Siyah İnci

Siyah İnci
Kitabın Yazarı:Anna Sewell Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:1877 Sayfa Sayısı:248 ISBN:9786053327516 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 11

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:35,10 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Siyah İnci - Anna Sewell

Kitap Türü:Öykü/Hikaye, Çocuk Kitapları Orjinal Adı:Black BeautyÇeviren:Ayşe Berktay

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Siyah İnci Özet

Anna Sewell’ın büyük ilgi gören, aynı zamanda yayımladığı ilk ve tek hikayesi olan bu kitap, Siyah İnci isimli bir atın otobiyografisini içermektedir. Siyah İnci henüz tay iken, kendisinden başka altı genç tay ve annesi Düşes ile birlikte bir otlakta yaşamaktadır. İlk sahibi Siyah İnci’ye ve diğer atlara karşı her zaman şefkatle yaklaşmış, onları adeta kendi çocukları olarak görmüştür. Böylece ileride Siyah İnci’nin karşılaşacağı olası sorunların da önüne geçmiştir. Aynı zamanda ilk sahibi Bay Gordon, atımız Siyah İnci adını kazanmadan önce kendisine Arap ismiyle hitap etmekteydi. Siyah İnci o kadar sakin, o kadar sahibine bağlı bir canlıdır ki, ilk defa terbiye edildiğinde bile sakinliğini korumuş, kimseye bir sorun çıkartmamıştır.

Siyah İnci büyür, daha olgun bir at olur. Bu vesile ile annesinin yanından alınıp başka bir yere verilir. Gideceği yeni yeri, oradaki insanları ve kendisine gösterecekleri tavrı çok merak etmektedir. Aynı zamanda endişelidir de çünkü kendisine Bay Gordon’ın davrandığı gibi şefkatli mi, yoksa kaba mı davranacaklarını bilmemektedir. Kendisini ismi Birtwick Park olan güzel bir araziye getirirler ve orada bulunan diğer atlarla tanışır. İlk zamanlar atlarla geçinmekte zorluk çekse de zaman geçtikçe Şenbacak ve Zencefil isimli iki at ile çok yakın arkadaş olur. Aynı zamanda oradaki seyisin kendisine yaklaşımı da çok nazik olur. Zencefil yüzünden ailenin çocukları ahıra girememektedir, çünkü kendisinin ne kadar asabi bir at olduğunu görmüşlerdir ve zarar görmekten korkmaktadırlar. Zencefil’in böyle olmasının sebebinin, tamamen daha önceden içinde bulunduğu yaşam şartlarından kaynaklı olduğunu öğrenirler. Ona hiçbir zaman Siyah İnci’ye olduğu gibi şefkatli yaklaşılmamış, kendisini hep ağır şartlar altında çalıştırmışlardır. Siyah İnci, seyisi John Manly’den çok hoşlanmıştır. Kendisinin bir eşi, aynı zamanda küçük bir çocuğu vardır ve ahırlara çok yakın bir seyis kulübesinde oturmaktadırlar. Seyis John Manly, Siyah İnci’den o kadar memnun kalmıştır ki sürekli kendisinin ne kadar hızlı, iyi huylu ve kolay yönlendirilebilir olduğundan bahsetmektedir. Kendisi için bir sürü isim düşünmüşledir ve en sonunda Siyah İnci isminde karar kılmışlardır.

Siyah İnci yeni yerinde çok mutludur, fakat eksikliğini hissettiği bir şey vardır. Her ne kadar sahiplerinin işine yaramaktan, onlara yardımcı olmaktan çok büyük memnuniyet duysa da eksikliğini hissettiği şey özgürlüktür. Yine de zaman zaman özgür bırakıldığı, iş yapmak zorunda olmadığı bazı günler vardı ki bunlar genelde pazar günü oluyordu. Çünkü pazar günleri kilise fazla uzakta olmadığı, yürünebilecek mesafede olduğu için araba hiç çıkarılmazdı.

Sahiplerinin başka bir yere taşınması gerektiğinden Siyah İnci ve Zencefil başka bir yere verilir ama Zencefil ile her zaman bir araya gelme imkanı bulamazlar. John bu iki attan ayrılacağı için çok üzülüyordur, çünkü daha önce hiç bu kadar iyi bir çift at ile karşılaşmamıştır.

Siyah İnci’nin yaşayacağı bu yeni yerdeki yaşam şartları, Zencefil’in aksine alışık olduğundan çok daha farklıdır ve henüz kendisini ne tür acıların beklediğinin farkında değildir.

Değerlendirme:

Öncelikle bu kitabın benim empati kurma yeteneğimi büyük ölçüde arttırdığını rahatlıkla söyleyebilirim. İnsanların atlara olan tavırlarını, onları nasıl hor kullandıklarını okuyunca, atların hayatları boyunca tecrübe ettiği her şeyi daha iyi anladım ve bizim dünyamızla aralarında büyük bir benzerlik olduğunu fark ettim. Hayvanlar içgüdüleriyle hareket eden varlıklardır ama bu onların duyguları olmadığı anlamına gelmez, bunu okurken çok daha iyi anladım. Anna Sewell’ın bilinen tek romanı olmasına rağmen çok büyük iş çıkardığını düşünüyorum. Bende adeta bir Beyaz Diş etkisi yarattı. Beyaz Diş’i okuyup sevmiş birine bu romanı rahatlıkla tavsiye edebilirim.

Yazan: Ecem Atlığ

Siyah İnci Konusu

"Siyah İnci" adlı kitapta, dört ana başlık altında kırk dokuz bölüm yer alıyor. Kısa ve sürükleyici bölümler kimi zaman sevindirici kimi zamansa üzücü olaylar içeriyor. Çocuklar için de uyarlamaları bulunan Siyah İnci, yediden yetmişe herkese hitap ediyor.

BİRİNCİ KİTAP

İlk Evim

Henüz bu ismi almamış olan Siyah İnci bu bölümde, iyi bir şekilde hatırladığı ilk evinden bahsediyor. Annesinin yanında olduğunu ve ona iyi bir at olmasını öğütlediğini anlatıyor.

Av

Bu bölümde ise, annesiyle ve diğer taylarla birlikte şahit olduğu, bir insan ve bir atın ölümüne sebep olan olayı anlatıyor.

Terbiye Edilişim

Bu bölümde de sahibinin iyi ve bilgili bir insan olduğunu, bu yüzden şanslı olduğunu anlatıyor.

Birtwick Park

Bu bölümde ise uzun yıllar kalacağı yeni evinden ve orada tanıştığı arkadaşlarından bahsediyor.

İyi Bir Başlangıç

Siyah İnci, bu bölümde isminin neden Siyah İnci olduğunu anlatıyor, ahırdaki diğer atları tanıtıyor.

Özgürlük

Bu bölümde ise yeni evinde her şeyden memnun olduğunu sadece özgür olmadığını anlatıyor.

Zencefil

Bu bölümde Zencefil'in geçmişini öğreniyor. Zencefil'in onun gibi iyi huylu bir at olmamasının nedenlerini anlıyor.

Zencefil'in Öyküsünün Devamı

Siyah İnci, hiç takmadığı mengene kayışının ne olduğunu Zencefil'den öğreniyor. Zencefil'in yaşadıklarını dinledikçe onun için daha çok üzülüyor.

Şenbacak

Bu bölümde ise ahırdaki diğer atlardan biri olan Şenbacak'ın, sahipleri Bay Gordon ve köy papazının çocuklarıyla oynarken yaşadıklarını dinliyor.

Meyve Bahçesinde Bir Sohbet

Siyah İnci her gün ahırdaki arkadaşlarını biraz daha tanıyor. Kendisinin hiç yaşamadığı kötülükleri onların geçmişlerini dinleyerek öğreniyor.

Açıksözlülük

Bu bölümde sahipleri Bay Gordon'un kötü muamele gören atları görmezden gelmediğini, onların sahipleriyle konuşup onlar için elinden geleni yaptığını anlatıyor.

Fırtınalı Bir Gün

Siyah İnci, sahibi Bay Gordon'un bir işi için uzun bir yola gittiklerini, bu yolda ölmekten onun sayesinde kurtulduklarını anlatıyor.

Şeytanın İşareti

Bu bölümde ise Siyah İnci ile seyisi John bir yerden dönerlerken bir olaya şahit oluyorlar. John da Bay Gordon gibi atlara yapılan kötü muamelelere seyirci kalmıyor.

James Howard

Siyah İnci, Bay Gordon'un bir tanıdığının Bay Gordon'dan kendisine güvenilir bir seyis bulmasını istediğini, Bay Gordon'un da bu iş için Siyah İnci'nin seyisi olan John'un yardımcısı James'i uygun gördüğünü, James'in de bu teklifi kabul ettiğini anlatıyor.

Yaşlı Seyis

Bu bölümde Siyah İnci, Zencefil, James, Bay Gordon ve hanımı ile uzun bir yolculuğa çıktıklarını, James'in orada yaşlı bir seyisle tanıştığını anlatıyor.

Yangın

Siyah İnci bu bölümde kaldıkları hanın ahırında çıkan yangını, James'in onları nasıl kurtardığını anlatıyor.

John Manly'nin Konuşması

Siyah İnci bu bölümde, artık James'in gitme vaktinin geldiğini, onun yerine Joe Green adında bir çocuğun geleceğini anlatıyor.

Doktora Gidiş

Siyah İnci, James gittikten sonra bir gece, Bay Gordon'un hanımının hastalandığını bu yüzden John ile doktor çağırmaya gittiklerini anlatıyor. O gece Joe Green yüzünden kendisinin de hastalandığından, John'un bu duruma çok üzüldüğünden ve sinirlendiğinden bahsediyor.

Sadece Bilgisizlikten

Siyah İnci, hastalığı sırasında Joe'nun babasıyla John'un Joe hakkında konuştuklarını duyuyor.

Joe Green

Siyah İnci bu bölümde, bir gün Joe ile bir yerden dönerken atlara eziyet eden bir adam gördüklerini, Joe'nun buna kayıtsız kalmadığını ve Joe sayesinde adamın yargılandığını anlatıyor.

Ayrılış

Bu bölümde Siyah İnci, Bayan Gordon'un hastalığı nedeniyle ev halkının sıcak bir ülkeye gideceğini, bu yüzden Bay Gordon'un onu ve Zencefil'i eski arkadaşı W. Kontu'na sattığını, Şenbacak'ı ise kilise papazına verdiğini papazın da Şenbacak'ın bakımı için Joe'yu tuttuğunu anlatıyor.

İKİNCİ KİTAP

Earlshall

Siyah İnci bu bölümde yeni evinden bahsediyor. İlk defa burada mengene kayışı taktığından, bu durumdan çok rahatsız olduğundan bahsediyor.

Özgürlük Vuruşu

Bu bölümde ise bir gün mengene kayışlarının çok gerildiğini ve o gün Zencefil'in dayanamayıp şahlandığını anlatıyor.

Leydi Anne ya da Kaçak At

Siyah İnci, Leydi Anne'in hep kendisine bindiğini fakat bir gün daha sinirli bir at olan Lizzie'yi denemek istediğini ve bunun sonucunda gelişen olayları anlatıyor.

Reuben Smith

Bu bölümde Siyah İnci, Reuben Smith adlı bir adam yüzünden dizlerinin üzerine düşüp yaralanmasına sebep olan olayı anlatıyor.

İşin Sonu

Siyah İnci düşüp Reuben'i üstünden atınca Reuben'in öldüğünü ve bu yüzden soruşturma başlatıldığını, soruşturma sonucunda ise kendisinin bir suçunun olmadığının ortaya çıktığını anlatıyor.

