Seher

Selahattin Demirtaş Seher
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Öykü/Hikaye
Yayınevi:Dipnot
Yayınlandığı Yıl:2017 (14-09-2017)
Sayfa Sayısı:140
ISBN:6052318003
Kitap Puanı:
8.2 / 10 | Oy: 68 | Yorum: 19
Editör Puanı:9
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
Pandora:12,75 TL
KitapYurdu:14,45 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel

Yorum Yaz

Kitap Türü:Öykü/Hikaye

Arka Kapak Bilgisi

Seher Özeti

Selahattin Demirtaş Seher


Sultan: Evin kadını, dert anası, kızını kurtarmak için uğraşır didinir kocasından dayak yer. Ama karşı koyamaz çünkü karşısında erkeği vardır. Sesini kesip oturması gerekiyor.

Gani: Evin erkeği, evin babası. Töreyi muhakkak uygulayacak. Uygulamazsa insan içine nasıl çıkar sonra ayıptır yüzü yerde kalır. Ama geneleve gider. Söylemiştik ama o bir erkek. Namussuzluk mu. O sadece kadına ait bir kavramdı.

Hadi: Seherin kendisinden 3 yaş büyük ağabeyi. Nişanlı ama geneleve gidiyor. Ve genelevde babasına yakalanıyor. Baba senin genelevde ne işin var diye sormuyor soramıyor. Babası da oğluna sormuyor. Çünkü onlar erkek namuslu iki erkek. Ne istiyorlarsa yapabilirler. Kim ne karışabilir ki.

Engin: Evin en küçük oğlu daha on beşinde yeni yetme bir delikanlı erkek. Yaşının küçük olması nedeniyle evin namus temizleme işleri ondan sorulur. Hapiste az bir süre yatacaktır. Ailenin namusunu temizleyerek gerçekten erkek olacaktır.

Pınar ve Kader: İki küçük kız çocuğu. Törenin ne olduğunu bilemeyecek kadar küçükler. Seher ablaları onlar için kına yoğurmuştu. Kardeşleri kınalı elleriyle bayrama girebilsin diye. Kader ve Pınar kınalı ellerini eski çoraplara sararak, kıkırdaya kıkırdaya uykuya yattılar. Sabaha bayrama elleri kınalı girdiler.

Hayri: Seherin biricik aşkı, sevdalısı. Yeni yeni konuşmaya başladılar Seherle. Evlenecekler güya. Seher çok heyecanlı. Aradığı namuslu, helal süt emmiş erkeği bulduğunu zannediyordu.

Ve SEHER: Evin en büyük kızı. Hayri’yi sevmiş çalıştığı iş yerinde o da.

Seher Hayri ile yani aşık olduğu adamla buluşmaya gider pastaneye. O gün günlerden bayramdır. Çok seviyor Hayri’yi. Annesi Sultanda izin verir kızına. Nasılsa kızına güveni tamdır. Bir namussuzluk yapmaz asla.

Bayram biter iş başı yapılır. Paydos saati Hayri gelir Seherin yanına. Arkadaşlarımın arabasıyla eve bırakalım seni der. Seher ilkin tereddüt etse de kabul eder çünkü sevmiştir Hayri’yi ve de güvenmiştir. Emindir başına bir hal gelmeyecektir. Hayri ve arkadaşları biraz dolaşmak bahanesiyle arabayı ıssız bir ormana sürer. Seher karşı koyar ama başaramaz. Seher için dünya durmuştu hareket eden Hayri ve arkadaşları vardı üzerinde tepinen.

Bayılmıştı Seher. Ayıldığında evinin yakınlarında terk edilmiş bulur kendini. Herhalde bana araba çarptı diye düşünür. Kan revan içinde evine ulaşır. Sultan ana fark eder kızının başına geleni ama sormaz soramaz. Kızını güzelce yıkar yatağına yatırır. Pınarla Kaderde ağlamaktadır. Ne olduğunu anlamasalar da anneleri ve ablaları ağladığı için onlarda ağlamaktadır. Konu komşu haberi vermiştir. Seher namussuzluk yapmıştı. Karar vermek için amcalar çağırılır ama karar zaten bellidir. Seher yaptığı namussuzluğu canıyla ödeyecektir. Tecavüze rızası var mı yok mu sorulmamıştır bile. Sabah gün ışımaya başlar. Bugün Seher ölecek ve aile namusunu temizleyecek sokağa çıkabilecek insan yüzüne bakabileceklerdir. Seher Küçük kardeşleri Kader ve Pınarla vedalaşır. Annesinden ayrılmak istemez. Sultan ana karşı çıkar vermek istemez kızını. Yapmayın etmeyin kızımın yerine benim canımı alın der ama nafile. Kocası bir tokat patlatıp kenara iter Sultan anayı.

Gani evin erkekleri, oğulları Hadi ve Engini alarak, ıssız bir araziye götürürler zorla Seheri. Bu iş için Engin görevlendirilir. Yaşı küçüktür. Az biraz yatıp çıkacaktır. Baba bu işi yapamaz evin büyüğüdür. Ailenin kalan üyelerinin namusunu koruması gerekiyor. Evin büyük oğlu Hadi'de bu işi yapamaz. Çünkü nişanlıdır evlenecektir. En uygun aday Engindir. Bu kutsal görev ona verilmiştir. Muhakkak yapmalıdır.

Seher yalvarır. Engine kıymayın ben kendimi öldürürüm dese de nafile. Engin ailenin namusunu temizlemelidir. Seher babasıyla abisinin elini öper kardeşi engine sarılır sıkı sıkı koklar öper onu. Sonra diz çöker. Seherin sıcak kanı Çukurova'nın soğuk toprağına dökülür.

''Üç erkek, akşam üstü ormanda hayallerini çalmıştı Seher'in
Üç erkek gece yarısı boş bir arazide canını almıştı Seherin''


Selahattin Demirtaş'ın duru bir Türkçe ile yazdığı Seher kitabı, yazarın siyasi kimliğini göz ardı ederek okudum. Bir kadın olduğum için kadınlara ithaf edilen bu kitap beni çok derinde etkiledi. Türkiye'de kadın olmanın ne kadar zor olduğunu bir kez daha anlamış oldum. Yazar çok duru anlaşılır bir dil kullanmış. Bilindik kurgular olsa da başarılı buldum. Birkaç cümlede olsa siyaseti katmasaydı iyi olurdu.

Yazar: Dua Ceren

Seher Yorumları

Seher Yorum beklediğimden çok daha iyi bir kitap çıktı tavsiye ederim

07-11-2017 17:41 !!

Seher Yorum bizi toplumsal "acımasızlığımız" da anlatıyor ama mizahı da hiç eksk etmiyor...ben severek sıkılmadan okudum zaten yaşamımızdan oluşmuş kısa hikayeler.

14-11-2017 23:00 !!

Seher Yorum allah selehattin demirtastan razi olsun biz kizlari cok iyi vurgulamis tesekkur ediyorum kendisine

23-11-2017 23:39 !!

Seher Yorum mükemel herkese tavsiye ederim

25-11-2017 17:48 !!

Seher Yorum çok güzel bir kitap bayanların nasıl toreye kurban gittiklerini çok güzel bir dille anlatmıştır

26-11-2017 00:22 !!

Seher Yorum teşekkürler #selahattindemirtas sıkılmadan duygusal anlar yaşayarak zaman zaman da tebessüm ederken bir günde okuduğum kitap oldu #seher. .okumayan kalmasın.

21-12-2017 19:38 !!

Seher Yorum cok guzel herkese tavsiye ederim

29-01-2018 21:46 !!

Seher Yorum bunu hapishane de mi yazmış

08-02-2018 04:07 !!

Seher Yorum her siyasi lidere örnek olabilecek şahsiyet
#gönlümüzün başkanı#

09-02-2018 20:21 !!

Seher Yorum o kadar abartılacak bir kitap değil

10-02-2018 01:51 !!

Seher Yorum harika

03-03-2018 22:33 !!

Seher Yorum arkadaşlar birşeyi ifade ediyorr..

07-03-2018 12:34 !!

Seher Yorum toplumsal sorunların belirtilmeye çalışdığı başarılı bir kitap.

25-04-2018 23:02 !!

Seher Yorum tek kelime onun ellerine ve kalemine saglik

11-05-2018 22:02 !!

Seher Yorum gerçekten itibarı olan seher cok begendım elıne emeğine saglık selehatin demirtaş

23-05-2018 19:36 !!

Seher Yorum evet bende bir bayanim yazilan bu kitap yaşamimizdan bir parça hepimiz biliyoruz bunlari ama sadece bilmekle kaliyoruz sayin selehattin demirtaş bu kitabi bizlere ve herkeze açikca tekrardan seher adli kitabi ile kadin olmanin zorluklarini dile getirmiştir. bir siyasetçi veya bir ünlü demiyorum bir erkek tarafindan böyle bir kitabin yazilmasi beni mutlu ve değerli hissettirdiği gibi bu kitabi okuyan bütün kadinlari da değerli hissettirmiştir. kendisine çok teşekkür ederiz ellerinize ve yüreğinize sağlik. (berfin)

02-06-2018 22:42 !!

Seher Yorum eline emeğine sağlık selhatin demirtaş

21-07-2018 18:45 !!

Seher Yorum tavsiye ederim

14-09-2018 10:41 !!

Seher Yorum sen ne üstün bir insansın elinde her şey gelir helal helal sana koca yürekli insan.inşallah her kez değerini enkısa zamanda anlar

03-10-2018 14:36 !!

Yorum Yaz

:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.