kar nihayet durunca büyük baba küreği ile karları temizler. Peter o gün akşam gelir. Heidi onun okula gittiğini öğrenince bir sürü sorular sorar. Bu durum yaşlı adamı çok mutlu eder. Sonra yemek hazırlar ve birlikte yerler. Peter büyük annesinin Heidi'yi görmeyi çok istediğini söyleyerek gider. Dört gün sonra amca, onu büyük annenin evine götürür. Büyük anne geldiğini görünce ona sorular sorar. Çünkü büyük anne göremediği için bu şekilde anlamaktadır. Amcayla mutlu olduğundan emin olmak istemektedir. Peter'in annesi Brigida ve büyük anne ile akşama kadar oturur. Evin kepenginin gevşediğini fark eder. Büyük babasının tamir edebileceğini söyleyerek akşam oradan ayrılır. Heidi tatlılığı ile huysuz amcayı bile ikna ederek; ertesi gün çivi ile büyük anneye giderler. Heidi gidince kadın çok mutlu olmaktadır. Gittiğinde ise geleceği günü bekler. Amca bütün gevşemiş yerleri tamir etmeye başlar. Büyük anne ev yıkılacak diye korkar.

Heidi ona büyük babasının tamir ettiğini söyler. Yaşlı kadın çok mutlu olur. Kış böylece geçer. Heidi her gittiğinde kadın mutlulukla dolar. Neredeyse iki kış geçtiğinde Dete tekrar gelir ve Heidi için bir yer bulduğunu, küçük bir kızın yanında arkadaş olacağını ve iyi bakılacağını söyler. Yaşlı adam sinirle götürmesini ve bir daha getirmemesini ister. Aynı onun gibi tüylü şapkalar takan, kötü biri olursa görmek istemediğini söyler. Frankfurt'ta güzel bir eve gelirler. Orada Clara adında hasta bir çocuk yaşamaktadır. Ona arkadaş olması gerekmedir. Clara ve Heidi kısa zamanda çok iyi arkadaş olurlar. Okuma bilmemesi zamanla sorun olur. Sadece bu değil, geldiğinden beri yaptıkları Bayan Rottenmeier'i çileden çıkarır. Fakat Clara Heidi'yi çok sevmektedir. Sanki eve neşe getirmiştir. Bir gün Bayan Rottenmeier, onun dolabında ekmek ve eski bir şapka sakladığını görür. Ekmekleri büyük annesi için saklamaktadır. Çöpe atıldığı için çok üzülür. Ağlamaya başlar. Clara ise giderken ona bir sürü ekmek vereceğini söyler. Sebastian ise ona işaretler yapar. Odasına çıktığında şapkasını görünce anlar ve çok mutlu olur.

Birkaç gün sonra evin efendisi Bay Sesemann döner. Heidiyi çok sevse de hakkında bir sürü şey duyar. Clara ile konuşmaya gidince Heidi'den su ister. Taze su istediği için çeşmeye kadar gider. Orada Bay Sesemann'ın arkadaşı ile karşılaşır. Bay Sesemann çok şaşırır. Bay Sesemann işi yüzünden Paris'e geri döner. Fakat annesi gelir. Annesi de Heidi'yi çok sevmiştir. Nine geldiğinde çocuğun ne yaptığını sorar. Hiçbir şey yapmadığını duyunca yanına getirilmesini ister. Neden okuyamadığını sorduğunda; öğrenemeyeceğini Peter'den bildiğini söyler. Nine ona öğrenebileceğini, isteyerek denemesini söyler. En kısa zamanda da okumayı öğrenir. Heidi'nin derdi olduğunu fark edince, ne olduğunu sorar ama minnet duygusundan anlatmak istemez. Nine de Tanrı'ya anlatmasını söyler ve Heidi'ye bir kitap hediye eder.