Perişan ve Tepetaklak

Siyah İnci, çok kötü yaralandığı için W. Kontu'nun kendisini artık ahırlarında tutmak istemediğini, bu nedenle iyi bir yer bulunup satılacağını anlatıyor. Daha sonra ise yeni evinden bahsediyor.

Bir İş Atı ve Sürücüleri

Siyah İnci yeni satıldığı yerde iş atı olduğundan, bu yüzden çeşit çeşit sürücüyle karşılaştığından bahsediyor.

İşçi Sınıfı

Bu bölümde ise maruz kaldığı kötü muameleleri ve yeni sahibi Bay Barry'ye satıldığını anlatıyor.

Bir Hırsız

Siyah İnci yeni sahibi Bay Barry'nin seyis olarak tuttuğu adamın, Bay Barry'nin kendisi için aldığı yulaflardan çaldığını, onun yüzünden güçsüzleştiğini ve sonunda adamın yakalandığını anlatıyor.

Bir Şarlatan

Siyah İnci bu bölümde, yeni seyisinin kendisine kötü davranmadığını ama yeterli bakımı da yapmadığını anlatıyor. Yeni seyisi yüzünden pamukçuk olduğundan ve iyileştikten sonra sahibinin onu sattığından bahsediyor.

ÜÇÜNCÜ KİTAP

At Panayırı
Londra'da Bir Kira Arabası Atı
Eski Bir Savaş Atı
Jerry Barker
Pazar Günü Kira Arabası
Altın Kural
Dolly ve Gerçek Bir Beyefendi
Kılıksız Sam
Zavallı Zencefil
Kasap
Seçim
Zor Gün Dostu
Yaşlı Kaptan ve Yerine Geçen At
Jerry'nin Yeni Yılı

DÖRDÜNCÜ KİTAP
Jakes ile Hanımefendi
Zor Günler
Çiftçi Thoroughgood ile Torunu Willie
Son Evim

Siyah İnci Soruları ve Cevapları

Siyah İnci kimin eseri?

Anna Sewell

Siyah İnci türü nedir?

Öykü/Hikaye, Çocuk Kitapları

Siyah İnci kaç sayfa?

248

Siyah İnci Yorumları

ee bu özet değil ki okuduğumuzu anladık mı cevap verelim tarzında olmuş

22-05-2018 22:31

guzel kitaba benziyor en kisa zamanda okuyacam

Asim sana henüz istek atılmıyor denedim olmuyor • 29-05-2018 12:22

hepsini yazmak zor mu geldi ki sadece başlıklar var

31-05-2018 20:25

siyah inciyi okumaya basladim fena degil ilerleyen bolumlerde daha guzel olacagni dusunuyorum okuyub bakacam

Asim sana henüz istek atılmıyor denedim olmuyor • 16-06-2018 21:06

sonu da okuyub bitirdim siyah inci fena kitab degil

Asim sana henüz istek atılmıyor denedim olmuyor • 23-06-2018 09:41

özeti çok kötü ama

23-06-2018 23:38

siyah inci kitabının özeti için çok teşekkür ederim ama sanırım yarım kalmış gibi 3. ve 4. bölümler yok

11-01-2020 21:11

siyah inci kitabının karakterleri ve özellikleri nelerdir kısa olarak yazabilir misiniz?

17-03-2022 15:55

siyah inci kitabından çıkarılan sonuç nedir?

01-08-2022 00:20

siyah inci kitabının olayın geçtiği yer ve zaman nedir

23-12-2022 20:53

siyah inciler ile bu kitap aynımı

21-06-2023 20:41

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Madalyonun İçi Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Yabancı Romanlar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Erotik Kitaplar Macera Kitapları Yerli Romanlar Kişisel Gelişim Kitapları Polisiye Kitaplar Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Komik Kitaplar Psikoloji Kitapları Şiir Kitapları Gizem Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Gerilim Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Biyografi Kitapları Politik Kitaplar Kadın Erkek İlişkisi Tiyatro & Oyun Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Deneme Kitapları