Oz Büyücüsü

Oz Büyücüsü
Kitabın Yazarı:Lyman Frank Baum Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:1901 Sayfa Sayısı:136 ISBN:9786053329961 Kitap Puanı:8.7 / 10 | Yorum: 11

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:19,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Oz Büyücüsü - Lyman Frank Baum

Kitap Türü:Çocuk Kitapları Orjinal Adı:The Wonderful Wizard of OzÇeviren:Elif Dinçer

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Oz Büyücüsü Özet

Dorothy, ailesinin vefatından sonra eniştesi Henry ve teyzesi Em ile Kansas'ta yaşamaya başlar. Ailenin köpeği Toto ile gün boyu koşuşturup oynayan Dorothy halinden memnun bir şekilde hayatına devam eder. Kansas'ın tarihinde her daim bulunmuş olan kasırga bir gün kendini yine gösterir. Şiddetli kasırgadan kaçan Em ve Henry yanlarına Dorothy'yi de çağırır ancak köpeğin evde olduğunu gören Dorothy onu almak için eve koşturur. Toto'yu alıp sığınağa gitmeye fırsat bulamadan ev kasırgayla havalanır da havalanır.

Uyuyakalan Dorothy gözünü şiddetli bir sarsıntıyla açar. Ev doğaüstü güzellikteki bir yere düşmüştür. Kıtırsoylar adı verilen halk Dorothy'yi sevgiyle karşılar. Doğu diyarına düşen ev, Doğu'nun Kötü Cadısı'nın tam üstüne denk gelmiş, cadıyı öldürmüş ve böylece yıllardır cadının esiri olan halk özgür kalmıştır. Kuzey'in İyi Cadısı'ndan bunları duyan Dorothy farkında olmadan birinin ölümüne sebep olma gerçeğiyle karşı karşıya kalır. Dorothy'nin üzüntüsüne rağmen halk oldukça mutlu olur. Kuzey'in İyi Cadısı Dorothy'ye bulundukları yerde doğu ve batıda iki kötü, kuzey ve güneyde iki iyi olmak üzere toplamda dört cadı olduğunu anlatır. Dorothy, Doğu'nun kötü cadısını öldürdüğüne göre geriye sadece bir tane kötü cadı kalmıştır. Dorothy'nin bu iyiliğine karşılık vermek isteyen halk ve Kuzey'in İyi Cadısı ona dileğini sorar. Ailesine dönmek istediğini söyleyen Dorothy'ye Kansas'ın yolunu bilmedikleri için yardımcı olamazlar ancak Zümrüt Şehir'deki Oz Büyücüsü'nün ona yardım edebileceğini söylerler.

Geceyi Kıtırsoylarla geçiren Dorothy sabah yola çıkmaya karar verir. Öldürmüş olduğu cadının gücü hiç bilinmeyen ayakkabılarını da alır giyer. Kuzey'in Cadısı, Dorothy'nin yolda karşısına çıkabilecek her türlü kötülükten korunması için alnına bir tılsımlı öpücük bırakır. Böylece kimse Dorothy'ye yaklaşmaya cesaret edemeyecektir. Çünkü iyilik her daim kötülüğün üstündedir.

Dorothy çıktığı yolda kötü cadının ölümünün kutlandığı zengin bir Kıtırsoy'un evine denk gelir ve dinlenmek için oraya gider. Etrafta gezinmeye başlar ve bir korkuluğun kendisine göz kırptığını görür. Şaşıran Dorothy korkuluğun yanına gider. Korkuluk, Dorothy'nin gideceği yeri öğrenince kendi dileğini de belki gerçekleştirebilecek tek kişinin Oz Büyücüsü olduğunu düşünür. Korkuluk samanla dolu kafasına bir beyin istemekte ancak bir direkte saplanıp kalmış haldeyken bunu gerçekleştirememektedir. Dorothy onu direkten kurtarır ve birlikte Zümrüt Şehri'ne doğru yola çıkarlar.

Yolda giderken bir inleme sesi duyarlar ve o yöne doğru gittiklerinde kaskatı halde kalmış bir Teneke Adam görürler. Teneke Adam paslandığı için hareket edememekte olduğunu ve evindeki yağ ile onu yağlarlarsa düzelebileceğini söyler. Dorothy ve Korkuluk Teneke Adam'a yardım ederler. Teneke Adam ikilinin gittiği yeri öğrenince bir kalbe sahip olma umuduyla onlara katılmak ister. Yıllar önce oduncu bir adamın oğlu olarak dünyaya gelen bir insanken bir Kıtırsoy kıza aşık olur. Sevdiği kız ise eğer kendisine bir ev yaparsa onunla evleneceğini söyler. Adam canla başla çalışır ancak kız onun evlenip gitmesini istemeyen tembel, yaşlı bir kadınla yaşamaktadır. Yaşlı kadın kızın evlenmemesi için Doğu'nun Kötü Cadısı'na gidip adamı engellemesini ister. Cadı da adam her evi yapmaya çalıştığı sırada baltasının kendisini kesmesini sağlayacak bir büyü yapar. Adam evi yapmaya çalışırken önce bacağından sonra da tüm vücudundan olur ancak tenekeci bir adam tarafından kopan vücut parçası yerine tenekeler takılır. Böylece tamamen tenekeye dönüşür. Dışarıda olduğu bir gün de yağmur yağınca paslanıp orada öylece kalır. Dorothy ve Korkuluk sayesinde tekrar hareket edebilen Teneke Adam onların peşine takılıp bir kalp sahibi olacak ve yeniden sevebilecektir. Böylece tekrar yola çıkarlar.

Yolda bir kükremeyle korku dolu anlar yaşarlar ve Dorothy köpeği Toto'ya zarar veren aslanı tokatlayıp bir güzel azarlar. Korkak Aslan da hikayesini anlatır. Doğduğundan beri hiç cesareti olmayan aslan çok korktuğu için cüssesini ve kükremesini kullanarak etraftan korumaktadır kendini. Bu küçük grubun gittiği yolu öğrenince cesaret sahibi olmak umuduyla onların peşine takılır.

Dorothy, Korkuluk, Teneke Adam, Korkak Aslan ve Toto yollarına devam ederken türlü olaylar yaşarlar ancak sonunda Zümrüt Şehri'ne ulaşırlar. Oz Büyücüsü'nün onları sıra sıra kabul edeceğini öğrenirler. Kimse büyücünün yüzünü görmemiş ve neye benzediğini bilmemektedir. İlk gün Dorothy ile görüşen büyücü iyiliği karşılığında ondan Batı'nın Kötü Cadısı'nı öldürmesini ister. Dorothy'ye sadece bir baş olarak görünen büyücü ona cadıyı öldürmediği sürece yardım etmeyeceğini söyler. İlerleyen günlerde de Korkuluk'a güzel bir hanımefendi, Teneke Adam'a Canavar ve Aslan'a da Ateş Topu olarak görünen Büyücü onlardan da yapacağı iyilik karşılığında aynı şeyi ister. Batı'nın Kötü Cadısı'nı öldürmeleri...

Ne yapacağına karar veren ekip istekleri uğruna yola düşerler ancak cadıya ulaşmak oldukça zor olur. Çeşitli saldırılara maruz kalan ekip yavaş yavaş zarar görür. Cadı, ona sahip olan kişinin toplamda üç isteğini yerine getiren şapkayı kullanır ve ekibi dağıtmak için Kanatlı Maymunları gönderir. Ekibi dağıtılır ancak Toto ile tılsımlı öpücüğü ve gümüş ayakkabıyı taşıyan Dorothy'ye dokunamazlar. Cadı da Dorothy'ye öpücük sebebiyle dokunamaz ancak onu kölesi gibi kullanıp bir şekilde ayakkabıyı elinden almaya karar verir. Ayakkabıyı sadece uyurken ve banyoda çıkaran Dorothy'ye karanlık ve su korkusu sebebiyle bir türlü yaklaşamayan cadı, kurduğu tuzakla ayakkabının tekini alır. Buna çok sinirlenen Dorothy cadıya su fırlatır ve cadı eriyerek yok olur. Böylece Çeyreklik halkı esaretten kurtulur.

Cadı ölünce isteklerini almak için Zümrüt Şehri'ne doğru yola koyulan ekip Oz Büyücüsü'ne ulaşırlar ancak büyücünün gerçek yüzünü öğrendiklerinde büyük bir şok yaşarlar. Oz Büyücüsü aslında yaşlı bir şarlatandır. Omaha'da doğup büyüyen, Vantrilok olarak eğitilen şarlatan zamanla sirklerde baloncu olarak çalışmaya başlar. Günlerden bir gün balonun ipleri dolaşıp da aşağı inemeyen şarlatan iyice gökyüzüne yükselir ve bu büyülü dünyaya adım atar. Geldikten sonra da halka lider olup Zümrüt Şehri'ni inşa ettirir. O günden sonra da büyücü olmadığı anlaşılmasın diye yüzünü herkesten gizler. Oz'un şarlatan olduğunu öğrenen ekibin umutları yıkılır. Halka gerçekleri açıklamamak karşılığında yine de şarlatandan istediklerini alacaklardır. Korkuluk'a uydurma bir beyin, Teneke Adam'a ipek bir kalp verip, Aslan'a da cesaret vereceğini söylediği bir sıvı içirir. Herkes isteğine kavuşur ancak Dorothy'yi Kansas'a göndermek zorlu olur. Oz da çözümü balonlarda bulur. Balon yapacak ve böylece Kansas'a dönebilecektir. Kapalı kalmaktan sıkılan Oz da Dorothy ile dönmek ister ancak balona binmeye yetişemeyen Dorothy Kansas'a dönemez. Oz tek başına yükselir balonla.

Son umudu da elinden giden Dorothy Güney'e gidip oradaki İyi Cadı'dan yardım istemeye karar verir. Ekip bu sefer de türlü zorluklardan geçerek güneye ulaşır. Cadı Dorothy'ye ayağındaki gümüş ayakkabıların türlü güçlerinin olduğunu, bu güçlerden birinin de kişiyi istediği yere saniyeler içinde götürebileceğini söyler. Böylece Dorothy Kansas'a döner. Korkuluk Zümrüt Şehri'ne bilge olur. Teneke Adam Batı diyarına dönüp orayı yönetir. Aslan yoldaki vahşi ormanda kral olur. Herkes dileğine kavuşur.

Amerikan Edebiyatı'nda ilk masal olarak kabul gören eser, yazarın ifadesiyle 'merak ve eğlencenin korunduğu, kederin ve kabusların dışarıda bırakıldığı modern bir masal' olmayı hedeflerken tam da yazarın isteğini yerine getiriyor. O kadar güzel, o kadar akıcı ki hiç bitmesin istiyorsunuz. Toplamda on dört kitaptan oluşan masalın ilk kitabı olan Oz Büyücüsü, her yaştan insanın zevkle okuyabileceği, hiç bitmesin isteyeceğiniz türde bir eser. Hayattaki dileklerimizin gerçek büyüsünü gösteren harika bir eserdi. Bir gününüz daha bitmeden bir an önce kitabı edinip okumaya başlayın derim. Keyifli okumalar dilerim.

Yazan: Ebru S. Bektaş

Oz Büyücüsü Soruları ve Cevapları

Oz Büyücüsü kimin eseri?

Lyman Frank Baum

Oz Büyücüsü türü nedir?

Çocuk Kitapları

Oz Büyücüsü kaç sayfa?

136

Oz Büyücüsü Yorumları

filmlerini çok seyrettim ama kitap olduğunu bilmiyordum konusu tamamen aynı mı

09-03-2020 21:15

oz büyücüsü hikayesini herkes bilir çok sevdiğim bir hikayedir burada kitap olarak görmek ilginç geldi hiç bir zaman bu hikayeyi kim yazmış diye merak etmediğimi fark ettim

17-03-2020 15:37

bu kitaba her baktığımda beni alıp çocukluğuma götüren, yüreğimi gülümseten ve keşke bu kitaptaki güzellikler gerçek hayattada olsaydı diye hayıflandığım çok çok güzel bi kitap

25-03-2020 02:03

hem kitabını okudum hem de filmini izledim. çocukların okuması ya da varsa filmini çizgi filmini izlemesi gereken mükemmel bir hikaye. alice harikalar diyarında ve oz büyücüsü gibi kitaplar çocuklarımıza zamanımızda çok ihtiyaç duyduğumuz hayal gücünü kazandıran yegane kitaplardan. aslında her müthiş buluş ya da her dahi gibi başlarda anlaşılamamış bir film olan oz büyücüsü ilk gösterime çıktığında beklenen geliri sağlayamamıştır.

Ferhat Nalbant • 07-12-2020 13:12

güzelmiş hoşuma gitti

21-12-2020 12:55

çok güzel bir de bir çizgi film olarak cartoon networkta veriliyor baya iyi bir de çizgi filmini izledikçe daha güzel hissettiriyor izlemenizi tavsiye ederim

18-09-2021 12:45

kesinlikle favori kitaplarımdan birisi daha dorothy'nin yanına her yeni bir arkadaşı daha katıldığında heyecanla acaba şimdi nasıl biri gelecek derken buldum kendimi tabii korkuluk biraz favorim olarak ağır bastı. mutlaka yeğenim okuma yaşına geldiğinde ona da alacağım ki o da dorothy ile beraber güzel bir hayal dünyasın atım atabilsin, böyle bir şeyden mahrum kalmasın diye

straosh • 15-05-2022 19:31

türkçe çevirisi sorunlu diye duydum sanırım türk kültürüne uymayan kısımlar değiştirilmiş doğru mu

15-11-2022 12:27

doğru ben ingilizce versiyonunu okudum size de tavsiye ederim

14-05-2023 17:04

bana sınav soruları lazım

17-11-2023 21:17

şu sınav olduktan sonra gelip buraya soruları yazsanız ne güzel olur hep soran var ama cevap yazan yok

17-05-2024 23:53

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar