Sarai

Sarai
Kitabın Yazarı:J. A. Redmerski Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Ephesus Yayınları Yayınlandığı Yıl:2016 (23-05-2016) Sayfa Sayısı:416 ISBN:9786059232418 Kitap Puanı:7.7 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:198,10 TL KitapYurdu:223,20 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Sarai - J. A. Redmerski

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Çeviren:Murat Karlıdağ

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Sarai Özet

Ne zaman yaşamaktan vazgeçer insan? Özgürlüğü elinden alındığında mı, sevdiklerini kaybettiğinde mi yoksa öldüğünde mi?

Sarai, bir uyuşturucu baronu tarafından 14 yaşından beri alıkonulmuştu. Bilmediği yerde hiç duymadığı dilleri öğrenmek zorunda kalmıştı. Kaçmaya çalışmıyordu artık çünkü bu duruma alışmıştı ama içinden de hiç umudu eksik etmiyordu.

Sarai kaçırıldığından beri hiç Amerikalı görmemişti ve o gün şahit olduğu konuşmaların ana noktası bir Amerikalı seri katile dayanıyordu. Kaçmak için bir fırsat doğmuştu ve bunu en iyi şekilde kullanması gerekiyordu.

Sarai, tutulduğu yerde bir esir olarak tutulmaktan daha çok bir insan gibi yaşıyordu en azından diğer tutulan kızlara nazaran. Uyuşturucu baronu yani Javier, Sarai’e âşıktı ve Sarai ne isterse onu yapmasına izin veriyordu.

Sarai, orada tek başına değildi. Kendisine arkadaşlar edinmişti. Ama kaçarken hepsini geride bırakmak zorunda kalmış olsa bile geri döneceğinin sözünü vermişti onlara.

Amerikalının arabasına bindiğinde ise Sarai daha da büyük bir belaya bulaştığının farkında değildi. İlk başta Amerikalı onu Javier’e geri teslim etmek için anlaşma yapmış sonra Javier’ın tüm adamlarını öldürüp Sarai’yi kendisi kaçırmıştır. Çünkü Sarai, yabancının iş yapacağı adam hakkında çok fazla bilgiye sahipti.

Amerikalı yani Victor, birlik adı verilen bir grup için çalışıyor ve para karşılığında kötü adamları öldürüyordu. Ve hayır, Victor bir melek değil.

Sarai ilk başta bu yabancının ellerinden kaçmaya çalışmıştı çünkü bir uyuşturucu baronunun yanında ne kadar güvendeyse, bir seri katilin yanında da o kadar güvendeydi. Tabi ki de çabalamaları sonuçsuz kalmış ve paşa paşa Victor’un yanında kalmıştı.

Victor, Sarai hakkında bir takım benzetmeler ve yorumları kendince yapıyor ve kendi hükmünü veriyordu. Bir masum öldürülmezdi. Sarai eski hayatının bittiği yere evine kendi elleriyle götürdü. Yaptığı işe bulaştırmak istemiyordu kimseye.

Ama kendince bazı planlarından dolayı tekrardan geri dönüp Sarai’yi geri aldı ve en azından kız güvende olana kadar onu birliğe ait koruyucu evlerinden birine bıraktı.

Amacı kendi işini bitirene kadar kızın güvende kalması ve daha sonrada kıza yardım edebilecek geçmişinden birini bulup kıza yeni bir hayat kurmasında yardımcı olmaktı. Ama evdeki hesap çarşıya uymaz diye bir atasözümüz var değil mi?

Victor planını gerçekleştirmek üzere yola koyulduğunda, Javier Sarai’yi çoktan bulmuş ve Sarai’nin koruyucusunu da öldürmüştü. Sarai’nin hayatta kalma gibi bir olasılığı yoktu çünkü bu sosyopat hakkında çok fazla şey bilmesinin yanı sıra ülke çapında kanatsız melek rolünü oynayan diktatörlerinde ifşasını biliyordu. Bu yüzden ya ölecekti ya da öldürecekti. Tetik çekildi, kan aktı, Victor’un korktuğu şey başına geldi.

Sarai geçmişini kendi elleriyle yakmıştı artık. Geri dönülmez bir yola girmiş ruhunun son kalan parçalarını da canı pahasına yok etmişti.

Victor, birlikle olan ilişkisine her geçen gün daha da fazla sınır koyuyordu ve kardeşini de peşinden sürüklüyordu. Niklas en başından beri Sarai’nin Victor’un başına dert olacağını biliyordu.

Ve iki kardeş arasında geçen ufak güven sorunu, Sarai ve Victor arasında olan kuvvetli çekime ve Sarai’nin bir katile dönüşme isteği hızlıca gelişip bambaşka bir sonuç doğurmuştu.

Victor, Sarai’yi bir teste tabi tutmuştu ve Sarai de bu testi geçmişti. Ama her ne olursa olsun Sarai bu hayatı hak etmiyordu. En azından Victor böyle düşünüyordu. Bu yüzden her ikisi içinde son gelmişti. Vakit ayrılma vaktiydi.

Genç Kurgu ve romantizmle aksiyonun harmanlandığı kitapların çok sade bir dile sahip olduğunu biliyorsunuz zaten. Çerezlik kitaplardan bir tanesi daha…

Seri oldukça uzun bir seri ve mola anlarında değerlendirilecek kitaplardan. Karakterler kusursuz değil ama karakterlerin birbirlerini hep doğru bir şekilde anlamaları çok kusursuzca ve bu biraz kitabın tadını kaçırmış bulunmakta. Sizi tamamen içine alamıyor çünkü gerçekli payı çok düşük olan diyaloglara yer verilmiş. Her kadının mücadeleci olması doğasında vardır. Ve Sarai de çok mücadeleci bir kadın. Ama bu mücadeleci yapısının ve karalarının arkasında yatan sebepler diğer kitaplarda ortaya çıkıyor. Ve gerçekleri öğrenmek biraz canınızı sıkabilir.

Yazan: Selin Gürcüoğlu

Sarai Soruları ve Cevapları

Sarai kimin eseri?

J. A. Redmerski

Sarai türü nedir?

Yabancı Romanlar

Sarai kaç sayfa?

416

Sarai Yorumları

saçma ve pahalı

28-02-2018 01:26

verdiğiniz paraya pek değmiyor güzel kitap ama çok pahalı

04-11-2018 17:05

benim çok hoşuma gitti ama seri çok pahalı alamıyorum diğerlerini de çok okumak istiyorum

19-02-2019 00:32

sarai kitap özeti bulabileceğimi hiç düşünmüyordum ama siz yine imdadıma yetiştiniz eklemişsiniz kim yazıyorsa helal olsun

26-02-2020 21:48

katiller çetesi 1. kitap bu mu oluyor

11-11-2022 23:02

ben çok beyendim devamını bekliyorum

27-02-2024 18:47