Jared Diamond

Jared Diamond Kimdir

Jared Diamond, 10 Eylül 1937 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts Eyaletinin Baston şehrinde dünyaya gelmiştir. Zeki ve bilginliğini genlerinden alan Jared Diamond’un babası doktor annesi ise öğretmendi. İlk 1958 yılında Harvard Üniversitesi’nden mezun olan Jared Diamond, doktorasını da safra kesesi zarlarının fizyolojisi üzerine yapmayı tercih ederek 1961 yılında da Cambridge Üniversitesi’nden mezun oldu.

Volkanlar, cinsellik, kuşlar, safra kesesi, tekerlekler, kabile insanları gibi konular hakkında makaleler yazarak dergilerde yayımlanmıştır.

Üçüncü Şempanze kitabında on bir dil bildiğini, on ikincisini öğrendiğini belirten Jared Diamond, ilk eserini 1972 yılında yayımlamıştır. Bilim dalında aldığı birçok ödülün yanı sıra kendisi 1966 yılında da California Üniversitesi’nde ders vermeye başlamıştır. Marie Diamond ile evli olan Jared Diamond, iki erkek çocuk babasıdır.

Tüfek, Mikrop ve Çelik adlı kitaplarıyla adını duyuran Jared Diamond‘ın beş kitabı Türkiye’de yayımlanmıştır.

MacArthur Vakfı 1985 yılında Jared Diamond’a yıllık 45.000$ ile beş yıl boyunca süren bir bursa layık görmüşlerdir.

Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’den bazı dergilerin sosyal medya üzerinden okuyuculara sunulan anketler sonucunda Dünya’nın ilk 100 entelektüeli listelerinde 2005 yılında dokuzuncu, 2008 yılında ise otuz birinci sırada yer almıştır.

Düşünce sistemiyle toplumda büyük bir saygıyı hak eden Jared Diamond, insanlar arasında ki sosyal statü farklarını, eşitsizlikleri, haklı ve haksızları, yalanlar ardına saklanmış gerçekleri arayan, sorgulayan ve soruşturan bir yazardır.

Jared Diamond Kitapları: Çöküş, Tüfek, Mikrop ve Çelik, Seks Neden Keyiflidir, Üçüncü Şempanze


7.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Jared Diamond Kitapları

Çöküş Çöküş

Çöküş, daha öncesinde Tüfek, Mikrop ve Çelik kitabı ile adını duyuran Jared Diamond'ın medeniyetleri farklı bir yönden ele aldığı ikinci eseri.

Puan: 7.6 | Yorum: 2

Seks Neden Keyiflidir Seks Neden Keyiflidir

Çevre faktörü, yargılanma korkusu ile aramızdan birçok kişinin almaya tereddüt edeceği bir kitap Seks Neden Keyiflidir?

Puan: 7.5 | Yorum: 4

Tüfek, Mikrop ve Çelik Tüfek, Mikrop ve Çelik

Jared Diamond Tüfek, Mikrop ve Çelik kitabında insanlık tarihi hakkında hiç sormadığımız soruların merakını düşmüş ve bu soruları kitapta bizim için cevaplıyor.

Puan: 8.7 | Yorum: 9

Jared Diamond ile ilgili yorumlar

çöküş kitabı çok güzeldi üçüncü şeppanze kitabını da tavsiye edebilirim

11-11-2018 00:20

neden hiç kitabı eklenmemiş? tüfek çöküş seks neden keyiflidir çok güzel kitaplar

08-06-2019 16:54

çöküş romanı harikaydı keşke devamı gelse

23-06-2022 10:25