Yüzbaşının Kızı

Yüzbaşının Kızı
Kitabın Yazarı:Alexandr Puşkin Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:1836 Sayfa Sayısı:128 ISBN:9789750839528 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:10,40 TL KitapYurdu:10,40 TL Pandora:12,80 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Yüzbaşının Kızı - Alexandr Puşkin

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Romantik Aşk, Tarihi Orjinal Adı:Kapitanskaya DochkaÇeviren:Sabahattin Ali

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yüzbaşının Kızı Özet

Rus edebiyatının efsane romanlarından biri olan Yüzbaşının Kızı, Rusya'nın 1700'lü yılların sonlarında yaşayan genç bir subayın gözünden Rusya'nın çalkantılı dönemlerini ve subayın yüzbaşının kızına duyduğu aşkı anlatır.

Rus edebiyatının öncüsü, gelmiş geçmiş en iyi Rus yazarlardan biri olarak kabul edilen Aleksandr Puşkin Yüzbaşının Kızı romanı ile herkesi büyülemiştir. Dünya edebiyatına da derin izler bırakan Aleksandr Puşkin muhteşem bir eser ele almıştır.

Yüzbaşının Kızı kitabının baş karakteri olan Pyotr Andreyiç, 17 yaşında zengin bir komutanın oğludur. Fransızca hocasından dersler alan Pyotr, babasının isteği üzerine kız peşinde koşmak yerine iyi bir subay olmak için bir yere gönderilecektir. Zira ailesi onu daha anne karnındayken çavuş olarak yazdırmışlardı. Eğlenip gezebileceği Petersburg'a gönderileceğini sanıp heyecanlanan Pyotr Andreyiç, babası tarafından Orenburg'ta bulunan Belogorskaya Kalesi'ne gönderilir. Hayalleri suya düşen Pyotr babasının hizmetçisi Savelyiç ile birlikte yolculuğa çıkar. Yolculuk sırasında bir handa konaklanırlar. Pyotr o handa iyi bir bilardo oynayıcısı olan İvan İvaniç'ten bilardo öğrenir ve kendi aralarında bir yarış yaparlar. Yarışı İvan kazanınca Pyotr 100 kopenk adama borçlanır. Savelyiç'ten para isteyince Savelyiç ona karşı çıkıp kızmasına rağmen parayı verir. Daha sonra yolculuğa devam ederek zorlu bir yolculuk sonucu Belogorskaya'ya varırlar. Pyotr kendilerine yol tarif eden adama tavşandan olan kürkünü verir.

Bir süre sonra Pyotr yüzbaşı ve ailesiyle beraber yaşamaya başlar. Zamanla yüzbaşının kızı Marya'ya aşık olan Pyotr, Şvabrin'in de Marya'ya aşık olduğunu duyunca dayanamaz ve düello yaparlar. Düelloda Pyotr yaralanır ve 5 gün uyanamaz. Uyanınca yüzbaşı tarafından Şvabrin'in hapse girdiğini duyan Pyotr onu çıkarttırır. Daha sonra Marya'nın da kendini sevdiğini duyunca babasına mektup yazar ve evlenmek istediğini söyler. Babası mektubunda Marya'yı sertçe reddeder. Bunun üzerine Marya Pyotr'dan istemeden uzaklaşmak zorunda kalır.

Bir süre sonra ülkede ayaklanma çıkaran Pugaçev'in bulundukları yere geldiği haberi ulaşır. Zorlu geçen savaşta yüzbaşı, karısı ve çavuş, kötü kalpli Pugaçev tarafından idam edilir. Ancak Pugaçev aslında daha önce Pyotr Andreyiç'e yol gösteren ve karşılığında tavşan kürkü alan adamdan başkası değildir. Pugaçev Pyotr'u affeder. O gece ayaklanma çıkaran Pugaçev ve ordusu Papaz'ın evinde eğlence düzenlerler. Şvabrin de ayaklanma taraftarı olmuştur. Pyotr papazın evinde kutlama olduğunu ve Maşa'nın da orada saklanıp hasta olduğunu duyunca hemen oraya gider.

Pugaçev, Pyotr Andreyiç Grinev'i yanına çağırarak onu köyün başına geçirmek, kendine yardım etmesini ister. Lakin Pyotr redderek Orenburg'a gitmek istediğini söyler. Pugaçev Pyotr'un kurduğu duygusal sözlere dayanamaz ve kabul eder. Ve Pyotr Mayra'yı Papaz ve karısına emanet edip Savelyiç ile beraber Orenburg'a gider.

Bir süre sonra Pugaçev ve ordusu Orenburg'u işgal etmek üzere yaklaşırlar. Pyotr bu durumda savaşmayı teklif ederken diğerleri bunu istemez ve açlık ve yoksulluk içinde büyük kayıplar yaşanır. Bu arada Mayra'dan Pyotr'a bir mektup gelir. Mayra mektupta Şvabrin'in köyün başına geçtiğini ve onunla evlenmesini emrettiğini ancak kararını 3 gün sonraya ertelediğini söyleyerek yardım ister. Bunun üzerine Pyotr hemen yola çıkar ama yakalanınca Pugaçev'in çetesi tarafından Pugaçev'in karşısına çıkarılır. Pugaçev onu görünce sevinir ve neden Belogorskaya'ya gittiğini söyler. Pyotr durumu anlatır. Bunun üzerine Pugaçev Şvabrin'e sinirlenir. Pyotr Mayra ile evlenmek için gitmek istediğini söyler ve Pugaçev kabul eder. Bunun üzerine Pyotr Mayra'yı ailesinin yanına gönderir ve savaşmaya devam eder. Ordunun ailesinin köyüne yaklaştığını duyunca hemen ailesinin yanına gider. Ailesini savaştan kurtarır. Tekrar Orenburg'a savaşmaya giderken ayaklanmacı Pugaçev ile yakınlığı sebebiyle sorguya çekilir. Ama sevdiği Mayra'yı yormamak, üzmemek için onun olmadığı yerlerden yaşadıklarını anlatır. Ne yazık ki hapse girer. Mayra bu duruma dayanamaz ve saraya giderek Pyotr'u affetmelerini söyler. Pyotr affedilir ve Mayra ile birlikte mutlu, huzurlu, çocuklu bir aile kurarak yaşamaya başlarlar.

Yüzbaşının Kızı Yorumları

efsane bir kitap

30-08-2017 18:49

kb ama hiç beğenmedim bu kitabı daha iyisi olabilirdi

24-10-2017 13:11

efsane ben bu kitabı 10 kere okuyorum ve insan anlayarak ve sıkılmadan okursa zateen gerisi gelir

27-12-2017 00:17

radyo tiyatrosu da çok güzel

21-01-2018 18:26

benim proje ödevim vardı hoca bu kitabı verdi bana oku dedi ama ben okumucam burdan bakıcım

27-03-2018 20:16

insanın kendini heyecanlı bir atmosfer içinde bulacağı bir hikayesi var. zaman zaman kısaca türklere de değinilen kitapta türkler, rus ordusunun kuvveti karşısında cılız bir şekilde tasvir ediliyor.
hikayede geçmekte olan bir isyan hareketi arasına bir aşk giriyor. yüzbaşının kızı ile kahramanımız arasında geçen bu aşk hikâyesi ikinci planda kalsa da kişilikleri on plana çıkarılıyor.
hemen her rus edebiyatında değinilen bir konu olan açlık ve sefalet burada da kendine yer buluyor. sınıf sistemine ilişkin tahlillerin de yer aldığı kitapta bu sınıf sisteminin doğurduğu sonuçlar doğal karşılanıyor.

okuyanyazar • 18-08-2019 01:34