Gerçek Hesap Bu

Gerçek Hesap Bu
Kitabın Yazarı:Nejat İşler Kitap Türü:Günlük / Anı Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:2016 (24-05-2016) Sayfa Sayısı:184 ISBN:9789750731938 Kitap Puanı:6.9 / 10 | Yorum: 14

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:120,35 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Gerçek Hesap Bu - Nejat İşler

Kitap Türü:Günlük / Anı

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Gerçek Hesap Bu Özet

Hayatın acayip şeylere gebe olduğunu yakından deneyimlemiş, hayatının asi çocuğu Nejat İşler’ le bir yolculuk için ‘’Söze gerek var mı?’’ demiş ve başlamış anlatmaya.

Bir futbol sevdalısı olan oyuncu, ilk kitabının telifini şu anda başkanlığını da yaptığı Gümüşlükspor Kulübü’ne gidecek şekilde kabul etmiş. Dilden dile dolaşan onlarca aforizmalarının ve dergilere yazdıklarının sonucunda aldığı kitap teklifini de böylece kabul etmiş ve Nejat İşler kimdir? Hayatına dair birçok anısını toparlayıp bu kitabı meydana getirmiştir.

İsminin hikâyesi ile başlar. Yıllardır Steve Jobs’la akrabalığı var mı gibi dalga bahislerinden, aslında Nejat değil Necat olarak kütüğe kayıtlı olduğundan, dedesi ve anne, babası ile bir harf yüzünden aradaki ortamı idare etme çabalarına değinir. Ve ‘’kimlikler üzerinden var edilmeye çalışılan her şey kısa ömürlü olmaya mahkûm. Bu genelleme de dahil, ‘’ der.

İstanbul Eyüp doğumlu olan oyuncu çocukluğunda, çok iyi bir dindar olan dedesi ile fazla vakit geçirir. Değindiği ise Ramazan’ da ki anılarıdır. Ramazan geldiğinde en çok sahur vaktini sevdiğini ve dedesinin manilerini de kaleme alarak anlatır.

Eğitim döneminde Anadolu Lisesi sınavlarında yeni açılan bir okulu hatta mahallede bu liseyi kazananın tek kişi olduğunu söyler. Bu yüzden kendi deyimiyle havası bin beş yüzdür. İşte o zaman semtten çıkar ve kendini İstanbul’un sihrine bırakır. Bilmediği birçok semtten yüzlerce insanla ilk defa karşılaşmanın şaşkınlığı ile başta bocalar ve ailesine o okuldan almaları için diretir. Lakin onu dinlemeyen aileye daha sonrası için teşekkür eder. Çünkü yerli yabancı öğretmenlerden çok şey öğrendiği gibi kozmopolit öğrenci grubundan da çok şey öğrenmeye başlar.

İlk aşkını anlatır. Kendine göre evrenin en güzel kızına aşık olmuştur. Tabi yemeden içmeden kesilir, kendini odalara kitler, sabahlara kadar uyumaz, kitap okur… Bu durumu fark eden ve artık bu haline dur, demek isteyen annesinin sıkıştırması üzerine açıklar. Beklediği tepkiyi göremez hatta annesi olmaz o iş’e getirir. Hayal kırıklığına uğrasa da genç aşık delikanlı elinde defteri ile şiirler yazmaya devam eder. Ve artık nihayetinde açılmaya karar verir. İşte belki de Nejat İşler için dönüm noktası orada olur. Deliler gibi aşık olduğu kız onu hem reddeder hem de terk eder.

‘’Reddedilen ya da terk edilen her bünye gibi ben de nefret ilacına sarıldım hızla. Yaşama devam etmek gerekti çünkü. Uzun bir süre suratına bakmadım, onun aşık olduğum özelliklerinin çoğu ile dalga geçtim, aşağıladım. Müziğin en sertine meylettim, edebiyatın maço figürlerini hatmettim. Kızgındım, hem de çok. Sadece ona değil her şeye, herkese… Artık kendi istediğim gibi bir erkek olacaktım; hatasıyla, sevabıyla…’’

Seksenli yıllarda 12 Eylül döneminin şiddetinin hüküm sürdüğü zamanlarda sendikacılık yapan babası ile ilgili anısını kötü bir senaryo ile anlatmış olsa da sonu kahkahalarla biten bir hikâyeye dönüştürür.

Çocukluk döneminde babasına yaptığı işlerde yardımcı olan oyuncunun aslında hayatının birçok döneminde birçok iş yaptığı ortaya çıkar. Geçici olarak esnaflık maceraları olur. Bir manav dükkânında iflas edene kadar babası ile birlikte tezgâhtarlık yapar.

Her ne kadar hayat onu Beşiktaşlı olması yönünde ilerletse de onun için gerçek şudur:

‘’Tek Sevgilim Fenerbahçe… Hayatımda en tartışılmaz şey Fenerbahçe…’’ Futbolla ilgilenenlere özellikle amatör futbol kulüplerinin maçlarını izlemelerini tavsiye eder ve kendisinin takımını için yaptıklarından bahseder.

Mezunlar gecesi faciasını ödemek için ilk Tezgâh’ı nı açar. İşte o dönem Doktor lakaplı biri girer hayatına. Müzikten çok iyi anladığı için; türkü, klasik, metal… o yüzden bu adı takarlar. İşte Nejat İşler’ in hayatının hem en maceralı hem en eğlenceli hem de belki hayatı yaşayarak deneyimlediği dönemlerin başı bu kişi ve birkaç isimle şekillenmeye başlar. Bu arada hala İstanbul ve Gümüşlükte tezgâhları vardır.

Uzun uzun tezgâh anılarına değindiği, askerlik döneminden bahsettiği, tatil maceraları, oyunculuğa nasıl adım attığı, neden Gümüşlük’e gittiği, sahne anıları kısacası Nejat İşler’in hayatından parçalarla buluşmak isteyenler için ‘’Gerçek Hesap Bu’’ kitabı.

Yazan: Pınar Çağlayan

Gerçek Hesap Bu Konusu

Son dönemlerde oyuncular arasında en fazla sevilen isimlerden bir tanesi olan Nejat İşler Gerçek Hesap bu kitabı ile yazarlığa da bir adım atıyor.

Nejat İşler’in edebiyat tutkusunu zaten onu tanıyanlar biliyor. Meslek kariyerine kitap satarak başlayan ve ünlü bir oyuncu olduğunda yaptığı ilk yatırımlardan bir tanesi kitap dükkanı açmak olan ünlü isim kitabı Gerçek Hesap Bu ile aslında bir anlamda hayranları ile sohbet ediyor.

Nejat İşler kitabında hayatından hikayeleri okurları ile paylaşıyor. Kitapta anılarını ve kendisi hakkında bilinmeyenleri bulmak mümkün. Bu yüzden Nejat İşler hayranları için Gerçek Hesap Bu tam bir bilgi kaynağı diyebiliriz.

Gerçek Hesap Bu Soruları ve Cevapları

Gerçek Hesap Bu kimin eseri?

Nejat İşler

Gerçek Hesap Bu türü nedir?

Günlük / Anı

Gerçek Hesap Bu kaç sayfa?

184

Gerçek Hesap Bu Yorumları

bayiliyorum cok guzel bir oyuncu nejat isler

17-06-2016 12:14

adam bile bile kendini bitiriyor kendisi ile bir derdi var kendisine işkence etmek hoşuna gidiyor sanırım o kadar çok sevdiği var sevdikleri için bile kendine dikkat etmiyor çok bencil birisi bu yüzden kendine hayrı olmayan birinin kitabını neden okuyayım ki?

18-06-2016 01:08

burda oyuculugunu veya kişiliğini tartışıyoruz laf kalabalığı yapmadan kitap hakkında bilgi.... okuyanlar fikir versin ki kitap hakkında bilgimiz olsun

Hasan Filiz • 25-07-2016 03:52

kitabın devamı gelecek herhalde yarım kalmış gibi ama çok güzeldi seni senin kaleminden öğrenmek yazın hayatında başarılar dilerim

09-08-2016 14:57

kitabin son konusu derin uykuyu okuduktan sonra ulan kitap yarimmi basilmis diye internette girip kitap hakkinda arastirma yaptim kitap sonu oylemi biter yahu :)) ama guzel olmus nejat abi cok degisk bi hayat hikayeleri var

11-08-2016 14:39

bu kısa özet bile çok ilgimi çekti ilk fırsatta alacağım.
kişiliği ve oyunculuğunu çok begeniyorum ama ben bir anne olarak onun sağlığına dikkat etmediği endişesi taşıyarak bilhassa anne, baba ve kardeşlerinin üzüldüğünü tahmin ediyorum.

25-08-2016 00:37

güzel bir kitap olmuş devaminin gelmesini temenni ediyorum

25-08-2016 13:31

inanılmaz güzel mutlaka okumalısınız.

17-09-2016 17:01

mükemmel bir kitap acı eleştiriler yapmadan önce açın okuyun

05-11-2016 18:06

nejat isler seviyorsan al cok uzatmaya gerek yok bence

28-11-2016 10:31

Êzidi araştrmacı yazar arkadaşımın bu değerli çalşmasnı tüm dostlarımın okumalarn diliyorum... kütüphanesini kitap severler ile paylaşması özetlemesi sayğı deyer bir emek olduğunu hümanist degerleri ile paylaşımı okurların beğenisini bulacağı kanısndayım...
k. ali ülger

03-12-2016 23:14

açıkçası güzel olduğunu düşünmüyorum ama adamı seviyorum bulabilirsem pdf alıp okumak istiyorum burada kitap yorumları var onlar da karışık oylar vermişler

01-11-2019 21:56

en sevdiğim oyunculardan bir tanesiydi sonra kendine yaptıklarını duyunca soğudum kitabını da bedava bulunca okudum kitap raflarından gelen bir adamın bu anlattıkları yaşadığı hayat tam bir hayal kırıklığı

02-08-2022 21:02

para vermem pdf bulursam okurum

02-08-2023 13:43

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Tarihi Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Fantastik Kitaplar Macera Kitapları Korku Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Polisiye Kitaplar Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Komik Kitaplar Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Din / Tasavvuf Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Psikoloji Kitapları Gizem Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Biyografi Kitapları Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Beslenme Diyet Kitapları