Kerime Nadir

Kerime Nadir Kimdir

5 Şubat 1917 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Maddi durumları iyi olan Kerime Nadir, Saint Joseph Fransız Kız Lisesi’nden mezun olmuştur. Edebiyata şiir yazmakla ilk adımını atan Kerime Nadir, ardından düz yazılar ve romanlarda birbirini takip etmiştir. Servet-i Fünun, Uyan, Yarımay gibi çeşitli dergilerde ilk yazısını 1937 yılında yayımladı.

Yeniliklere her zaman açık olan Kerime Nadir düz yazılarını da peşi sıra Aydabir, Yedigün, Hayat adlı dergilerde yayımlanmıştır. Kalemi aşk ve kırık kalpler üzerine yoğunlaşan Kerime Nadir; hüzün, mutluluk, aşk ve bunun gibi duyguları okuyuculara rahatlıkla yansıtabilip, onları kolayca etkisi altına alabiliyordu. Hıçkırık adlı romanı ile ülke çapında adını duyuran Kerime Nadir, oldukça üretken bir emektar yazarımız idi.

Kırktan fazla romanı kaleme alan Kerime Nadir, içlerinden birçoğu da senaryolaştırılıp beyaz perdeye yansıtılmıştır. Ele aldığı konular üzerine kendi dünyasını yaratan Kerime Nadir, birçok kişiye okuma alışkanlığı da kazandırtmıştır. Eserlerinin birkaçı yabancı dillere de çevrilmiştir.

Uzun yıllar Maçka Palas’da kalan Kerime Nadir, yaşamı boyunca kendine sakladığı anılarını Romancının Dünyası adlı kitabı ile bizlerle paylaşmıştır. Edebiyatta yükselişe geçmesini sağlayan romanların başlarında; Yeşil Işıklar, Hıçkırık, Seven Ne Yapmaz, Gelinlik Kız, Uykusuz Geceler, Esir Kuş, Pervane adlı eserleri gelmektedir.

Ölmeden önce anlılarının yayımlandığı kitaptan sonra daha eser yayımlamayan Kerime Nadir, 1984 yılında İstanbul’da hayata veda etmiştir.

Kerime Nadir Kitapları: Ruh Gurbetinde, Güller ve Dikenler, Solan Ümit, Posta Güvercini, Funda, Aşka Tövbe, Uykusuz Geceler, Dehşet Gecesi, Sonbahar, Bir Çatı Altında, Saadet Tacı, Seven Ne Yapmaz, Balayı, Yeşil Işıklar, Hıçkırık, Gelinlik Kız, Ormandan Yapraklar, Samanyolu, Kalp Yarası, Gönül Hırsızı, Dert Bende, Karar Gecesi, Aşk Rüyası, Suçlu, Son Hıçkırık, Ruh Gurbetinde


7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kerime Nadir Kitapları

Hıçkırık Hıçkırık

Kitap bir solukta okunacak türden harika bir eser. Okurken Yeşilçam filmi izliyormuş havası uyandırıyor.

Puan: 7.9 | Yorum: 4

Aşka Tövbe Aşka Tövbe

Şehbal, 3 yıl önce Göbel’e atanmış genç bir öğretmendir. Normalde tatil için gittiği İstanbul’a bu son yıl gitmek istemez ancak tam da o an bir mektup alır.

Puan: 5.9 | Yorum: 1

Funda Funda

Roman 1930’lu yılların İstanbul’unda yaşanan bir aşk hikâyesi hakkındadır.

Puan: 7.7 | Yorum: 2

Samanyolu Samanyolu

Kerime Nadir, Samanyolu kitabını öylesine destansı bir şekilde yazmış ki, filmlere, şarkılara konu olmuş.

Puan: 6.6 | Yorum: 6

Kerime Nadir ile ilgili yorumlar

mükemmel romanları var çoğunu okudum

04-02-2017 22:05

kitaplarını da eklermisiniiz siteye lütfen

28-05-2017 21:11

samanyolu şarkı değil mi yaa kitabı da mı varmış

04-12-2018 22:26

herkes onu samanyolu ile tanıyor ama genel olarak romanları çok güzel diğer kitaplarını da tavsiye ederim

02-07-2019 17:05

kalp yarası ve gönül hırsızı kitapları da çok güzel onları neden eklemediniz?

29-09-2021 00:09

bulmacalarda adı hep çıkıyor daha hiç kitabını okumadım kendi adıma biraz utandım

09-11-2023 22:01