Bayan Rootenmeier evin içinde hayalet olduğunu düşünmeye başlar. Evde garip şeyler olmaktadır. Her sabah kapıyı açık bulurlar. Başta hırsız sansalar da evde bir şey eksik değildir. Sebastian ve John nöbet tutar ve beyaz bir şey görünce hayalet sanırlar. Sonunda Bay Sesemann çağırılır. Doktor arkadaşını çağırarak gece nöbete kalırlar. Doktor Classen gelince gece beklemeye başlarlar. Saat bir olunca Heidi gelir. Heidi'ye ne olduğunu sorunca korkar ve bilmediğini söyler. Doktor, onu hemen odasına götürür. Doktor, ona nereye gitmek istediğini sorar. Oda rüyasında gittiğini söyler. Rüyasında büyük babasının yanında olduğunu görmektedir. Doktor, onun hemen dönmesi gerektiğini anlatır. Bay Sesemann hemen hazırlıklara başlar. Clara çok şaşırır ve engellemeye çalışır ama babası onu da bir gün götüreceğinin sözünü verir. Clara onun için bir bavul hazırlar. Güzel kıyafetler olsa da, onu en çok büyük anne için ekmekler mutlu eder. Heidi köye dönünce ilk büyük anneye uğrar. Ona ekmekleri verir. Büyük anne ve Brigida çok mutlu olur. Büyük babası neden geldiğini sorar. Heidi'de ona durumun anlatan mektubu verir. Orada mutlu olmadığı için döndüğünü söyler. Yatağının gittiğine üzülen Heidi'yi büyük babası sakinleştirir. Yatağı geri gelecektir. O gece aylardır uyumadığı kadar huzurla uyur. Büyük babasına Tanrı ile ilgili bir hikaye okur. Yaşlı adam da yaptığı günahtan çok pişman olur. Ertesi gün Heidi'yi alarak kiliseye gider. Artık kışları köyde yaşayacağını söyler. Dönüşte ise büyük annenin evine uğrarlar. Herkes amcayı büyük bir istekle arasına alır. Doktor karısını ve kızını kaybedince daha da çok mutsuz olur. Clara ise hastalığından dolayı Heidi'nin yanına gidemeyecektir. Bu yüzden doktor Heidi'ye götürülecekleri götürmek ister. Doktor orada Alp eteklerinde bahçede ekmek, peynir ve et yerken Clara'nın da buraya gelmesi gerektiğini fark eder.

Köye tekrar kış geldiğinde büyük anneyi çok zor görür. Çok üşümektedir. Clara'dan yorgan ve yastık isteyeceğini söyler. Bu kış Heidi, Peter'a sonunda okuma öğretir. Artık her günleri birlikte geçmektedir. Tekrar mayıs ayı geldiğinde Clara'dan haber gelir. Büyük anne ve Peter bu duruma çok üzülür. Büyük anne onu götüreceklerini düşünür; Peter ise onunla çayıra gelmeyeceğini. Clara geldiğinde burayı çok sever. Büyük babanın yanında kalmak ister. Ninenin izin vermesi ile bir ay boyunca orada kalacaktır. Heidi'nin yatağının yanına ona da bir yatak yapılır. Ertesi sabah büyük baba onlara süt getirir. Clara başta tereddüt eder ama büyük baba Schwanli'nin sütünün ona güç vereceğini söyler. O gün Peter'a keçinin istediği her yerde otlamasını istediğini söyler. Çünkü en güzel otları yemesi gerekir. Clara ise zamanla süt için sabırsızlanmaktadır. Oysa o sadece zorunda olduğu için yemek yemektedir. İki üç gün sonra ise nine onlara yatak gönderir. Clara ve Heidi'nin mutluluğu her geçen gün artar. Büyük baba yavaş yavaş clara'yı yürütmeye başlar. Sonra ki gün Clara'nın tekerlekli sandalyesi kapıda dururken, Peter onu yokuştan aşağı bırakır. Çünkü eğer tekerlekli sandalye olmazsa kızın evine döneceğini düşünür. Büyük baba, Clara'yı kucağında meraya götürür. Heidi, onun yukarıda çiçekli alanı görmesi ister. Peter'ı zor ikna ederek onu yavaş yavaş yürütürken; yere daha sert basmasını ister. Clara daha çok yürümeye başlar. Iki kız mutluluktan havalar uçar. Hemen nineyi çağırırlar. Nine geldiğinde Clara'yı tanıyamaz. Clara yanakları al al olmuş, kilo almış ve biraz da boyu uzamıştır. Nine, büyük babaya çok teşekkür eder. Bu onun sayesinde olmuştur. Hemen Bay Sesemann'a telgraf çekilir. Fakat o da zaten sürpriz yapmak için çoktan yola çıkmıştır. Bay Sesemann geldiğinde kızını görünce olduğu yerde kalır. Karısına çok benzemektedir. Babası Clara'nın gerçek olduğuna inanamaz ve onun bu haline çok mutlu olur. Peter da sonunda yaptığını itiraf ederek; rahatlar ve bir daha böyle bir şey yapmaz. Bay Sesemann, büyük babadan bir şey istemesini ister. Büyük baba ise ona bir şey olursa Heidi'ye bakmalarını istemektedir sadece. Clara evine döner. Fakat yatağı büyük anneye getirilir. Heidi'nin söz verdiği gibi. Daha sonra doktor köye taşınır. O eski evi alarak yeniletir. Heidi ve büyük babası ile yaşamaya başlar. Büyük babası ve doktor çok iyi dost olur.

Heidi kitabı bana çocukluğumu hatırlattı. Çizgi film olarak izlediğim Heidi'yi kitap olarak okumak çok güzeldi. Keşke daha önce okusaydım. Çok güzel öğütler ve dersler veren bu kitabın okunmasını tavsiye ediyorum.

Heidi Soruları ve Cevapları

Heidi kimin eseri?

Johanna Spyri

Heidi türü nedir?

Çocuk Kitapları

Heidi kaç sayfa?

120

Heidi Yorumları

bunun kitap olduğunu bilmiyordum çocukken çok izlerdik en sevdiğim çizgi filmdi

01-11-2018 19:02

çocukluğumun kahramanı ne çok izlerdik

18-11-2018 07:20

her şey heidi'nin, teyzesi tarafından büyükbabasına bırakılmasıyla başlar. herkes bu durumun küçük kız için çok kötü olduğunu düşünür. ama büyükbabası heidi'ye çok iyi bakar. teyzesi bir süre sonra heidi'yi büyükbabasından ayırır. büyükbabasından ve yaşadığı yerden ayrı kalmak heidi'yi hasta eder. bu durum anlaşılınca hemen büyükbabasının yanına gönderilir. kitap kimi zaman sevindirici kimi zamansa üzücü olaylar içermektedir. özellikle sonlara doğru tanrı ile ilgili kısımlar geçmektedir. bu kısımlar farklı dinlere mensup kişiler için doğrular ve yanlışlar içerdiğinden çocuklara okutulmadan önce ebeveynler tarafından incelenmelidir.

okursayazar • 06-01-2019 11:25

heidi kitabının özeti için teşekkür ederim çocuk kitaplarının özetini bir tek siz yazıyorsun güzel bir iş yapıyorsunuz lütfen devam edin

02-02-2020 19:54

harika çok işime yaradı

04-03-2021 13:51

heidi kitabının sonunda ne oluyor

04-05-2022 17:52

heidi hikayesinin özeti de kopyalanmaz artık hadi okumadınız izlemedinizde mi hayret yani

06-11-2022 21:50

bu kitap 100 temel eserden biri mi

29-03-2023 23:22

çok şaşırdım bildiğimiz çizgi film bu kitaptan mı yapıldı

01-09-2023 21:08

küçükken hep çizgi filmini izlerdim şimdi öğretmen kitabın özetini istedi çok şaşırdım merakla okuyacağım

25-02-2024 20:37