Mavi Zamanlar

Mavi Zamanlar
Kitabın Yazarı:Mavisel Yener Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Tudem Kültür Yayınlandığı Yıl:2016 Sayfa Sayısı:208 ISBN:9789756451483 Kitap Puanı:7 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Mavi Zamanlar - Mavisel Yener

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Mavi Zamanlar Özet

Mavi Zamanlar, özellikle arkeolojiye ilgi duyan okurların hoşuna gidecek mitolojik bir kurguya sahiptir. Yirmi beş bölümden oluşmakta ve okurları şaşırtacak bir şekilde sona ermektedir. Kitabın sonunda ise kitapta bahsedilen kazı alanı olan Allianoi'ye dair görseller ve gazete kupürleri bulunmaktadır.

Birce kitap okumayı çok seven bir kızdır. Bu yüzden o gün de, her zaman olduğu gibi artık kullanmayacağı kitapları kitapçıya verip başka kitaplar alır. Aldığı kitaplardan biri ise oldukça ilgi çekicidir, daha fazla dayanamayıp kitabı okumaya başlar. Ama hem elektriklerin kesilmesi hem de ertesi gün yola çıkacak olması daha fazla okumasını engeller. Böylece öykü yarışmasını kazandığı için gideceği geziye bu kitabını götürür ve yol boyunca okur.

Nihayet gezinin yapılacağı yer olan kazı alanına varırlar. Kendilerini çok güzel bir şekilde karşılayan görevlilerle tanışırlar. Bir yandan da geziye katılan dört çocuk, yeni tanıştıkları için kendi aralarında da kaynaşırlar. Birce kitabı okuduğu ilk andan beri çeşitli tesadüflere tanık olur, bu tesadüfler kazı alanına gittiklerinde de devam eder. Akşam olunca yatmak için odalarına gittiklerinde Birce kitabı okumaya devam eder. Artık şahit olduğu şeylerin tesadüf olmadığını düşünerek endişeyle ağlamaya başlar. Yeni arkadaşları Birce'yle ilgilenirken, Birce de şahit olduğu bu garip şeyleri arkadaşlarıyla paylaşıp paylaşmamak arasında kalır.

Ertesi gün oradaki çalışanlardan birinin kızı olan Gilman'a, kitaptan ve şahit olduğu garipliklerden bahseder. Gilman, Birce'yi ilgiyle dinler ama bundan kimseye bahsetmemesini söyler. Sonra da bu garip şeyler üzerine araştırmalar yaparlar. Araştırmaları sonuncunda bir şifre bulurlar ve bu şifre bir türlü akıllarından çıkmaz. Gece olunca herkes yatıp uyur. Ama midesi bulanan Sevilay'ın uyanmasıyla garip olaylar birbirini izler. Ertesi gün ise, gece yaşadıklarından rahatsız olan Sevilay, İzmir'e döner.

O gün Birce, gazetede bir haber görür. Haberin tam da o gün okudukları sayfalarla bağlantılı çıkması kendisini garip hissettirir. Aynı gün Gilman'la hamamı incelerler ve şüpheli bir yabancı görürler. Ayrıca o gün bulunan önemli bir yontu herkese yayılan büyük bir sevince sebep olur.

Akşam yatmaya hazırlanırlarken Birce, Işıl'ın onlara kırıldığını fark eder. O an ona her şeyi anlatmak istese de ertesi gün Gilman'la beraber anlatmalarının daha iyi olacağına karar verir. Sabah Gilman'la yeniden buluştuklarında öğrendikleri yeni şeyleri birbirlerine anlatırlar. Sonunda da Işıl'a her şeyi anlatmaya karar verirler. Işıl'a her şeyi anlattıktan sonra da hep beraber düşünüp araştırmaya devam ederler.

Bir gece Işıl ile Birce dayanamayıp gizli geçitten geçerler. Gördükleri karşısında çok şaşırıp telaşla geçitten çıkarlar. Dışarıda onları bekleyen Aktan'ı gördüklerinde ise her şeyi ona da anlatmak zorunda kalırlar. Onların geçide girdikleri gece, Gilman da ninesinden bir şeyler öğrenerek şifreyi çözer. Böylece ertesi gün dördü birlikte bu konu hakkında konuşurlar.

Bir gece Gilman, annesinden binbir zorlukla izin alıp kızlarla beraber kalır. O gece Aktan'ı nöbetçi olarak bırakıp geçide tekrar girerler. Gilman ilk defa gördüğü bu yer karşısında çok şaşırır. Ama hem heyecanını hem de azmini hiç yitirmez. Hep birlikte bir yandan kitabı okumaya bir yandan da geçitte ilerlemeye çalışırlar. Işıl birçok defa geri dönmek istese de diğer kızlar dönmemekte kararlıdırlar. Özellikle de Gilman bir an önce masalın sonuna gelmek için çok çaba sarf eder. Sürekli arkadaşlarını motive etmeye çalışır ve hep birlikte ipuçlarını birleştirerek ilerler. Kimi zaman kemikler ve böcekler görüp korkarlar. Ama korkmalarına sebep olsa da karşılarına çıkan hemen hemen her şey onlar için birer ipucudur.

Böylece mozaik döşenmiş odaları geçip dik merdivenlerden inerler ve aradıklarını bulurlar. Ama hiç ummadıkları bir şeyle de karşılaşırlar. En sonunda ise görevlerini yerine getirip Aktan'ın yanına dönerler. Tüm bu macera sona erdiğinde gezi süresi de sona erer. Böylece üç arkadaş, Gilman ve diğerleriyle vedalaşıp evlerine dönerler.

Yazan: Firdevs AÇAR

Mavi Zamanlar Yorumları

harika bir kitap

05-10-2019 11:58

güzel kitap ancak bazı editöryel hatalar mevcut. bu hatalar okuma kalitesini bir parça düşürüyor ancak konu oldukça ilgi çekici ve orijinal. yazarın türk diline gösterdiği özen de son derece dikkat çekici. çocuklarınıza rahatlıkla okutabilirsiniz.

13-10-2019 18:20