Sofie'nin Dünyası

Sofie'nin Dünyası
Kitabın Yazarı:Jostein Gaarder Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Pan Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1991 Sayfa Sayısı:591 ISBN:9789758434572 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 25

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:230,00 TL KitapYurdu:230,20 TL Babil:271,25 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Sofie'nin Dünyası - Jostein Gaarder

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Tarihi, Felsefe Orjinal Adı:Sofies VerdenÇeviren:Sabir Yücesoy

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Sofie'nin Dünyası Özet

Sofie Amundsen, her şeyin her zamanki olağanlığında aktığı bir günde okuldan dönmüş ve posta kutusunda bir zarf bulmuştur: “Kimsin sen?”

İşte bugüne kadar oldukça sıradan bir yaşam sürdüğünü düşünen Sofie, bu iki kelime karşısında adeta sarsılmıştır. Bu zarf çok büyük bir yolculuğun ilk biletidir ve asla son değildir. Sofie, zarflar almaya devam eder ve bir felsefe kursunun içinde olduğunun bilincine varır. İyi de kimdir Sofie’ye bu oyunu oynayan? Sofie yaklaşmakta olan 15. Doğum günü için babasının ona bir sürpriz yaptığını düşünür ama olaylar gerçeklikten sapmaya başladığında bunun hiç de basit bir sürpriz olmadığının farkına varır. Sofie, olur olmadık yerlerde bu zarfları bulmaktadır. Ayrıca zarflarda tıpkı kendisi gibi 15 yaşına basacak olan Hilde diye bir kızdan da bahsedilmektedir. Sofie’ye göre ortada büyük bir karışıklık vardır. Sofie, bu karışıklığı çözmek için posta kutusuna kimin zarfları bıraktığını görmek ister ve beklemeye başlar. Yaşlı ve oldukça garip görünümlü birini gören Sofie peşinden koşsa da bu gizemli adamı yakalayamaz.

Sofie birgün yatağının altında bir kaset bulur ve kasetin içerisindeki videoda gördükleri Sofie’yi iyice tedirgin etmeye başlamıştır. Alberto ismindeki filozof Atina sokaklarında yüzyıllar öncesinde dolaşmakta ve Platon ile Sofie’yi tanıştırmaktadır.

Sofie ve Alberto’nun felsefi yolculuğu mitlerden doğa filozoflarından günümüze kadar dayanmaktadır. Mektuplaşmalara son veren Alberto ve Sofie felsefe derslerine yüz yüze devam etmeye karar verirler. Felsefe dersleri saatler sürmektedir çünkü Hilde ve Sofie’nin 15. Yaş gününe çok az kalmıştır. Alberto’ya göre binbaşının ne yapacağı hiç belli değildir. Tabi tüm bunlar Sofie için hala belirsizlikken kafasını daha da karıştıran olaylar yaşar: Yerde bulduğu paranın Hilde tarafından kaybedilen para olduğunu öğrenir, Alberto’nun köpeği Hermes’in kendisiyle iletişime geçtiğini görür. Sofie, tüm bunları yaşarken annesi artık bu gizemli hallerden çok tedirgin olmaya başlamış ve Sofie’ye 15. Yaş günü partisine Alberto’yu da davet etmesi gerektiğini söylemiştir.

Sofie için durum iyice karmaşıklaştığında kitap Hilde’nin gözünden yansıtılmaya başlanır. Sofie ve Alberto Knax, Hilde’nin babası Binbaşı Albert Knag’ın kızına hazırladığı 15. Yaş günü hediyesinin bir parçasıdır. Binbaşı kızına BM tarafından görevlendirildiği Lübnan’daki taburundan bir kitap yazmaya karar vermiştir. Kitap, Sofie isimli bir genç kızın başından geçen olaylardan bahsetmektedir. Hilde, kitabı elinden düşüremez ve bir çırpıda öyküyü bitirmeye kararlıdır. Aynı zamanda da Alberto ve Sofie’nin durumuna oldukça üzülmüş onları bir kitabın içerisine sıkıştıran babasına öfkelenmiştir. Babasına bir oyun oynamaya karar verir ve tıpkı Sofie’nin başına gelenler gibi babası havaalanındayken ona farklı noktalarda bulabileceği notlar bırakır.

Alberto ve Sofie ise binbaşının öyküsünden kaçmanın planlarını yapmaktadır. Her şeyi Sofie’nin doğum günü partisinde sonlandırmaya karar verirler. Doğum günü partisinde bir sürü beklenmedik olay gelişir. Sofie ve Alberto için özgürlük zamanı gelmiştir. Sofie, evcil hayvanları ve annesi ile vedalaşır, onların gerçek olmadığını bilmesine rağmen Sofie için oldukça duygusal bir andır. Binbaşı kitabı şöyle noktalar: “Sanki yer yarıldı da içine girdiler.” Bu cümle Sofie ve Alberto için binbaşının en başından beri elinde tuttuğu iplerden kurtuluşun sihirli sözcükleridir. Binbaşı Sofie ve Alberto’ya fark etmeden de olsa başka bir dünyada varoluşlarını sürdürme imkânı vermiştir.

Hilde ve babası bahçede göle karşı otururken ve büyük patlamadan bahsederken Sofie ve Alberto onları izlemektedir. Artık işler tersine dönmüştür. Dışarıdan izlenebilen ve gözlenebilen tek yaşam ‘Sofie’nin Dünyası’ değildir.

DEĞERLENDİRME

Jostein Gaarder, bizlere didaktik bir eser sunmaktansa insanlığın var oluşunun ilk kıvılcımlarından günümüze kadar olan süreci öyküsel bir anlatımla harmanlamayı tercih etmiştir. Çok da güzel yapmıştır çünkü hem felsefe konusunda sizi içine çeken aynı zamanda da sizi Sofie’nin dünyasında sürükleyen harika bir yapıt ortaya çıkmıştır. Dili oldukça anlaşılır ve felsefeye başlangıç için güzel bir eser olduğunu ifade edebiliriz.

Yukarıda yapmış olduğum özet kitabın öyküsel boyutudur. Sizlere asırlık felsefe tarihi hakkında özet ama tadında bilgi alabilmek için bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum. Önemli olan içinizdeki hayreti uyandırmanızdır. Yetişkinlik evresinde günlük hayata öylesine bağlanıyoruz ki dünyaya hayret etme yeteneğimizi kaybediyoruz. Belki bir filozof gibi süslü ya da derin cümleler edemeyeceğiz ama dünyaya duyarlı kalıp içimizdeki çocuğu besleyecek aktivitelerde bulunabiliriz bu kitap da bu günlerde sizlere önerebileceğim aktivitelerden biridir.

Editör: Ceren Kozalıoğlu

Sofie'nin Dünyası Konusu

Hilde Moller Knag, on beş yaşına girmek üzere olan genç bir kızdır. Babası Birleşmiş Milletlerin Lübnan temsilciliğinde binbaşı olan Hilde, doğum günü sabahı erkenden uyanır ve başucunda kendisi için yazılmış bir kitap bulur. Kitap, Hilde’nin babası tarafından yazılmış bir doğum günü armağanıdır. Hilde sabırsızlıkla hediyesini okur ve Hilde’nin felsefe tarihindeki yolculuğu başlar.

Kitap, Sofie adındaki bir kızın posta kutusunda notlar bulmasıyla başlar. Sofie, kendini ummadığı bir anda felsefe kursunda bulur. Başlarda, mektuplarla başlayan bu kurs, zamanla Alberto Knox tarafından video kayıtları, ilginç kıyafetler, esrarengiz mekanlar ve farklı anlatımlarla desteklenir. Kitap süresince, Sofie binbaşı tarafından çoğu kez Hilde için gönderilen kartlarla, binbaşının ilginç oyunlarıyla karşılaşır. Başlarına gelen onca olayı anlamlandıramayan felsefe hocası Alberto ve öğrencisi Sofie, bir süre sonra kendilerinin Hilde için yazılmış bir romanın kahramanları olduklarını fark ederler ve binbaşının hayal dünyasından kurtulmak için bir plan yaparlar. Aziz Yahya gününde doğum gününü kutlamak için hazırlanan Sofie, yaşanacaklar için merak içerisindedir. Nihayet doğum günü gecesi gelir ve Sofie ve Alberto bu ilginç felsefe kitabından çıkarak, masal kahramanlarının, cinlerin ve perilerin yaşadığı ruhlar alemine geçerler.

Hilde babasının kendisi için yazdığı bu felsefe kitabını çok beğenir ve eve dönmek için hazırlanan babasına bir sürpriz yapmaya karar verir. Havaalanına inen babası için kartlar hazırlar ve onları bulmasını sağlar. Hilde’nin sürprizi babasının felsefe kitabında Sofie‘ye gönderdiği kartların benzeridir. Babasının gelişiyle çok mutlu olan Hilde, doğum günü hediyesiyle adeta bir felsefe kursu görür. Kursun devamında öğreneceklerini babasından dinlemeyi sabırsızlıkla beklemektedir.

Doğa filozofları ile başlayıp, günümüz filozoflarına kadar felsefe tarihinin büyük bir kısmına ışık tutan yazar, hayatı anlamaya yönelik sorularla okuyucuyu çoğu kez düşündürüp, çoğu kez de şaşırtıyor. Felsefe tarihinde uzun bir yolculuğa çıkmaya hazırlanan okuyuculara, Sofie, Alberto, Hilde ve binbaşı arkadaşlık ediyor. Bu uzun yolculuğa çıkmaya hazır tüm yolculara sesleniyorum: bir bardak sıcacık çayınızı ve hayal gücünüzü eksik etmeyiniz.

Sofie'nin Dünyası Soruları ve Cevapları

Sofie'nin Dünyası kimin eseri?

Jostein Gaarder

Sofie'nin Dünyası türü nedir?

Yabancı Romanlar, Tarihi, Felsefe

Sofie'nin Dünyası kaç sayfa?

591

Sofie'nin Dünyası Yorumları

mükemmel bir roman çok öğretici herkesin okumasını tavsiye ederim kendinizi yeniden keşvedeceksiniz

03-09-2015 21:50

felsefenin binlerce yıllık tarihini size öyle keyifli ve akarcasına anlatıyor ki bir çok romandan daha güzel. felsefe aslında herkese lazım. o yüzden aslında herkesin bu kitabı okuyup felsefe hakkında genel kültür sahibi olması lazım. üstelik okuması da çok keyifli.

04-09-2015 15:03

okurken sürekli ne olacak diyorsunuz. felsefe tarihi bu kadar akıcı anlatilabilirdı. mutlaka herkes okumalı...

04-09-2015 16:17

iyi ki okumuşum dediğim eşsiz kitaplardan biriydi.

08-09-2015 16:11

kitabı ilk elime adığımda sıkılırım diye korkmuştur ama kitabı okumaya başlayınca düşüncelerin tamamen değişti ayrıca kitap felsefe dersimede yardımcı oldu bir kitap kurdu olarak okumanızı tavsiye ederim

29-11-2015 18:15

felsefe tarihini anlatıyor. çok güzel herkese tavsiye ediyorum

19-12-2015 20:37

sıkıcııı ve bitmiyor

05-01-2017 10:05

reklamı güzel yapılmış sıkıcı bir kitap

baturaybozkurt • 28-02-2017 15:19

çok sıkıcı
çok sıkıcı kitabı hiç beyenmedim

05-04-2017 21:05

ben de okumaya basladi

13-10-2017 09:36

ben bu kitabi arkadaşima doğum günü hediyesi olarak aldim ...
önce begenir mi diye bor duydum da özeti okuyunca çok beğendim ♡♡♡♡♡♡♡♡●●●●

16-03-2018 18:05

çok güzel bir kitap
bayıldım çok öğretici ve anlayınca kendini sofienin yerinde hissediyorum bu kitap bakış açımı değiştirdi hayata...
bayıldım çok öğretici ve anlayınca kendini sofienin yerinde hissediyorum bu kitap bakış açımı değiştirdi hayata...

11-04-2018 21:52

okuldan çıkınca instagrama değil de beni kütüphaneye yönlendiren muazzam kitaba teşekkür ediyorum 🤗🤗

16-04-2018 18:46

coooook sıkıcı tarif bile edilemez bence sıkıcılıyla bir kral edeta

18-05-2018 00:28

sofie'nin dünyası, felsefeye giriş için önemli bir eserdir. değişik kurgusuyla, anlatılmak istenenleri ilgi çekici ve akılda kalıcı bir şekilde okuruna aktarmaktadır. kitap içinde kitap olması zaman zaman kafa karıştırıcı olsa da kitaba gizem ve heyecan katmakta, okurun merak duygusuna hitap etmektedir. özellikle lise çağlarındaki okurlar tarafından yoğun ilgi görse de felsefeye merak duyan geniş bir kitleye hitap etmektedir

okursayazar • 13-12-2018 15:21

cok güzel bir kitapmış

23-04-2019 17:23

öğretmenimiz sofie nin dünyası kitabı geniş özeti istedi burada buldum pahalı kitap almama da gerek kalmadı çok teşekkür ederim çok faydalı bir özet sitesi yapmışsınız

17-11-2019 21:16

bizim öğretmen de sofinin dünyası özet ödevi verdi ben buradan yazdım öğretmen çok beğendi tam not aldım o yüzden teşekkür etmek istedim sizi çok seviyorum ben düzenli olarak verilen okuma kitaplarını sizin sitenizden bakıyorum

17-11-2019 21:29

karakterler ve özellikleri hakkında da yazı ekleyebilir misiniz benim karakter analizi yapmam gerekiyor

11-02-2020 16:00

gerçekten çok guzel bir kitap. felsefeyi kolay anlamak için bire bir.son bölümlerine bayıldım.

Elfb • 01-06-2021 12:44

bayıldım gerçekten. felsefenin daha iyi anlaşılabilmesi için bire bir. okadar akıcıydı ki kalın olmasına rağmen hızlıca bitti.her bölüm sonrası acaba ne olacak diye merak ediyor insan.sofie'yi anlatırken bi yandan felsefe tarihini size kavratıyor.olay örgüsü de sizi içine çekiyor. özellikle son bölümleri çok heyecanlıydı. bayılarak okudum kitabı. kesinlikle herkese tavsiye ederim. mutlaka okunması gerek bence.

Elfb • 01-06-2021 12:52

kitap analizi gerekiyordu çok kalın kitap o yuzden sitenizden faydalandım helal edin

14-05-2022 19:15

bölüm bölüm özeti lazım

15-11-2022 21:19

adını çok duyuyordum sonunda okudum söylendiği kadar harika bir roman keşke daha önce okusaydım dedim

16-05-2023 21:37

kitabın ana fikri nedir

11-11-2023 19:24

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Tarihi Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Fantastik Kitaplar Macera Kitapları Korku Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Polisiye Kitaplar Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Komik Kitaplar Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Din / Tasavvuf Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Psikoloji Kitapları Gizem Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Biyografi Kitapları Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Beslenme Diyet Kitapları