Hayal Sözleşmesi

Hayal Sözleşmesi
Kitabın Yazarı:Dilek Yardımcı Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Tudem Kültür Yayınlandığı Yıl:2017 Sayfa Sayısı:216 ISBN:9786059493710 Kitap Puanı:7.9 / 10 | Yorum: 9

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:118,20 TL BKM:126,75 TL Babil:133,51 TL D&R:135,20 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Hayal Sözleşmesi - Dilek Yardımcı

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Hayal Sözleşmesi Özet

Hayal Sözleşmesi kitabında, bir grup çocuğun bir amaç uğrunda üstün çaba sarf etmeleri ön planda oluyor. Bu çabalar arasında ödün vermeler ve saçma davranışlar da ortaya çıkıyor. Ortak amaçları, çocukların birlik olmalarını sağlarken birbirlerini tanımalarını da sağlıyor. Sırlar ortaya çıktıkça çocuklar birbirlerinin hiç bilmedikleri yönlerini öğreniyorlar. Böylece samimiyetleri artıyor, yeni dostluklar kuruyorlar.

Kitapta hemen hemen her karakterde çocuk bulunuyor: Çok çalışkan, çok tembel, orta seviyede, sabırsız, obur, çekingen, lider ruhlu, dominant, şımarık, bencil,… Kimi özellikler sadece bazı çocuklarda göze çarparken kimi özellikler birkaç çocukta birden bulunuyor. Bazı çocuklar ise birkaç özellikle öne çıkıyorlar. Ayrıca çok yoğun olmamakla birlikte farklı karakterlerde öğretmenler de kitapta yer alıyor. Bu öğretmenler genel olarak, kitap boyunca ortaya çıkan sorunlarda ve bu sorunların çözümlerinde rol alıyorlar.

Hayal Sözleşmesi, Ege’nin arkadaşları ve öğretmeniyle on yıl aradan sonra buluşmak için İstanbul’a yaptığı yolculukla başlıyor. Bu yolculuk sırasında Ege, sekizinci sınıftayken sınıf öğretmenleri sayesinde yaşadıkları “Hayal Sözleşmesi” ile ilgili anılarını anlatıyor. Tüm bu anılar bittikten sonra Ege, İstanbul’a ulaşıyor. Arkadaşları ve öğretmeniyle buluşuyor. Herkesin söz alıp konuşacağı buluşmada ilk konuşmayı Ege yapıyor. Bu konuşmanın sonunda ise kitap, okuru merakta bırakacak şekilde sona eriyor.

8-A sınıfının öğretmeni olan Eda Hanım bir gün öğrencilerine yakın ve uzak gelecek için hayallerini yazdırıyor. Ve hayallerini yazdıkları kağıtları tek tek zarfa koyduruyor. Herkes hayallerini iki defa yazıyor ve iki ayrı zarfa koyuyor. Bu zarflarından birini öğretmene veriyor, birini de kendisi saklıyor. Eda Hanım, öğrencilerine bu zarfları on yıl saklayacağını ve bu on yılın sonunda yeniden buluşacaklarını söylüyor. Çocuklar bu plan için çok heyecanlanıyorlar. Bengisu da bu heyecana heyecan katacak bir fikir ortaya atıyor. Böylece tüm sınıf, içlerinden beş kişi seçip o kişilerin yakın gelecekle ilgili birer hayalini gerçekleştirmeye karar veriyorlar. Hayalleri gerçekleştirilecek kişileri kura ile seçiyorlar. Kurada çıkan isimler Özlem, Feyyaz, İlker, Mehmetcan ve Ezgi oluyor.

İlk olarak Özlem’in hayalini okuyorlar. Özlem’in hayali herkesi epey uğraştırıyor. Kısa vadede elde ettikleri sonuç ise hepsi için hayal kırıklığı oluyor. Ama aradan epey zaman geçince işler değişiyor.

