Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat
Kitabın Yazarı:Şemseddin Sami Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:2018 Sayfa Sayısı:116 ISBN:9786052956236 Kitap Puanı:9.2 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:6,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

9.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat - Şemseddin Sami

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat Özet

Aksaray’da ufacık bir evde Saliha Hanım, dikiş dikmektedir. On dokuz yaşlarında olan Talat Bey önünde bir kitap düşünmektedir. Arap Kadın ise şaşkınlıkla Saliha Hanım ile Talat Bey’i izlemektedir. Talat Bey aşık olmuştur.

Talat, küçük yaşta babasız kalmıştır. Annesi Saliha Hanım ve Arap kadın ile birlikte büyümüştür. Talat, kalemden eve gidip gelirken tütüncü Hacı Mustafa’nın dükkanına uğrar. Fitnat’ı pencereden görür. İlk görüşte hoşlanır ve devamlı Hacı Mustafa’nın dükkanına uğrar. Talat’ın bu aşkı karşılıksız değildir. Fitnat da bu oğlana aşık olur.

Fitnat, Hacı Mustafa’nın üvey kızıdır. Fitnat’ın annesi hamileyken Hacı Mustafa ile evlenmiştir. Bu evlilikten birkaç yıl sonra Fitnat’ın annesi ölmüştür. Ölmeden önce Fitnat’ın boynuna muska görünümlü vasiyetini yazıp kızın boynuna takmış ve on sekiz yaşına gelince o muskayı açıp okumasını söylemiştir.

Fitnat’ı babası kapıdan dışarı çıkarmaz ve sürekli Şerife Hanımdan dikiş dersleri alır. Bu sebeple Talat düşünür ve taşınır. Kadın kılığında Şerife Hanımın evine dikiş dersleri almaya gider. Kendisini Ragıbe Hanım olarak tanıtır. Fitnat ile Ragıbe’yi Şerife Hanım tanıştırır. Birlikte dikiş yaparlar ve aynı zamanda Fitnat can sıkıntısından kurtulur. Fitnat bu kızı sırdaşı olarak görür. Abisi Talat’a aşık olduğunu anlatır. Ragıbe Sevincinden adeta uçmaktadır. Şerife Hanım, zengin ve dul Ali Bey ile Fitnat Hanımı evlendirmeyi düşünür. Bu fikrini Hacı Mustafa’ya açar. Hacı Mustafa onayı verir. Fitnat bunu duyunca üzüntüden kendini yıpratır. Ragıbe eve geldiğinde onu ağlarken bulur. Neden ağladığını sorar. Fitnat sevmediği bir adamla evlendirileceğini söyler. Ragıbe de kadın kılığından çıkar ve Talat olduğunu söyler. Fitnat artık geç olduğunu nikahının kendi rızası olmadan perde arkasında başka bir kızın evet demesiyle kıyıldığını anlatır.

Fitnat ve Talat birbirlerine söz verir. Evlenemeyecek olurlarsa canlarına kıyacaklardır. Fitnat’ın bu durumuna üzülen Şerife Kadın Hacı Mustafa ile bir plan yaparlar. Fitnat’ı yazlığa gideceğiz diye kandırırlar. Fitnat, evden ayrılmadan önce Talat’a mektup yazar tüm olanları anlatır. Mektuba gideceği evin adresini de yazar. Zavallı Fitnat, Ali Bey’in evine gelince tüm gerçeği öğrenir. Yine yataklara düşer. Ali Bey ve Fitnat’ı ölen eşine benzetir. Ona sahip olmaya çalışırken Fitnat’ın muskası eline gelir. Fitnat kapıyı üzerine kilitler ve canına kıyar. Ali Bey, Fitnat’ın babası olduğunu öğrenince şuur kaybı geçirir sadece altı ay Yaşar. Talat, Fitnat’ın öldüğünü görünce bayılır. Talat da bu dertle uzun yaşamaz.

DEĞERLENDİRME

Edebiyatımızın ilk yerli romanı sayılan Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat romantizmin bir ürünüdür. Talat ve Fitnat’ın aşkı anlamına gelir. Görücü usulü evliliğin sakıncalarını anlatır. Fitnat’ın boynundaki muska sayesinde Ali Bey, Fitnat’ın kendi kızı olduğunu öğrenir ve bu korkunç evlilik sonlanır.

Editör: Begüm Attar

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat Yorumları

çok ilginç bir adı var özeti okudum ilk roman diyor o yüzden çok merak ettim alıp okumak istiyorum

17-08-2019 16:35

harika bir çalışma olmuş.

17-08-2019 20:47

muhteşem bir özet olmuş.sanki kitabı tamamen okumuşsun hissi veriyor.emeğine sağlık ;)

17-08-2019 20:59

romantik bir roman

17-08-2019 21:01

kitap sanırım türk filmlerini aratmayan bir sansasyonellik arzediyor. birbirini neredeyse hiç görmeden aşık olan iki genç.. romanın yazıldığı döneme mahsus evlenme gelenekleri (kadının evlendirilme hususunda söz sahibi olmayışı vs). oldukça genç yaştaki bu gençlerin gerçekten çok büyük bir saflık içinde birbirine olan bağlılığı. talat'ın kadın kılığına girerek sevdiğinin yanına gelmesi gibi çok büyük fedakarlıklar katlanması..hepsi oldukça etkileyiciydi. ancak kitabın son kısmını sevemedim ve çok itici geldi. babanın öz kızıyla nikah kıyması ve fitnat'in boynundaki muska yoluyla bunu öğrenmeleri hem çok basit hem de çok saçma gelmişti.

okuyanyazar • 18-08-2019 00:31

yıllarca önce okuduğum bir roman.yapilan değerlendirme çalışması bütün kitabı tekrardan hatırlamalı sağladı.guzel bir çalışma

18-08-2019 01:26

güzel bir çalışma olmuş 👍

17-09-2019 10:04

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli