Başka Bir Şey

Başka Bir Şey
Kitabın Yazarı:Ahmet Batman Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Destek Yayınları Yayınlandığı Yıl:2019 (14-10-2019) Sayfa Sayısı:184 ISBN:9786053116820 Kitap Puanı:5.1 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al Babil:141,75 TL Pandora:144,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

5.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Sıkıcı
Giriş Yap Üye Ol

Başka Bir Şey - Ahmet Batman

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Başka Bir Şey Özet

Ahmet Batman’ın insani duyguları ve hayata bir anlam biçme meselesini çok güzel kaleme aldığını düşünüyorum. Daha önceki kitaplarını da okuyan bir okuyucu olarak bu kitabında da kendimden, kendi duygularımdan çok şey gördüm. Kitap Aras karakteri üzerinden anlatılıyor. Tüm hikaye onun rüyalarından bir anlam çıkarma isteği ve aşkın tanımını arayışıyla geçiyor. Kitaba bütün olarak bakıldığında keyifli, elinize aldığınızda bitirebileceğiniz sade anlaşılır. Ancak diyaloglar basitti. Özellikle babası ve abisiyle olan konuşmalarının duyguyu çok geçiremediği kanısındayım. Ve tabi diğer okuyucular gibi bende sonunun daha net bitmesini isterdim. Belki de yazar belirsiz bir sonla bir şeyler anlatma niyetindeydi. Yine de kafamda soru işareti olarak kalan kısımlar beni merakta bıraktı. Boş zamanınızda alıp okuyabileceğiniz derin anlamlar çıkmasını beklemeyeceğiniz bir kitap diye düşünüyorum.

ÖZET

Hikaye Aras’ın annesi ve kız kardeşi öldükten sonra babası ve abisiyle yeni bir eve taşınması ile başlıyor. Babası eşinin ve kızının acısıyla kendini içkiye vuran oğullarıyla alakadar olmayan hatta onlara sık sık şiddet uygulayan bir adama dönüşür. Aras’ın abisi Ulaş bu durumdan bıktığını ve evden gitmek istediğini Aras’a söyler. Ancak Aras’ın babasının düzeleceğine dair umudu olduğu için onu bırakıp gitme gibi bir niyeti yoktur. Hatta abisini de kalmaya ikna etmeye çalışır ancak abisi Ulaş üniversiteyi başka şehirde kazanıp kazanmaz evi terk eder. Gördüğü her rüyayı mavi bir deftere yazan Aras babasıyla yalnız kaldığı o dönemde ev sahipleri Fahrettin amca ve komşularının kızı Leyla ile yakın olur. Tüm gününü onlarla ilgilenerek geçirir. Sokakta yaşayan ve Çapraz adındaki evsiz ile de arkadaş olur onu her gördüğünde beyaz leblebi ve gazoz alır. Gazozların kapaklarını saklamayı yine o dönemde alışkanlık haline getirir. Yıllar geçtikçe babası daha sakin bir adam olur. İçkiden uzak Aras’la ilgilenen ve Ulaş’ı özleyen bir babadır artık. Ancak Aras’ın bu kez de çocukluk arkadaşı Leyla ile arası açılır. Leyla’nın hislerine karşılık veremez onu yalnızca arkadaş olarak sevdiğini düşünür. Çapraz ile sık sık aşkın tanımı üzerine sohbet etse de Leyla’ya aşık olup olmadığını anlayamaz.

Bir gün rüyasında mor şemsiyeli bir kız görür. Uyandığında onu mahallesinde görür ve hemen peşine takılır. Girdiği kitapçıdan onun bıraktığı kitapları alıp bir bir okumaya başları. Rüyasıyla bir alakası olduğunu düşündüğü için kızın peşinden aylarca kitapçıya gider. Bu süreçte abisi eve döner babasıyla olan ilişkileri daha da düzelir.

Cesareti topladığı bir günde mor şemsiyeli kız ile tanışmak için kapısına gider ancak ambulansın bir kızı götürdüğünü görür. Onun mor şemsiyeli kız olduğunu sanarak çok üzülür. Cenazesine gittiğinde ölen kızın mor şemsiyeli kızın ablası olduğunu mor şemsiyeli kızın da Leyla’nın arkadaşı olduğunu öğrenir. Leyla’ya olan hislerini yeniden gözden geçirmeye başlar. Çapraz’a Leyla’ya aşkın tanımını sormasını ister fakat cevabını öğreneceği günün sabahı Çapraz vurularak ölür. Onu öldürenlerin Fahrettin Amca’nın düşmanları olduğunu hatta Çapraz’ın da Fahrettin amcanın kardeşi olduğunu öğrenir. Düşmanlarından korumak için Çapraz’ı öldü gösterdiğini bu yüzden sokaklarda yattığını söyler. Aras dostunun acısını yaşarken Leyla’ya da olan hislerinden emindir. Ancak Leyla’ya bunu söylediğinde Leyla ondan dört ay gibi bir süre ister. Kitap tamda buluşacakları günün birkaç saat öncesinde Aras’ın bankta oturan yaşlı bir adama yaşadıklarını anlattığı bir diyalogda biter.

Editör: Leyla Nur Sarı

Başka Bir Şey Soruları ve Cevapları

Başka Bir Şey kimin eseri?

Ahmet Batman

Başka Bir Şey türü nedir?

Yerli Romanlar

Başka Bir Şey kaç sayfa?

184

Başka Bir Şey Yorumları

soğuk kahve ve sabah uykumdan sonraki kitapları kötüydü o yüzden şimdi alsam mı almasam mı bilemiyorum

08-11-2019 17:02

kitap için olumsuz yorumlar okudum. yine de aldım. hikayeyi sevmiştim. niye kötü buldular ki diyordum. hatta yazarın neredeyse betimleme yapmaması çok hoşuma bile gitmişti. ancak o ne biçim bir sondu. yani son dönem kötü türk filmi tadında kitaptan soğumama yol açtı. destek yayınlarından çıkan bir kitabı ilk kez sevdim diyecektim ki diyemedim. bu yayınevi gerçekten seçmece mi buluyor bunları bilmiyorum.

12-02-2020 22:19

ahmet batman'ın başka bir şey adlı hikayesinin baş kahramanı aras adında bir çocuktur. aras annesi ve kız kardeşini kazada kaybetmiştir. babası bu duruma çok üzülmüş ve kendini içkiye vermiştir. aras'ı da sıkça dövmektedir. aras bu duruma içten içe üzülmektedir. abisi üniversiteyi kazanır ve bu durumdan kurtulur. aras'ın babası içkiyi bırakmak için bir kaç deneme yapar. gazoz içerek bu illet şeyden kurtulur.

buyakamoz • 22-04-2022 15:52

diğer kitapları ile aynı bir farkı yok

08-02-2023 18:19