Çaylak İle Filozof

Çaylak İle Filozof
Kitabın Yazarı:Özkan Öze Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Uğurböceği Yayınlandığı Yıl:2018 Sayfa Sayısı:128 ISBN:9786052236222 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:39,10 TL BKM:46,80 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Çaylak İle Filozof - Özkan Öze

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Çaylak İle Filozof Özet

Özkan Öze'nin yazdığı Çaylak ile Filozof adlı eser, benliğin ne olduğunu sorgulayan ve okurlarına da sorgulatan felsefi bir çocuk kitabı. İlk kez 2018 yılında Uğurböceği Yayınları tarafından yayımlanan kitap, "Ben Bir Neyim?" alt başlığına sahip. Yazar, bu eserinde oldukça derin bir konu olan benliği, çocukların kolayca anlayabileceği bir şekilde hikâyeleştirerek ele alıyor. Ayrıca bazı konuları Prokrustes'in paslı karyolası, Theseus'un gemisi ve Hebenneka'nın kolyesi gibi dikkat çekici örneklerle açıklıyor. Böylece soyut konuları somutlaştırarak anlamayı kolaylaştırıyor ve anlatılan konuların daha iyi bir şekilde akılda kalmasını sağlıyor. Felsefeye dair merak uyandıran bu örnekler, her yaştan okurların genel kültürünü arttırıyor ve okurları felsefi araştırmalar yapmaya yönlendiriyor.


Çaylak ile Filozof adlı kitap, her ne kadar benlik gibi ağır bir konuyu ele alsa da sade dili ve esprili anlatımı sayesinde kolayca okunuyor. Başkahramanın muzipliği sayesinde de özellikle küçük yaştaki okurların ilgisini üzerinde toplamayı başarıyor. Çaylak adlı başkahramanın internete olan ilgisi, çaylak kelimesiyle çay arasında kurduğu bağlantı ve Filozof'un Çaylak için frambuazlı pasta alarak onunla bağ kurmaya çalışması gibi küçük detaylar bu felsefi kitabı çok daha sevimli bir hâle getiriyor. 9 yaş ve üzeri okurlara hitap eden kitap, 10 bölüme ayrılıyor. Kitapta yer alan bölümlerin adları şu şekilde:

1. Aylaklığın Kısa Bir Tarifi
2. Aylaklar Locası
3. Prokrustes'in Paslı Karyolası
4. Ben Bir Başkasıyım!
5. Benim Yüzümden
6. Theseus'un Gemisi
7. Hebenneka'nın Kolyesi
8. Bu Benlik Tam Benlik!
9. Ben Bir İnsandır
10. Ben ve O

127 sayfadan oluşan kitabın bazı sayfalarında, ilgili konular hakkında siyah beyaz resimler de bulunuyor. Nurcan Karabağ Yılmaz'ın çizdiği bu resimler sayesinde kitap çok daha eğlenceli bir hâl alıyor. Hem metinleriyle hem çizimleriyle her yaştan okurun beğenisini kazanan "Çaylak ile Filozof-Ben Bir Neyim?" isimli eser, Çaylak ile Filozof adlı serinin ilk kitabı. Şimdilik beş kitaptan oluşan serinin diğer kitapları ise şunlar:

● Çaylak ile Filozof 2-İnsan Diye Bir Kelime
● Çaylak ile Filozof 3-Ruhun Irkı Yok
● Çaylak ile Filozof 4-Güzellik, İyiliktir
● Çaylak ile Filozof 5-Şüphelerin Alaca Karanlığında


Çaylak ile Filozof Özeti

Adı bilinmeyen başkahraman, kitabın başında Filozof'la tanışmadan önce çevresi tarafından "aylak" olarak bilindiğinden ve etrafındakileri haksız çıkarmamak için sıkça aylaklık yaptığından bahsediyor. Filozof'un ise onun aylak olduğunu düşünmediğini, bu yüzden de onu aylak yerine "Çaylak" olarak adlandırdığını anlatıyor. Kendisinin de Filozof'a bu adı verdiğini, çünkü onun tıpkı bir filozof gibi konuştuğunu ve davrandığını söylüyor.


Filozof, ilk olarak Çaylak'a insanlar tarafından etiketlenmemek için kim olduğunu bilmesi gerektiğini anlatıyor. Eğer kişi kendini bilmezse etrafındakilerin onu kolayca etiketleyebileceğini ve kişinin de zamanla buna inanıp bunu benimseyebileceğini söylüyor. Çevresindekiler yüzünden bir aylak olduğuna inanan Çaylak da bunun üzerine kim olduğu hakkında düşünmeye başlıyor.


Ayrıca Filozof; başkası olmak, herkesin yüzünün kendisine özel olması, insanın benliğini nasıl bilebileceği ve insan olarak yaratılmanın önemi gibi pek çok önemli konuyu da etkileyici bir şekilde anlatıyor. Örneğin kişinin benliğinin bir parçası olan kendisine özel bir yüze sahip olmasını popüler bir markanın pahalı bir telefon modeline sahip olmakla kıyaslayarak açıklıyor.


Kitabın son bölümünde ise Çaylak, Filozof ile aralarındaki ilişkiyi anlatıyor. Filozof'un aslında kendisinin babaannesi olduğunu ve annesiyle babası vefat ettikten sonra onunla yaşamaya başladığını anlatıyor. Ayrıca anne ve babasının vefatından sonra bu iki kelimeyi kullanmamaya karar verdiği için ona babaanne diyemediğini, bu yüzden kişiliğine de çok uyduğu için Filozof diye hitap ettiğini açıklıyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Çaylak İle Filozof Soruları ve Cevapları

Çaylak İle Filozof kimin eseri?

Özkan Öze

Çaylak İle Filozof türü nedir?

Çocuk Kitapları, Öykü/Hikaye

Çaylak İle Filozof kaç sayfa?

128

Çaylak İle Filozof Yorumları

harika bir kitaptır tavsiye ederim

20-01-2023 23:19

seri sanırım bana sadece ben bir neyim özeti lazım bu kitap mı oluyor

29-05-2023 18:15