Seher

Seher
Kitabın Yazarı:Selahattin Demirtaş Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Dipnot Yayınlandığı Yıl:2017 (14-09-2017) Sayfa Sayısı:140 ISBN:9786052318003 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 24

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:12,67 TL Pandora:14,25 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Seher - Selahattin Demirtaş

Kitap Türü:Öykü/Hikaye

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Seher Özeti

Sultan: Evin kadını, dert anası, kızını kurtarmak için uğraşır didinir kocasından dayak yer. Ama karşı koyamaz çünkü karşısında erkeği vardır. Sesini kesip oturması gerekiyor.

Gani: Evin erkeği, evin babası. Töreyi muhakkak uygulayacak. Uygulamazsa insan içine nasıl çıkar sonra ayıptır yüzü yerde kalır. Ama geneleve gider. Söylemiştik ama o bir erkek. Namussuzluk mu. O sadece kadına ait bir kavramdı.

Hadi: Seherin kendisinden 3 yaş büyük ağabeyi. Nişanlı ama geneleve gidiyor. Ve genelevde babasına yakalanıyor. Baba senin genelevde ne işin var diye sormuyor soramıyor. Babası da oğluna sormuyor. Çünkü onlar erkek namuslu iki erkek. Ne istiyorlarsa yapabilirler. Kim ne karışabilir ki.

Engin: Evin en küçük oğlu daha on beşinde yeni yetme bir delikanlı erkek. Yaşının küçük olması nedeniyle evin namus temizleme işleri ondan sorulur. Hapiste az bir süre yatacaktır. Ailenin namusunu temizleyerek gerçekten erkek olacaktır.

Pınar ve Kader: İki küçük kız çocuğu. Törenin ne olduğunu bilemeyecek kadar küçükler. Seher ablaları onlar için kına yoğurmuştu. Kardeşleri kınalı elleriyle bayrama girebilsin diye. Kader ve Pınar kınalı ellerini eski çoraplara sararak, kıkırdaya kıkırdaya uykuya yattılar. Sabaha bayrama elleri kınalı girdiler.

Hayri: Seherin biricik aşkı, sevdalısı. Yeni yeni konuşmaya başladılar Seherle. Evlenecekler güya. Seher çok heyecanlı. Aradığı namuslu, helal süt emmiş erkeği bulduğunu zannediyordu.

Ve SEHER: Evin en büyük kızı. Hayri’yi sevmiş çalıştığı iş yerinde o da.

Seher Hayri ile yani aşık olduğu adamla buluşmaya gider pastaneye. O gün günlerden bayramdır. Çok seviyor Hayri’yi. Annesi Sultanda izin verir kızına. Nasılsa kızına güveni tamdır. Bir namussuzluk yapmaz asla.

Bayram biter iş başı yapılır. Paydos saati Hayri gelir Seherin yanına. Arkadaşlarımın arabasıyla eve bırakalım seni der. Seher ilkin tereddüt etse de kabul eder çünkü sevmiştir Hayri’yi ve de güvenmiştir. Emindir başına bir hal gelmeyecektir. Hayri ve arkadaşları biraz dolaşmak bahanesiyle arabayı ıssız bir ormana sürer. Seher karşı koyar ama başaramaz. Seher için dünya durmuştu hareket eden Hayri ve arkadaşları vardı üzerinde tepinen.

Bayılmıştı Seher. Ayıldığında evinin yakınlarında terk edilmiş bulur kendini. Herhalde bana araba çarptı diye düşünür. Kan revan içinde evine ulaşır. Sultan ana fark eder kızının başına geleni ama sormaz soramaz. Kızını güzelce yıkar yatağına yatırır. Pınarla Kaderde ağlamaktadır. Ne olduğunu anlamasalar da anneleri ve ablaları ağladığı için onlarda ağlamaktadır. Konu komşu haberi vermiştir. Seher namussuzluk yapmıştı. Karar vermek için amcalar çağırılır ama karar zaten bellidir. Seher yaptığı namussuzluğu canıyla ödeyecektir. Tecavüze rızası var mı yok mu sorulmamıştır bile. Sabah gün ışımaya başlar. Bugün Seher ölecek ve aile namusunu temizleyecek sokağa çıkabilecek insan yüzüne bakabileceklerdir. Seher Küçük kardeşleri Kader ve Pınarla vedalaşır. Annesinden ayrılmak istemez. Sultan ana karşı çıkar vermek istemez kızını. Yapmayın etmeyin kızımın yerine benim canımı alın der ama nafile. Kocası bir tokat patlatıp kenara iter Sultan anayı.

Gani evin erkekleri, oğulları Hadi ve Engini alarak, ıssız bir araziye götürürler zorla Seheri. Bu iş için Engin görevlendirilir. Yaşı küçüktür. Az biraz yatıp çıkacaktır. Baba bu işi yapamaz evin büyüğüdür. Ailenin kalan üyelerinin namusunu koruması gerekiyor. Evin büyük oğlu Hadi'de bu işi yapamaz. Çünkü nişanlıdır evlenecektir. En uygun aday Engindir. Bu kutsal görev ona verilmiştir. Muhakkak yapmalıdır.

Seher yalvarır. Engine kıymayın ben kendimi öldürürüm dese de nafile. Engin ailenin namusunu temizlemelidir. Seher babasıyla abisinin elini öper kardeşi engine sarılır sıkı sıkı koklar öper onu. Sonra diz çöker. Seherin sıcak kanı Çukurova'nın soğuk toprağına dökülür.

''Üç erkek, akşam üstü ormanda hayallerini çalmıştı Seher'in
Üç erkek gece yarısı boş bir arazide canını almıştı Seherin''


Selahattin Demirtaş'ın duru bir Türkçe ile yazdığı Seher kitabı, yazarın siyasi kimliğini göz ardı ederek okudum. Bir kadın olduğum için kadınlara ithaf edilen bu kitap beni çok derinde etkiledi. Türkiye'de kadın olmanın ne kadar zor olduğunu bir kez daha anlamış oldum. Yazar çok duru anlaşılır bir dil kullanmış. Bilindik kurgular olsa da başarılı buldum. Birkaç cümlede olsa siyaseti katmasaydı iyi olurdu.

Yazan: Dua Ceren

Seher Yorumları

beklediğimden çok daha iyi bir kitap çıktı tavsiye ederim

07-11-2017 17:41

bizi toplumsal "acımasızlığımız" da anlatıyor ama mizahı da hiç eksk etmiyor...ben severek sıkılmadan okudum zaten yaşamımızdan oluşmuş kısa hikayeler.

14-11-2017 23:00

allah selehattin demirtastan razi olsun biz kizlari cok iyi vurgulamis tesekkur ediyorum kendisine

23-11-2017 23:39

mükemel herkese tavsiye ederim

25-11-2017 17:48

çok güzel bir kitap bayanların nasıl toreye kurban gittiklerini çok güzel bir dille anlatmıştır

26-11-2017 00:22

teşekkürler #selahattindemirtas sıkılmadan duygusal anlar yaşayarak zaman zaman da tebessüm ederken bir günde okuduğum kitap oldu #seher. .okumayan kalmasın.

21-12-2017 19:38

cok guzel herkese tavsiye ederim

29-01-2018 21:46

bunu hapishane de mi yazmış

08-02-2018 04:07

her siyasi lidere örnek olabilecek şahsiyet
#gönlümüzün başkanı#

09-02-2018 20:21

o kadar abartılacak bir kitap değil

10-02-2018 01:51

harika

03-03-2018 22:33

arkadaşlar birşeyi ifade ediyorr..

07-03-2018 12:34

toplumsal sorunların belirtilmeye çalışdığı başarılı bir kitap.

25-04-2018 23:02

tek kelime onun ellerine ve kalemine saglik

11-05-2018 22:02

gerçekten itibarı olan seher cok begendım elıne emeğine saglık selehatin demirtaş

23-05-2018 19:36

evet bende bir bayanim yazilan bu kitap yaşamimizdan bir parça hepimiz biliyoruz bunlari ama sadece bilmekle kaliyoruz sayin selehattin demirtaş bu kitabi bizlere ve herkeze açikca tekrardan seher adli kitabi ile kadin olmanin zorluklarini dile getirmiştir. bir siyasetçi veya bir ünlü demiyorum bir erkek tarafindan böyle bir kitabin yazilmasi beni mutlu ve değerli hissettirdiği gibi bu kitabi okuyan bütün kadinlari da değerli hissettirmiştir. kendisine çok teşekkür ederiz ellerinize ve yüreğinize sağlik. (berfin)

02-06-2018 22:42

eline emeğine sağlık selhatin demirtaş

21-07-2018 18:45

tavsiye ederim

14-09-2018 10:41

sen ne üstün bir insansın elinde her şey gelir helal helal sana koca yürekli insan.inşallah her kez değerini enkısa zamanda anlar

03-10-2018 14:36

güzel cünkü etkilendim :(

31-10-2018 16:26

okuyucuyu sıkmadan, fazla detaya girmeden sade bir dille anlatmış selahattin demirtaş. ilk romanı için güzel yazmış. anlatım, olaylar hepsi çok güzel. yazdığı olaylar ise maalesef kurgu değil. günümüzde her gün gerçekleşen, ama bizim arkamızı dönüp bakmak istemediğimiz acı olaylar.

YusufK • 26-11-2018 09:32

bana bir tane hediye etseniz

15-12-2018 22:51

mallasef bir kürt olarak türklere şirin gõrünme kompleksi kürt siyasitçilerindede var selhatin demirtaş gibi kürt siyasetçisine bunu yakıştıramadım õzelikle kitaba tarafsız bir gõzle bakmanızı istiyorum hikayede seherin başina gelenler ve tõre biz kürtleri cağ dışı ve medenileştirme eğliminde olan türk solunun ve ilericilik diye kavramlaştırdığı medeniyetleştirme biz kürtler çaģlar boyunca medeniydik ve medeniyetlerin buluştuğu topraklardan geliyoruz bu tõre olayı ve seheri õldürme olayı sadece kürtleri aşiret tõre ve cinayetle kavramlaştırmaktır.seheri şidetle okumamanızı tavsiye ediyorum bizi ve toplumumuzu yansıtmıyor kürtlerin neredeyse hiç bir bireyi kizinin mahsum olduğunu ve tecavuze uğadığı için katletmez o erkeğe geren cevabı verir ama nedense hikayede ondan bahsedilmemiştir. bundan neyazıkï şu sonucu çıkartıyoruz kürtler bu kitapta suçsuz insanı ve kadını tõre uğruna katletmiştir.õzelikle hikayedeki karekterler ve kalabalik aile yapısı ve çukurova kelimeleri her ne kadar kürt aile demesede onu yansitiyor neden izmir,manisa, edirne vs değilde çukurova bu kitap bizi yansıtmıyor türk soluna şirin gõrünme çabası var sadece içinde mallesef selo ya bu yüzden burukum saygılarımla

17-03-2019 16:02

çok güzel bir kitap okumayı tavsiye ederim anlatılanlar önemli kim yazmış niye yazmış önemli değil siyasi görüşleri önemli değil

07-04-2019 21:41

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Kalp İtiraf Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu Fırtınada Yanacaksın Son Sızı Üç Kız Kardeş Mustafa Kemal Deniz Duası 1984 Paris’ten Çiçeklerle Hayvan Çiftliği Leyla İle Mecnun Kırlangıç Çığlığı 4N1K 2 Başlangıç Fesleğen Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Korku Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak Aeden Olağanüstü Bir Gece Senden Sonra Ben Ölüme Fısıldayan Adam Yabancı Şahmeran Vazgeçtim Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç Kötü Çocuk İçimizdeki Şeytan Bana İkimizi Anlat Fi Beyaz Gemi Yaban Tutunamayanlar İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Bukre Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Aynı Yıldızın Altında Şeker Portakalı Grinin Elli Tonu Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Erotik Kitaplar Yerli Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Macera Kitapları Komik Kitaplar Çocuk Kitapları Tarihi Kitaplar Polisiye Kitaplar Fantastik Kitaplar Gizem Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Korku Kitapları Psikoloji Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Deneme Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar Şiir Kitapları Beslenme Diyet Kitapları