Özlem’den sonra ise Feyyaz’ın hayalini okuyorlar. Feyyaz’ın hayali de sınıf arkadaşlarıyla Beşiktaş maçına gitmek oluyor. Bu hayali gerçekleştirebilmek için öncelikle nasıl para bulabileceklerini düşünüyorlar. Daha sonra ise Ege’nin fikriyle hem formaları hem de maç biletlerini hiç para harcamadan elde etmeyi başarıyorlar. Maç günü, erkenden buluşup piknik yapıyorlar. Uzun süre beraber vakit geçirdikten sonra stada gidiyorlar. Maç sırasında bazı tehlikeler yaşasalar da maçı kazasız belasız atlatıyorlar. Ama dönüş yolunda kötü bir olay oluyor.

Feyyaz’dan sonra İlker’in hayali ortaya çıkıyor. Sınıfın tembeli olan İlker annesini mutlu etmek için karnesiyle birlikte teşekkür belgesi almak istiyor. Böylece her dersi bir arkadaşı üstleniyor ve İlker’i o derse çalıştırıyor. İlker de arkadaşlarının emeklerini boşa çıkarmayıp onlardan daha fazla çabalıyor. Böylece İlker’in hayalini gerçekleştiriyorlar. Ama bu süreçte akıllarına gelmeyen bir sorun da ortaya çıkıyor. Neyse ki bu sorunu kısa sürede aşıyorlar.

İlker’in mektubunu Mehmetcan’ınki izliyor. Mehmetcan derste de söylediği gibi pahalı bir markanın telefon ve tabletini istiyor. Arkadaşları bu isteği aşırı bulsalar da bunun için de çabalamak zorunda kalıyorlar. Böylece öğretmenlerinin desteği ve el birliğiyle çeşitli yöntemler kullanarak parayı denkleştiriyorlar. Ama para denkleşince Mehmetcan bu hayalinden vazgeçip paranın daha güzel bir şekilde değerlendirilmesini sağlıyor. Mehmetcan’ın değişen kararı herkesi çok mutlu edip duygulandırıyor.

Mehmetcan’dan sonra ise Ezgi’nin hayalini öğreniyorlar. Ezgi de popüler bir ünlüyle tanışmak hatta o ünlünün evini görmeyi hayal ediyor. Ama daha sonra hayalini değiştirip ünlünün okulda konser vermesini istiyor. Bu hayali gerçekleştirebilmek için de epey çaba harcıyorlar. Bir süre sonra da çabalarının boşa gittiğini düşünüp üzülerek vazgeçiyorlar. Ama bu vazgeçişin ardından büyük bir sürpriz gerçekleşiyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Hayal Sözleşmesi Soruları ve Cevapları

Hayal Sözleşmesi kimin eseri?

Dilek Yardımcı

Hayal Sözleşmesi türü nedir?

Çocuk Kitapları

Hayal Sözleşmesi kaç sayfa?

216

Hayal Sözleşmesi Yorumları

geçen sene okumuştum fena kitap değil ama tavsiye edilecek nitelikte de değil

23-12-2019 23:14

kitabın karakterleri çok hoşuma gitti çocuk kitabı gibi ama yetişkinlere de hitap ediyor bence

10-01-2020 23:19

bence kitap cok guzel 2.sinide yani hayallerin otesindeyi de okudum tavsiye ederım eglenceli :d

18-06-2020 19:06

gerek kurgusu, gerek karakterlerin öğrencilerle özdeşleşebilecek türden canlı ve gerçekçi olması kitabın konusuyla okuyucuyu alıp ikinci kitabın sonuna kadar sürüklüyor.yazar dilek yardımcı'ya böylesine başarılı ve çok okunan bir kitaba emeklerinden dolayı çok teşekkür ederiz.

17-04-2022 16:57

önceden çıkmış sınav soruları lazım paylaşacak birileri yok mu

17-08-2022 19:09

hayal sözleşmesi 3 ne zaman çıkacak

04-11-2022 20:52

hayallerin ötesinde kitabı nerde

07-01-2023 21:48

biz de sınav olduk zordu bence kitabı okuyun

27-06-2023 21:02

güzel bir kitaptı tavsiye ederim

02-01-2024 20:24