Pal Sokağı Çocukları

Ferenc Molnar Pal Sokağı Çocukları
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1906
Sayfa Sayısı:244
ISBN:9750815546
Kitap Puanı:
6.4 / 10 | Oy: 527 | Yorum: 40
Editör Puanı:8
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:7,79 TL
Pandora:8,88 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Çeviren:Tarık Demirkan

Arka Kapak Bilgisi

Pal Sokağı Çocukları Özeti

Ferenc Molnar Pal Sokağı Çocukları


Budapeşte'nin yoksul bir semtinde, henüz dünyanın acı gerçekleriyle yüzleşmemiş çocuklar... İhanet, savaş, vatan aşkını o yaşta tattı Pal sokağı çocukları... Hiç anlayamayacakları ölümle de küçük yaşta karşılaştılar. Tek amaçları oyun oynadıkları arsayı korumaktı. O arsa onların vatanıydı, Macun Biriktirme Derneği ise orduları... Nemecsek, Boka ve Pal sokağının diğer çocukları... Bilinsin ki onlar canı pahasına arsasını korudular. Ancak insanoğlu orayı da binalaştırdı. Çocukları bu binalara hapsettiler. Pal Sokağı Çocuğu gerçekten bir dünya klasiği olmayı hakkediyor. Ferenc Molnar’ın kitabını okurken gözyaşlarınızı tutamayacaksınız.

Budapeşte' de 1889 yılında bir dernek kuruldu. Macun Biriktirme Derneği... Bu derneğin üyeleri pencere kenarlarından camlardan topladıkları macunların kurumasına engel olarak her gün düzenli olarak çiğniyorlardı. Bu çiğneme görevi başkana aitti ve bu başkanlık sistemi devir daim yaparak değişiyordu. Derneğin asıl kurucusu ve başkanı Boka adında bir çocuktu. Boka çok cesur, güvenilir ve zeki olduğu için bu mevkiye layık görülmüştü. Aynı zamanda bir savaş durumunda general olma ve orduyu yönetme hakkına sahipti. Diğer üyelerde gösterdikleri başarıya göre subay, yüzbaşı gibi bölüklere ayrılmıştı. Ordunun sadece rütbeli olmayan bir neferi vardır o da Nemecsek' tir. Nemecsek cılız, sarı saçlı, her emre uyan ve derneğin kuruluşundan beri bulunduğu konuma itiraz etmeyen tek üyedir. Herkes ona emir verir ve bütün emirleri ikiletmeden uygular. Bu sokağın çocuklarının hayal dünyası da cesur yürekleri kadar büyüktür. Bu üyelerin çoğunluğu aynı okula giden genelde sınıf arkadaşı olan öğrencilerdir. Bunların kendilerine oyun alanı edindiği bir arsaları vardır. Ve bu arsa onlar için çok kutsaldır. Bu arsa onların oyun alanı dışında toplandıkları yer, derneğin simgesi, adeta vatanlarıdır. Vatanlarına kırmızı yeşil renkte bir bayrak yapmışlardır. O bayrak renginde şapkaları, mızrakları, bilyaları ile kendilerine kurdukları devlette huzur içinde yaşarlarken Kızıl Gömlekliler adında diğer bir grubun tehditi altında kalırlar. Kızıl Gömleklilerin alanı istila edildiği için kendilerine yeni yer arayışına girmiş ve gözüne Pal sokağı çocuklarını ve onların arsalarını kestirmişlerdir. Bu grubun dikkat çeken isimleri ise Feri Ats ve Pastzor kardeşlerdir. Namlarını bütün sokak çocukları bilir ve herkes onlardan korkar. İlk olarak Nemecsek ve diğer üyeler bilya oynarken bunlara el koymuşlar ve savaş niyetlerini belli etmişlerdir. Ancak Boka arsalarını onlara vermeyeceklerini göstermek amacıyla Nemecsek ve bir diğer üyeyi de yanına alarak Kızıl gömleklilere göz dağı vermek amacıyla onların arsasına gidip bir not bırakmak ister. Ancak Füveskert semtine gitmek için çetin bir yoldan geçmeleri gerekmektedir. Kayıkla semte gidip bekçileri ve köpeğini geçip Kızıl Gömleklilere yakalanmadan notu bırakmalıdırlar. Yola çıkarlar ve kayığa binme esnasında Nemecsek suya düşerek ıslanır. Islak ıslak kızıl gömleklilerin arsasına vardıklarında toplantı yaptıklarını görürler. Toplantı üyeleri içinde kendi üyeleri Gereb' in olduğunu görünce Boka yıkılır, ihanete uğramışlardır. Gereb casustur. Gece notu arsaya bırakıp dönerler.

Sabah olduğunda Feri Ats notu bulur ve notta "Pal Sokağı Çocukları buradaydılar" yazıyordur. Feri Ats bunlara dersini vermek amacıyla savaş ilan eder. Ancak bunu ilk önce gizli yapmayı düşünürler. O gece toplantı yapacaklardır. Gereb' te toplantıya katılır. Nemecsek ise planlarını öğrenmek için üç saat önceden Füveskert' e gidip ağaca saklanmıştır. Bunlar savaş hakkında konuştuktan sonra Pal Sokağı Çocukları ile alay edip, korkak olduklarını söyleyip gülüşürler. Gereb' te onlarla katıla katıla gülüyordur. İhanete ve korkak yakıştırmalarına dayanamayan Nemecsek aşağı atlar ve Feri Ats' ın karşısında dimdik durur. Onlara korkak olmadıklarını ve aldıkları bayrakları geri vermelerini söyler. Üyeler bu cılız çocuğun cesaretine gülerler ve onu gölün kenarına zorla götürüp başını suya sokup çıkarırlar. Suya atarlar. Nemecsek cesur bir şekilde yapılanlar karşısında dimdik durur ve bunun karşılıksız kalmayacağını, arsalarını vermeyeceklerini, korkak olmadıklarını, Gereb gibi ihanet etmektense bin kere suya sokmalarını tercih edeceğini söyleyerek oradan uzaklaşır. Feri Ats, Gereb ve Kızıl Gömlekliler Nemecsek' in ardından hüzünle ve şaşkınlıkla bakakalırlar. Gereb bu yaptığından çok utanır. Feri Ats ise onun gibi bir haini gruba almayacağını söyler. Gereb çok pişman olur. Ancak nafiledir. Ertesi gün Nemecsek bütün olanları Boka' ya anlatır. Savaş planladıklarını söylerler. Boka bunun üzerine bir savaş planı düzenleyerek arsanın girişlerini kontrol altına alarak mükemmel bir savaş planı hazırlar ve üyelerine anlatır. Bu arada Nemecsek' in vücudu soğuk su ve havaya dayanamayıp bitkinleşir. Okula ve toplantılara katılamaz ve istirahat eder. Savaş tüm hızıyla ilerler, askerler arsada silahlarını, kum torbalarını donanır ve yerlerini alırlar. Bokanın planı ve stratejisi çok iyidir.

Hendekler ve siperler kurmuş, bütün planlarını anlatmıştır. Eğer işler yolunda giderse bu stratejiyle kesin savaşı kazanacaklardır. Feri Ats ve üyeleri kapılara dayanır ve savaş başlar. İlk kafile alt edilerek barakaya kitlenir. İkinci kafile ile savaşmaya devam ederlerken Feri Ats yenileceklerini anlayarak barakadan arkadaşlarını kurtarmak amacıyla oraya yönelir. Onların oradan kurtulup savaşa katılması demek Pal Sokağı çocuklarının savaşı ve arsayı kaybetmesi anlamına gelmektedir. Feri Ats barakanın tam önüne geldiğinde, hasta sıska çocuğu karşısında görür. Nemecsek karşısında barakanın önünde duruyordur. Herkes oraya bakar ve Nemecsek tüm ve son gücüyle Feri Ats' ın üstüne atlar ve onu yıkar. Liderin yıkılması savaşın kaybedildiği anlamına gelir. Nemecsek son gücünü kullanıp bayılmıştır ama savaşı da onun sayesinde kazanmışlardır. Arsalarını korumuşlardır. Bu arada Nemecsek kendine geldiğinde Boka ona Yüzbaşı ünvanını verir. Annesi gözü yaşlı halde gelip Nemecsek' i kucaklayıp eve götürürken, Pal Sokağı çocukları arkalarından gelir. Yüzbaşına selam dururlar. Nemecsek' in durumu kötüye gidiyordur. Ailesi çok kötü durumdadır. Boka her gün kapısında bekler ancak hiç ilerleme olmaz. Nemecsek ölüme gidiyordur. Bünyesi çok zayıflamıştır. Boka bir gece onlara gelir ve Nemecsek ateşler içinde yanıyordur. Boka' yı görünce gözünü açar. Doktor gelir ve sabaha çıkamayacağını ve hazırlıklı olmasını söyler. Yapacak hiçbir şey kalmamıştır. Bu sırada Boka baş ucunda bekler.

Pal sokağı çocukları Nemecsek için bir onur belgesi düzenlemiştir. Eve getirirler ancak Nemecsek bu bölgeyi göremeden ölür. Vatanı, arsası uğruna canını feda etmiştir. Ertesi gün okulunda yas ilan edilir. Boka yıkılır. Bu durum karşısında ağlamak istiyordur ancak gözünden yaş gelmez. Nemecsek' in öldüğü gece arsaya tek başına kalmak için gittiğinde barakada inşaat malzemeleri görür. Bekçiye sorar ve arsaya üç katlı bina yapılacağını söyler. Boka oturur ve akmayan gözyaşları yağmur gibi dökülmeye başlar. Nemecsek uğruna öldüğü arsanın ellerinden gittiğini göremeyeceği için aslında çok şanslıdır. Şimdi artık Pal Sokağı Çocukları'nın arsasında kocaman çok katlı evler var. Ama ne gam. Dünyanın bütün çocukları Pal Sokağı'ndandır!

Yazar: Nisanur Duvarcı

Pal Sokağı Çocukları Yorumları

Pal Sokağı Çocukları Yorum konusu çok iyiydi bir kerede okuyup bitirdim

27-01-2017 19:01 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum mükemmel bir arkadaşlık mükemmel bir roman

04-02-2017 21:54 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum gerçekten muhteşem bir kitap

22-03-2017 17:38 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum özetle bile ağladım

07-04-2017 20:35 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum çok uzunnnnnnn

09-04-2017 11:38 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum çok güzel teşekkürler

18-04-2017 19:42 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum çok güzel bir kitap yarın sınavının var :-) inşallah başarılı olurum

18-04-2017 19:44 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum acaba kitabını okusam nasıl ağlardım özetle bile ağladım çok güzel olmuş gerçekten özeti çıkarana da teşekkür ederim
yazık oldu küçücük çocuğa yhaaa

26-05-2017 00:29 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum az kalsın ağlayacaktım çok güzel bir kitap

12-07-2017 21:48 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum çok duygusal ve çok güzel bir kitap herkese tavsiye ederim

02-11-2017 21:17 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum çook güzel kitap yaa

12-11-2017 10:01 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum ben kitabı okudum keşke seriside olsa ama nafile yinede tekrar tekrar okuyacağım
ben kitabı okudum keşke seriside olsa ama nafile yinede tekrar tekrar okuyacağım

12-11-2017 11:20 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum çok guzel

12-11-2017 16:19 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum yarın bundan sınavımız var okuyun tavsiye ederim cok gzl

16-11-2017 22:15 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum gerçekten mükemmel

27-11-2017 20:31 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum çok sıkıcı

05-12-2017 23:04 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum çok güzel bir kitap

06-12-2017 00:45 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum çok güzelmiş beğendim

11-12-2017 20:44 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum paul sokagi cocuklari sınavına gireceğim ve kazanana tablet useniyorum okumaya

14-12-2017 10:00 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum çok güzel zaten roman dediğin böyle olur.👏

08-01-2018 10:11 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum özeti okuyunca bile gözümden yaş geldi

11-01-2018 20:16 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum * bu romanı yazana helal olsun*okuduğum en güzel romanlardan birisi......
çoookk güzellllllllllllll

23-01-2018 16:36 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum süper ya özeti kolaylık sağladı

23-01-2018 16:54 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum okuduğum en güzel kitaplardan birisi
harikaaa

23-01-2018 17:13 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum harika bir kitapmiiişşşş

29-01-2018 15:32 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum çok sıkıcı ödev olarak verilmese hayatta okumazdım

04-02-2018 18:44 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum en sevdiğim 2. kitap 1. haritada kaybolmak 2.pal sokağı çocukları 3.uçan sınıf 10 numara 5 yildizzzz bir kitap

04-02-2018 22:28 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum önerdiğiniz kitaplar,romanlar var mı?

06-02-2018 21:10 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum ben bunu çook begendim

09-03-2018 21:40 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum çok güzel on numara beş yıldız

20-03-2018 11:25 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum bu özeti okusam romanı okumuş kadar olur muyum?

03-04-2018 19:16 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum en sevdigim kitap cok guzel ymein edeirm

05-04-2018 22:34 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum 200 syf yerine 1 syf okumak mükemmel bişey

11-04-2018 22:01 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum mükemmel!

14-04-2018 22:45 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum harika

19-04-2018 19:15 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum pal sokağı kaçıncı baskı benimki 21 baskı aynı deyil

03-05-2018 19:07 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum az kala aglicaktım cok duygusal sonu

03-05-2018 21:46 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum bu kıtabı cok merak etmiştim ama boyle beklemıyordum ozetınde bile ağladım dunyaca unlu olmasını anladım.

15-05-2018 11:31 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum okulda okumamız gereken zorunlu bir kitaptı,yüzüncü sayfada pes edince büyük ihtimalle bu özeti bulmasaydım sınavda yerlerdeydim

22-05-2018 21:38 !!

Pal Sokağı Çocukları Yorum çok güzel özet ama kitabı okumak sıkıcı

23-05-2018 22:29 !!

Yorum Yaz

:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.