Aşkın İstilası - Dem

Aşkın İstilası - Dem
Kitabın Yazarı:Metin Hara Kitap Türü:Kişisel Gelişim Yayınevi:Destek Yayınları Yayınlandığı Yıl:2016 (11-10-2016) Sayfa Sayısı:488 ISBN:9786053111641 Kitap Puanı:7.3 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Aşkın İstilası - Dem - Metin Hara

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Aşkın İstilası - Dem Özet

Metin Hara Aşkın İstilası'na devam ediyor. Bu kez de ikinci kitabı Dem ile hayatlarımız da farklılık yaratmayı istemektedir.

İlk olarak kitaba bir masal ile başlayalım. Ormanın Masalı;

Bir zamanlar yaşlı adamın bulunduğu yerler hep çölmüş. Sonra bir tohum, bu uçsuz bucaksız çölü kocaman bir ormana çevirmiş. Yaşlı adam, her gün doğumunda, oraları ormana çeviren o tohumun emektar ağacını ziyaret edermiş.

Meğer o ağaç kendisini ziyarete gelip gölgesinde dinlenen herkese bir masal anlatırmış. Masala göre, ağacın gövdesinde bir kitap saklıymış. Bu masalların bir de ritüeli varmış. Yaşlı ağacın, sihrini çıkarabilenler ağaçtan düşen bir yaprağa bir harf yazarak kitabın arasına yerleştirirmiş. Fakat ağaç günde sadece bir yaprak dökmekteymiş. Yaşlı adam da torununa sürekli bu hikayeyi anlatırmış.

Aradan uzun yıllar sonra yaşlı adam iyice ihtiyarlamış. Küçük torun ise artık genç bir delikanlı olmuş. Dede bir gün torununa hazırlanmasını söylemiş. Yaşlı ağacın masalını dinlemeye gitmişler. Kadim ağacın yanına gelince saygıyla eğilip yanına oturmuşlar. Dedesi, duyup duymadığını sorduğunda; genç adam, hiçbir şey duymadığını söylemiş. Bir süre sonra genç adam, dedesinin masalı ile sabahın ilk ışıklarına kadar uyumuş. Güneş doğduğunda hala dedesinin sesi varmış kulağında. Uyandığında ise dedesi hayata gözlerini çoktan yummuş. Aslında delikanlı, artık ağacın masalının sesini duymaya başladığını anlamış. Derken bir yaprak düşmüş ve o da yaprağa bir harf yazarak kitaba koymuş.

ZİHİNSEL PROVA: İnsan zihni özellikle olumsuza kaymaya odaklıdır. Beta beyin dalgasının aşırı kullanımından dolayıdır. Uzun süre negatif davranış göstermek giderek alışkanlığımız olur. Alışkanlık ise uzun süre tekrarlandıkça karakterimiz olmaktadır. Metin Hara'nın zihni tekrar kurgulama için bir metodu vardır. Dr. Dispenza yeni nöral bağlantıların öğrenme, yeni bilgiler edinme ve yeni deneyimler yaşamayla mümkün olacağını belirtir.

Nöroplastisite, beynin kendi kendini tekrar organize edip yeni nöron bağlantıları kurarak, hayatta değişimlere adapte olmasıdır.

ZİHNİ YENİDEN YAPILANDIRMA: Gün içinde istediğin kadar olumsuz cümle söyleyebilirsin. Fakat her olumsuz cümle için olumlu iki cümle söylemelisin. Kendini önce objektif bir şekilde eleştirdikten sonra her bir eleştiri için pozitif iki cümle yazmalısın. Böylelikle kendi enerjini düşürmeden dinleyip kendini geliştirmeni sağlayacaktır.

Çocuk Aktivite: Küçükken yapmayı sevdiğin ve yapamadıkların arasında seçilir ve gerçekleştirilir. Bu aktivite ile aslında güzel hislerimiz ortaya çıkarmak amaçlamaktadır.

İÇİNDEKİ ÇOCUĞU KAVUŞMA MEDİTASYONU: Dilediğin bir meditasyon müziği ile gözlerini kapatarak sufi nefesleri alıp veriyoruz. İçimizde ki enerjiyi hissederek rahatlamaya çalışıyoruz. Yavaşça bedenimizden dışarı adım attığımızı ve ruh olarak yürüdüğümüzü hayal ediyoruz. Sonra bedenimizden ayrılınca bıraktığımız bedeni inceliyoruz. Kırışmış olan yerlerimize, küskün dudaklarımıza bakıyoruz. Sonra eskiden aslında böyle biri olmadığımızı hatırlıyoruz. Sonra bedenimize geri dönüyoruz ve eski çocuksu hallerimizi içimizde aramaya başlıyoruz. İçimizde ki ufaklığı en derinimizde bulunca onu uyandırıyoruz. Bu meditasyon ile içinde ki çocukla hemen karşılaşamasan da Metin Hara; ısrarcı olur, denemekten vazgeçmezsen bir gün ulaşabileceğini söyler.

PATERNLERİNLE İLGİLİ ÜÇ BİLİNÇ SEVİYESİ:

Normal Olmak; toplumun onayladığı yargılamadığı bir yaşam sürmek rahatlatıcıdır. Fakat bu formda yaşayanlar direnç yapmanın yanı sıra kendilerine ait olmayan bir hayatı yaşarlar.

Yarı Deli Olmak; burada topluma karşı direnç söz konusudur. İtiraz ederler, tartışırlar. Fakat yine de özgür değildirler. Genelde aşırı ve gösterişli davranış sergilerler. Bu da toplum tarafından yargılanır.

Tam Deli Olmak; deliler ise tamamen özgürdür. Kimse tarafından eleştirilmezler. Çünkü eleştiriler onlar üzerinde etkin etmez.

KALBİN UYANIŞI MEDİTASYONU: Dinginlikle beş dakika sufi nefesi çalışıyoruz. Bu zihinsel gerginliğimizden kurtulmamızı sağlayacaktır. Sonra sağ elimizi kalbimizin üstüne yerleştiriyoruz. Yol'da öğrendiğimiz gibi, avuç içinden ki'yi kalbimize yönlendiriyoruz. Beş dakika bu hareketi yapıyoruz. Sonra beş dakika da bütün nefesimizi kalbimizden alıp yine kalbimize veriyoruz. Bu yaptığımız ile gerçek kimliğimize uyanma amaçlamaktadır.

İçsel yolculuğun en özel deneyimlerini yaşayanlar bunun kelimelerle anlatılamayacağını bilirler. Uzakdoğu'da üstatlar çok az konuşmaktadır. Oysa ki şu an ki insanlar kendi içlerine oldukça az hatta hiç dönmemektedir. Aslında, hiç vaktimiz yokken bile zamanımızın bir parçasını kendimizi dinlemeye ayırabiliriz. Şimdi de kitabın sonunda ki hikayeden bahsedelim biraz:

Günün birinde varlıklı bir aile, ustanın yanına gelerek; oğullarının hiç mutlu olmadığını söyler. Bunun üzerine usta delikanlı ile yalnız görüşmek ister. Delikanlının ustaya, ben kimim, sorusu üzerine usta sabah onu yanına çağırır. Birlikte bir yolculuğa çıkarlar. Usta yanına çok az eşya alırken, delikanlı büyük bir çanta almıştır. Günlerce yürüdükten sonra usta oldukça enerjik iken, delikanlı ise yola devam edemeyecek durumdadır. Usta ona yol'a düşen ruhun sırtında dünyayı taşımaması gerektiğini söyler. Delikanlı, bunun üstüne eşyasının bir kısmını orda bırakır. Yine günler geçince bir göl görürler. Delikanlı su içmeyi yıkanmayı düşünürken; usta sadece suya selam vermesini söyler. Suya baktığında delikanlı eski halini göremez ve öfkelenir. Usta ise tekrar bakmasını söyler. Bu defa delikanlı yüzünün aksine gözlerinin ışıl ışıl olduğunu fark eder. Günler geçer. Çöle geldiklerinde ateş değil de mum yakarlar. Usta ona insanların da muma benzediğini söyler. Yağdan oluşan bir kütle, fitili saran katman sıfatlarımız. Fitili, gerçek kimliğimizi görmemizi engelleyen şey budur. Ateş önce sıfatları sonra fitili eritir. Ta ki kişi kendinin ışık olduğunu anlayana kadar. Delikanlı bu kez de madem sönecekti neden yandı diye düşünür. Işık sönse de aslında hiçbir zaman kaybolmaz. İçimizdeki ışığı bulmamız dileğiyle.

Bana göre; Yol kitabının devamı olarak yine beni oldukça etkiledi. Bazen bazı şeyler de kendimi deneyerek, acaba olacak mı? derken buldum. İçindeki ışığı arayanlar Metin Hara'nın kitapları ile kendi benliğini bulabilirler.

Yazan: Nilay Alakuş

Aşkın İstilası - Dem Konusu

Metin Hara Aşkın İstilası serinin ilk kitabı olan Yol ile okurların beğenisini kazanmıştı. Okurlarına farklı bir kişisel gelişim sunan yazar başarısı şimdi de serinin ikinci kitabı olan Aşkın İstilası – Dem devam ettirmek istiyor.

Aşkın İstilası 3 kitaptan oluşacak olan bir seri. Serinin ikinci kitabı Dem’de Metin Hara okurlarına bu kez aynı bedeni paylaşan biri çocuk diğeri yetişkin iki karakteri anlatıyor.

Aşkın İstilası - Dem Soruları ve Cevapları

Aşkın İstilası - Dem kimin eseri?

Metin Hara

Aşkın İstilası - Dem türü nedir?

Kişisel Gelişim, Kadın Erkek İlişkisi

Aşkın İstilası - Dem kaç sayfa?

488

Aşkın İstilası - Dem Yorumları

gereksiz bir kitap olmuş fazla felsefe yapıyor soruna direk girmiyor las salatası ile bilgili gibi göstermeye çalışmış tavsiye etmem

30-10-2016 19:42

seri olacak denmiş ama ben diğer kitapla arasında pek fark görmedim aynı şeyleri farklı yoldan anlatmış hepsi bu çocuk mu kandırıyorlar?

10-11-2016 20:06

güzel kitaptı

24-11-2016 22:39

metin hara allah senden razı olsun. senin sayende tüm hayatım değişti. ilk kitabını hastanede eşimin başında gece tlf ışığında okudum. sonra ikinci kitabı. tüm umudumu kaybettigimde beni hayata bağladı. sonsuz teşekkürler. ben gülendam arıcan.

12-07-2017 00:36

magazin dünyasında çıkan haberler nedeni ile adama gıcıktım ama arkadaş tavsiyesi üzerine okudum güzel yazmış hakkını yemeyeyim şimdi yazarlığı tartışılmaz

06-12-2019 12:19

elinde pdf olan var mı

04-09-2022 23:14

reklamın kötüsü olmaz diyip kitaplarını aldırıp tepeye çıkartılmış yapmayın

14-10-2023 16:35

İyiliğin Hareket Hali Aşkın İstilası - Dem Aşkın İstilası - Yol Aşkın İstilası - Yol Aşkın İstilası - Yol en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli