Seks Neden Keyiflidir

Seks Neden Keyiflidir
Kitabın Yazarı:Jared Diamond Kitap Türü:Kişisel Gelişim Yayınevi:Varlık Yayınları Yayınlandığı Yıl:2016 Sayfa Sayısı:160 ISBN:9789754341942 Kitap Puanı:7.5 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Seks Neden Keyiflidir - Jared Diamond

Kitap Türü:Kişisel Gelişim, Psikoloji Orjinal Adı:Why Is Sex Fun?: The Evolution of Human SexualityÇeviren:Sinem Gül

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Seks Neden Keyiflidir Özet

Çevre faktörü, yargılanma korkusu ile aramızdan birçok kişinin almaya tereddüt edeceği bir kitap “Seks Neden Keyiflidir?”. Aslında içerik olarak insanın cinsel evrimi, insanın cinsel hayatının diğer canlılardan ne kadar farklı olduğunu anlatıyor fakat kitabın başlığı muhtemelen dikkat çeksin diye içerikten bağımsız olarak konulmuş. Bence başarılı da bir taktik olmuş fakat eleştirilerin hedefi de olabileceği için riskli bulduğum bir davranış oldu. Kitap önsöz dâhil 8 bölümden oluşuyor. Her bölüm aslında bir diğer bölümle bağlantılı konu başlıkları ile ayrılmış.

Canlılar arasında en tuhaf cinsel yaşama sahip olan tür, insan. Bizim cinsel yaşamımız bitki, mantar, mikrop ve hayvanlarla karşılaştırıldığı zaman anormal kalmaktadır. Bunun sebebini türler arası davranış farklılıkları ile açıklamak en doğru açıklama olabilir. Bu ne demek? Hayvan ve insanların davranışlarındaki farklılıkları örnekler ile açıklamak, bu konunun anlaşılması için en iyi yöntem olabilir.

İnsanlar toplum içinde bir çift olarak yaşarlar, toplumsal yaşama dâhil olurlar. Cinsel hayatını toplumda yer edindiği eşi veya bağı olan kişi ile paylaşırlar. Seks, kimi zaman gen aktarımı amacı taşısa da genel olarak keyif amacı ile yapılır. Doğurganlık, gizlidir. Bebek bakımı ise anne için de baba için de ortaktır. Belli bir yaşa gelince dişi birey menopoz ile karşı karşıya kalır.

Hayvanlar ise bir toplumsal yaşama sahip değillerdir. Söz konusu toplumsal yaşam, eş ile paylaşılmaz. Çünkü bir eşten söz etmek mümkün değildir. Çoğunlukla çokkadınlılık ya da çokerkeklilik görülmektedir. Açık bir cinsel ilişki hayatına sahiplerdir. Doğurganlık ilan edilir. Bunun en belirgin örneği şempanzeler arasında görülür. Seksin amacı yalnızca gen aktarımıdır. Bazı istisnalar olsa da (Bonobo şempanzesi, yunus, …) birçok tür döllenme amacı ile bir araya gelir. Menopoz, hayvanlarda görülmez. Aynı zamanda bebeğe bakmak, istisna birkaç tür dışında, annenin görevidir.

Tabii ki de insanlar için sayılan özellikler her toplumda veya her çiftte görülen özellikler değildir. Bu büyük genellemeler için bazı kesimlerde tartışmalar görülür. Örneğin bebeğin bakımı iki eş içinde ortak mıdır yoksa kadının rolü daha mı büyüktür? Toplumsal yaşam içinde bireyler çift halinde yaşamak zorunda mıdır? Ebeveynlik tek başına yapılamaz mı? Tek eşlilik zorunluluk mudur? Çokeşliliğin günümüzde birçok ülkede yasal olduğu bilinmektedir. Bunun sebebi doğurganlığı arttırmak mıdır, zevk midir? Bu tarz tartışmalar günümüzde devam etse de genel hattıyla yukarıdaki farklılıklar bizi diğer türlere oranla en tuhaf cinsel yaşama sahip canlı yapmaktadır.

Kitapta karşıma çıkan en ilginç bilgi cinsel yamyamlıktı. Peygamberdevelerinin eşlerini yediğini bilmeme karşın, bunun altında yatan sebepleri hiç araştırma gereği duymamıştım. Kitapta karşıma çıktığında son derece şaşırdım. İnsan cinselliğini anlamanın anahtarı, bunu evrim biyolojisi içinde bir sorun olarak kabul etmektir diyor yazar kitapta. Buna örnek olarak Darwin’in Türlerin Kökeni kitabına atıfta bulunuyor. Gen aktarımını azamiye çıkaran, hayatta kalma stratejilerinden birinden bahsediyor. Cinsel yamyamlık. Cinsel yamyamlık, dişinin çiftleşme sonrası ya da çiftleşme sırasında erkeği yemesine verilen isimdir. Bazı örümcek türlerinde ve peygamberdevelerinde görülen bir durumdur. Bu canlılarda, düşük nüfus yoğunluğu ve düşük karşılaşma oranları, dişinin büyük yemekleri sindirebilme ve buna bağlı olarak yumurta çıktısını önemli oranda arttırabilme kapasitesi, cinsel yamyamlığın tercih edilmesine yol açıyor.

Kitabın her bölümü farklı konular üzerinde dursa da ilk bölümden sonra en çok ilgimi çeken bölüm, 3. Bölüm oldu. Erkeklerin neden bebeklerini emziremediğini hiç merak ettiniz mi? Ben başlığı okuyana kadar hiç bunu düşünmemiştir. Erkeklerin süt salgılamak için gerekli anatomik yapıya sahip olmadıkları günümüzde açıkça belli olan bir konu. En azından öyle olduğu düşülen bir konuydu, kitabı okuyana kadar. Kitapta da bahsedildiği gibi, kolayca alt edilecek fizyolojik engeller olmasına rağmen insanların önündeki en büyük engel, psikolojik olanlardır. İlginç bilgilerle dolu bu muhteşem kitap, okuyan kişinin ufkunu açmanın yanı sıra, şaşırtıyor da. İçeriğe bakmadan kitabı alanlar muhtemelen şok yaşayacaklardır. Bilimsel bir bakış açısı ile seksi neden keyif için yaptığımızı anlatan bu kitap kişiye farklı bir bakış açısı kazandırıyor.

Yazan: Sena AKSOY

Seks Neden Keyiflidir Soruları ve Cevapları

Seks Neden Keyiflidir kimin eseri?

Jared Diamond

Seks Neden Keyiflidir türü nedir?

Kişisel Gelişim, Psikoloji

Seks Neden Keyiflidir kaç sayfa?

160

Seks Neden Keyiflidir Yorumları

kitabın adı dikkatimi çekti ama tuzak olarak konulmuş gibi editör de özetinde belirtmiş zaten özeti okuyunca daha çok merak ettim alıp okumayı düşünüyorum

21-06-2019 17:39

ben de başlığa kanıp geldim ben de tuzağa düşmüş oldum sanırım ama özeti okudum merak ettim alıp okuyacağım

26-06-2019 21:07

çok güzel bilgiler var adı yanıştıcı ama içeriği harika adını farklı koysalarmışi çok daha fazla insar okur diye düşünüyorum insan bu kitabı kitapçıdan almaya çekinir

30-05-2022 22:41

bu da sorumu şimdi dedirtiyor ama baya iyi bir kitapmış

09-04-2023 00:21