Samanyolu

Samanyolu
Kitabın Yazarı:Kerime Nadir Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Doğan Kitapçılık Yayınlandığı Yıl:2002 (06-03-2002) Sayfa Sayısı:222 ISBN:9789756612908 Kitap Puanı:6.6 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

6.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Samanyolu - Kerime Nadir

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Samanyolu Özet

Nejat, doğduğunda annesini kaybetmiştir. Annesi öldüğü için teyzesi ona bakmaktadır. Teyzesinin yanında yaşarken onun kızına aşık olmuş ama bu duyguları hiç ona açamamıştır. Teyzesinin kızı Zülâl, Nejat’ın kendisini sevdiğinin farkındadır. Hareketleri, ona olan davranışları, konuşmaları duygularını ele vermektedir. Fakat, Nejat onun hayalini kurduğu erkek tipi olmadığı için Nejat’ın aşkına karşılık vermemektedir. Nejat, Zülâl’e olan aşkı yüzünden öğrenimini yarım bırakmıştır. Onun aptal aşık durumları, Zülâl’i keyiflendirir, hatta onunla dalga geçmesini sağlar. Her fırsatta Nejat’ı küçümser, duygularıyla dalga geçer.

Nejat, bir gün eski okul arkadaşıyla yolda karşılaşır. Öğrencilik anılarından bahsederler. Nejat’ın tahsilini yarım bıraktığını ve işsiz olduğunu öğrenir. Namık, bu konuşmadan sonra arkadaşına iş bulur. Bunu söylemek için Nejat’ın teyzesinin evine gelir. Namık burada Zülâl’i görür. Görür görmez o anda Zülâl’e vurulur. Günler geçer, Namık, Nejat’a teyzesinin kızı Zülâl’e aşık olduğunu itiraf eder. Zülâl’e açılabilmek için Nejat’e aracı olmasını ister. Nejat, en yakın arkadaşına teyzesinin kızına aşık olduğunu bir türlü söyleyemez. Namık’ın ne kadar çok sevdiğini, Zülâl’e aşık olduğunu gördükçe istemeye istemeye, içi kan ağlaya ağlaya ona yardım etmeye başlar. Zülâl ile arasını yapmaya çalışır. Bu durum Nejat’ı artık çıkılamaz bir girdabın içine sürükler. İçindeki yangın gittikçe alevlenir. Gözlerinin önünde, kendi elleriyle sevdiği kadını yakın arkadaşına ayarlamaya çalışmak artık ona ağır gelir. Bir gece daha fazla dayanamaz ve Zülâl’e içindeki bütün hislerini söyler. Bu itiraf sonrasında umursamaz ve dalgacı Zülâl’in tavırları da değişmeye ve yumuşamaya başlar. Günlerdir kendisine iyi ve sevecen davranan Zülâl’in tavırları, Nejat’e cesaret verir. Dürtülerine gem vuramaz, çok ileri gider.

Zülâl, Nejat’ın pervasız davranışlarına karşı ona oldukça ağır tavır sergiler. Eski hırçın kız geri döner, Nejat’ın gururunu incitecek büyük laflar eder. Zülâl’in çıkışı karşısında kendini kaybeden Nejat, Zülâl’e sert bir tokat atar. Bu gece, onların ilişkilerinin farklı bir boyuta evrilmesine neden olur. Nejat teyzesinin yalısını terk eder.

Zülâl, Namık’la evlenir. Birlikte İzmir’e taşınırlar. Teyzesi koca yalıda tek başına kalınca, Nejat teyzesinin yanına dönmek zorunda kalır. Zülâl evliliği boyunca Nejat’le yaşadığı duygu fırtınalarını düşünür, ona karşı yaptığı bütün tavırlarından pişmanlık duyar. Nejat ise teyzesinin yalısındayken kendisiyle başbaşa kalır. Yaşadığı acı dolu aşkı yazılara döker. Yazıları yayımlanır. Artık daha olgun, sabırlı ve kendini bilen, her türlü aşırılıklardan kendini çeken biri oluvermiştir. Yazdığı romanlar çok ses getirir, ünlü bir yazar haline gelir.

Aradan 6 yıl geçer. Namık, İzmir’den İstanbul’a taşınma kararı alır. Zülâl artık İstanbul’a geri dönmüştür! Bu durum, birbirinden 6 yıl boyunca ayrı kalan iki insanın bütün duygularını da allak bullak etmiştir. Küllendiğini düşündükleri duygular bir anda yeniden alevlenir. Artık ikisi de birbirine aşık olduklarını itiraf etmiştir. Saklamaya çalışsalar da, Namık aklındaki şüphelerin doğru olduğunu fark eder. Uzun zamandır sorguladığı bu aşkı kendi gözleriyle görür ve artık şüpheye lüzum görmez. Herşey ayan beyan ortadır. Karısı ve en yakın bildiği arkadaşı aşk yaşamaktadır. Bu gerçeği daha fazla ört bas edemez. Nejat’ı silahla vurur. Bu olay onu derinden sarsar. Namık, daha fazla dayanamaz kalp krizi geçirerek ölür. Nejat zamanla sağlığına kavuşur. Bu olanlardan sonra artık hiç kimseden çekinmezler. Aşklarını doyasıya yaşamaya başlarlar.

Samanyolu kitabını okumadan seneler önce filmini izlemiştim. Başrolde Hülya Koçyiğit ve Ediz Hun oynuyordu. Türk sinemasının klasikleşmiş aşk hikâyelerinden birisidir. Bu aşk hikâyesi hepimizin kalbinde ve aklında kalan ender hikâyelerden birisidir. Unutabilmek mümkün değil. Hatta, şu anda TV’lerde yayınlanan Türk dizilerine bile ilham olmuş, senelerdir başka başka versiyonları tekrarlanmış bir hikâyedir.

Kerime Nadir, Samanyolu kitabını öylesine destansı bir şekilde yazmış ki, filmlere, şarkılara konu olmuş. Roman sahnesi yazmak ve o sahneyi okuyucunun aklına mıh gibi kazımak çok zordur. Fakat Kerime Nadir, öylesine ustaca, öylesine iz bırakarak yazmış ki gözlerinizin önünden bir film sahnesi geçiyormuş gibi hissediyorsunuz. Mutlaka okunması gereken bir roman.

Yazan: Yeter Özhal

Samanyolu Soruları ve Cevapları

Samanyolu kimin eseri?

Kerime Nadir

Samanyolu türü nedir?

Yerli Romanlar

Samanyolu kaç sayfa?

222

Samanyolu Yorumları

çok güzel bir roman

01-11-2018 15:48

ismi okuyucuyu yanıltıyor ön yargı yaptırıyor pek güzel bir kitap değil

09-11-2018 17:08

sevdiğim yazarlardan bir tanesi kerime nadir samanyolu kitabı da en sevdiğim kitabı herkese tavsiye ederim harika bir eser

28-07-2019 11:55

samanyolu roman mıymış? ben şok güzel mi bari

01-06-2022 19:08

zülal karakterinin özelikleri lazım

13-04-2023 17:51

namık ın zenginliğini kullanıyorlar.madem nejatı seviyordun,neden namıkla evlendin,zülalın yatacak yeri yok.

01-10-2023 10:14