Zaman Makinesi

Zaman Makinesi
Kitabın Yazarı:H. G. Wells Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Kırmızı Kedi Yayınlandığı Yıl:1895 Sayfa Sayısı:148 ISBN:9786052980590 Kitap Puanı:8.7 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:7,65 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Zaman Makinesi - H. G. Wells

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Bilim Kurgu Orjinal Adı:The Time MachineÇeviren:Sabri Gürses

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Zaman Makinesi Özet

Zaman Gezgini, bir dost meclisinde oturmuş icat ettiği Zaman Makinesi'ni anlatmaktadır. Ruhbilimci, Hekim vb. aydınlardan oluşan dost meclisinde kimse Zaman Gezgini'ne inanmamaktadır. Zamanda yolculuğun imkansızlığı üzerine konuşmalar yapılmaktadır. Zaman Gezgini de icat ettiği makineden şüphe etmektedir ancak onu denemekten de geri durmayacaktır.

Zaman Gezgini makinenin tadilatını bitirdiği anda onu dener ve Sekiz Yüz İki Bin Yedi Yüz Bir yılına gider. Gittiği yerde Eloi adı verilen, çalışmayan, hayatlarını sadece mutlulukla geçiren, insan formundan uzak, mini boy varlıklar yaşamaktadır. Sekiz Yüz İki Bin Yedi Yüz Bir yılı hayat, gezginin yaşadığı Victoria Döneminden oldukça farklıdır. Eloi'ler toplu olarak yaşamakta, karanlıktan çok korkmakta ve bir çocuk gibi hareket etmektedirler. Dillerini bilmediği için Eloi'lerle anlaşmakta zorluk çeken Zaman Gezgini, bu varlıkların ilgisini bir an için çekmiştir ancak bir süre sonra çabuk sıkılan Eloi'ler yönlerini Gezgin'den başka şeylere yöneltmişlerdir.

Eloi'lerin peşine düşen ve gittiği yılın dünyasını tanımaya çalışan Zaman Gezgini ortalıklarda keşif yaparken Zaman Makinesi ortalıktan kaybolur. Bunun çok sonra farkına varan Gezgin Eloi'lere sorular sorsa da dil bariyeri ve Eloi'lerin çabuk sıkılan yapıları Gezgin'in gereken cevapları bulamamasına sebep olur. Makinesinin bir Sfenks'in Tunç Kaidesi'nde olduğunu keşfeden Zaman Gezgini makineye ulaşmak için Eloi'lerle iletişim kurması gerektiği kanısına varır ve onların dilini öğrenmeye çalışır. Temel seviyede iletişim kurabildiği Eloi'lerden makinesi hakkında hiçbir bilgi alamaz.

Makinesinden uzakta kalan Zaman Gezgini yaşadığı yıla dönememektedir. Bu süreyi de bu yeni dünyanın keşfine odaklanarak geçirir. Bu sırada bir gün deniz kenarındayken boğulan bir Eloi'yi kurtarır. Kurtardığı Weena, Zaman Gezgini'ne bir gönül bağı hisseder ve onun yanından ayrılmaz. Sekiz Yüz İki Bin Yedi Yüz Bir yılında yaşamak zorunda kalan Zaman Gezgini zamanını Weena ile geçirmektedir. Makinesini kurtarmaya çalıştığı anlardan birinde yeraltında yaşayan korkunç yaratıklar olan Morlock'lara rastlar. Bu insandan bozma, yamyamsı yaratıklar Zaman Gezgini'nin Eloi'lerin neden karanlıktan bu kadar korktuklarını anlamasını sağlar. Morlock'lar insansı duygulardan uzakta, sadece yıkım odaklı yaşayan varlıklardır. Yıllar boyu yeraltında sadece hizmet etmek üzerine yaşayan bu varlıklar, bir süre sonra evrim geçirmiş ve gün ışığına çıkamaz olmuşlardır.

Zaman Makinesi'nin tutulmasından sorumlu olan Morlock'lar Zaman Gezgini ile ilk karşılaşmalarında ona zarar vermek isterler ancak Gezgin ateşin Morlock'ları korkuttuğu keşfetmesiyle kaçmayı başarır. Makinesini Morlock'ların elinden kurtarmayı kafaya koymuş olan Gezgin, kendisini korumasını sağlayacak bir takım eşyalar bulması gerektiğini fark eder ve istediği eşyalara en yakın araçları bulur. Ateş onun kurtuluşundaki en büyük destek olacaktır ancak bu süreçte koca bir ormanı da yakacaktır. Morlock'larla olan mücadelesinde Weena'yı da bir bilinmezde kaybeder ancak sonunda binbir zorlukla da olsa makinesine kavuşur. Kendi zamanına dönmeden önce çok daha ileri yıllara giden Gezgin, dünyanın yaşamaya devam ettiğine ancak yaşayan canlıların zamanla yok olduklarına şahit olacaktır.

Yaşadığı döneme geri dönmüş olan Gezgin bir dost meclisinde bu macerasını anlatır ancak bu elit dostlar yine ona inanmazlar. Öykünün anlatıcısı ise şüphelenmektedir ve Zaman Gezgini'nin makineyi kullanışına tanık olan sadece Anlatıcı olacaktır. Gezgin tekrar makinesine atlar ve geleceğe gider. Anlatıcı'ya da elinde kanıtlar ile geleceğini söyler ancak aradan üç yıl geçmesine rağmen dönmez. Anlatıcı'yı Gezgin'in zamanda yolculuk yaptığına inandıran şeylerden birisi ise Weena'nın Gezgin'e vermiş olduğu çiçeklerdir.

Wells'in 1895 yılında yazmış olduğu, Bilim Kurgu türünün ilk örneklerinden kabul edilen Zaman Makinesi, bize geleceğin ne kadar korkunç olabileceğini gösteriyor. Her şeyden bir haber yaşayan Eloi'ler zenginliği temsil ederken, yeraltında kötü bir hayata mahkum edilmiş olan Morlock'lar ise fakirliğin temsilcileridirler. Yazar, bize yılların insanlığa ne kadar acımasız davranabileceğini çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor. Son yolculuğunda hangi yıla gitti ve neler yaşadı tamamen bir muamma. Bu kısmı okuyucuya bırakılmış olan roman, eğer daha dikkatli davranmazsak bizlere geleceğin ne kadar kötü olabileceğini gösteriyor. Wells'in üslubu ilk başlardaki konuların daha çok Fizik ve Matematik ile ilgili olmasından dolayı bir tık ağır ancak üslup ilerleyen sayfalarda daha anlaşılır ve etkileyici. Yazar gitmiş olduğu yılın gündüzünden gecesine kadar her şeyi oldukça güzel bir şekilde tasvir ediyor. Yazıldığı yılın çok çok ötesinde olan bu roman, benim için korkunç gerçeklerin temsili oldu. Eğer geleceğin nasıl olabileceğini ve Wells'in 1800'lü yıllarda geleceği nasıl hayal ettiğini merak edenler varsa mutlaka okumalı.

Editör: Ebru S. Bektaş

Zaman Makinesi Yorumları

oldukça etkileyici bir konu aslında. hemen okuma listeme ekliyorum.

08-10-2019 06:04

severek okuduğum bir h.g.wells kitabı oldu.

08-10-2019 06:08

o kadar çarpıcı ki! herkes okumalı. özet de oldukça güzel olmus. elinize sağlık.

09-10-2019 15:52

keşke daha uzun ve detaylı yazılsaydı dedirten kitap. tam tadımlık olmuş. başarılı.

10-10-2019 00:35

yazarın tüm kitaplarını aldım. harika bir dili var. zaman makinesi de ilk okuduğum eseriydi. bayılmıştım. yorumu okuyunca anılarım canlandı :)

12-10-2019 23:46

bayıldım çok güzel kesinlikle okuyun

02-04-2021 11:51

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli