Sıfır Noktasındaki Kadın

Neval el-Saadavi Sıfır Noktasındaki Kadın
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:Metis Yayıncılık
Yayınlandığı Yıl:1984
Sayfa Sayısı:112
ISBN:9753421958
Kitap Puanı:
7.3 / 10 | Oy: 24 | Yorum: 1
Editör Puanı:7
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
D&R:10,13 TL
KitapYurdu:10,80 TL
Sözcü Kitabevi:11,48 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

7.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Orjinal Adı:Woman at Point Zero
Çeviren:Selma Demiröz

Arka Kapak Bilgisi

Sıfır Noktasındaki Kadın Özeti

Neval el-Saadavi Sıfır Noktasındaki Kadın


Sıfır Noktasındaki Kadın (Woman at Point Zero), Mısırlı feminist, aktivist ve psikiyatrist yazar Neval el Seddavi’nin ilk basımı 1984 yılında yapılmış olan kitabıdır. Kitap, Neval el Seddavi’nin Mısırlı kadınlarda nevroz konusunu araştırırken cezaevindeki mahkum kadınlarla çalışma fikri üzerine ortaya çıkmıştır. Yazarın feminist ve aktivist olması eserin tepki görmesine yeterli olmuş ve sonradan dünya çapında büyük ilgi görmüştür.

Yazarın cezaevindeki idam mahkumu Firdevs hakkında ilgi çekici şeyler duyması üzerine başlar hikayesi. Firdevs tek başına bir hücrede kalmaktadır ve ne bir lokma olsun bir şey yemekte ne de herhangi bir insanla konuşmaktadır. Gardiyanların söylediğine göre ise bakışları insanın içine işleyen cinstendir. Firdevs hakkında duydukları Neval el Seddavi’nin oldukça ilgisini çeker, cezaevinde çalışan doktor arkadaşına onunla bir görüşme ayarlayıp ayarlayamayacağını sorar. Ayarlamak değil ama Firdevs’le konuşmaktır problem. Nitekim Firdevs görüşmeyi reddeder. Fakat yazar vazgeçmez, karşı koyamayacağı bir ilgiyle Firdevs’e çekilmekte, onun hikayesini duymak için can atmaktadır adeta.

Her sabah aynı ısrarlı hevesle Katalan Cezaevi’ne gitmeye devam eder fakat her seferinde reddedilir, gardiyanlar da bu durumdan rahatsız olmaya başlamıştır artık. Ancak bir sabah artık tam da vazgeçmiş ve tekrar dönmemek üzere arabasına binerken arkasından koşarak gelen gardiyan Firdevs’in kendisini görmek istediğini söyler. Yazarın içi amacına ulaşmış insanların yaşadığı haklı gurur ve sevinç ile dolar. Firdevs’in tekrar vazgeçmesinden korkarak hızla geri döner ve hücrenin kapısı açıldığında onun o çarpıcı bakışları ile karşılaşır. Her şeyi yaşayıp gördüğünden artık hiçbir şeyin kendisini şaşırtamayacağı kendinden emin ve delici bakışlardır bunlar. Hücrede ne bir oturak ne yatak ne de lavabo vardır. Firdevs gözüyle yere oturmasını işaret eder ve yazar da hemen yere çöküverir. Bir insanın barınamayacağı kadar soğuk olan hücrede Firdevs’in günlerdir yaşıyor olması bir an kurcalar aklını. Karşısında dimdik ve mağrur duran bu kadının yarın akşam idam edilecek olması gerçeği bir an tokat gibi çarpar yüzüne, çok az zamanları vardır.

Firdevs hikayesini anlatmaya başladığında yazar da hevesli bir şekilde kalemini eline alır. Lakin onun hikayesi yazarın sandığı kadar katlanılabilir değildir. Firdevs anlattıkça anlattıklarının şiddetiyle içi içinden taşar gibi olur fakat kaybedecek tek bir dakikaları bile yoktur. Zira Firdevs’in gerçekten kısa bir zamanı kalmıştır ve ne olursa olsun o hikayeyi tamamlamadan yanından ayrılmaya niyeti yoktur. Firdevs kalan zamanın kısalığını ve ertesi gün ipe asılarak idam edileceğini pek kafaya takıyor gibi görünmese de, yazar onun soğukkanlılığından ve ölüm karşısındaki umursamazlığından çok etkilenmiştir. Onun bu umursamazlığı da hikayeyi dinledikçe gözünde anlam kazanmaktadır aslında.

Sıfır Noktasındaki Kadın, hayatınız boyunca okuyabileceğiniz en çarpıcı yaşam öykülerinden biri olabilir. Bellekte bıraktığı izlerin de kolayca silinip gitmeyeceği de aşikar. Akıcı ve edebiyatla süslenmemiş, sade bir dille kaleme alınan eser tek seferde okunabilecek nitelikte. Yazarın usta bir kalem olmadığı ortada ve fakat bu kitapta ön planda olan şey yazım dili ve üslup değil içerik olduğundan yazarın acemiliği görmezden gelinmeli. Kısacası çarpıcı ve okuyucuya bir şeyler katan bir yaşam öyküsü okumak isteyen okuyucularımıza naçizane tavsiyemdir.

Yazar: Miraç Elif Kanbay

Sıfır Noktasındaki Kadın Yorumları

Sıfır Noktasındaki Kadın Yorum bu sitede çok değişik kitaplar var her yerde olmayan çok güzel.

12-01-2018 02:18 !!

Yorum Yaz

:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.