Schindler'in Listesi

Schindler'in Listesi
Kitabın Yazarı:Thomas Keneally Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Ephesus Yayınları Yayınlandığı Yıl:1982 Sayfa Sayısı:544 ISBN:9786059232234 Kitap Puanı:8.2 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Schindler'in Listesi - Thomas Keneally

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Tarihi, Gerilim Orjinal Adı:Schindler's ArkÇeviren:Gökçe Çiçek

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Schindler'in Listesi Özet

İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudi katliamını anlatan Schindler'in Listesi, tamamen gerçek bir hikayeden kurgulanmıştır. Dönemin bir kaç fabrikatöründen biri olan Oskar Schindler'in fabrikasına işçi olarak aldığı bin yüz Yahudiyi kurtarma operasyonunu konu alıyor. Ayrıca Schindler'in Listesi romanı daha sonra sinemaya aktarılmış ve yedi dalda Oskar ödülü kazanmıştır.

Oskar Schindler Çekoslovakya da yaşayan bir ailenin en küçüğüdür. Babası zengin bir fabrikatördür. Fakat bu durum yıllar sonra değişecek ve iflas edecektir. Oskar ve ailesi Almandır. Yaşadıkları bölgede bir çok Yahudi de vardır ve herkes birbirleriyle çok iyi geçinmektedir. Fakat Hitlerin ortaya attığı nazi sosyalizmi ile birlikte Yahudi düşmanlığı başlayacak ve bu durum Yahudi katliamına kadar gidecektir. Oskar yirmili yaşlara geldiğinde iş adamı olmak ve babasının yolundan gitmek istemektedir. Hiç düşünmeden aldığı bir kararla bir köylü kızı olan Emilie ile evlenmişti. Krakow'a gitmeden önce bu evliliğin mutsuz bir evlilik olduğunu anlamış ve böylece eşini Çekoslovakya da bırakarak Krakow'a gelmiştir.

Krakow çoğunluğu Yahudi nüfusa sahip bir şehirdir. Yahudiler buraya altı yüz yıl önce gelip yerleşmişler ve edindikleri resim, sanat, mühendislik gibi yetkinliklerle zengin olmuşlardır. Bu durum Almanları rahatsız edince Yahudilere karşı bir dışlama politikası başlamıştır. Oskar Schindler bu bölgeye geldiğinde önceden araştırmalar yapmıştı. İlk bulduğu adam bir Yahudi muhasebeci olan Itzhak Stern idi.(Bu arada Yahudiler hakkında sürekli kanun çıkarılıyordu İlk kanun Yahudilerin kollarında Yahudi olduklarını belirtmek için sarı renkli yıldız şeklinde bir Yahudi kumaşı takmak zorunda olduklarıydı.)Stern ve Oskar'ın karşılaşmasında ilk konuşan Stern oldu. Yahudi olduğunu belirtti ve konuşma başladı. Oskar'ın ondan istediği zengin Yahudi yatırımcılar bulmalarıydı. Birden kalifiye Yahudi işçiler. Oskar'ın ise yapacağı tek şey fabrikada üretilecek mallar için müşteri bulmaktı. Gittiği partilerde karizması sayesinde tüm üst düzey kişileri tanıyordu. Stern yapacak bir şeyi olmadığını görerek bu teklifi kabul etti.

İlk başta üç yüz elli kişi çalıştıran fabrika kısa zamanda çok yüksek üretim düzeylerine erişti.Yahudiler bu durumdan memnundular fakat işler daha kötüye gidiyordu. Amon Goeth adında alman subay Yahudileri Krakow'dan atma planını başlattı. Bazen yolda gördüğü herhangi bir Yahudiyi vurarak bazen yaşadıkları gettonun tümünü boşaltıp insanları gaz odalarında öldürerek, bazen ise sıraya dizip makineli tüfekle tarayarak yapıyordu. Oskar işçilerinin ölmemesi için bu tür adamlara sürekli rüşvet veriyordu. Oskar'ın fabrikası kısa sürede duyuldu. Herkes orayı yaşamak için bir kapı olarak görüyor ve girmek için ellerinden geleni yapıyorlardı.

Krakow şehri neredeyse tamamen Yahudilerden arındırılmak üzere olduğunda Oskar en sonunda tüm işçilerini Çekoslovakya ya taşıma kararı aldı. Bunun için çok paralar verdi. Bütün işçilerini listelere yazarak oraya taşımak istedi. Listede tam olarak bin yüz kişi yazılıydı. Yeni fabrika üretime başladı fakat hiç üretim yapmadı. Burası sadece savaş bitene kadar aileleri güvende tutmak için bir sığınaktı.

Altı ay sonra savaş bittiğinde kurtulan bin yüz işçiye Schindler Yahudileri adı verildi. (Bu Yahudilerin hepsi bir aileyi temsil etmektedir. En önemlileri Preffebergler, Perlmanlar, Levartovlardır.) Amon Goeth ve diğer katliam yapan kişiler asılarak idam edildi. Oskar ise 1974 yılında yaşama veda etti. Vasiyeti üzerine Kudüs Latin Mezarlığına gömüldü.

Schindler'in Listesi Konusu

Schindler'in Listesi gerçek bir hikayeden kurgulanarak yazılmış bir romandır. Nazi Almanya’sında yaşayan ve fabrikatör olan Oskar Schindler’in Yahudileri kurtarmak için gösterdiği çabayı anlatmaktadır.

Oskar Schindler aslında Çekoslavakyalı olan zengin bir ailenin oğludur. Fakat ailesi iflas edince Almanya’ya yerleşmiştir. Yahudilerin yoğunlukta olduğu Krakow şehrine yerleşmiştir ve burada baba mesleğini devam ettirmek istemektedir. Bunun üzerine Yahudi bir muhasebeci bulmuş ve onun da yardımları ile zengin Yahudilerden sermaye sağlayarak fabrikasını kurmuştur.

Fakat bu sıralarda Yahudilere karşı olan nefret artmaya başlamış ve Yahudi katliamı yavaş yavaş başlamıştır. Schindler Yahudi çalışanlarını koruyabilmek için Alman Subaylara rüşvet dağıtmış ve onları kurtarmaya çalışmıştır. Fakat katliam arttıkça Schindler sıranın fabrikada çalışanlarına da geleceğini bilir. Bunun üzerine Çekoslovakya’da göstermelik bir fabrika kurar ve işçilerini buraya taşımaya başlar. Aslında böyle bir fabrika yoktur ve burası sadece Yahudilerin hayatta kalabilmesi için bir sığınaktır. Schindler’in Listesinde tam bin yüz Yahudi vardır ve hepsi de Schindler sayesinde hayatta kalmayı başarmıştır.

Schindler'in Listesi Yorumları

ben kitabını okumadım ama filmini izledim çok etkileyiciydi eminim kitabı da aynı güzelliktedir izlemediyseniz mutlaka izleyin baya oscar aldı zaten

19-10-2016 17:08

çocuklu kısımda göz yaşlarımı tutamadım böyle bir acının yaşanması ve bir adamın bunlara yapması mükemmel birşey tam bir insanlık dersi helal olsun kusursuz bir roman

10-11-2016 20:07

mükemmel bir roman

24-11-2016 22:39

müzik de var schindlers list diye

27-03-2018 21:46

kitabın konusu hakkında daha fazla detay verebilir misiniz

31-05-2019 23:04

bir kitabın konusu beni bu kadar çok etkilememişti. tamam yahudi lobisinin kitabın tanıtımında etkisi büyük ama konusu da insanı tutsak ediyor mükemmel yazılmış bir de gerçek hikayeden yazıldığı söyleniyor söz konusu yahudiler olunca kesin abartılmıştır ama yine de çok etkileyici bir adamın çocuklar için çabalamasını görmek ve o çabaya rağmen neden daha fazlasını yapamadım diye kendine kızması söyleyecek söz bulamıyorum mutlaka okunması gerek harika bir eser

10-10-2019 13:03

schindler list bana göre okuduğum en mükemmel kitaptı konusu inanılmaz gerçekten yaşanmış olduğunu bilmek insanı daha da kötü yapıyor adama helal olsun okurken ağladım resmen

14-12-2019 16:32

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli