Martıya Uçmayı Öğreten Kedi

Luis Sepulveda Martıya Uçmayı Öğreten Kedi
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:Can Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1996
Sayfa Sayısı:128
ISBN:9755109428
Kitap Puanı:
6.5 / 10 | Oy: 375 | Yorum: 12
Editör Puanı:9
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:7,47 TL
Pandora:8,63 TL
D&R:8,97 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Çocuk Kitapları
Orjinal Adı:Historia de una gaviota y del gato que le enseñó a volar
Çeviren:Saadet Özen

Arka Kapak Bilgisi

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi Özeti

Luis Sepulveda Martıya Uçmayı Öğreten Kedi


Dostluk nerede ve ne zaman başlar? Belki de bir liman kedisi olarak verdiğiniz 3 adet söz, sizi bir martının annesi konumuna getirmeye zorladığında. Martıya Uçmayı Öğreten Kedi kitabının yazarı olan Luis Sepulveda Şilili bir yazardır. Gençliğinde sürgüne gönderilmiş ve o dönemde yazmaya başlamıştır.

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi, çocuk kitabı olması neticesinde içinde küçük küçük tasvirler barındırıyor. Açıkçası bu da okumayı daha eğlenceli kılıyor. Harika gümüşi tüylere sahip olan martı Kengah’ın sürüsüyle birlikte uçar iken, yemek molası vermesiyle olaylar zinciri başlıyor. Denize girip çıkarak afiyetle yakaladıkları balıkları yiyen martıların üzerine birdenbire insanlar petrol atıklarını döker. Diğer martılar bunun farkına varıp kaçmayı başarmışken, Kengah olduğu gibi petrole bulanır. Bu onun için ölüm demektir. Ancak Kengah yumurtlamadan ölmek istemez. Zorla kedi Zorba’nın yaşadığı eve kadar uçmayı becerir. Sahibi üç aylığına tatile gitmiş olan Zorba’nın ise keyfi yerindedir. Balkona düşmüş olan zavallı martıyı gördüğünde ise ona yardım etmek ister ancak bunu nasıl yapacağını bilmiyordur.

Bu yüzden martıyı teskin edip, yardım almak için albay kediye gitmeye çalışır. Onu durduran martı, kediden yumurtasını koruyacağına, yemeyeceğine ve çıktıktan sonra da uçmayı öğreteceğine dair üç söz ister. Zorba hızlıca söz verip, albayın yanına gider. Albay da ne yapmaları gerektiğinden emin olamayınca hep beraber profesör kediye giderler. Profesör kedi ise bir hediyelik eşya dükkânında yaşıyordur. Birkaç ansiklopedi karıştırdıktan sonra Petrolu martının vücudundan çıkarmanın bir yolunu bulurlar. Ancak martı Kengah’ın yanına gittiklerinde çok geç kaldıklarını ve martı Kengah’ın yumurtladıktan sonra çoktan öldüğünü görürler.

O andan itibaren Zorba küçük yumurtayla baş başa kalır. Günlerce yumurtanın üzerine yatar. Profesör ve albayda sürekli ziyaretine gelirler. En sonunda sevimli yavru yumurtadan çıkar ve Zorba bir sözünü tutmuş olur. Yavruyu hep korur ancak yavru biraz daha büyüdüğünde işin en zor kısmı başlamıştır. Yavruya uçmayı öğretmek! Başlarda Zorba’ya anne diyen ve kendini kedi zanneden martı zamanla ucan martılar gibi uçmak ister. Ancak kendisinin martı olduğunu kabul etmez. Bir gün profesörün yaşadığı yerdeki maymun, martıya sert bir dille bu kedilerin onu yemek için beslediklerini söyler.

Kedilerin Şanslı ismini taktıkları bu yavru, üzüntülü bir şekilde yemeğini yemediğinde Zorba yanına gider. Şanslı annesi bildiği kediye maymunla olan konuşmasını anlatır. Uzunca konuşan ikili birçok şeyi açıklığa kavuşturur. Ve sonunda küçük Şanslı uçmak istediğine karar verir. Albay, Profesör, Zorba ve sekreter birlik olurlar ve Şanslı’ya uçmayı öğretmek için ellerinden geleni yaparlar. Ancak her denemede Şanslı yerden biraz yükselip, yere düşüyordur.

En sonunda kediler en kadim kuralı çiğneyip, bir insandan yardım istemeye karar verirler ve Zorba mahallelerinde yaşayan şairden yardım ister. Şair onlara gece buluşmayı teklif eder. Yağmurun yağdığı o gece buluşurlar ve bir çatıya çıkarlar. Gökyüzünü ilk defa öyle gören Şanslı kendini rüzgâra bırakarak uçar.

Çocuk olmadığınız için çocuk kitabı okumaz mısınız? Bu biraz tok olduğunuz için küçük bir dilim leziz tatlıyı reddetmek gibi oluyor. Yarım saatte okunabilecek şu sayfalar hem çocuklar için hem de herkes için.

Zaten belki de çocuklarımızdan önce kendimize dostluğu, yalan söylememeyi öğretmeliyiz. Belki de elimizde ki çöpü yere atarken, bu bilinçsizliğin Kengah gibi nice canlının hayatının sonlanmasına sebebiyet verdiğini bilmeliyiz. Kitap bize ve çocuklarımıza çok şey öğretiyor aslında.

En önemlisi bazı şeyleri ne kadar planlanırsa planlansın, plana uymayabileceğini ve akışa bırakılması gerektiğini anlatıyor, gösteriyor. Kısacası bir çocuk kitabı biz büyüklere yol gösteriyor.

Yazar: Senagül YILDIZ

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi Yorumları

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi Yorum okuduğum en güzel romanlardan bir tanesi tam bir hayat dersi mutlaka okuyun

07-04-2017 17:35 !!

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi Yorum favori kitaplarımdan bir tanesi

08-04-2017 22:51 !!

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi Yorum çok güzel
çok güzel
muhteşem
muhteşem
muhteşem

27-11-2017 23:12 !!

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi Yorum okuduğum bir çok kitaplardan böyle hayat dersi veren görmedim ve görene rastlamadım.

30-11-2017 18:43 !!

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi Yorum bölümü evsane idi

11-12-2017 23:15 !!

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi Yorum çok güzel

01-01-2018 18:22 !!

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi Yorum bu özetmi
bu özetmi

05-01-2018 10:21 !!

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi Yorum özetini iyi hazırlamışsınız

11-01-2018 22:15 !!

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi Yorum sepulvedanın tüm kitapları çok güzel

17-01-2018 20:14 !!

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi Yorum bu kitaba göre bu özet çok daha kısa olabilirdi

21-01-2018 18:14 !!

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi Yorum bence kitap güzel değil ve çok uzun

28-01-2018 22:01 !!

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi Yorum çok guzel bir ilk basi sarmadı ama ortası ve sonları çok güzel

04-02-2018 18:58 !!

Yorum Yaz

:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.